lenyleny lenyleny komentáře u knih

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Knížku jsem si vybrala do čtenářské výzvy. Knihu jsem poprvé četla na střední škole a to je již opravdu, ale opravdu velmi dávno. Tenkrát, i když se mi líbila, ve mně vyvolala pocit spíše beznaděje. A tak jsem byla zvědavá, jak na mne bude působit nyní, kdy má člověk již život skoro za sebou. A musím napsat, že teprve nyní na mne kniha zapůsobila v celé své velikosti. Spisovatel Remarque a jeho knihy můžete číst opakovaně a vždy na vás bude stejná kniha působit trochu jinak a vyvolá ve vás jiné rozpoložení. Ale vždy to bude nepřekonatelný zážitek, tak jako i kniha Na západní frontě klid.

06.12.2021 5 z 5

Tento díl se mi zas tak moc nelíbil. Jednak to již nebylo tak úplně o hlavních postavách , ale spíše takový přílepek k předešlým dílům. Ale bylo fajn že se zase objevovaly vtipné hlášky , takže se čtenář pobavil a zasmál. A o to vlastně šlo.

05.12.2021 3 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

I tento díl jsem poslouchala jako audioknihu. Je pravdou, že jsem viděla první díl jako film dříve než jsem ho četla a obsazení bylo vynikající . A tyto osoby mne provází i v dalších dílech audio knih. Takže je to pro mne o mnoho víc zábavnější.
Když děj začíná být malinko stereotypní, jak se to tak trochu jevilo u začátku tohoto dílu, přidá se nová osoba a ejhle ono je to zase fajn. Takže i tento díl od druhé poloviny zase na jedničku. Musím sehnat další díly protože začínají dlouhé večery a rychle je tma a tak trochu optimistického rozptýlení je vítáno.

16.11.2021 4 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

K této knize jsem se vrátila přesně po padesáti letech a to nejen kvůli čtenářské výzvě. Zjistila jsem, že si některé básně nepamatuji a to jsem je uměla skoro všechny. No čas zapracoval a paměť nepracovala. A tak bylo nutné si tuto klasiku připomenout . (ale již se je neučím nazpaměť). A ještě musím napsat, že se mi sbírka líbila o mnoho víc než na střední škole.

31.10.2021 4 z 5

Pražské legendy Pražské legendy František Langer

Knížku jsem dostala někdy dříve k narozeninám. A to hlavně pro ilustrace od Cyrila Boudy. A když jsem přerovnávala knihovnu tak mi nějak padla do ruky a já si ji opět přečetla. A opět musím konstatovat, že je to příjemné čtení pro dospěláky, ale ne pro děti. Já si to užila , ale vnučce se to moc nelíbilo. (Za to ta jedna hvězdička dole)

26.10.2021 4 z 5

Ani poslední díl nezklamal. Celá série byla neuvěřitelně čtivá . Spousta událostí z naší historie se mi ukázala trochu jinak než jsme se učili ve škole, některé souvislosti jsem teprve zde pochopila a musím přiznat že dost událostí jsem se dozvěděla poprvé. A vše bylo perfektně zasazené do života jednoho rodu a několika generací. Bylo dobré že to končilo, protože pak by se čtenář již začínal dějově ztrácet.

23.10.2021 5 z 5

Z pohledu jezevčíka Z pohledu jezevčíka Frauke Scheunemann

Nenadchne, neurazí. Do jisté míry oddechovka. Prostě to nemůžu srovnávat třeba s knihou Psí cesta. No ale stejně si s odstupem doby přečtu i další díly.

22.10.2021 4 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Poslouchala jsem jako audioknihu. Začala jsem poslouchat v autě, ale hned jsem usoudila, že to není ono. To potřebuje klid, pohodlně se usadit třeba v křesle a poslouchat, rozjímat, velmi často se nad tím zamyslet a ještě častěji se od srdce zasmát. (třeba u kapitoly o jezevčíkovi). Doporučuji jako protistresovou terapii. Určitě se k poslechu budu vracet.

22.10.2021 5 z 5

Husitská epopej. VI, 1461-1471 - za časů Jiřího z Poděbrad Husitská epopej. VI, 1461-1471 - za časů Jiřího z Poděbrad Vlastimil Vondruška

Tak jak jsem předpokládala ani tento díl mne nezklamal, a bohužel mne čeká již jen poslední díl. Ale při čtení tohoto dílu jsem zjistila, že toho o vládě Jiřího z Poděbrad moc nevím. Buď jsme se to neučili, nebo jsem to prostě zapomněla. (asi to druhé bude pravdou) A tak mi tento díl nějak víc sedl hlavně z toho historického hlediska. Tak a pouštím se do toho posledního ......

16.08.2021 5 z 5

Výbor dopisů Bedřicha Smetany Výbor dopisů Bedřicha Smetany Antonín Dolenský

Útlá, malá knížka, ale jen co do velikosti, ale velká a hluboká co do obsahu.
Úklidem v knihovně jsem ji znovu našla. A protože ve čtenářské výzvě byl bod o knihách s tématikou "Dopisy v dějství" tak se mi hodilo si ji znovu po více jak 30-ti letech přečíst. A nelituji . Člověk si musí při čtení těch dopisů uvědomit jaké má štěstí, že žije v této době a má se velmi dobře v porovnání s životem v době života Smetany.

12.08.2021 5 z 5

Hejnické pastorále Hejnické pastorále Vlastimil Vondruška

Celá tetralogie byla skvělá. Postavy se mi nepletly, návaznosti příběhu srozumitelné, vypravěčská kvalita jako vždy vynikající. Určitě se k celému dílu ještě vrátím.

31.07.2021 5 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Poslouchala jsem audioknihu, je velice působivě čtená a má to šmrnc. Knihu jsem začala také číst, ale pak jsem si od známé půjčila audioknihu a ta se mi líbila více. Z knihy bych asi tak příjemný zážitek neměla.

05.07.2021 4 z 5

Lékaři Lékaři Henry Denker

Tak nevím jak knihu ohodnotím. Začátek knihy se mi moc líbil , mělo to spád a vtáhlo mne to do děje velice snadno. Ale potom nastal zlom, kniha začala být moc popisná a tak trochu nudná . Ale znovu zlom a opět je to velice čtivý román, který nechcete odložit. Takže závěr všechno napravil. Ale stejně plný počet hvězdiček knize nedám.

30.06.2021

Husitská epopej. V, 1450-1460 - za časů Ladislava Pohrobka Husitská epopej. V, 1450-1460 - za časů Ladislava Pohrobka Vlastimil Vondruška

K přečtení tohoto dílu jsem potřebovala více, času, ale nebylo to tím že by se mi nelíbil nebo se hůře četl , ale tím že jsem si ji nevzala s sebou na dovolenu pro její váhu a velikost. Byla to zase knižní óda a vlastně ani nevadil ten dvoutýdenní odklad a po návratu jsem si jí vychutnala . Při čtení jsem si uvědomila jaké mám mezery v znalostech tohoto období. No člověk se stále učí a touto formou je to velmi příjemné a přínosné. Za takové knihy moc děkuji.

28.06.2021 5 z 5

Jak vyzrát na cholesterol Jak vyzrát na cholesterol Debra Lee Katz Gordon

No nedá se říci, že bych přečetla vše, ale podstatnou část, hlavně to co mne zajímá a to co by mi mohlo pomoci. Část věcí se opakuje , ale to mi nevadí- opakování matka...... . Je to jedna z knih, ke které se člověk bude vracet aby si věci připomněl nebo se v něčem ujistil, nebo aby mohl vyvrátit své pochybnosti. Takže do knihovny patří.

19.05.2021 4 z 5

Poslední láska císaře Karla Poslední láska císaře Karla Hana Parkánová-Whitton

Čtivý román - ano, historický - již méně. Kniha ani nezklamala, ale ani nenadchla. Já si pod pojmem historický román představuji trochu něco jiného. Ale to neznamená, že by se mi kniha nelíbila, nebo že by byla špatná. Jen se k ní asi již nevrátím.

07.05.2021 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Knihu jsem dostala k vánocům, ale nějak jsem stále neměla chuť si ji přečíst. Ale protože je ve čtenářské výzvě přečtení knihy do patnáctého místa některého ze "žebříčků " tak jsem se do ní také pustila. Podle recenzí jsem si myslela , že se jedná výhradně o holokaust a život v koncentračních táborech. Knih s tímto podobným tématem jsem již několik přečetla, ale toto není kniha o holokaustu a koncentračních táborech , je to spíše román o životě jedné rodiny zasazený do té strašné doby a po ní.. Kniha je velmi čtivá, má spád . Jsem ráda že jsem si ji přečetla.

01.05.2021 4 z 5

Ani tento díl mne nezklamal a asi se mi líbil nejvíc. Na jednotlivé postavy jsem si již zvykla a v tomto díle, kde není již tolik popisovaných bojů jsem si je velmi vychutnávala. Tak se již těším na pátý díl.

01.05.2021 5 z 5

V zámku a v podzámčí V zámku a v podzámčí Božena Němcová

Viděla jsem film, poslouchala jako audio ,ale knihu jsem nečetla a tak mne k přečtení knihy vlastně dovedla čtenářská výzva. A nelituji. Je to jiné než filmové zpracování. Nedá se říci jestli lepší, nebo horší. Prostě jiné.

19.04.2021 4 z 5

Moje nejmilejší psí historky Moje nejmilejší psí historky James Herriot (p)

Výběr příběhů o psech z jednotlivých knih o zvěrolékaři Herriotovi do jedné útlé knihy - výborný nápad. A i když jsem všechny vlastně již četla ( až na jednu) ráda jsem si je připomněla. A jako vždy to bylo takové příjemné a milé pomyslné pohlazení po duši.

07.04.2021 5 z 5