LEGACY LEGACY komentáře u knih

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Nuže, stejně jako kurážná spisovatelka i já o sobě něco prozradím. Během čtení jsem zcela nevysvětlitelně stáhl celou krabičku cigaret (byť nekouřím), pravděpodobně jsem jen potřeboval něco, co by zahnalo mé znepokojení z knihy, nebo jsem podvědomě chtěl mít také nějakou závislost a tudíž mít k příběhu ještě blíž. Hlavou vám během čtení probleskne spoustu otázek, spousta z nich zůstane pravděpodobně nezodpovězena, ale myslím, že poselství autorky (tedy varovat) si každý sebou odnese a pro mě samotného je konzumace jakýchkoliv tvrdých drog, po přečtení, téměř nepředstavitelná. Dodnes nevím jestli s některými postavami sympatizuji, či nikoliv, ale bez nich by byla v knize obrovská mezera a jelikož celá kniha je vlastně taková hodně osobní zpověď, chci vyjádřit svůj vděk i uznání této snad už bývalé heračce a vytáhnu i já něco z mé minulosti.
2011 - 16 let ... Marihuana
2012 - 17 let ... Hašiš
2014 - 19 let ... Koks
Rodiče zajímejte se o vaše ratolesti.
Nyní jsem skoro dva roky čistý. Jaká zpověď je ta vaše, no tak nestyďte se.

18.03.2017 5 z 5

Největší tajemství Adolfa Hitlera Největší tajemství Adolfa Hitlera Vladimír Liška

Bohužel ona tajemství, která nás lákají si knihu přečíst byla ne a ne k nalezení. Celkově vzato se jedná pouze o kýčovité přelouskání Hitlerova života v nudných, nezáživných faktech, která každý z nás dávno zná. Proto, pokud hledáte komorní biografii o životě psychopatického agresora opojeného svou vlastní nadřazeností s chutí do toho, konec konců Hitlerův život je pestřejší než leč které tapisérie - pokud ale chcete něco převratného a nového knihu raději okamžitě zavřete a do šuflíku s ní.

20.12.2016 3 z 5

Úspěšná sebemanipulace Úspěšná sebemanipulace Ivo Toman

"Kdo to kdy viděl, aby slepice létala?"
Nuže, kde jen začít? Kniha se vás v několika poměrně čtivých kapitolách (které jsou víceméně o jednou a tom samém) snaží přesvědčit, že narcismus je jedna z hlavních spojek k vytouženému cíli (máte-li ovšem nějaký). Některé autorovy poznatky považuji za velmi zajímavé (i když většina je všeobecně známa) jindy jsem jen nevěřícně obracel zrak nad autorovým slovním průjmem. Rady typu: musíš to udělat teď a né zítra se mno opravdu lomcovali - v tom směru doporučuji video od kluka z Transformers (just do it), které vám dá do ranku úplně to samé s tím rozdílem, že si ušetříte den na čtení něčeho smysluplného. Celkově jsem měl při čtení dojem, že se motivátor Ivo snaží jen vydělat další peníze, než aby šířil své poselství. Zvedněte zadky lidi - den má jen 86 400 sekund a jestli aspoň jednu z těch svých 25 000 myšlenek, nerealizujete zůstanete v těch 95% lúzrů na věky věků, vím, že to dokážete, podívejte se na mě, .... byl jsem jako vy a teď ???Každopádně, abych jen nekritizoval (koneckonců sám autor nabádá k pozitivnímu myšlení) úplně zcestné to taky asi nebylo. Nemám Touretteův syndrom a neumím si představit jaké to musí pro něj být (hádám, že nic snadného), přesto se popral se světem a vyhrál, tento fakt přidává knize obrovský kredit a jistý obdiv k autorovi chovám. Na jeho přednášku bych, ale asi nešel ani místo vyučování.

20.05.2016 2 z 5

Pygmalión Pygmalión George Bernard Shaw

Musím říct, že jsem měl značné obavy před čtením, že mě kniha mine obloukem. Jak se ale nakonec ukázalo bylo to právě naopak a tuto literární perlu v podobě dá se říct kapesní knížečky jsem měl během odpoledne přečtenou. Jedná se o zatím nejvtipnější knihu, co jsem měl možnost k maturitě přečíst a jen kroutím hlavou při vědomí, že jsem jedinný ze třídy, kdo má tuto knihu v kánonu. Jinak musím připustit, že Henry Higgins je postava, která mě učarovala jako už dlouhá žádná ne ........ a to ve všech ohledech.

12.02.2015 4 z 5

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

Když jsem začínal se čtením nikdy by mě nenapadlo, že se někdy dostanu až k takové tučné knize. Rodiče nad touto sérií kroutí hlavami a nevěřícně sledují, co se to s jejich synem děje (prý bychom z toho přežili zimu v teple). Každopádně mi tento třetí svazek dal docela zabrat a nebudu lhát, nečetl se mi lehce. Hlavní příčinu vidím v tom, že už to mám jednou zažité ze seriálu. Teď ale u mě nastává převrat u této ságy, protože přecházím k vysněné Hostině, kde absolutně nemám ponětí co se bude dít. Tento díl byl vynikající (ostatně jako předchozí), ovšem je to první díl, ve kterém začínali umírat postavy, které já osobně budu velice postrádat (tím nemyslím Rudou svatbu - tu jsem si užil) takže nemůžu říct, že je to zatím nejlepší kniha od GRRM. Nezbývá mi nic jiného než se modlit za Sansu, Varyse a Cersei, které mám nyní v žebříčku na vrchních pozicích a doufat, že panu spisovateli bude sloužit zdravíčko a fantazie.

01.08.2014 4 z 5

To nemyslíte vážně, pane Feynmane! To nemyslíte vážně, pane Feynmane! Richard P. Feynman

Naprosto nevšední člověk, který poukazuje na to, že i složité věci se dají předat dál zábavnou a prostou formou. Často je to o tom, co zdědíte po rodičích, mnohem častěji je to ale o míře vaši zvídavosti a nutkání dopídit se jak věci fungují. Mně navíc připomíná dědu, který zvládal jak teorii, tak i praktické věci - no a to je tak trochu unikát. Věda, jazyky, cestování, art, noční kluby, Los Alamos, jo někdo umí žít.

13.05.2024 4 z 5

Most do země Terabithia Most do země Terabithia Katherine Paterson

"Zacházejte opatrně-se vším-i s dravci" Leslie
Poklad z knihobudky jejíž film mě před lety totálně emocionálně zrušil. Teď po letech se dojímám mnohem méně, většinou spíše nad akty lidské dobroty. Přesto všechno si mě kniha opětovně získala a hrála na mé city jako před lety, no a jedno oko nezůstalo suché. Je to pro mě kniha o důležitosti správných lidí v životě, o vzájemném ovlivnění v tom dobré smyslu slova a zároveň je to pro děti jakýsi první kapitola porozumění o tom, že svět a lidé nejsou černobílý a strach, či ztráta mohou přijít z nenadání. Je to prostě kniha o síle přátelství, volnomyšlenkářství, síle osobnosti, moje stará rána, vzpomínka a největší srdcebol.

"Než se objevila Leslie, nebyl vůbec nic, prostě hloupý podivínský kluk, který kreslil legrační obrázky a proháněl se po pastvisku, jen aby se vytahoval, aby zakryl spoustu pošetilých obav, které mu nedávaly klid. To Leslie ho odvedla do Terabithie a udělala z něho krále. .... Teď nastal čas, kdy se musí vydat do světa on. Ona tu není, a tak musí vykročit za ně oba. Musí světu splatit krásou a zájmem za to, co mu Leslie poskytla - fantazii a sílu"

16.03.2024 4 z 5

Minutové nesmysly Minutové nesmysly Anthony De Mello

"Proč jsou tady všichni šťastní a já ne?"
"Protože kolem sebe nedokážeš vidět to, co nedokážeš vidět v sobě"

Většinou se jedná opravdu z mé strany o spíše nesmysly, které se ovšem čtou relativně snadno a dají člověku do startovací pozice celkem dobrý základ. Navíc, největší plus tkví v tom, že tyhle aforismy člověka utěší a dají mu pocit rovnováhy, když se zem třese. Hodně z nich se ale smyslem opakují, či si protiřečí, s jinými nesouhlasím, ty cílící na Osvícení byly také spíše pro jedno publikum. I přes spíše slabší myšlenky jsem si několik částí vybral a uložil do paměti. --- Všechno je tak dobré, nebo zlé podle toho jak na to nahlížíme.

18.08.2023 3 z 5

Mladost - radost Mladost - radost J. H. Krchovský (p)

Hrobnická kolonoskopie perem.
Pro mého nejlepšího kamaráda je Krchovský persóna, jenž ho utvářela, přivedla k poezii a dost možná i vlastní tvorbě. Napsal jsem mu, že se mi líbí název sbírky Mladost - Radost, načež odepsal, že to ať si na začátek nedávám - prý je to čistá depka. Já depku nechtěl, ale nic jiného jsem narychlo nenašel. Depka to byla, ale sakra Krcháču já nemohl se nabažit a listoval dál tvým hnusem, byť takovým mizantropem sám nejsem.

TUPĚ HLEDÍM DO NOVIN
nemohu usnout přesto
když o své smrti
zas se nic nedovím...
za zády hoří město
v tunelu štěkaj chrti
a v ruce s pivem ledovým
já hledám v tváři gesto
kterým si odpovím...
kam zmizela jsi, cesto?
ve tmě i proti světlu
dál tupě hledím do novin
zprávy o nebi, bohu i peklu
zprávy o všem
ale o mně nic...
sedím na štosu volovin
vyčkávám a čtu si...
uprostřed dvou kolejnic
tahám si střeva z pusy

04.10.2022

Život snů a skutečnosti Život snů a skutečnosti Jiří Hanzelka

"Díky cestování neberete věci za samozřejmé"
Hanzelka a Zikmund zůstávají neskutečné osobnosti českého národa, jenž svými názory, myšlenkami, postřehy a zevrubným popisem přesahují do politiky, či historie a antropologie. Skvěle se doplňují, jeden druhého nevymění, paměť jim slouží, ale hlavně ten globální přehled se jen tak nevidí. Několik rekordů Tatry, neutuchající žízeň po dobrodružství a nových cestách kvůli kterým zanedbávali jejich rodiny, přesto když přišlo na lámání chleba zachovali se jako pravý patrioti. A právě ona lidskost, nulová nabubřelost, zato čisté svědomí před národem, pro blaho kterého si vzájemně editovali řádky a snažili se jeden druhého překvapit je přesně to, co z nich činí významné osobnosti s pevnou páteří. Mají můj bezbřehý obdiv a já sám už si plánuji svoji cestu kolem světa, i když mně chybí parťák. Kdyby tak každý člověk cestoval a budoval v sobě cennosti, kterým věřili tito dva - svět a jeho kultury jsou důvodem poznání a údivů, ne rozdělenosti a strachu z neznámého. Je mi 26 let a cestopisy těchto machrů na mě mají velký vliv, což značí, že i v dnešní rychlé, ustarané době má H+Z, co dát jak starým, tak hlavně těm mladým. Děkuji.

26.07.2022 5 z 5

Generation P Generation P Viktor Pelevin

Vynikající správně ztřeštěná neučesaná kniha, která je napsána vyloženě hloubavým spisovatelem, jež vidí do podhoubí spouštěčů ruských pravd a polopravd. Tohle jsou ta zákoutí ruské kultury, která západnímu světu chybí, aby se nenechali strhnout jednoznačnou vlnou čiré nenávisti vůči nim (psáno v 2022). Reklama se tolik neliší od propagandy a formuje každého z nás, byť si to nepřipouštíme. To proto se dnes lidé tolik ohání otázkami o svobodném myšlení, protože si uvědomujeme, že naše jednaní z větší míry vůbec nepramení z nás. Vláda, pokud bude chtít, může vlastně celkem snadno ovládat naše choutky. Možná i proto jsou politické skupiny dnešní doby v celkem krásné rovnováze a společnost je polarizovaná a nesourodá. Samozřejmě vše pramení z informovanosti společnosti, myslím tudíž, že je to právě důvod proč něco podobného nepostihuje skandinávské země do takové míry. Já během onlajn čtení knihy uviděl po každé stránce nové reklamy, automaticky si zavádím youtube premium a během koukání na film jsem se zaměřil na plechovku svého Birella a uvědomil jsem si, že vlastně nejspíše piji tekutiny z plechovek právě proto, že mně její otevření a následné zmačkání asociuje nějaké potěšení ze světa reklam. Ono v politice dobrý slogan udělá polovinu práce, Cummingsové a Prchalové vědí o PR své.
Jako hezký příklad si můžeme vzít i slovo denacifikace, které alternovalo chování miliónů lidí a udělalo z Ukrajinců vlastně to, co udělal Hitler se Židami za WWII. Zároveň si nemůžu odpustit nenapsat sem zprávu, jež se dnes objevila na jedné britské stránce, kde se už pracuje i se scénářem, že Putin je už několik týdnů mrtvý a zastupuje jej dvojnik. Asociace s abrakadabra skandály politiků v čele s Jelcinem, které jsou posány v knize mě rozesmála, ale i znepokojila.
Poklona smekám - jsem generace pizděc také a čekají nás drsné časy. Nadčasovost neskutečná.

29.05.2022 4 z 5

Panoráma ruské literatury Panoráma ruské literatury Danuše Kšicová

Přečtěte si vždy vybranou kapitolu před přednáškou a nejen, že výklad poberete na jeden dech, ale dokonce se můžete místy ptát a vyučujícího doplňovat. Samozřejmě, nehledě na to, že jste před tím neměli páru, co je to třeba akmeismus, nebo futurismus, nebo ruská literatura vůbec jako já.

17.02.2022 5 z 5

Komu na Rusi blaze? Komu na Rusi blaze? Nikolaj Alexejevič Někrasov

"Já na medvědy chodívám, a při tom velké štěstí mám, ty mrchy roztrhaly už tři kamarády mně, já žiju, pánbůh mě má rád."
Štěstí nespočívá v drahém kamení. V čem tedy? ......... V blahu duševním"

- sám jsem chodíval takhle po světě a ptal se "Jak vypadá klasická česká krajina" ... v knihovně byly rádi, že o takový typ literatury ještě někdo zavadí.

15.01.2022 3 z 5

Jako bys jedla kámen Jako bys jedla kámen Wojciech Tochman

Je třeba mluvit a psát o hrůzách minulosti, aby se jim dalo v budoucnu předejít. Obzvlášť když se jedná o novodobou genocidu situovanou relativně blízko nám, o které se moc neví a raději mlčí. Země, v jejíchž kořenech proudí smutek nad ztrátou svých nejmilejších a nejmenších člověka bolí, ale nejvíce frustrující je vždy fakt, že jak i sami protagonisté uvádí, válka jako taková byla vlastně nic neřešící a zbytečná. Konflikt vrchních pánů, jenž za sebou nechá agónii, trauma, ztrátu a zbídačenou zemi, jenž se z toho vzpamatovává dodnes.

04.07.2021

Křik mlčení - můj boj proti Vladimíru Putinovi Křik mlčení - můj boj proti Vladimíru Putinovi Ildar Dadin

"Mladí tvoří opozici a jsou odhodlaní se politicky angažovat, spatřují v sobě budoucnost Ruska. Mladí lidé chápou, že je tento režim zavádí do slepé uličky. Tento kurz, korupce a autoritářství vedou zemi do mezinárodní izolace a připravuji ji o perspektivu."

Nesmíte k této knize přistupovat s velkými očekáváními a čím méně informací máte o Rusku a jeho politice tím více by se vám kniha měla líbit. Silou a obsahem rozhodně nečekejte Solženicyna, spíše velmi otevřený deník. Co se týče samotnýho lágru v Karelii není toho zde nakonec tak moc napsáno, všechny podstatné informace by se vešli na 30 stránek. Každopádně jako správný člověk, co chce apelovat na starší zatrpklé Rusi, co stále věří v propagandistické pořady si Dadin neodpustil malou analýzu politiky jako takové. Zmiňuje zde Majdan, anexi Krymu, Borise Němcova, nebo také nynější zavřenou superstár Navalného. Každopádně Dadin sám o sobě mně osobně nepřijde nijak zvlášť zajímavý člověk a byť se s jeho názory velmi ztotožnuji, tak musím konstatovat, že ustavičné volání po ústavě a svých právech, když jste zavření uprostřed ničeho v sadistickém trestaneckém táboře, po vykonstruovaném procesu policejního státu je prostě nerozum hlupáka, který chce dostat nakládačku. Každopádně kniha mi pár nových informací dala, je zde zmíněno dost jmen, které stojí za to si dal prostudovat, každopádně nějakou hlubší myšlenku, či estetickou stránku bych zde úplně nehledal.

Je momentálně stejně zacházeno s Alexejem?

22.03.2021 3 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

U On The Road je myslím mnohem silnější poselství, životní styl a jakýsi apel na čtenář, aby se chopil sebereflexe a zhodnotil zda-li jím vybraný život je skutečně to, co chce žít, nebo se jen snaží držet řad, který mu jsou vytyčeny. Mě se kniha upřímně četla velmi těžce a konec jsem úplně vynechal, každopádně myslím, že je potřeba nahlížet na tuto knihu trochu jinak, pokud jej chce člověk plně docenit. Je důležité poukázat na to, že Beats žili v době, kdy na jejich hlavu mohla kdykoliv spadnout atomová bomba, tudíž nějaký budování statusu a kariéry nehrálo roli, na to byli příliš chytří - hlavní poselství je dle mého "catching feelings". Žij jako by na tebe měla druhý den spadnout bomba, novelty seeking, zkus nepoznané, stopuj, zakus sex s neznámým chlapem i když na tebe doma možná čeká manželka, zdroguj se do němoty a pak o tom tripu napiš, lidi to bude zajímat. Beats je zkrátka tak rozporuplný movement, že se mně hlava ještě stále točí - a řekl bych, že je zde potřeba pořádně rozfiltrovat zásadní cennosti beatníků, rozhodně se nesnažit vidět vzor, avšak inspirace v určitých kruzích a jejich dopad na kulturu a umělce je unikátní a revoluční. -- takže díky Bohu za ně.

10.12.2020 3 z 5

Moderní pedagogika Moderní pedagogika Jan Průcha

Mám za sebou asi půlku knížky a je to porot. Složitá nezáživná teorie o teorii, která mě jako začínajícího pedagoga od pedagogiky odrazuje. Výzkum byl rozhodně proveden a Průcha má, co předat, ale aby tohle byla ''bible pro prváky'', která nám má pomoct u zkoušky? .... Tohle je spíše pro hobbynadšence. Každopádně to věrně demonstruje onu zmíněnou pravdu, že v naší zemi již dlouhou řadu let chybí kvalitní pedagogické příručky, které by se daly číst a zpříjemnily trochu atmosféru ped.fakulty.

23.11.2020 2 z 5

Fantastický pan Lišák Fantastický pan Lišák Roald Dahl

Poučná jednohubka na večer. Dahl obratně vštěpuje dětem, kam je jaká vlastnost v životě zavede. Věci od něj se mi líbí víc a víc, není divu, že tolik láká filmaře ... "And so far as I know, they are still waiting"

22.05.2020 4 z 5

Španělština (nejen) pro samouky Španělština (nejen) pro samouky Libuše Prokopová

Už od začátku zvládne každý z nás určit jestli se z té nebo oné knihy bude schopen zlepšit v daném jazyce. Kniha do puntíku splňuje to, co má v názvu, pokud se rozhodnete pro studium španělštiny na vlastní pěst tak stěží naleznete knihu, která by vás v jazyce posunula tak rychle jako tady tahle. Člověka musí jazyk hlavně bavit, potom u něho vydrží a jde to samo - pro úplný začátek je tohle bezkonkurenční volba.

01.04.2019 5 z 5

Doppler Doppler Erlend Loe

Severská literatura je tak moc jiná než všechny ostatní, že stojí za přečtení. Buď to bude vaše ranní káva, nebo ji s výsměchem opustíte, každopádně jejich myšlenky a nekonvenčnost mně baví. Bacha na píli, raději se odmlčím.

17.02.2019 4 z 5