Vtáky v tŕní

Austrálska prozaička Colleen McCulloughová čerpá vo svojom diele z bohatých životných skúseností, ktoré získala v rozličných povolaniach — ako novinárka, knihovníčka, učiteľka a neurofyziologička. Okrem románu Tim napísala širokouhlú rodinnú ságu Vtáky v tŕní, preslávenú najmä v podobe televízneho seriálu, ktorý obehol celý svet. Stredobodom tohto realisticky stvárneného príbehu, ktorý sa odohráva na Novom Zélande a v Austrálii, je život na veľkofarme v priebehu päťdesiatych rokov a nepretržitý zápas ťažko pracujúceho človeka s prírodou a živelnými katastrofami. Román má viacero dejových línií, v ktorých autorka priebežne sleduje osudy jednotlivých členov rodiny Clearyovcov, pričom ju zaujíma najmä ľudské vnútro, pohnútky a motívy určujúce ich konanie. Ústredný konflikt tvorí romantický ľúbostný vzťah farmárskej dcéry Meggie a katolíckeho kňaza Ralpha de Bricassart, ktorý po celý čas bojuje medzi vlastnou ctižiadosťou a túžbou po láske nezlučiteľnej s postavením cirkevného hodnostára. Medzi najsilnejšie a pre nášho čitateľa najpríťažlivejšie stránky knihy patria kritickorealistické pasáže sledujúce rast a historický vývoj jednej rodiny na vzdialenom kontinente s malebnou, fascinujúcou prírodou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/73717/vtaky-v-trni-zkA-73717.jpg 4.5816
Vydáno, Slovenský spisovateľ

The Thorn Birds, 1977

Kniha Vtáky v tŕní

Mojepočteníčko

Od knihy jsem měla díky různým informacím konkrétní očekávání, která se nakonec nenaplnila. A bylo to jen dobře!
Děj se odehrává cca od 20.let 20. století a trvá až do 70.let 20. století. Nejprve se ocitáme na Novém Zélandu, později se přesouváme do Austrálie. Kniha je rozdělena do několika částí - každá je pojmenována podle jedné z postav, která v ději účinkuje. Nevypovídá však pouze o ní. Pokaždé se přihodí zvrat, který buď nějakým způsobem posune/ukončí její osud nebo posune děj zase o kousek dál.
Příběh mapuje život farmářské rodiny Clearyů. Hned na úvod potkáváme maličkou Meggie, nejmladší z dětí a jedinou dívku. Popíše nám své narozeniny, život s bratry, první školní dojmy až do chvíle osudového setkání, které její život ovlivní navždy.
Moc jsem si tuhle knížku užila! Fascinovaly mě popisy přírody, způsob jakým autorka zachytila proměnu generace i doby, zlobila se, když mi nečekaně sebrala některou z postav a byla mile překvapená z prostoru, který propůjčila tématice zakázané lásky, tedy milostné lince. Ta prostupovala celým příběhem. Někdy nepatrně, pak intenzivně, jindy vůbec.
Po dočtení mi chvíli trvalo, než jsem si myšlenky v hlavě dokázala srovnat. Za mě spokojenost a rozhodně doporučení!

Elapheg

Tato kniha je opravdu knižní skvost. Přiznám se, že se začátku mě kniha až tak nezaujala, ale spisovatelka čtenáři umně dávkuje rozvíjející se napětí i dramatičnost příběhu s každou další stránkou. Nakonec jsem se dostal do fáze, kdy mě kniha zcela pohltila a i když jsem dávno viděl filmovou předlohu, kniha mě naprosto uchvátila a jen tak hned na ni nezapomenu. Velmi poutavé bylo i čtení o tom, jak je tvrdý život na Novém Zélandu, ale hlavně v Austrálii, na kontinentu, kde nikdo nedostane nic zadarmo. Krom krásné dějové linky mezi Meggie a Ralphem, jsem obdivoval všchny postavy knihy, protože každá z nich v životě zakusila jak lásku, tak ztrátu a bolest až jsem místy nechápal, jaké těžkosti musely zejména Fiona a Meggie překonat a přesto dokázaly jít dál. Myslím, že knihu mohu zaslouženě zařadit mezi jednu z TOP knih, které jsem četl a knihu mohu jen a jen doporučit. Kniha je opravdu nádherná a ač jsem rád, že jsem měl možnost si ji přečíst, je mi i líto, že už nemohu prožívat další osudy knižních postav.

vercas945

Pro mě je kniha i filmové zpracování taková klasika, částečně se blížící Jihu proti severu apod. Knihu bych dějově rozdělila na dvě části, po ostrov Matlock je úžasná a těžko se od ní můžu odtrhnout, po té už zkrátka tolik netáhne. Ale kromě děje je výborně popsáno i prostředí, ve kterém se odehrává, především Nový Zéland a Austrálie, což, alespoň pro mě, některé dějové nedostatky dostatečně vynahrazuje.

Marisol

Četla jsem poté, co už několikrát dávali stejnojmenný seriál, kdekdo ho chválil a já už měla pocit, že jsem snad poslední, kdo ho ještě neviděl. Tak jsem si koupila knihu a dala se do čtení. Kniha se mi líbila moc, nicméně víc než příběh zakázané lásky mě zaujal popis života a přírody v Austrálii a na Novém Zélandu.

Monike

Prvni jsem videla 4 dilnou serii a ta me naprosto uchvatila. Kniha je jeste lepsi. Dekuji CV, ze jsem se po letech ke knize opet dostala!

LaDouceBrise

Jako jedna z mála zdejších čtenářek jsem nikdy neviděla seriálové zpracování, dokonce jsem o něm a ani o knize samotné nikdy předtím neslyšela. Do ruky se mi dostala náhodou - zaujal mě poetický název a něžná obálka, jež mě spolu s popisem nalákala na milou romantickou letní četbu. Z toho, co jsem dostala, jsem poněkud rozpačitá, ale možná to bude tím, že se jedná o moji vůbec první rodinnou ságu...

Moje pocity z knihy se nedají shrnout do několika málo vět, neboť se měnily jako na houpačce, v závislosti na jednotlivých etapách života hlavních hrdinů. Začátek soustřeďující se na Meggiino dětství na odlehlé farmě na Novém Zélandu si mě získal nejen popisem složitých vztahů v rodině Clearyových (a vzrůstající touhou dozvědět se něco víc o Feeině minulosti), ale také příležitostí nahlédnout pod pokličku tehdejšího života obyčejných pracujících Australanů a dozvědět se něco více o uspořádání australské společnosti a rodiny. Ani život na Droghedě mi neupřel tu zvláštní radost pozorovat Meggiino dospívání a její vzájemné sbližování s Ralphem.

Co se týče jejich vztahu, byla to nepochybně jedna z nejromantičtějších lásek, jaké lze v knihách nalézt. Ničivá, svazující, balancující na tenké hranici s nenávistí. Přiznám se, že mě trochu zarážel onen osmnáctiletý věkový rozdíl, ale na tehdejší poměry to nejspíš bylo úplně normální. Ralph byl velmi rozporuplná postava, která se jen stěží dokázala vyznat v sobě samém, a jejími vnitřními bitvami autorka zaplnila opravdu mnoho stránek. Sledovat charakterové vývoje Meggie a Ralpha mě neskutečně bavilo, těšila jsem se na každé jejich další setkání po té, co se jejich životy začaly nezadržitelně vzdalovat.

A právě proti onomu vzdalování mám určité výhrady. Autorka jako by postupně upozaďovala příběh jejich mocné lásky a dávala příliš velký prostor vedlejším postavám. Některé pasáže mi navíc připadaly zbytečně moc popisné, ubírající knize na čtivosti. A to říkám jakožto milovnice dlouhých poetických líčení přírody, kterých jsem se však v knize postupem času až přesytila. Výhrady jsem měla taky proti pro mne osobně nezáživným detailům z australského válečného nasazení, které se ani nesnažily soustředit na Jimse a Patsyho, nýbrž na podrobný rozbor bojů v Africe.
Někomu to možná bude připadat jako příjemné zpestření té velké romance, ale já bych naopak upřednostnila, kdyby autorka přenechala více prostoru Ralphovi a Meggie.

Nelituji, že jsem si Ptáky v trní přečetla, ačkoli to není dokonalý román bez jediného nedostatku a koncem knížky děj pomalu upadá (ne že by osudy Megiiných dětí Danea a Justiny nebyly zajímavé, ale svým způsobem mi narušily dojem z milostného příběhu Ralpha a jejich matky), jedná se o kvalitní četbu plnou krásy, lásky, naplněných i nenaplněných tužeb, bolesti a trnů, jež si mnohdy sami zabodáváme do srdce s vědomím, že jednáme špatně. Nejedná se o žádnou pohádku, ale o realistickou kresbu života hrstky lidí, jež trpěli svými nedostatky a své štěstí vykoupili nesnesitelnou bolestí jako ti ptáci v trní...

ckamusa

(+ SPOILER) Děj vypráví o rodině Clearyů, zavede nás nejdříve na Nový Zéland a poté do Austrálie v době obrovských pastvin a farem. Střídání napínavých pasáží a popisných je přiměřené a nunecené. Knize nechybí napětí, láska i smutné části. Za mě oddychové čtení. Poprvé jsem knihu četla asi před 10 lety a musim říct, že jsem ráda, že jsem se k ní znovu vrátila.
Dost často mi bylo Meggie líto, matka k ní byla vždy odměřená, otec Ralph se na ni vykašlal a život po Lukeově boku pro ni musel být hrozný ve srovnání s životem na Droghedě. Na druhou stranu jsem obdivovala její sílu a vytrvalost jít si za tím co chce. Vyobrazení zakázané lásky kněze je zde bravurně popsáno.

KnihomolkaOli

Vcelku docela čtivá kniha. Jen příběh byl na můj vkus trochu zvláštní. Asi třikrát jsem se sekla s odhadem, o čem bude kniha vyprávět. Nakonec to bylo o všem (všech) a o ničem (nikom) zároveň. Na mě trochu zbytečně obsáhlé, plné úmrtí a nedořešených vztahů a osudů lidí.

Až ji uvidíš
Až ji uvidíš