Ladiva Ladiva komentáře u knih

Eleonora Akvitánská Eleonora Akvitánská Alison Weir

Literatúra faktu, v ktorej sa autorka poctivo snažila zmapovať život a činy významnej kráľovny z 12.storočia. Autorka sa striktne snaží čerpať len z doložených historických prameňov a bola som veľmi prekvapená, koľko mýtov časom vzniklo okolo tejto ženy a ako málo pozornosti jej v svojich dielach venovali súdobí kronikári, resp. ako málo priamych faktov sa o jej živote dochovalo. Nebola to kniha, ktorú by som čítala jedným dychom, ale poskytla mi, zatiaľ, najucelenejší pohľad nielen na dobu, v ktorej žila a pôsobila, ale aj na ďalšie historické postavy, ako Henrich II, Richard Levie srdce, či Ján Bezzemok.

26.10.2020 4 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Pre mňa zatiaľ zo všetkých kníh pána Ziburu najslabšia.

26.10.2020 3 z 5

Chlad Chiméry Chlad Chiméry Jan Hlávka

Sci-fi mám rada a už dávno som nečítala niečo také dobré, ako je séria Algor. Narazila som na ňu náhodne, čo bolo super, pretože som si mohla prečítať hneď štyri časti za sebou. Smutné je, že musím ktoviekoľko teraz čakať na ďalšie pokračovanie. Ale počkám si rada.

07.10.2020 5 z 5

Talent na smrť Talent na smrť M. J. Arlidge

Slušný thriller, ktorý má spád a dobre sa číta, ale záver mi vadil, niektoré udalosti sa mi zdali nelogické a to ma rušilo.

15.08.2020 4 z 5

Bezhviezdne more Bezhviezdne more Erin Morgenstern

Ani neviem, ako túto zvláštnu knihu popísať. Príbeh, ktorý sa triešti do mnohých ďalších príbehov, aby sa vzápätí spojil do jedného celistvého obrazu. Kniha plná tajomstiev a fantazijných príbehov, ktoré sa vzájomne prelínajú. Mne sa kniha čítala trochu ťažšie a spočiatku som sa v príbehu trochu strácala, ale nakoniec zaujala. Myslím, že upúta skôr čitateľov, ktorí obľubujú fantazijné príbehy s tajomstvami a mystikou.

06.08.2020 4 z 5

Dcéra Ríma Dcéra Ríma Tessa Afshar

Autorka sa pokúsila vdýchnuť život biblickým postavám, podľa mňa sa jej však pokus príliš nevydaril.

17.07.2020 3 z 5

Dcéry vetra Dcéry vetra Tamara McKinley

Príbeh, ktorý sa príjemne číta. Mierne mi vadilo striedanie striedanie časových a dejových línií, ale nebolo to na úkor zrozumiteľnosti deja. Celkovo by som však knihu hodnotila, ako priemer od tejto autorky.

12.07.2020 3 z 5

Mesto Mesto Camilla Sten

Námet mal veľký potenciál, ale ostalo len pri tom. K tejto knihe sa rozhodne vracať nebudem.

12.07.2020 2 z 5

Nezvestná Nezvestná Tina Frennstedt

Je to detektívka, ktorá sa dobre číta, je veľmi dobre a realisticky vypointovaná. Nie je to však príbeh, ktorý by vám v tom množstve detektívnych románov veľmi utkvel v pamäti. Jednoducho nevybočuje z priemeru ani v tom dobrom, ani v tom zlom.

30.06.2020 3 z 5

Říše popela Říše popela Anthony Ryan

Záverečná časť trilógie ma nesklamala. Bola napínavá a akčná, dejové línie vedené postavami hlavných hrdinov sa paralelne vyvíjali, až kým sa nepretli vo finále. Musela som sa však vrátiť k predošlým dielom trilógie, pripomenúť si jednotlivé udalosti, pretože pri tom množstve postáv by som sa v deji orientovala ťažšie. Spôsob písania mi trochu pripomínal film, keď v najnapínavejšom okamihu autor kapitolu ukončil a dej pokračoval osudmi inej postavy, aby sa autor potom opäť vrátil k predošlej postave a pokračoval v prerušenom okamihu, čo ma pri čítaní trochu vyrušovalo. Napriek tomu sa mi celá séria veľmi páčila.

30.06.2020 5 z 5

Jediná žena v miestnosti Jediná žena v miestnosti Marie Benedict (p)

Zaujímavá kniha o zaujímavej žene. Hoci bola kniha písaná v prvej osobe, pôsobilo na mňa celé rozprávanie chladne, akoby rozprávačka písala o niekom, od koho si drží odstup.

25.05.2020 3 z 5

Romulus - první král Romulus - první král Franco Forte

Román sa v prvej polovici dobre rozbieha, detstvo a dospievanie oboch bratov sú vykreslené zaujímavo, ale v druhej polovici to už viazne. Zakladateľ Ríma už ako dospelý muž ma nepresvedčil. Autori sa veľmi sústredili na jeho bojové úspechy a nechali bokom samotnú dejovú líniu kreovania večného mesta. Neviem, čo mohlo Romula motivovať, že konal tak, ako konal, s čím všetkým sa musel boriť keď pod jeho vládou vznikali nielen nové budovy, ale aj základy sociálnej štruktúry nového spoločenstva. Tu bol priestor kde autori nevyužili možnosti, ktoré táto zaujímavá téma ponúkala. U mňa je tento román skôr priemer. Číta sa dobre, neurazí, ale ani nenadchne.

13.05.2020 3 z 5

Obhliadka bytu Obhliadka bytu Fredrik Backman

Tento štýl humoru ma nebavil. Kniha ma vyslovene nudila.

11.05.2020 2 z 5

Kdopak se baví Kdopak se baví Liou Čen-jün

Výborne sa to čítalo, zaujímavé bolo prostredie, v ktorom sa príbehy odohrávali. Správanie ľudí, ktorí sa po mocenskom rebríčku chcú vyšplhať čo najvyššie, aby sa hlavne oni sami mali dobre, je úplne rovnaké, či žijú v Číne, alebo kdekoľvek na svete.

23.04.2020 4 z 5

Láska na splátky Láska na splátky Sophie Kinsella (p)

Hlavná hrdinka je skrytý talent, ktorý ešte nik neobjavil (dokonca ani ona sama nie) a po prekonaní "nástrah osudu" nájde svoje šťastie, lásku aj skryté schopnosti. A hoci to nie je nič svetoborné, kniha sa číta príjemne. Pre mňa je to vyslovene odpočinkové, voľnočasové čítanie, svieže a miestami aj zábavné.

05.04.2020 3 z 5

Pani Georgiadesová na cestách Pani Georgiadesová na cestách Terézia Vansová

Bolo veľmi milé pozrieť sa na Národopisnú výstavu českoslovanskú v Prahe v roku 1895 očami niekoho, kto v tej dobe žil a horlil za Slovanstvo. Pani Vansová opísala nielen svoje dojmy z výstavy, ale aj dojmy z cestovania a priblížila i priateľskú atmosféru a komunikáciu v skupine Slovákov - národovcov, ktorí aj s manželkami na výstavu cestovali. Práve svojou autentickosťou a nadšením autorky pre všetko nové a nezvyčajné, je táto novela príťažlivá aj dnes.

24.03.2020 4 z 5

Cizinec z moře Cizinec z moře Winston Graham

Cizinec z moře je vydareným pokračovaním série Poldark. Autor svoju pozornosť rozdelil rovnomerne medzi Rossa a Demelzu na jednej strane a na ich už (takmer) dospelé deti na strane druhej. Dej sa posunul o 10 rokov, ale dozvedáme sa, ako sa vyvíjali osudy všetkých doterajších postáv a súčasne sa začínajú odvíjať osudy novej generácie Poldarkovcov. Dej knihy je svižný, pútavý a (ako vždy) sa číta ľahko.

19.03.2020 5 z 5

Pohřbeni zaživa Pohřbeni zaživa Dominik Dán

Príbeh zariadenia pre seniorov má svoju paralelu v skutočnom živote, keď zatkli údržbára, ktorý sa v takomto zariadení vydával za lekára a pomáhala mu mladá upratovačka. Až ma mrazí pri predstave, koľko faktov čerpal autor zo skutočného prípadu a koľko do príbehu dotvoril sám.

02.03.2020 4 z 5

Nevesta z Ivy Greenu Nevesta z Ivy Greenu Julie Klassen

Ak sa vám páči séria Historky z Ivy Hillu, nebudete ľutovať ani po prečítaní 3.dielu. Je to veľmi príjemné čítanie určené skôr pre romantické duše. Príbehy hlavných hrdiniek síce romantické sú, ale našťastie nie "presladené" a tak bola kniha pre mňa milým relaxačným čítaním v kulisách anglického vidieka viktoriánskej doby.

02.03.2020 4 z 5

Popis románu sľuboval zaujímavý príbeh, mňa však nezaujal. Nesadol mi štýl písania autorky a hoci hlavná hrdinka bola zrejme pozoruhodná žena, v knihe pôsobila nemastno, neslano. Autorke sa omnoho viac vydarila postava tety Vilmy.
Je to škoda, lebo tento námet aj doba, v ktorej sa príbeh odohral by si od spisovateľky zaslúžili viac pozornosti.

13.02.2020 2 z 5