Lacie Lacie komentáře u knih

Tři rande Tři rande Beth O’Leary

(SPOILER) Moje třetí kniha od Beth O'Leary. První Spolubydlící se mi moc líbila, druhá Výměna ne až tak, ale fajn. Autorku jsem brala jako sázku na jistotu a do knihy se pustila, i když synopse mě přiměla zaváhat.
Tři natěšené slečny, tři nepovedená rande, jeden téměř dokonalý týpek. Značná komplikovanost příběhu nejspíš měla gradovat a ohromit závěrečným rozuzlením, ale je to prostě příliš. Příliš velkou část knihy mnou místo zvědavosti cloumá nechuť k přelétavému Carterovi, příběhy Siobhan a Jane nejsou nijak příjemné počtení, nad Mirandou lomím rukama. Čtu a čtu a pořád mě to nebaví, asi na stopadesáté stránce jsem se rozhodla, že to prostě číst nebudu.
Ale protože neumím jen tak opustit knihu, poskočila jsem ke konci, abych pochopila, jak by z tohohle mohlo vzniknout něco pěkného – pointa mě zaskočila, to jsem vážně nečekala, všechno dokonale zapadlo na své místo. Vrátila jsem se tedy a knihu dočetla se znalostí konce. I když bych teď asi měla napsat, že jsem si to díky tomu užila, tak... neužila. Kniha mi prostě nesedla, zejména J. C., i když jsem ho díky konci rehabilitovala, sympatie se nedostavily, nic pro mě.

05.11.2022 2 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

(SPOILER) Strike 5. Po přečtení prvního dílu série jsem si celá nadšená sehnala všechny ostatní a dala si jeden po druhém. Nebyl to nejlepší nápad, protože tím nabobtnaly původně drobné nešvary, spojily se a překročily únosnou mez. Jsem ráda, že šestka zatím není, svádělo by mě to přelouskat, ale momentálně jsem utopená v množství omáčky kolem a z přetrvávající brutaliy a nechutného násilí na ženách je mi lehce nevolno. Proč zase na ženách? A vážně se detektivka bez toho neobejde?!
Zápletka odloženého případu je skvělá, bohužel natažená do krajnosti a ještě o kus dál, poloviční délka by bohatě stačila. A naopak ostatní případy živící agenturu jsou popsané tak letmo, jako by byly pouhým důvodem k neustálému fyzickému vyčerpání protagonistů. Během série se narovnala finanční stránka agentury, Strike si nezraní každou chvíli koleno, zato víceméně nepřetržitě hulí tisíce cigaret, což mi tím neustálým sdělováním nakonec lezlo na nervy snad ještě víc.
Komunikace zůstává na katastrofální úrovni. Po čtyřech letech jsou Strike a Robin „nejlepší kamarádi“, oba se potýkají s hromadou nepříjemných osobních problémů, ale neřeknou si o nich ani slovo, zapírají, mlží, stále podráždění a podezřívaví, co tím ten druhý myslel. Vzhledem k tomu, kolik je v knize věnováno jejich osobním životům prostoru, je to naprosto ubíjející. Předpokládám, že si v důchodu přiznají celoživotní nenaplněnou lásku, na smrtelné posteli se poprvé políbí a do rakve je uloží společně ruku v ruce. Cyrano s Roxanou moderní doby:)
Co se týče mého oblíbeného tipování padoucha, tentokrát jsem se už ani nesnažila, sice rozebíráme kdejakou stopičku a jak se kdo tvářil, nicméně zásadní prozření se opět odehraje potají ve Strikově hlavě a já můžu jen čučet, co z toho vylezlo.
Celkově jsem ráda, že jsem to přečetla, ale znovu číst nebudu – což je pro mě u knihy velké mínus. Je docela dobře možné, že kdybych to četla jednotlivě s několikaměsíčními rozestupy, hodnotila bych lépe, takhle je to 2,5 *, zaokrouhleno na 3.

05.11.2022 3 z 5

Smrtící bílá Smrtící bílá Robert Galbraith (p)

(SPOILER) Strike 4. Vydírání, zapeklité rodinné a společenské vztahy, jedna smrt. Komplikované vyšetřování, mnoho linií a stop, Robin v přestrojení a indicie zamotané natolik, že opět nevím co, kdo, kdy, proč a jak.
Jenže. Mnohem víc než probírat se naznačenými a nepodloženými stopami, které do sebe pasují opravdu jen v geniálním mozku Hercula Poirota (pardon, Strika), mě užírá mamlas Matthew a říkám si, kdy už ho ta husa kopne kamsi. Ubrání se násilníkovi, v přestrojení maká líp než agent 007, ale omezený sebestředný manžílek s ní zametá jak s hadrem. A její vztah ke Strikovi, dají se dohromady, nedají? A ježišmarjá, nepodlehne doufám Strike své femme fatale, to by mě kleplo! Vzato kolem a kolem tuto detektivní sérii opouštím a plna Neklidné krve si jdu přečíst další díl dramaticko-romantického trilleru o Cormovi a Robin.
Ps: Všech zúčastněných koní mi bylo líto.

31.10.2022 3 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

(SPOILER) Strike 3. Pro mě lepší než Hedvábník, kulhá za Kukačkou. Moje hodnocení je zcela v duchu toho, že mám plné zuby krváků, šílenců a brutality, radši čtu detektivky „obyčejné“. Ano, vražda je vražda, ale momentálně moderní mučeníčko a úchyláci s kusy těl jako trofejemi po kapsách jsou pro mě zbytečné až nežádoucí.
V knize se mi líbí osobní angažovanost Strika a široká paleta podezřelých, komplikované mnohovrstvé vyšetřování i závěr typu dvě mouchy jednou ranou.
Co mi vadí jsou opět podezřelí jeden horší magor než druhý, neustálé popisy nechutného násilí na ženách / dětech a vůbec celkově neutěšené příběhy rodin a okolí všech zúčastněných. Nevyjímaje Robin a Strika, když pominu jejich detektivní schopnosti, tak jsou oba jak mušky chycené v síti okolností, zmítají se ve svých pocitech a potřebách, aniž by byli schopni si prostě promluvit – například Robinin neustálý strach, že ji Strike vyhodí vedoucí k tomu, že se chová jako nanda.
Celou dobu jsem se snažila vykoumat, kdo je pachatel, ale opět mi to nevyšlo, jsem totální antitalent. Dám šanci ještě dalšímu dílu, ale pokud to bude zase brutus, už naposledy.

30.10.2022 3 z 5

Citadela Citadela Alexej Osadčuk

(SPOILER) Tak tohle je oříšek... První díl zklamání, Mirror World beznadějně nelákavý, flegmatický Oleg vytlačený vzhůru díky cheatové figuře a nevysvětlitelné intuici, akce nula.
Druhý díl jsem vyhlížela s nadějí, byla jsem fakt zvědavá, co přijde, navíc se mi dostalo povzbuzení, že to bude jen a jen lepší.
Lepší to sice bylo, ale nadšení se nekonalo. Herní svět je stále stejný, Olegův účet typu dři a zemři mě do hry netáhne. Dostaneme se do Citadely a poznáme nové kraje, které nám autor servíruje stylem vyhořelého průvodce při poslední šichtě (vpravo vidíte, vlevo vidíte, tady prší, támhle leje, támhle jsou šutry).
Když vidím, co všechno se kolem Olega točí, úplně mě svrbí, jak by to mohlo být skvělé, jenže zatímco u série Pouť mrtvého jsem si povzdechla, že je Korněv strohý, tady mě žádné trefné přídavné jméno ani nenapadá. Je to jako číst slohovku žáka třetí třídy: Vstal jsem, pak jsem šel k rybníku, pak jsem se vykoupal, pak jsem šel zpátky, pak jsem šel spát. A díky tomu je děj šedá šňůra, sem tam uzlík s náznakem barvy, na akci zase čekáme tři čtvrtiny knihy – a když už k ní dojde, největším nebezpečím se Oleg opět tak nějak protrpí ke zdárnému konci a tím to hasne.
Oleg ve hře pokračuje stylem, který mi lezl na nervy už v Rutině. Hned od první stránky je to samé tušení mi říkalo, něco mi říkalo, intuice mi říkala, něco se mi nezdálo… Hrou prochází naprosto nehorázně lehce, dostává další bonbónky, hm, co s tím, šup do báglu, třeba se to někdy hodí… emoci projeví jednou! Pokud mi byl v prvním dílu nesympatický, tady to nevylepšil. Na závěr opakovačka z prvního dílu: (nedobrovolné) rozhodnutí posunout se někam dál.
Každopádně flintu do žita neházím, konec slibuje novou lokaci a konečně snad i nějaké zlepšení postavy, tak doufejme, že se třetí díl opravdu už rozjede a že třeba přihodí aspoň jeden vtípek!

23.10.2022 2 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Strike no. 1 nastavil laťku vysoko a dvojka ji spíš podešla, než překonala, naštěstí díky strhujícímu rozuzlení s hlavou hrdě vztyčenou.
To, co se mi v minulém dílu nelíbilo, zůstalo: Strike si neustále něco dělá s kolenem (opravdu musí pořát trpět bolestí?), nenávídí ho komplet policie London (opravdu je každý polda nafučený diletant?), prachy stále nula. A k tomu začne mít problémy Robin, jako by těch komplikací nebylo i tak dost.
Bohužel to, co se mi líbilo v jedničce, obyčejnost, nebrutálnost... bylo nahrazeno pro mě přesně tím nejhorším způsobem. Vyšetřování beznadějně rozvláčné, vyšetřovaní jeden větší pako než druhý, vyšetřující neustále zbytečně odskakuje na sledovačky k záletným paničkám, o formě zločinu ani nemluvě. Měla jsem kolem 80 % co dělat, abych si to nezkrátila a neposunula se k závěru... ten to naštěstí hodně spravil, veškerá komplikovaná odhalení, která jsem opět nečekala... a se mnou ani všichni ti spisovatelé, komunita, která se zná skrz naskrz, jaktože na to přišel až Strike? Takže celkem za 3*.

18.10.2022 3 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Můj první Cormoran Strike. Poslední dobou jsem už byla znechucená náloží brutálních kriminálek, snažila jsem se spravit si náladu nějakou méně akční českou – ale pořád to nebylo ono. Na nové detektivky jsem tedy skoro zanevřela, dokud jsem náhodně nedostala tuto.
Líbí se mi. Líbí se mi příběh, obyčejnost vyšetřování, osobnost Cormorana i Robin. Já bych se jako detektiv neuživila, vraha jsem docela dlouho tipovala, abych pak na konci zjistila, že špatně :) Dala bych knize 5*, ale jsou tu dva malé mínusy, za které dohromady jednu strhávám.
První mínus je za klišovitého detektiva. To je snad nějaký zákon, že (soukromý) detektiv musí být na pomyslném fyzickém, společenském a finančním dně? Strike aspoň nechlastá, navíc to dorovnává povahou, inteligencí, je mi celkově sympatický a pomalu se berchá vzhůru... takže je mínus jen takové menší, poloviční.
Druhé mínus, opět malé, je za jazyk knihy. Autor(ka) se umí vyjadřovat, ale všeho moc škodí. Rozbujelé věty na několik řádek, záplavy čárek, spojek, středníků a pomlček. Nejednou jsem se musela vrátit na začátek a dát si větu znovu, abych pochopila, jak se v jejím průběhu změnila osoba nebo směr vyprávění. Postupem knihy se košatost mírnila, nebo jsem si zvykla, ale bylo to pak už lepší.
Knihu každopádně ráda doporučím každému, kdo se nemusí válet v cákancích krve a ocení postupnou detektivní práci.

14.10.2022 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Poslovanštěné pohádky bratří Grimmů s porcí krve a násilí navrch, kde princové a hloupí Honzové došli a všechno řeší Zaklínač. Přes kupu vulgarit, krve a znásilňování kniha drží styl a jazyk vyprávění pro děti, Geralt není ani vtipný, ani hustý a je podaný tak, že mě vlastně v žádném směru nezaujal – co tedy zbývá? Tradiční moudrý, leč zneuznaný hrdina, filozofující nad koncem minulého a příchodem budoucího. Za pár šupů riskuje život a zachraňuje zadky nevděčných občanů, kteří by ho jakožto ne-tak-zcela-člověka nejradši viděli pod drnem, i kdyby se samým dobrem rozkrájel.
Asi je tedy jasné, že já a Geralt nejsme jedné krve. Knížku jsem začala číst a odložila už několikrát, tentokrát jsem se zařekla a dočetla ji. Akce střídá akci a sem tam se něco o zaklínačově vzniku i dozvíme, ale celkově mě první díl nijak nenalákal ke čtení dalšího. Do druhého jsem nakoukla a začíná zase tak, jak končí předchozí – další vyprávěčka z dalšího dobrodružství, která prošumí a nic po sobě nezanechá.
Váhám mezi jednou a dvěma hvězdami, tuhle knížku bych dětem nečetla a nikomu dospělému bych si ji netroufla doporučit, ale je pravda, že znám mnohem horší knihy... tedy 2 hvězdičky s odřenými hroty, zejména proto, že mě kniha neznechutila natolik, abych mohla tvrdit, že někdy v budoucnu nedám šanci i dalšímu dílu / dílům.

19.08.2022 2 z 5

Drobná laskavost Drobná laskavost Jim Butcher

Tak. Já. Nemám. Slov! Tentokrát moje Věštírna Lacie s.r.o. střelila trošičku vedle, ale né zas tak moc:) Konečně!!! se Harry dá dohromady s nějakou ženskou, už mi ho fakt bylo fyzicky líto, není to tedy Murph, ale XXX (kdo přečetl, dosadí si), třikrát sláva.
A zápletka! V každé knize je to palba, temná, nebezpečná, gradující... Harry potřebuje k výhře nápady, sílu, šikovnost, štěstí i přátele, aby další díl znovu zvedl laťku, kam až tohle může růst? No vážně, kam, když nemáme k dispozici další z již vydaných 7 dílů... asi se na stará kolena budu muset pustit do své angličtiny a trochu jí vylepšit:(
Po démonech, vlkodlacích, Denariánech, Nekromancerech, válkách Letního a Zimního dvora, Rudého, Černého i Bílého, černé magii a neznámému nebezpečí Černé rady – se v tomto díle promíchá tolik protichůdných zájmů zúčastněných stran, jedné nebezpečnější než druhé, že to asi ani nemohlo dobře dopadnout, i když co a komu se stalo, to jsem nečekala.
Opouštíme sérii v opravdu napjaté chvíli, tolik rozjetých linek, zajímavých, lákavých... navíc ani s dalšími díly v knize neubývá humoru a hlášek, třeba o žaludku vyděšeném Mollyiným dušeným masem tak, že radši přestal kručet :) Kručet jdu já, tedy kňučet... a stahovat to anglicky, ach jo!

19.08.2022 5 z 5

Její keřík Její keřík Penelope Bloom

(SPOILER) Závěrečný díl série, keřík (třešnička už byla) na dortu, sklouznul k laciným vtípkům na téma penis, vagina a koule. Kdyby to ale aspoň bylo vtipné, když už erotiku aby člověk hledal lupou! Kromě krátké úvodní slovní přestřelky po zbytek děje řešíme, jestli není moc podezřelé zamilovat se do někoho na první pohled. Zasmála jsem se asi dvakrát při seznamování a pak už to byla jen otrava. Dokonce i Williamovi došla šťáva, přestože jsem ho neměla nikdy moc ráda, teď jsem doufala, že to rozjede.
Stejně jako v Jejím tajemství a u Utajeného dítěte v druhé sérii, i tady je nastíněna skutečně nosná zápletka, z té by se dalo tolik vytěžit... ale stejně jako u zmíněných dvou knih vyšumí do ztracena.
Nejslabším článkem ovšem byli Nell a Harry.
Nell je 22, není to sirotek ani jiné drama, přesto zarputile šetří mladší sestře na školné na prestižní vysoké. Proč? Má pocit, že všechno v životě pokazila, nic jí nejde, svým vaječníkům říká staroušci... je chudá a jako poslední šanci vidí stát se zahradní architektkou, jinak její život nejspíš skončí, nebo nevím.
Harry je pro změnu nádherný, svalnatý, prachatý a trpí. Jeho život se skládá z několika naprosto originálních, neotřelých a v celém vesmíru neviděných zálib, které nedokáže skloubit a s někým sdílet, leda by mu v tom pomohla nějaká ta pravá žena. Jenže kde ji vzít, že, když všechny ženské jsou mrchy zlatokopecké? Jako já ho naprosto chápu, fakticky, kde v USA najdete aspoň jednoho dalšího chlapa, co má rád sport a zbraně? No řekněte!
Přitáhne je to k sobě na první pohled, pak několik dní řeší, jestli teda jó, nebo radši né. Z nešiky Nell je skokem zasloužilá falická umělkyně. A to je vše.
PS: pokud si autorka myslí, že když střelí zajíce nebo srnu paintballovou puškou, bude dotčené zvíře štěstím bez sebe, že použila bezbarvou kuličku namísto oranžové... měla by si stoupnout bez ochranných prvků na hřiště a nechat se střelit do hýždě.

10.08.2022 1 z 5

Bílá noc Bílá noc Jim Butcher

Já jsem u vytržení, čtvrté splněné přání – u minulého dílu jsem si přála dozvědět se víc o tajemství, které má Marcone – a je to tu!
Zápletka začíná jako vždy zeširoka a svádí nás opakovaně z cesty, než se děj rozjede z pořádného kopečka a vyvalí na nás hromadu skvělé akce. Vrací se staří známí, chvílemi nevíte, komu a co věřit, včetně Harryho s občasnými výpadky sebekontroly. Jeho boj s vnitřní temnou částí graduje až k nečekanému vyvrcholení a jsem zvědavá, co to s Harryho silou udělá.
Nechybí vtípky, dozvíme se konečně tajemství Thomasova zaměstnání a mě nezbývá než skřípat zuby, že mám k dispozici už jen jeden díl. Co si tak přát do něj? Aby se konečně dal dohromady s Murph?

03.08.2022 5 z 5

Vinen Vinen Jim Butcher

Opět!!! se mi vyplnilo přání, už třetí – nelíbilo se mi, že je Harry totální otloukánek a on se ve čtyřce značně vzpružil, chtěla jsem se něco dozvědět o jeho minulosti a další díl naservíroval informace, no a minule mě mrzelo, že se kvůli situaci s Lasciel stáhnul z děje Michael – a je tu zpět!
Takže vyslovuji další přání, chtěla bych se dozvědět, co dělá Marcone a jeho tajemná pacientka :)
Osmý díl: Vinen. Děj je zamotaný, hrozivý, propojený mnoha vedlejšími linkami, navádí nás do tolika směrů... aby pak rozuzlení vyniklo ve své jednoduchosti a nečekanosti. Zároveň vyvstávají další otázky, kdo stojí za všemi těmi stupňujícími se událostmi, nepokoji nezi upíry i královnami? Jak si Harry povede jako učitel, bude jeho učedník skutečně prospěšným, popasuje se s politickou situací Bílé rady, nebo ho to semele?
Já jsem se sérií velmi spokojena, Harry se nejen zlepšuje jako čaroděj / strážce, ale je čím dál sympatičtější a jeho boj s vlastní temnou částí je díky Lasciel skvěle uchopený, je to skutečný souboj sil a žádné plačtivé výlevy, jako to bylo zpočátku.

25.07.2022 5 z 5

Jasným plamenem Jasným plamenem Patricia Briggs

Pátý díl je opět temný, navíc na Charlese tentokrát padne odpovědnost za smečku, protože Bran zmizel. V obou prolínajících se sériích (Anna a Mercy) přituhuje a odhalujeme nečekaná smrtící tajemství. Je to možná protimluv, ale tenhle díl nemám až tak ráda právě pro tu temnotu a odhalení, která přinese. Je tu moc málo hezkých míst, případně vtipů, vždycky když ho přečtu, připadám si taková ubitá, otrávená...

28.06.2022 4 z 5

Smrtící žár Smrtící žár Patricia Briggs

Čtvrtý díl je pro mě taková oddechovka. Anna a Charles jsou pro jednou v pořádku, detektivní zápletka se týká jejich přátel – je tu plno zvratů a nenadálých situací, závěr s Josephem a koňmi je moc pěkný. 5*

28.06.2022 5 z 5

Dvojí spravedlnost Dvojí spravedlnost Patricia Briggs

Tohle je tak schizofrenní díl!
Na jedné straně šťavnatá detektivka s přesahem k soužití lidí a nelidí, spolupráce s FBI, samotné vyšetřování, vlkodlaci, fae, čarodějky...
Na druhé straně úplně, ale fakt na šrot rozložený Charles, který se chová jako pako a celý ten báječný příběh zabíjí.
Jasně, jeho duševní nepohoda je důležitá pro zápletku, ale i tak mě štve. Nebýt Beauclaira, dám dvě hvězdy, takhle tři.

28.06.2022 3 z 5

Loviště Loviště Patricia Briggs

Loviště mi tak úplně k srdci nepřirostlo. Děj je fajn, Anna s Charlesem, ostatní vlkodlaci a další protagonisté – ale začíná se tu objevovat to, co mi v této sérii vadí. Charles, špička predátorského ledovce, před kterým se třese celý svět kromě Brana – mi prostě zase tak špičkový nepřipadá. Když čtu jejich příběh, říkám si, jak mohl přežít těch 200 let, než Annu potkal? Stačí pak jedna zápletka a několikrát je málem po něm :( Ať je mazaný sebevíc, všechny ty jeho instinkty a schopnosti po matce i otci... je mu to nějak prd platné... to je tak, když někoho zveličíte do nebes a pak vám prostě nepasuje na židli. Vzhledem k celé sérii (zatím 6 dílů) 4 *.

28.06.2022 4 z 5

Štvanice Štvanice Patricia Briggs

Anna a Mercy. Z těchto dvou sérií mám radši Mercy, je mi celkově sympatičtější než omega Anna s kamennou tváří Charlesem. Dokonce musím říct, že Charlesovi jsem na chuť přišla až po přečtení série s Mercy Thompsonovou, protože ta ho polidšťuje.
Ale první díl, Štvanici, mám ráda, možná nejraději ze všech knih v sérii, líbí se mi seznamování Charlese a Anny, zápletka v ledových horách je dost výživná, ale ne zase tak temná. Charles se tu chová jako pravý okouzlený muž, mezi ním a Annou to funguje jak má a ostatní, Bran i Asil, doplňují děj. Znám i všechny další díly, takže s přihlédnutím k ostatním tady dávám 5 *.

28.06.2022 5 z 5

V posledním tažení V posledním tažení Jim Butcher

V posledním tažení je opět skvělé, Thomas, Mouse, Butters. Je mi sympatická i Lasciel, nedá se svítit, Billy jako obvykle, mrzí mě, že Michael musí být ze hry. V Bílé radě se rozhýbají stojaté vody zatuchlosti a Harry se stane Strážcem, i když je to spíš znouzectnost. A Sue je bomba, také bych se svezla !
V každém dílu mám pocit, že je zápletka tak temná, že už to nemá kam temnět. A každý další díl mě přesvědčí, že může být ještě temněji. Musela jsem si začít Harryho prokládat oddechovkami, abych neměla noční můry.
Trochu mě děsí, jak padouši nabývají na síle a Harry pomalinku podléhá svodům dostupné moci... ustojí to nakonec? Ještě víc mě děsí, že za chvíli budu u konce první desítky dílů a ty další jsou v nedohlednu, tedy alespoň česky. Dalších deset v angličtině? To bude dlouhé čtení :( Leda bych řekla dceři, ať mi to přeloží, ať nemá anglinu ve škole nadarmo. Co ty na to, souhlasíš? :D

23.06.2022 5 z 5

Projekt Každodenní rutina Projekt Každodenní rutina Alexej Osadčuk

(SPOILER) Horník jako hlavní postava je fajn, ale Mirror World se mi zatím vůbec nelíbí. Je to taková hra na otroky a otrokáře, kdo nemá prachy, je v kelu. Beznaděj a nulové vyhlídky – kdo by tohle chtěl opravdu hrát?
Autor do knihy zamíchal všechno, co mu cestou cvrnklo o klobouk. Umírající holčička, kterou zachrání jen drahá operace. Její vyčerpaný, zoufalý otec, herní panic. Mafiánský slizoun ředitel banky. Kladný nevlastní bratr pracující pro MW (věříte mu?). Nebezpečný osobní nepřítel i kámoš hromotluk, co ho provede začátkem.
Přestože ví Oleg o hraní velké kulové, při výběru povolání a celkové strategie si vede jako ostřílený vlčák. Náhodně zvolená postava – ennan, poslední z mrtvé rasy stvořený zatímnevímeproč programátorem Pierrotem – je cheatová. Zatímco ostatní se namakají na každý bod pro vylepšení úrovně, Olegovi naskakují mrknutím oka a leveluje raketovou rychlostí, až se i sám jako podvodník cítí.
Olegovu veškerou herní invenci by zmákl robot s krumpáčem. Jakékoliv dění zajišťuje Pierrot, který mu podstrkuje jeden bonbónek za druhým, věci, mapy, táhne ho na vařené nudli a směřuje tam, kam sám chce. Děj je jednoduše nuda. I akce z obálky – obří pavouk v jeskyni – je tak statická, jak je namalovaná.
Trvá celých 85 % knihy, než se aspoň něco začne trochu dít! Postrkován Pierrotem se Oleg dojde podívat na první místa vyznačená v mapě a jako vrchol prvního dílu se rozhodne posunout ještě dál... tohle dává slovnímu spojení "pozvolný rozjezd" úplně nový význam.
A k tomu všemu jsem nenašla na Olegovi ani chlup, co by mi byl sympatický. Jako jo, umírá mu dcera, ale jeho nechuť ke hře, nezájem o věci kolem sebe, odhodlání se zničit, aby získal peníze... mě vůbec nelákají, když vyjde další díl, tak se opravdu netěším, že bych si tohle měla přečíst znovu pro osvěžení paměti. Dávám bod – půl za naději, že se to rozjede, půl si vysloužil Šibal.

21.06.2022 1 z 5

Vzduch, který dýchá Vzduch, který dýchá Brittainy C. Cherry

(SPOILER) Kniha má vysoké hodnocení, pro mě nezaslouženě, hlavně kvůli své nevyváženosti. Ty části, které se zabývají smutkem, ztrátou, vyrovnáváním se s důsledky, co dělat, jak žít dál... ty byly úžasné, celou knihu jsem prořvala, ale to by asi nikdo dobrovolně nečetl, takže se to muselo dorovnat částí kladnou, romantickou, a ta to shodila.
Městečko Meadows Creek je jak vystřižené z hororu od Kinga, i ten obchod Nezbytné věci tomu nahrává. Společenství starousedlíků žijících v jedovatých drbech, manipulativní a nepřející sousedky, úzkoprsí sousedé.
Tristan a Elizabeth – ona je naprosto bez sebe, nic jí nepomáhá, po roce u matky se s dcerou vrací domů – Tristana pozná ve vypjaté situaci, kdy je na ní oprávněně hnusný – a ona v něm hned vidí tu dobrou duši, za kterou je třeba bojovat. On se cítí mrtvý, jako zrůda, bestie (proč?), snaží se jí odradit, udělá na ní bububu, Elizabeth zakopne a upadne – a on si hned rve vlasy, jaký byl eaný chlapec a jak se k ní takhle nemůže chovat, protože je úžasná. Hm.
Začnou spolu spát, aby si zahojili rány, představují si své mrtvé partnery a dokonce se tak i oslovují. Au.
Během toho celého se do sebe zamilují. To jako fakt?
To vše je bohatě prokládáno vzpomínkami a myšlenkami, u kterých bulím. Takže nápor na mé slzné váčky plus naprosto zoufalý příběh počínající lásky – knihu jsem chtěla odložit a opustit, akorát se ještě mrkla na konec a tam narazila na dramatickou linku, která mě zaujala, OK, vrátila jsem se k textu a celé to dočetla.
Celkově tedy dám tři hvězdy za konec a citlivé popisování osobních ztrát, dvě ubírám za nevěrohodný milostný příběh a děsivé prostředí.

20.06.2022 3 z 5