Lessana Lessana komentáře u knih

Pošta na juh Pošta na juh Antoine de Saint-Exupéry

V chaotickej forme zabalený príbeh niekoľkých nešťastných ľudí...

03.04.2016 2 z 5

Čakanie na Godota Čakanie na Godota Samuel Beckett

Dľa mňa preceňovaný text s nasilu domysleným odkazom, ktorý tam post factum hľadali, a keďže nič nenašli, vymysleli.
"iluliacross" v komentári predo mnou napísala: "Stačí si vybrat, čí prázdnota je vám bližší."
Úvaha do pléna: A to prázdnota je zmyslom života, vážení?

03.04.2016 1 z 5

Jan Kryštof II Jan Kryštof II Romain Rolland

Pútavé pokračovanie príbehu Jana Kryštofa, od ktorého som sa nevedela odtrhnúť, pokým som ho nedočítala. Bol to veľmi sugestívny čitateľský zážitok, čo sa (u mňa) nepodarilo mnohým autorom.
Majstrovsky napísané a pánom Kopalom i dokonalo preložené. Klobúk dolu!

03.04.2016 5 z 5

Jan Kryštof I Jan Kryštof I Romain Rolland

Kniha, ktorá ma nadchla už po prvých stranách. Rolland má nesmierny talent písať pútavo a citlivo, talent vytvoriť zo slov na papieri nesmierne silný pocit, talent vykresliť charaktery a typy postáv... Nehovoriac o tom, že v celom diele je zakomponované veľké množstvo životných právd, ku ktorým sa Jan dostáva nie ľahkým životom.
Je to majstrovsky napísané a pánom Kopalom i majstrovsky preložené. Pre túto dokonalú kombináciu som si musela zadovážiť oba diely Jana Kryštofa a už ich mám vlastné. :)

03.04.2016 5 z 5

Klubko zmijí Klubko zmijí François Mauriac

Silný príbeh o mužovi, ktorému málokto rozumel, ku ktorému si našlo cestu len pár príbuzných. Vo forme listu (adresovanom manželke) sledujeme premenu muža, hlavného hrdinu Louisa, ktorý sa z intrigánskeho žgrloša postupom času stáva človekom, ktorý (na smrteľnej posteli) pochopí, že naplnený život je len život v láske.

30.03.2016 4 z 5

Moira Moira Julien Green

Kniha o tom, ako môže človeku preskočiť, keď dlhodobo potláča svoje (duševné i telesné) potreby, keď sa sústavne klame, hoci cíti, že žije v lži a nevyhovuje mu to, nuž a keď sa k tomu pridá náboženský fanatizmus... nemôže to dobre skončiť.
Moira je kniha o tom, ako sa človek po vysiľujúcej a úmornej ceste nakoniec spojí s tým, proti čomu celý čas urputne bojoval.

30.03.2016 3 z 5

Tajná záhrada Tajná záhrada Frances Hodgson Burnett

Tento kúzelný a citlivý príbeh učinil z tejto útlej knižky najobľúbenejší literárny text môjho detstva. Počas čítania i po ňom človek jednoducho musí vybehnúť do záhrady a tešiť sa z vôní, farieb, okopať, čo treba, vyplieť, čo netreba... :) Slovom - krása!

29.03.2016 5 z 5

Traja mušketieri Traja mušketieri Alexandre Dumas, st.

Príjemné čítanie s trošku pomalším tempom rozprávania na letné chvíle oddychu, v ktorom nádherne rezonujú rytierske cnosti hlavných hrdinov a kde sa môžete spoľahnúť, že zlo bude spravodlivo potrestané.

29.03.2016 4 z 5

Gulliverove cesty Gulliverove cesty Jonathan Swift

Knihu som začala čítať, no pre nie veľmi záživné prvé strany som ju na nejaký čas odložila. Potom som sa k nej vrátila a prečítala ju v priebehu dvoch-troch dní. Najviac ma prekvapila tretia časť, a to svojou údernou satirou ostrou jak britva, ktorá je silnou a aktuálnou i dnes. Ostatné časti nie sú nezaujímavé, no pomalšie tempo a spôsob rozprávania nie sú veľkými lákadlami pre čitateľa.

29.03.2016 3 z 5

Hobbit Hobbit J. R. R. Tolkien

Krásny príbeh na tri posedenia, ktorý odohnal splín, čo na mňa minulé dni sadol.
Dychberúce dobrodružstvo 14-člennej "výletnej" družiny (hoci niekoľko trpaslíkov vrámci nej mi pripadalo len ako komparz), ako i nápadité zauzlenia tejto milej rozprávky ma nenechali chladnou. "Zlodej" Bilbo sa stal sympatickým nielen svojou hobiťou náturou a osobitými vlastnosťami, ale i častým nachádzaním riešení, ako z kaše von.

29.03.2016 5 z 5

Traja kamaráti Traja kamaráti Erich Maria Remarque (p)

Nádherne zobrazená téma priateľstva v nesmierne "čtivom" príbehu, odvíjajúcom sa v neodmysliteľnej vôni rumu.

Epos o Gilgamešovi Epos o Gilgamešovi neznámý - neuveden

Povinné čítanie z čias strednej školy, v ktorom osloví zručný preklad veršov, nadčasové múdra potešia, dej pekne odsýpa... Jediné, čo občas vyruší, sú chýbajúce časti tabuliek - textu. Ono to však, v konečnom dôsledku, dodáva dielu tajomnú patinu vekov...

26.03.2016 3 z 5

Majster a Margaréta Majster a Margaréta Michail Bulgakov

Zatiaľ prečítané dvakrát. No s určitosťou viem, že nie naposledy. Ten neopakovateľný surrealistický Bulgakovov štýl, zmysel pre humor, napätie a tempo (prvých dvoch tretín knihy) za to určite stojí. Pri poslednej tretine som však mala pocit, akoby to písal ktosi iný alebo autor po veľkom časovom odstupe. Škoda, ubralo to na spáde a mierne ochudobnilo pocit, ktorý po knihe ostal.

Vtáky v tŕní Vtáky v tŕní Colleen McCullough

Kniha, do ktorej sa dá začítať raz-dva a hneď vtiahne do deja. Je napísaná tak pútavo, že aj napriek väčšiemu počtu strán sa dá "zhltnúť" za pár dní. Príbeh je zaujímavý, rozvetvený, popisujúci veľkoleposť prírody i jej nepredvídateľnosť, viaceré typy postáv so svojimi ambíciami, túžbami a rôznorodými hnacími motormi vo svojich prepletených životoch.
Počas čítania človek tak-nejak prirodzene čaká, okrem iného, že Ralpha osvieti a rozhodne sa srdcom...

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

Realistické poviedky plné typicky bulgakovského humoru, ktoré sa čítajú jedným dychom. Poviedky, pri ktorých niekedy až mrazí, pri ktorých sa človek občas spotí, pri ktorých nemôžete nepreciťovať s hlavným hrdinom náročné začiatky jeho lekárskeho povolania.

25.03.2016 5 z 5

Lidský úděl Lidský úděl André Malraux

Denníková forma, subjektívna optika, reportážne prvky, opisy historických udalostí, kladenie si dôležitých otázok postavami: Aký je zmysel života? Ako žiť? Čo je to smrť? Ako zomrieť?
Škoda len, že autor nepodáva (zmysluplné) odpovede. Pre mňa to bolo utrpenie (do)čítať.

25.03.2016 1 z 5

Ostrov tučňáků Ostrov tučňáků Anatole France

Kniha je ostrou kritikou cirkvi, spoločnosti i politiky. V každom prípade ide o pútavú alegóriu, v mnohom aktuálnu i dnes. Písané nádherným štýlom a s ľahkosťou sú zhruba dve tretiny knihy. Pre lepšie zorientovanie sa v následnom deji (a postavách) je vhodná (a potrebná, ba až nevyhnutná) znalosť súdobých francúzskych dejín (obdobie Napoleona Bonaparteho, zákulisie tzv. Dreyfusovej aféry a v nej zainteresovaného Émila Zolu...).

"Dejepisci odpisujú jeden od druhého. Ušetria si tak námahu a vyhnú sa tomu, aby o nich niekto vravel, že sú namyslení. Robte to tak aj vy a neusilujte sa byť originálny. Originálnemu dejepiscovi sa všeobecne nedôveruje, všetci ním opovrhujú a sú ním znechutení."

25.03.2016 4 z 5

Strašné deti Strašné deti Jean Cocteau

Skutočne "strašná" kniha o strašných deťoch, súrodencoch Paulovi a Élisabeth a ich priateľoch Gérardovi a Agathe. O ich absurdnom, necitlivom vzťahu plnom žiarlivosti a nevraživosti. Nikdy viac.

25.03.2016 1 z 5

Peter a Lucia Peter a Lucia Romain Rolland

Krásny jazyk, citlivo opisované premeny mladých (spôsobené závanom lásky či vojnou), úctivá "mluva" hlavných hrdinov... No akosi mi tam nesedia všetky tie paradoxy, ktoré sú napísané s takou samozrejmosťou, až sa nad nimi málokto pozastaví (práca v továrni na výrobu zbraní pre peniaze, "láska" začínajúca strachom a pocitom neistoty a beznádeje atď.).

25.03.2016 4 z 5

Letopisy Narnie – komplet Letopisy Narnie – komplet C. S. Lewis (p)

K Letopisom Narnie som sa dostala až po tom, ako som videla filmové spracovanie časti Lev, čarodějnice a skříň. No a, ako to veľakrát býva, kniha sa nedá porovnať s filmom, prevyšuje ho najmenej tisíckrát! Je to nádherný text, plný právd o živote, písaný s ľahkosťou a gráciou, text, v ktorom vnímavá duša nájde mnoho zručne (po)odhalených tajomstiev.

24.03.2016 5 z 5