Vtáky v tŕní

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Austrálska prozaička Colleen McCulloughová čerpá vo svojom diele z bohatých životných skúseností, ktoré získala v rozličných povolaniach — ako novinárka, knihovníčka, učiteľka a neurofyziologička. Okrem románu Tim napísala širokouhlú rodinnú ságu Vtáky v tŕní, preslávenú najmä v podobe televízneho seriálu, ktorý obehol celý svet. Stredobodom tohto realisticky stvárneného príbehu, ktorý sa odohráva na Novom Zélande a v Austrálii, je život na veľkofarme v priebehu päťdesiatych rokov a nepretržitý zápas ťažko pracujúceho človeka s prírodou a živelnými katastrofami. Román má viacero dejových línií, v ktorých autorka priebežne sleduje osudy jednotlivých členov rodiny Clearyovcov, pričom ju zaujíma najmä ľudské vnútro, pohnútky a motívy určujúce ich konanie. Ústredný konflikt tvorí romantický ľúbostný vzťah farmárskej dcéry Meggie a katolíckeho kňaza Ralpha de Bricassart, ktorý po celý čas bojuje medzi vlastnou ctižiadosťou a túžbou po láske nezlučiteľnej s postavením cirkevného hodnostára. Medzi najsilnejšie a pre nášho čitateľa najpríťažlivejšie stránky knihy patria kritickorealistické pasáže sledujúce rast a historický vývoj jednej rodiny na vzdialenom kontinente s malebnou, fascinujúcou prírodou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/73_/73717/vtaky-v-trni-zkA-73717.jpg 4.5735
Žánr:
Literatura světová, Romány, Pro ženy
Vydáno:, Slovenský spisovateľ
Orig. název:

The Thorn Birds (1977)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (124)

Kniha Vtáky v tŕní

Přidat komentář
jankor
12. srpna

Film/seriál mě naprosto odboural a při čtení knihy se mi odvíjel film před očima. Kdo ví, kdyby to bylo naopak. Kniha skvělá, film ještě lepší. Mám ráda ságy a ta síla zakázaného... Prostě NĚCO pro holky.

Ewilka
11. srpna

Výborná kniha, která není jen o lásce, ale i o lidských chybách, hrdosti, křivdách a krutém životě na australské farmě.

Grynče
26. června

nádhera

simonit
31. května

Vášnivý příběh o lásce a krutosti života z romantického,avšak divokého australského prostředa...
Doporučuji přečíst! :)

85098211
30. května

Knihu jsem četla před necelými třiceti lety, v dobách svého raného mládí, proto si už na ni zase až tak dobře nevzpomínám. V paměti mi ale utkvělo, že mně příběh úplně nesednul a moje nadšení se drželo v mezích. Postavy mi zrovna moc sympatické nebyly a ani děj jako takový si mne tenkrát nedokázal získat. Ale kniha je i přes moje připomínky dobře napsaná a čtivá, a proto ji hodnotím na základě těchto vzpomínek čtyřmi hvězdičkami ;-).

Dominika13
26. dubna

Nejdříve jsem viděla seriál. Knihu jsem četla odstupem času a byla jsem neméně nadšená. Rodinná sága začínající svůj příběh na Novém Zélandu a pokračující v Austrálii je plná odhodlání, zklamání, obětavosti a lásky, pýchy a chyb, kterých se rodiče dopouští na dětech a křivd, kterými děti oplácejí rodičům. Zkrátka běžný rodinný život tří generací. Nic více nic méně. Častokrát lze nelézt velkou sílu v těch nejobyčejnějších věcech a toho si je autorka velmi dobře vědoma. :-)

jfialova
15. března

Klasika, kterou si v naší rodině v 90. letech půjčovali dospělí se zdviženým obočím-prostě TA kniha. Téma bylo tehdy považováno za skandální, alespoň u nás v rodině. Ani na film jsme se nesměli dívat. Z dnešního pohledu je to už asi směšné. Takže když jsem si to konečně mohla přečíst, cítila jsem se strašně dospělá a hltala jsem to od začátku do konce. Příběh je hezký, australské reálie podle mně i dnešního čtenáře zaujmou. Ve své době asi převratně odvážné téma.

sandra8786
20. února

Hltala jsem popisy života v Austrálii a koloběhu ročních období na farmě. Příběh jako takový me moc nezasahl, myslim, ze je to tím, ze uz jsem jiná generace. Sebemrskacstvi všech žen v knize mi přišlo jako jejich slabost (okolnostmi tentokrat nuceny nebyly) a mela jsem chuť na ne křičet, aby se vzpamatovaly. Každý sveho štěstí strůjce - proč spolu víc nemluvili??? Depresivní výlet lidským životem. Nejlépe uchopitelny byl pro me život Justiny. Ke knize se vracet nebudu.