V zámku a v podzámčí

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Popis knihy zde zatím bohužel není.

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285815/v-zamku-a-v-podzamci-Tvm-285815.jpg 3.6562
Žánr
Povídky, Literatura česká
Vydáno, Mladá fronta
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (50)

Kniha V zámku a v podzámčí

Přidat komentář
Sidonka3
18. února

Přikláním se na stranu těch, kteří mají raději realističtější prózy Boženy Němcové, než ty zidealizované, mezi něž počítám nedotknutelnou Babičku (i přes všechny její klady a přínosy, včetně zdejšího popisování lidových zvyků a jiných nesporných kladů, kterých jsem si vědomá).
Příběhy a úděl lidí chudých i bohatých v knížce "V zámku a v podzámčí" mi ovšem zasáhl mnohem víc. Je tu podle mého lépe popsaná psychologie postav, sociální otázky, jsou tu věrohodnější vztahy... Je to místy smutná povídka o nehezkých událostech nebo charakterech, což jí samozřejmě na kvalitách neubírá. Uznávám, že snad každá knížka Němcové má něco do sebe. Já jsem nejradši, když se drží toho, jak to v mezilidských vztazích doopravdy chodí, včetně zrady od toho, od koho by jste to nejméně čekali, manipulace, vyrovnávání se s tím, co jde přijmout jen s obtížemi (neplodnost) nebo mrhání penězi na nesprávném místě...

alekis
15. ledna

SPOILER! :-)
Řekla bych, že anotace k této knize je trochu mimo, rovněž v komentářích je vše směrováno hlavně ke kontrastu mezi životem chudých a bohatých a že určité věci jsou úplně opomíjené.
Jasné je, že BN chtěla ukázat na obrovský rozdíl života v dostatku a v bídě, ale ne nadarmo, ač žena 1. poloviny 19. století, nebyla to spisovatelka dobrá, chytrá a neřkuli i maličko vtipná :-).
Musím přiznat, že knihu jsem četla dost před časem, rovněž jsem viděla film se skvělými herci Martinem Růžkem a Janou Brejchovou (nejen jimi). Přesto si troufnu k ní napsat komentář, podnícena nyní probíhajícím nejnovějším počinem České televize, seriálem Božena.
Mě osobně zaujaly v příběhu dvě věci až s nepatrně detektivním nádechem, čímž nechci nijak zmenšovat dopad na čtenáře, co se týče nešťastných osudů lidu z podzámčí.
Především je tu úžasně záporná, falešná a lživá skoro kriminálnice mamzel Sára, která si myslí, že má paní Skočdopolovou málem v hrsti. Ovlivňuje ji, jak jen to jde, posiluje její touhu "být na úrovni" a její patologickou lásku k pejskovi Jolimu. Proto vnímám odhalení bídné mamzel ze strany její paní a její velice rychlé a nemilosrdné vypakování z teplého hnízdečka na zámku jako naprosto geniální autorský kousek :-).
Druhá věc, kterou jsem vlastně skoro nepochopila, a to když jsem četla knihu poprvé ještě v rané mladosti, je autorkou jenom málo naznačená existence nemanželského syna pana Skočdopole. A tam je opět v centru dění paní Skočdopolová, kterou dokonale zahrála Jana Brejchová. Pod unylostí a umanutou láskou k pejsánkovi se skrývá osobní tragédie ženy, která nedala - nemohla dát? - manželovi potomky, přičemž ví o tom, že měl poměr, z něhož vzešel syn. Je tu na jednu stranu láska k manželovi, na druhou možná i skrytá nenávist, či snad jen odpor vůči němu, na další stranu zase duši drtící skutečnost: nenaplněné mateřství, nesplněná úloha ženy po dlouhá tisíciletí - v dobách před feminismem. Její krok k přijetí manželova dítěte nelze hodnotit jinak, než jako velkorysý. Mnohá manželka by s klukem i se záletným manželem vyběhla, pokud by ji u něj nedržely jeho peníze.
Všechno ostatní v příběhu je na svém místě. Měli bychom si stále uvědomovat, že Božena Němcová psala o své době - v níž byla propast mezi dostatkem a bídou hodně hluboká - a bylo to vnímáno jako běžné, pro mnohé lidi skoro normální. Tak to prostě bylo, a pokud si dnes někdo v naší zemi neustále stěžuje, že nemá dost, že živoří, měl by si přečíst, a to nejen tento skvělý román. Je jich mnoho od našich i cizích autorů, např. dokonalé anglické romány Charlese Dickense atd.
Řekla bych, ať už to uzavřu, že po velmi smutném začátku se příběh rozvinul, proběhl a ukončil tak, aby bylo spravedlnosti, vstřícnosti a dobrotě učiněno zadost. Takto si to, podle mého, tato naše vzácná autorka vždy přála - aby věci dopadaly dobře... což si přejeme asi všichni. Že to tak velmi často není, to je holt součást života lidského. Musíme se snažit, i když s tím bohužel často nic nemůžeme udělat a věci jdou prostě do kopru, příliš daleko od našeho vlivu a možností.


RADOST
17.10.2020

Tuto knihu nám koupili rodiče v roce 1958 jako mimočítankovou četbu. Velmi na mě zapůsobila tím rozporem mezi blahobytem a chudobou Tou nespravedlností. Později se mi líbilo i televizní zpracování. Tato kniha ve mě probudila zájem o Boženu Němcovou a zároveň jsem jí "odpustila" i Babičku, která se mi nelíbila (možná jsem ji četla moc brzo).

m_martina
08.10.2020

Kniha se mi nelíbila tolik, jako jiné od Boženy Němcové. Zajímavá však je a čtenář se dozví zase něco víc z doby dávno minulé.

heavy66
20.09.2020

Přiznávám, že přečíst klasiku Babičku jsem nikdy nenašel odvahu, ale V zámku a v podzámčí je čtivý drsný sociální horor!

michaela5484
26.08.2020

Opět další skvělá kniha. Velmi pěkné popsán jak "chudý lid" tak bohatý, či zbohatlicky. Nádherný příběh. Belmondo zajímavé čtení.

josef_p
16.06.2020

Rozdíl mezi bohatými a chudými - zní to zajímavě, věřím, že někoho to bavit bude.
Avšak mě kniha nijak nezaujala, nebavila. I když je krátká, pár posledních stran jsem už nedočetl. Děj byl často zdlouhavý, nudný. Stará čeština se četla trochu špatně.
Určitě si ale své čtenáře najde :).

VAnna
22.10.2019

U mě to není jinak - povinná četba. Zatím to je knížka, která mě nejmíň bavila, alespoň to není dlouhé.

1