Květinka008 Květinka008 komentáře u knih

Socha vzdechů Socha vzdechů Magda Szabó

Také mi tento dívčí román utkvěl v paměti z mládí a nyní jsem se k němu vrátila. Líbí se mi výborné vykreslení postav, které není přímočaré jako často v dnešní době, ale člověk si o dané postavě skládá dojem střípek po střípku. Autorka dokáže mistrně zacházet se slovy, vystihne hezky náladu, místo i charaktery bez zbytečného "okecávání". Moc doporučuju!

10.10.2016 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Zřejmě je to můj osobní dojem, ale kdyby byla kniha psaná současným jazykem, určitě by děti bavila a četly by ji rády. Já ji nedočetla ve 4. třídě z povinnosti a bohužel i teď jsem se s tím stále trápila. Prostě ne, potřebuji děj.

29.09.2016

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Patřím mezi ty, kteří by dokázali opěvovat knížku na mnoha řádcích, ale už to udělali jan8470, Prey a další, tak se nebudu opakovat, plně se vším souhlasím.
Jen pár postřehů:
- neobvyklý styl vyprávění na začátku jsem musela přemoct, ale potom už se knížka četla a hltala sama
- překlad je geniální!!!
- nemám ráda otevřené konce, proto doufám v pokračování... leč mohlo by být aspoň o malinko kratší ;-)

26.07.2016 5 z 5

Jak se píší knihy Jak se píší knihy Petr Hajn

Propagovaný humor se mi tak humorný nezdál a témata se mi zdála být tak blízká, až opakující se. Nedá se číst jako beletrie najednou, nutné opravdu "kouskovat", pak se dá.

09.06.2016 3 z 5

Ženich z Vysočiny Ženich z Vysočiny Hannah Howell

Pro mě jedna z jejích nejlepších, ne-li nejlepší. Samozřejmě v rámci svého žánru. Kdo očekává Dostojevského, ať čte Dostojevského ;-)

01.06.2016 5 z 5

Divoch z Vysočiny Divoch z Vysočiny Hannah Howell

Knížka dějově hodně slabá, opakující se dialogy, čtení se vleklo. A i když to dělám zřídka - přeskakovala jsem strany, "aby už to skončilo". Jiné knihy rozhodně lepší!

01.06.2016 2 z 5

Tohle je kočičí svět... Vy v něm pouze žijete Tohle je kočičí svět... Vy v něm pouze žijete Justine A. Lee

Zcela souhlasím s komentářem ob jedno dolů od DennieForbes! Doplním jen, že knížka je psaná velkou odbornicí a přesto čtivě, lidsky, vtipně a s nadsázkou, dělá si srandu z koček i kočičích majitelů, přitom dokáže nenásilně poradit a upozornit na problémy. Možná jen malinké mínus - trochu se ztrácím v systému, jednotlivé podkapitoly mi přijdou chaoticky roztříštěné, najít komplexní informaci k jednomu tématu by asi byl problém. Ale ve finále to ničemu nevadí, protože o to v knížce primárně nejde.
Českému vydavateli díky za doplnění českých reálií.
A mám i psa, takže doufám, že se časem dostanu k autorčině knize "It's a Dog's life..." :-)

09.05.2016 5 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Do knížky jsem jen nahlédla, pročítala letmo, asi bych si ji nepořídila právě pro to "jednorázové použití". Blog jsem naopak četla už dříve s velkým nadšením, pravidelně, vždy v práci u oběda. Co mě ovšem mrzí - proběhla cena Magnesia Litera a padly příspěvky. Asi už definitivně. Tím se u mě - ať je jinak jaká je - "Saša" dost podkopala...

03.05.2016 3 z 5

Vina a Lež Vina a Lež Stella Duffy

Dle "traileru" na přebalu jsem si myslela, že půjde o oddechovku, detektivku. Začátek matoucí, největší překvapení - hlavní hrdinka je lesbická matka žijící v páru. Nemám nic proti homosexuálům, ale myslím, že čtenář by měl od začátku vědět, co bude číst (aneb na přebalu ani náznak). Při dalším čtení mě napadala otázka, kdo je cílovou skupinou čtenářů. Na detektivky slabé, na ženskou literaturu málo milostné, pro náctileté naopak moc komplikované... Rozuzlení překvapivé, to jediné bylo plus. Nedoporučuji.

04.04.2016 1 z 5

Jíst, meditovat, milovat Jíst, meditovat, milovat Elizabeth Gilbert

Některé pasáže rozvláčné, sváděly k přeskakování, jiné se "četly samy". Celkově vysoké hodnocení, příjemné čtení. Film jsem neviděla a ani nevím, jestli chci (abych nebyla zklamaná) :-)

30.03.2016 4 z 5

Něco na tom bude, ale jako u všech teorií - nelze přejímat slepě každé slovo, nýbrž si hledat a vzít "to své" ;-)

Považuji za nezbytné používat knihu dlouhodobě, nestačí přečíst-odložit. A sledovat sebe, svůj život, přemýšlet nad souvislostmi. Vytvořila jsem si v excelu tabulku, jakýsi poznámkový deník, kam zapisuju den cyklu, fázi, vhodné aktivity (stručně), co jsem ten den dělala a jak jsem se cítila. Další měsíc reflexe, možné i malinké přizpůsobení (není nutné doma gruntovat zrovna v týdnu menstruace, když to jde o týden dřív, ne?) Samozřejmě se nelze vztekat, jestli se má menstruaci přizpůsobovat všechno - to samozřejmě nejde a rozumný člověk to tak bere ;-) No, a ne vždy je na to čas, piplat se... Každopádně kdo potřebuje, čas si najde.

Já to mám fajn i v tom, že manžel neodmítá a má zájem spolupracovat, když mu řeknu "teď po mně nic nechtěj", jsme si vědomi zvýšené výbušnosti a toho, že si vše beru osobněji než jindy, mám méně energie (takže nevyrazíme na 20 km túru)... Ale jak jsem napsala - je to na delší čas a trochu práce se získanými informacemi, a ne každý ho chce obětovat. Anebo to nepotřebuje...

23.03.2016 4 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Souhlas se všemi, kteří ji četli jako já nejméně mnohokrát, a z toho několikrát i v dospělosti ;-) Jen je škoda, že Ole už má skoro 60 let a stále ještě nevymyslel ten překlápěcí kopec. Stále musíme chodit i do kopce... (aneb vždy si na to vzpomenu! :-D)

16.01.2016 5 z 5

Navždy spolu, aneb jak se naučit lépe milovat Navždy spolu, aneb jak se naučit lépe milovat Catherine Herriger

Jsou i lepší knížky o partnerské komunikaci. Teorie autorky místy docela pokulhává a podle mého názoru zavání "amatérismem". Člověk zde nanajde moc praktických použitelných rad. Testy ano, ale pouze se spolupracujícím partnerem.

16.01.2016 2 z 5

Květy z půdy Květy z půdy Virginia Cleo Andrews

U této knížky jsem brečela asi nepřetržitě skoro od začátku až do konce a potom byl ještě dlouhý dozvuk... Ale souhlasím, že ji člověk prostě hltá! K dalším dílům pentalogie jsem se musela trošku přinutit, jestli chci s hrdiny dál prožívat trápení, leč zvědavost mi nedala! :-)

12.01.2016