Květinka008 Květinka008 komentáře u knih

Cukrová panenka Cukrová panenka Laura Lane McNeal

Knížku jsem si vypůjčila na pultu jednoho oddělení brněnské LDN. Jednou jsem si ji prohlédla, za měsíc tam ještě ležela... U mě doma "padla" za čtyři dny. Nečekala jsem takový zážitek, tolik postupných dějových zvratů včetně výrazných a odhalení na úplném konci! Postavy mě velmi bavily, chvílemi jsem měla pocit, jako bych v tom New Orleansu byla s nimi...

26.01.2024 4 z 5

Pět dní Pět dní Julie Lawson Timmer

(SPOILER) Další z knih, která mě vtáhla a nepustila, dokud jsem nedočetla... Ve 2:22 hod. Téma velice smutné, o to bližší, že hlavní hrdinka je moje vrstevnice, a v loňském roce jsem se s jednou mladou ženou v pokročilém stádiu HD setkala osobně :-( Znovu připomenutí, jak musí být člověk vděčný, že je zdravý a má zdravou rodinu, protože to nemusí být navždy.
Při čtení člověk pořád doufá, že to vše dopadne úplně jinak, pak se situace úplně vyhrotí před koncem v obou příbězích, přes slzy už čtenář nevidí... Šílené vše s hlavní postavou prožívat tak, jako by se to týkalo mě samotné.
"Myslím, že rozum, intelekt i logika vědí hovno o tom, co je to, když někomu najdou nevyléčitelnou nemoc." s. 86

08.01.2024 5 z 5

Super koťata Super koťata Lenka Lanczová

Souhlasím s Elulilinka1. Každopádně jsem se pobavila eskapádami dospívajících slečen, které naháněly chudáka kluka od sousedů a dělaly mu naschvály, protože jsem si vybavovala, jak jsme stopovaly kluky v dospívání my, nechávali v jejich schránkách vzkazy s básničkami nebo zasypaly v noci jejich auto okvětními plátky růží, nakradenými v celé části města... :-D :-D :-D

10.01.2023 3 z 5

Schody do nebe Schody do nebe Lenka Lanczová

V pubertě mě tahle "lanczovka" minula. Nyní přišla jako vyřazená z knihovny a v první polovině se mi nelíbila - říkala jsem si, že je to taková moderní Popelka, které jen všichni ubližují... Potom se to nějak zlomilo a dočítala jsem jedním dechem. Holka se nakonec se vším dobře poprala a patří pro mě do skupiny holek z románů Lanczové, ke kterým bych chtěla domů nahlédnout po letech, jak dopadly :-)

10.01.2023 4 z 5

Do háje s láskou Do háje s láskou Carla Bracale

Hezký románek pro náctileté slečny, který ani po letech vlastně neztratil na aktuálnosti - snad jen že hrdinové nemají mobilní telefony :-) Slupla jsem jak malinu, líbila se mi teď a líbila se i mému 25 let starému pubertálnímu já :-) Nechám ji pro neteřinku.

10.01.2023 4 z 5

Táňa z naší oktávy Táňa z naší oktávy Jaromíra Hüttlová

(SPOILER) Ve své kategorii na 4*. Prostě příběh z jiné doby, takový film pro pamětníky na papíře. Člověk si v rolích postav představuje bez problémů Ferbasovou, Peška... :-) Dovolím si jen podotknout drobnou úvahu, zda by bylo po celý život šťastné manželství emancipované dívky, která měla velké sny a plány, a nakonec se stala záhy ženou staršího vážného lékaře, matkou a manželkou v domácnosti, jak bylo běžné...

27.04.2022 4 z 5

Denik Ostravaka 1 Denik Ostravaka 1 Ostravak Ostravski

Tak na Pulitzera to není, to víme všichni... Jakož i to, že blogové zápisky se začnou časem opakovat, což není tak patrné, dokud se čtou online průběžně, jak vycházejí. V knížce najednou je to vždycky trochu "na guvno". Před lety mě blog Ostravaka minul, teď v roce 2022 je pro mě milou nostalgií a vtipnou vzpomínkou na časy, kdy si lid Český pořizoval první mikrovlnky, dývýdýčka, mobily, ve Feliciích všichni jezdili... :-) A většina z nás to evidentně prožívala stejně :-D

Další díly číst nepotřebuji. Díky za představení "razovite ostravske mluvy", pobavila jsem se velmi trefnými přirovnáními, které taky výborně odrážejí svou dobu. S pozdravem "Buch egzystuje!" Ostravakovi zdar! :-)

17.04.2022 3 z 5

Doktorka Laura Doktorka Laura Laurence Dal Cappelo

Četla se dobře a rychle, ale více než hlavní dějová linie mě zaujaly obě vedlejší - staré paní a sociálně slabé matky s psychickými problémy. Ta by si možná zasloužila vlastní knihu. Dohromady na postavách a příběhu vše dobře zapadalo do sebe, ale chyběl tomu nějaký šmrnc. A rozhodně více pozitivního ladění. Negací z běžného života máme všichni víc než dost a asi nebudu jediná, kdo si chodí do knížek prožít raději veselejší události...

04.09.2021 3 z 5

Prokletá komnata Prokletá komnata Mireille Calmel

Mistrně zpracovaný příběh, ve kterém se prolínají historické reálie středověké Francie s prvky fantasy a čtenář to přijímá s naprostou samozřejmostí... A přestože se zde setkáváme i s krutostmi, jsou napsané velmi vkusně a přesto výstižně. Tento první díl mě bavil mnohem víc než druhý a kniha mě vytáhla na tři večery úplně mimo realitu. Kdyby se daly výjimečné knihy hodnotit zlatou hvězdou, tahle by ji za mě měla.

04.03.2021 5 z 5

Tajemný hrad Svojanov Tajemný hrad Svojanov Bohuslav Březovský

Trošku mě zklamal konec :-) Ale knížka je moc pěkná a souhlasím s Damato, že dnešní dětští čtenáři přicházejí na rozdíl od nás o hodně...

03.12.2020 4 z 5

Smrt favorita Smrt favorita Dick Francis (p)

Přečteno za jeden den a část noci, protože jsem se nemohla odtrhnout...! "Hlavního zlého" jsem odhalila záhy, v tom je Francis pro mě snazší než Agáta, ale závěr mě stejně ještě dokázal překvapit. Taky jsem ráda, že umírali jen lidé a ne koně :-)

28.11.2020 5 z 5

Lásky královské Lásky královské Miloš Václav Kratochvíl

Zcela souhlasím s komentářem od Madem... A přidávám, že mi bylo těch dívek líto... Z dnešního pohledu ještě děti, tenkrát matky, manželky, panovnice...

28.09.2020 3 z 5

Opiju tě rohlíkem Opiju tě rohlíkem Simona Monyová (p)

Skoro od začátku jsem měla pocit, že čtu Lanczovou pro starší a životně pokročilé holky :-) Do poslední chvíle jsem nevěřila, že to dopadne, jak to dopadlo, pořád jsem čekala nějaký zlom... Moje objevení Monyové dopadlo na jedničku - až na tu PŘÍŠERNOU, nevkusnou a vulgární "devadesátkovou" obálku...

16.05.2020 5 z 5

Čertova tanečnice Čertova tanečnice Oldřich Sirovátka

Jsem ráda, že se ke mně tato knížka dostala. Krásné pověsti, krásné ilustrace! Jak píší autoři v odborném doslovu: "Dnes už se pověsti u nás většinou nevyprávějí... Ale před několik desítkami roků, na sklonku minulého století anebo ještě dřív, žily na vesnici jako vyprávění dospělých pro dospělé, jako vzrušující a mimořádné zprávy o světě, jenž tehdejšího člověka obklopoval... Všecko, co člověkovi minulých století říkaly pověsti, pociťoval a bral jako jako skutečné a pravdivé: byly součástí jeho vědění a víry. Pevně se vázaly k místům, kde se narodil a kde žil, kde žili jeho rodiče a prarodiče a kde budou žít a zemřou jeho děti..." A také vysvětlují, proč se pověsti z jednotlivých krajů k sobě v mnohém podobají, přesto každý kraj si ji dokázal ukotvit ke svému místu (např. Rokštýnský poklad u Brtnice na Vysočině - tentýž máme na jižní Moravě pod Kočičí skálou u Mikulova a jistě i na mnoha dalších místech v republice).

24.03.2020 5 z 5

Nemůžeš mě milovat Nemůžeš mě milovat Julie Garwood

Námět knížky je fakt dobrý, začátek mě zaujal a navnadil, ale do poloviny mi čtení vůbec neutíkalo. Podle anotace jsem čekala trochu víc, jako třeba v Šifře mistra Leonarda, kde by bylo Ponziho schéma vysvětleno a zapracováno do děje. Takhle jsem si musela sama vyhledat, o co jde, a v knize bylo spíš doplňkovým tématem ke klasické lovestory. Druhá půlka knihy byla podstatně lepší, ačkoliv konec zase nepřiměřeně rozvleklý. Chápu ovšem, že se autorka snažila rozplést všechny rozjeté dějové linky.

20.03.2020 4 z 5

Divoký zázvor Divoký zázvor Anchee Min

Zpracováním knize není co vytknout. Výborně vylíčené prostředí i doba, postavy jasné a procházející hezkým vývojem, vše má logiku, čte se velmi dobře (dá se přečíst za den). Potud za 5*. Osobně mi jde ale děj hrozně proti srsti - fanatismus, blbnutí hlav náctiletým dětem (a pak to podle toho dopadne), dělání z lidí... No nejde říct ani zvířata! :-( Zkrátka subjektivní hodnocení příběhu 1*, výsledná \"za tři\" a posílám ji dál, protože tohle už nikdy číst nechci :-(

31.01.2020 3 z 5

Bílá tma Bílá tma Zdenka Hamerová

Výborná kniha, která mě velmi překvapila! Dostala jsem se k ní přes čtenářskou výzvu a nijak nezjišťovala autora, děj... prostě jsem potřebovala "splnit". A musím říct, že kromě toho jsem našla další mladou českou autorku současné prózy, která je nejen čtivá, ale i zajímavá. Společně s Tučkovou a Rywikovou se jí podařilo spravit můj názor na soudobou českou literaturu. Rozhodně doporučuji a jdu do knihovny pro další knihu.

18.01.2020 5 z 5

I když mi přijde trochu divné, aby se dospělý mladý muž sám nazýval "princem Ládíkem" ( :-D :-D :-D) a oprostím se od toho, že je mi chlapec nesympatický, knížka mě překvapila a nadchla. Vtipná, svěží, s nadhledem, ale zároveň naučná a přibližující kultury tak jiné a vzdálené. Básničky jsou super. Velice jsem se pobavila a rozhodně jako cestopis doporučuju.

01.01.2020 5 z 5

Kouzelný náramek Kouzelný náramek Viola Shipman

Pohlazení... Moc fajn odpočinková knížka. Byla jsem na konci skoro v šoku, když jsem zjistila, že autorem je muž :-) Také se mi líbí tento - evidentně - místní zvyk, dávat přívěsky na náramek k různým příležitostem.

01.05.2019 4 z 5

Odkud vane kouř Odkud vane kouř Sandra Brown

Pro mě jedna z top knížek autorky (nečetla jsem všechny, abych ji mohla vysadit nejvýš), kterou uložím do vyhrazené police v knihovně a ráda si ji přečtu opakovaně. Opět propracovaný příběh plný zvratů, překvapení, bohatých charakterů, klaďasů, zdánlivých klaďasů i záporáků, síly vůle i lásky. A pro ženskou samozřejmě happyend 0:-) Je štěstí, že takových knih není většina, protože bych nebyla schopna celé dny dělat nic jiného než číst - jako tady, dva dny nepřetržitě vyjma pobytu v zaměstnání :-) Rozčilovaly mě jen gramatické chyby (skloňování, mě/mně apod.) ve vydání od Knižního klubu 1996, které jsem měla! Nic to ale nemění na faktu, že Sandra Brown je PANÍ SPISOVATELKA.

07.09.2018 5 z 5