Lessana Lessana komentáře u knih

Harry Potter a Polovičný Princ Harry Potter a Polovičný Princ J. K. Rowling (p)

Môj najobľúbenejší diel série s neprekonateľným Horacom Slughornom a jeho klubom vyvolených, s Harryho podivuhodnými úspechmi na elixíroch i na poli lásky, s Voldemorta poznávajúcimi výletmi do mysľomisy, s Malfoyovým vnútorným bojom a s dramatickým finále!

11.04.2016 5 z 5

Harry Potter a Fénixov rád Harry Potter a Fénixov rád J. K. Rowling (p)

S pribúdajúcim číslom na obálke úmerne rastie i počet strán (teda... do tohto dielu). Nič to však nemení na tempe čítania príbehu, ktorý má svižný spád od začiatku do konca - od útoku dementorov, Grimmauldovho námestia, výsluchu na ministerstve mágie, cez vždy úprimnú Lunu, ružovú ropuchu Umbridgeovú, stretnutia DA, Hagridov "výlet", hodiny oklumencie, až po Grawpa, VČÚ a napínavý smutno-zimomriavkový záver na ministerstve. Skvelé!

11.04.2016 5 z 5

Harry Potter a Ohnivá čaša Harry Potter a Ohnivá čaša J. K. Rowling (p)

Napätia pribúda (už od prvej kapitoly v dome Riddlovcov), smiechu je pomenej (s Weasleyovcami, z trampôt pri dospievaní, zo SOPLOŠa, na vianočnom plese) a zlo od nejasných kontúr (na svetovom pohári v metlobale, počas troj/štvorčarodejníckeho turnaja, v postave Moodyho - Croucha) vyústi do konkrétnej podoby v pôsobivých a dych berúcich záverečných kapitolách!

11.04.2016 5 z 5

Harry Potter a väzeň z Azkabanu Harry Potter a väzeň z Azkabanu J. K. Rowling (p)

Príbeh začínajúci sovou poštou pokračuje zaslúžene nafúknutou protivnou tetou Marge, únikom v Rytierskom autobuse do Deravého kotlíka, zoznámením sa so šťastiesajúcimi dementormi, švihnutou Trelawneyovou, sympatickým vlkolakom Lupinom, so Záškodníckou mapou a Rokvillom, Bleskom, Hrdozobcom, štyrmi priateľmi z minulosti, časovratom a všadeprítomným napätím zo Siriusa Blacka, až sa oblúk uzavrie opäť sovami. Krásne!

11.04.2016 5 z 5

Harry Potter a Tajomná komnata Harry Potter a Tajomná komnata J. K. Rowling (p)

K pôvodnej zostave pribúda "záchranca" Dobby, neodolateľne úžasný Gilderoy Lockhart, Tom Riddle zamladi a iní. Nemôžeme si neobľúbiť Brloh (a jeho osadenstvo) a nežasnúť z Hermioninho majstrovstva pri príprave všehodžúsu. Tŕpneme s Ronom pri pavúkoch, s Ginny a, samozrejme, s Harrym pri všetkých temných záludnostiach Tajomnej komnaty, no nepochybujeme o tom, že všetko dobre dopadne. :)

11.04.2016 5 z 5

Harry Potter a Kameň mudrcov Harry Potter a Kameň mudrcov J. K. Rowling (p)

Oboznámenie sa s úvodom Harryho životnej púte, s Dursleyovcami, dobráčiskom Hagridom... Prvé nakuknutie do Šikmej uličky, na nástupište 9 a 3/4 a samozrejme do Rokfortu. Spoznanie hradu, fakúlt, učiteľského zboru, Harryho spolužiakov, oddaných priateľov i neprajníkov. Metlobal, zrkadlo z Erisedu, trol, nórsky ostnáč, Chlpáčik a samozrejme ochránenie kameňa mudrcov pred Quirrellom alias Voldemortom - to je začiatok kúzelne magického knižného dobrodružstva!

Murphy Murphy Samuel Beckett

Kniha, po prečítaní ktorej zostane veľmi zvláštny pocit... Drvivú väčšinu tohto napínavého príbehu okoreneného svojským (čiernym) humorom sa nedá nesúhlasiť a nesúcitiť s hlavným hrdinom, ktorý má dosť systému - nesystému vôkol a rád by jednoducho LEN žil a rozvíjal ducha. Akosi do toho však nepasuje to riešenie - neriešenie na konci...

11.04.2016 3 z 5

Cesta do hlbín noci Cesta do hlbín noci Louis Ferdinand Destouches

Táto časť osemdielneho autobiografického cyklu autora "vyniká" slangom, vulgarizmami, hovorovým jazykom, ktorý Céline pokladal za jediný spôsob vyjadrenia emócií cez slovo. Je to text popretkávaný pesimizmom skrz-naskrz, bezútešnosťou, depresiou a v konečnom dôsledku absolútnym nepochopením seba a svojho miesta tu. Vysvetlením či skôr ospravedlnením môže byť fakt, že autor bol vo vojne ťažko ranený do hlavy a ostal 75 % invalidom...

09.04.2016 2 z 5

Bohovia a hrdinovia antických bájí Bohovia a hrdinovia antických bájí Vojtech Zamarovský

Užitočná príručka, keď si človek potrebuje osviežiť pamäť, prípadne sa čo-to podozvedať.

Staré grécke báje a povesti Staré grécke báje a povesti Eduard Petiška

Tak v tejto knižke som si rada listovala ešte v čase, keď som nevedela čítať. No a keď už som vedela, listovala som v nej ešte častejšie. :)

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Hoci niet nad pôvodné zošitové vydania, pre tých, ktorí ich, žiaľ, nemajú, je tento súhrn príbehov o dôležitosti rytierskych cností v praktickom živote človeka dôstojnou náhradou.

Emil alebo o výchove Emil alebo o výchove Jean-Jacques Rousseau

Je to skutočne na zváženie - ako chápať tento text o výchove dieťaťa od človeka, ktorý svoje vlastné deti dal do sirotinca? Najskôr ako pokus o vtip...

07.04.2016 2 z 5

Obr Dobr Obr Dobr Roald Dahl

Kúzelná knižka, ktorá sa mi pred rokmi veľmi páčila.

07.04.2016 4 z 5

Kto chytá v žite Kto chytá v žite J. D. Salinger (p)

Čítané na ZŠ (v rámci tzv. povinného čítania), keď som sa vedela vžiť a vcítiť do myšlienkových pochodov hlavného hrdinu. Pamätám, že ma táto kniha vtedy zaujala.

07.04.2016 3 z 5

Zvieracia farma Zvieracia farma George Orwell (p)

Nadčasová alegória, ktorú nemám potrebu čítať viackrát. Stačí sa, žiaľ, pozrieť vôkol seba.

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Nádhera! Vrátila som sa k Tolkienovi po rokoch (v poriadnom českom preklade, nie nevydarenom slovenskom, v ktorom som čítala Pána prsteňov predtým) a opäť som v Stredozemi až po uši. :)
Tie pokojné opisy prírody, dynamický a napínavý príbeh, krásne úctivé dialógy, množstvo postáv, ktoré si nemôžete nezamilovať, Tolkienov nádherný spôsob rozprávania, no a samozrejme, zrná, zrnká a zrniečka právd nenápadne vsunuté kde-kade, raz ich čuť z úst Gandalfa, raz Legolasa, inokedy Aragorna, Froda, Sama...

Búrlivé výšiny Búrlivé výšiny Emily Brontë

Kniha, na ktorú som bola nesmierne zvedavá, veď je to klasika, mnohým sa páči atď. Mňa však vôbec neoslovila. Prichodilo mi to depresívne, plné zvrátených emócií, psychicky labilných postáv... Nič pre mňa.

04.04.2016 1 z 5

Šťastný princ a jiné pohádky (7 pohádek) Šťastný princ a jiné pohádky (7 pohádek) Oscar Wilde

Nesmierne pôsobivé, poučné a pravdivé rozprávky, pri ktorých mi behali až zimomriavky a ku ktorým sa rada vrátim.

04.04.2016 5 z 5

Deník venkovského faráře Deník venkovského faráře Georges Bernanos

Pútavý a silný príbeh vo forme monológu/denníka mladého kňaza, ktorý zvádza a (ne)zvláda boje na rôznych úrovniach bytia. Zaujali ma názory na (nielen) kňazské "remeslo"/poslanie, ktoré autor vyjadruje prostredníctvom staršieho farára z Torcy.

03.04.2016 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Milý príbeh s nadčasovým posolstvom vyrieknutým líškou (To najdôležitejšie vidieť len srdcom.), s vtipnými opismi charakterov rôznych obyvateľov planét, no v konečnom dôsledku dielo preceňované.

03.04.2016 3 z 5