Návrat Sherlocka Holmese

Návrat Sherlocka Holmese https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/5655/navrat-sherlocka-holmese-5655.jpg 5 496 43

Příběhy Sherlocka Holmese / Sherlock Holmes série

< 5. díl >

Svazek klasické série Příběhů Sherlocka Holmese je důkazem nátlaku, který vyvinuli čtenáři na Sira A. C. Doyla. Ten oživil již mrtvého Holmese a dále se věnoval jeho mysteriózním příběhům.

Literatura světová , Detektivky, krimi , Povídky

Vydáno: , Books

The Return of Sherlock Holmes , 1905

Komentáře 43 Recenze 1

Korsika
Korsika
16.08.2023

Nejedná se o mé první setkání s literární podobou Sherlocka Holmese (četla jsme už Psa baskervillského, kde se ovšem postava S.H. moc nevyskytuje) a musím říct, že mě překvapilo jak arogantní, necitelný a drogově závislý je (britský seriál Sherlock nepřeháněl ani v jednom). Ale postava je to velice zajímavá, případy byly napínavé, i když u nich chybí určité napětí - prostě víte, že to vyřeší a spíš jen čekáte jak. Interpretace byla příjemná a jaksi "dobová".

Mirek240
Mirek240
14.07.2023 5 z 5

Prijemne cteni na dovolene, jednotlive povidky volne plynuly, stara dobra Anglie a doba, ktera je uz nenavratne pryc. Motivy pribehu jsou v soucasne dobe uz trosku usmevne, ale to nic nemeni na tom, ze jsem se u knihy prijemne bavil.

missbellatrixx
missbellatrixx
20.06.2023 5 z 5

Starej dobrej Sherlock

Set123
Set123
11.04.2023

Ke sbírce není v zásadě mnoho co napsat. Jedná se o sbírku detektivek poněkud proměnlivé kvality (některé mám velice rád, jiné jsou tak akorát trapné), které byly produkovány nikoliv pro jejich literární hodnotu, jako spíše pro jejich komerční hodnotu, nu a je to na nich vidět. Mimochodem, zdá se mi vtipné, že autor opět projevuje snahu ukončit to. Prostě to utnout. Vlastně u Druhé skvrny píše: dost, tohle je poslední povídka, neštvěte mě už! A ono mu to zase nevyšlo. Chudák.

Nu a co jiného vám sdělit, že? Komentoval jsem jako vždy i jednotlivé povídky, takže se tam můžete podívat, co je (dle mého pochybného soudu) kvalitnější a co méně, ale mnoho se tam nedovíte. Ony prostě nejsou zajímavé. Jistě, jsou zábavné, ale ne zajímavé. Shrnuto dohromady: je to zábavné, vtipné a milé čtení, které je ale strašně nezajímavé, nekonzistentní a absurdní. Příjemnou zábavu přeji (já se bavím).

puczmeloun
puczmeloun
06.01.2023 3 z 5

Příběhy Sherlocka Holmese mě baví. A nejvíc ty, kde si mohu z náznaků zahrát na detektiva s pomocí indukce také. Návrat je však strašlivě nevyrovnaný a je to patrné hned u prvních příběhů. Ten první je pro fanoušky, vysvětlující, případ je jednoduše s drobnými třešničkami vyložen a basta. Naopak ten druhý je hezkou hříčkou nabízející příležitost k vlastnímu teoretizování. A tak se to po celou knihu střídá, někdy to zabrušuje do akce, jindy tématy přespříliš dávno do minulosti a potom zase k Sherlockově genialitě. Pobaví i potrápí šedou kůru mozkovou a po dočtení poslední stránky zase odvane zpět na začátek 20. století...

NGC6205
NGC6205
05.11.2022 3 z 5

Je mi líto, ale na víc než tři hvězdy to prostě není. Viktoriánská Anglie, mizerné počasí, šálky čaje, nostalgie... to vše je fajn, včetně obou hlavních hrdinů, ale rozhodně to nezakryje skutečnost, že řada příběhů, a v tomhle svazku obzvlášť, je těžce průměrná...

kolacky
kolacky
30.05.2022 5 z 5

Vynikající. Pořád a stále musím Holmese (i Watsona!) obdivovat.

mia.com
mia.com
10.03.2022 4 z 5

Sherlock je prostě klasika. Jen musím jednotlivé povídky poslouchat postupně s nějakým časovým odstupem, protože jinak už mi to přijde to samé dokola.

martin_aston
martin_aston
21.10.2021 5 z 5

Budem sa opakovať, ale opäť vynikajúce poviedky, atmosféra viktoriánského Anglicka, nový preklad a krásna obálka od Snowmouse...
A budem sa opakovať aj s hodnotením, opäť za plný počet :).

Worbitka89
Worbitka89
19.09.2021 5 z 5

Génialni - alfa a omega všech dalších detektivek pozdějších autorů.... knihu je třeba číst pozvolna, abysme si příběhy vychutnali a neprecetli vsechny případy moc brzo, protoze dalsi nepribudou.
P.S. Watson je sice trubka, ale kdo by vedle Sherlocka nebyl!

ozzak
ozzak
04.04.2021 5 z 5

další skvěle připady genialniho detektiva Sherlocka Holmese

Samlach
Samlach
31.03.2021 5 z 5

Skvělá kniha, sice pár případů je i v knize Muž s dýmkou a houslemi, ale jinak
super.

Andrée
Andrée
31.01.2021 3 z 5

Sherlock Holmes se vrací, po boku jeho věrný přítel Dr. Watson. Klasika z viktoriánského Londýna mne moc nenadchla.

Kontryhelka
Kontryhelka
30.01.2021 5 z 5

Přečteno několikrát a vždycky jsem se pěkně vnořila do děje, ačkoliv povídky znám skoro nazpaměť. Mám ráda Doylovy příběhy a nikdy se mi neomrzely.

Knihomolka506
Knihomolka506
28.12.2020 5 z 5

Nezapomenutelné příběhy slavného a geniálního detektiva, ze kterého má strach nejenom Scotland Yard. Celou sérii jsem přečetla už jako dítě. Moc mě bavila. Doporučuji

makyla
makyla
24.12.2020 5 z 5

Staré dobré detektivky. Prostě klasika, která nikdy neomrzí. Více asi není, co bych dodala. :)

nicolettkaa
nicolettkaa
17.12.2020 3 z 5

Některé povídky jsou skvělé, některé horší. Obávám se, že za pár dní si ale nebudu pamatovat, o čem která byla.

Pro mě nové zjištění, že nejsem povídkový typ.

knihyKeMne
knihyKeMne
24.11.2020 4 z 5

Toto bylo mé první setkání s psaným Holmesem a až tak úplně mě nenadchlo, i když číst se to dalo. Zůstávám tedy věrná Poirotovi :-)

Kluvo
Kluvo
02.10.2020 5 z 5

Sherlock je frajer, mozog prijimajuci potravu, ktory submisivnemu kronikarovi Watsonovi velmi jemne davkuje laskave prejavy svojej ludskosti, no o to viac ho utapa v prudoch svojej geniality. Jeho logika a pozorovacie schopnosti su ako dynamit, ktoremu neodola ziaden mur, chraniaci zlocinne tajomstva. Este aj ked ma zly den je o triedu lepsi nez bezny clovek. Scotland Yard, kralovna, Anglicko, ba cely svet, su mu za mnohe zaviazani a navyse sa, s ohladom na Sherlockovu vrodenu skromnost a potrebu utajenia, nedozvieme o mnohych vyriesenych zlocinoch ci odvratenych vojenskych konfliktoch a politickych krizach. Skoda len, ze Sherlock uz nezije a neprida dalsi putavy pribeh ani monografiu o vcelarstve alebo technologii vyroby porcelanu pocas dynastie Ming...

m_martina
m_martina
11.07.2020 5 z 5

Sherlock Holmes a jeho přítel doktor Watson jsou moji velcí oblíbenci. A i tato sbírka povídek je dokonalá. Líbily se mi všechny případy a já jsem si je ráda přečetla.