LadyAnn LadyAnn komentáře u knih

Hlava nehlava Hlava nehlava Augusten Burroughs

Tak tohle byla jízda! Neskutečně zábavné a barvité vyprávění, navíc opravdu velmi čtivé. Příběh hlavního hrdiny je tragikomický a vesměs bizarní, ale přesto je podán... tak nějak “mile”. Příjemné překvapení, moc se mi to líbilo.

27.06.2021 5 z 5

Smrtholka Smrtholka Lucie Faulerová

Slabé, egocentrické, pseudohluboké. Bohužel z knihy cítím pouze jednu velkou pózu.

17.06.2021 1 z 5

Život na našej planéte Život na našej planéte David Attenborough

Povinná četba. Kniha srozumitelně pojednává o alarmujících tématech, která jsou sice obecně známá, ale rádi před nimi zavíráme oči. Autor se nesnaží moralizovat, věcně popisuje současný stav a přináší i možnosti řešení, jak blížící se katastrofě čelit. Kéž by byl vyslyšen...

13.06.2021

Jak to vlastně bylo? Jak to vlastně bylo? Julian Barnes

Výjimečný román, strhující nejen formou, ale i obsahem. Silný příběh od začátku do konce, který nutí k přemýšlení a bude mnou rezonovat ještě dlouho po přečtení. Souhlasím s předchozími komentáři - Barnes zde sám sebe překonává a nabízí skutečně kvalitní čtenářský zážitek.

13.06.2021 5 z 5

Eseje Eseje Michel Houellebecq

Protože je Houellebecq moje láska, zcela nekriticky přiznávám, že i kdybych četla jeho nákupní seznam, budu nadšena. Tahle sbírka různorodých textů je nicméně osvěžujícím doplňkem k jeho románům. Autora představuje z trochu jiného pohledu, ale přináší zároveň všechno, co je pro jeho tvorbu typické. Velmi bych také uvítala možnost seznámit se v překladu s jeho poezií, snad se dočkám!

22.05.2021 5 z 5

Muž bez jazyka Muž bez jazyka Matěj Dadák

Příjemné překvapení! Soudobá sonda do života nepříliš sympatického hlavního hrdiny. Dějová linka sice není ničím převratným, stále ale jde o zábavný a osvěžující román, který má spád i vtip a dobře se čte.

19.05.2021 4 z 5

Boží políčko Boží políčko Erskine Caldwell

Na jednu stranu opravdu slušně bizarní, na druhou naprosto uvěřitelný příběh rednecků, který se čte i přes své stáří díky vynikajícímu překladu lehce a svižně. Moc mě to bavilo!

01.05.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Jak je u Mornštajnové zvykem, i tato kniha je řemeslně dobře zvládnutá a čtivá. Nápad zasadit příběh do alternativní doby a prostředí vítám, ale nemám pocit, že výsledek dopadl dobře. Naopak, vše vyznívá velmi nevěrohodně, autorka tlačí se na pilu, vyprávění chybí lehkost a plynulost. Ani k postavám jsem si nenašla cestu. Bohužel, celkově hodnotím jako slabší průměr.

25.04.2021 3 z 5

Pálenka: Prózy z Banátu Pálenka: Prózy z Banátu Matěj Hořava (p)

Ach, tohle byla taková nádhera číst!

27.03.2021 5 z 5

Slova pro věčnost / Forever Words Slova pro věčnost / Forever Words Johnny Cash

Krásné texty, které se dotýkají duše. Silné, dojemné, citlivé, opravdové. Díky za ně, Johnny.

12.03.2021 5 z 5

Tři! Tři! Anna Luňáková

Experimentální až na dřeň. Nepochopeno.

22.02.2021 1 z 5

Zvon zrady Zvon zrady P. E. Caquet

Doporučuji! Čtivé, přehledné a poskytující veškeré podstatné souvislosti. Vše důležité je opravdu dobře podáno i napsáno a knížka je tak vhodná jak pro ty, kteří se s (naší) historií teprve seznamují, tak pro všechny, kteří si ji chtějí připomenout.

05.12.2020 5 z 5

Plavec ve tmě Plavec ve tmě Tomasz Jedrowski

Intenzivní, silné, upřímné a citlivé vyprávění, ze kterého není cítit kalkul, ale pouze ryzí emoce. Na debut neobyčejně vyzrálé, opravdu stojí za přečtení. Škoda kratšího rozsahu, nechtělo se mi s knihou tak rychle loučit... doufám, že se s autorem brzy opět setkám.

28.11.2020 5 z 5

Občan 865 Občan 865 Debbie Cenziper

Zajímavé téma, srozumitelně a čtivě podáno, ale ze zpracování jsem trochu rozpačitá. Jde o beletrizovanou literaturu faktu, kde hlavní linii vyprávění protíná mnoho roztříštěných příběhů, které s dějem často nijak zvlášť nesouvisí. Knihu nedokážu vnímat jako čistou non-fikci, ale ani jako román inspirovaný skutečnými událostmi, což kazí celkový dojem.

17.11.2020 3 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Uf, Nesbø si něco šlehnul, ne? :( Tady je všechno špatně, bohužel to nemá kvalitu a místy ani úroveň - kapitola Metan; to snad žádný spisovatel nemá zapotřebí.

05.11.2020 1 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Tak já nevím... samozřejmě, že námět a prostý fakt, že se u nás něco takového dělo, je šílený. Pokud ale budu hodnotit samotnou knihu, na víc než tři hvězdičky to bohužel opravdu není. Autorův styl je velmi jednoduchý a nepřináší žádný hlubší zážitek ze čtení. Své hodnocení srážím také z důvodu velkého množství překlepů (e-kniha), kvůli kterým mám pocit, že text neprošel důkladnou redakcí a korekturou. Osud inspirovaný životem hlavní postavy by si zasloužil mnohem lepší románové zpracování.

06.10.2020 3 z 5

Jmenuji se Maryte Jmenuji se Maryte Alvydas Šlepikas

Tak nějak... rozpačité. Knížka vypráví silný příběh z bývalého Pruska a o poválečnou depresi tak není nouze. Bohužel mi ale nesedl styl vyprávění (např. absence přímé řeči, zvláštní členění textu do odstavců nebo časté ukončování vět třemi tečkami). Tenhle autorův “mimimalismus” mi bránil se začíst a sžít se s postavami i dějem. Bohužel, nadšení tedy nesdílím, ale věřím, že kniha si své čtenáře najde.

27.09.2020 3 z 5

Pach krve Pach krve František Niedl

První román od autora (Patrioti) se mi líbil a na tuto knihu jsem se těšila, Ohňová země je ale bohužel spíše zklamáním. Ano, je to moderní, čtivé, má to spád a celkem sympatickou hlavní hrdinku, ale jako celek to příliš nefunguje. Prolínání jednotlivých částí nepůsobí plynule - tři samostatné příběhy jako by se nepodařilo protnout do komplexního celku. Nejvíce mi však vadí způsob "osekání" do jednotlivých kapitol, které jsou velmi krátké a časté přerušování textu působí při čtení rušivě. Přesto nechci na Engmana zanevřít a dám mu ještě šanci, pokud bude tato série v českém překladu pokračovat.

20.09.2020 3 z 5

Silicon Valley: Tísnivé údolí Silicon Valley: Tísnivé údolí Anna Wiener

Nedoporučuji. I přes několik zajímavých informací kniha nepřináší nic převratného, k dané problematice existuje mnoho lepších. K negativnímu hodnocení přispívá i mé vnímání autorky jako krajně nesympatické, do sebe zahleděné a zhrzené osoby. Opětovně se mi potvrdilo, jak je současná americká mentalita jiná... :)

16.09.2020 1 z 5

Queen: Neznámá historie Queen: Neznámá historie Peter Hince

Kniha je víceméně průměrná, ale musím vyzdvihnout zpracování audioknihy - ta mě naopak velmi zaujala! Fanoušky Queen celkově nejspíš "neurazí, nenadchne" a nepřekvapí, ale k poslechu doporučuji.

12.08.2020 3 z 5