kvetfana kvetfana komentáře u knih

Kníška Karla Kryla Kníška Karla Kryla Karel Kryl

Je mi čerstvých 19. a Krylový texty zbozňuji. Musím ale přiznat, že se mi kniha místy četla dost těžko, což je možná zapříčiněno absencí (či mou neznalostí) hudebního rytmu, který veršům dodává takovou sílu... Jinak samozřejmě paráda :)

06.10.2017 4 z 5

Brisingr Brisingr Christopher Paolini

Co se týče stylu psaní, tak paráda. Autor umí velmi dobře pracovat s jazykem a to jak po lyrické, tak po epické stránce a je schopen svému textu poskytnout čtivost. To je ale asi tak vše, co se mi na knize líbí a čím umí kniha zaujmout.
Příběh divný, plný nejasností a požírající sám sebe. Například: Proč král a jiní vůbec mají armády, když jsou sami tak mocní, že jediným mávnutím ruky zabijí armádu nepřátel? Jistě, král byl prý líný a do bojů se mu nechtělo, zároveň však byl chamtivý a škrt, takže pochybuji, že by raději utrácel hory zlata za chod vojska, aby se mohl vklidu věnovat konkubínám.
Dalším failem byli elfové, nebo třeba Roran, Kathrina a další...
Škoda, nechápu, jak si tahle série mohla najít tolik fanoušků :)

29.12.2017 1 z 5

Darebáci Darebáci George R. R. Martin

Tuto knížku jsem si koupil v knihkupectví, aniž bych věděl, co je zač (což zpravidla nedělám)
Zaujal mě přebal a Martina coby někdejší čtenář Písně Ledu a Ohně trochu znám.
No ale co se stalo... Prvních 100 stran jsem si říkal, že je to děs.
Dalších 100 jsem knížku nesnášel a při zdolání 250 jsem jí odložil s tím, že se k ní už nikdy nevrátím. Nevím, opravdu nevím, jak taková knížka vůbec mohla vyjít, a proč stála bezmála pět set. Otřes....

24.09.2017 odpad!

Královna ohně Královna ohně Anthony Ryan

Po naprosto skvělým prvním díle je až dechberoucí, k jaké degradaci celé ságy došlo :(

29.12.2017 2 z 5

Mezi zloději Mezi zloději Douglas Hulick

Náhodné zakoupení této knihy v levných knihách při čekání na vlak se ukázalo býti dobrou volbou. 4,5/5 :)

13.03.2018 4 z 5

Ydris: kniha první Ydris: kniha první Květoslav Hönig

Knihu jsem právě dočetl a musím uznat, že jsem dost rozpačitý, neboť si nejsem jist, jak jí ohodnotit, a tak se zkusím rozepsat, čímž si sám některé věci připomenu a výsledné hodnocení pro mě bude jednoduší.
Knížku jsem si koupil na základě sympatií, které ve mně autoři vyvolali při shlédnutí krátkého rozhovoru s nakladatelstvím Dobrovski. Líbilo se mi, jak autoři mluvili o tom, že jim u jiných knih naprosto vadili "přiliš mocní čarodějové" a draci. TO je suprový názor, sám knihu třetím rokem píšu a plně s tím souhlasím. Nicméně mě hrozně zklamalo, že jsem se právě toho dočkal, neboť kněžka byla přefouknutá od první kapitoly a postupem času se to jenom zhoršovalo.
Dále mi dost vadily některé postavy, z nichž zmíním jen Laenu, která v knize byla prostě zbytečná (minimálně, co se týče jí věnovaných kapitol) a dost mě nudila, takže jsem pár stránek i přeskočil, což běžně nedělám.
Na druhou stranu zde byly i postavy, resp jedna, kterou jsem si oblíbil. Jasně, byl to Wrael, což jste asi čekali. Wrael byl dobrej od začátku do konce a svým "antihero" přístupem mi fakt sedl.
O zbytku postav se toho moc říct nedá, což je škoda. Snad jen, že princezna je ta nejnudnější z nudných, nicméně její příběh alespoň měl smysl a obohatil celkový děj, což Laeně nešlo.
Dále mi vadil tak nějak celkově ten svět :X Teď nemyslím spletice jmén, názvů a přízvisek, neboť si myslím,. že i průměrně inteligentní člověk něco takového zvládne.
Myslím tím "chod" světa a přemíra monster, která by v dobách, kdy si člověk "takto" podrobí zem, rozhodně neexistovala v takových počtech, zvlášť, když tam několik set let mají řád paladinů :D
Pojďme ale k jazyku: Tady jsem opravdu na vážkách- na jednu stranu byl dobrej a čtivej, na stranu druhou se čas od času vyskytla věta, která úplně vytrhla ze čtení a člověk si jí (a často i celý odstavec) přečíst znovu, aby pochopil, co autor zamýšlel říci, což je škoda.
Dále mě mrzí jakási prostost: Zmiňme znovu Laenu- vypráví holce příběhy a legendy, který by mohly být úplně parádní, jenže ta pinda je shrne v 10 větách, ačkoliv mohly být klidně na stránku a půl a vnést do světa poněkud lepší věrohodnost. Buď je prostě Laena ten nejhorší vypravěč, nebo to tady klukům ujelo, k čemuž se osobně přikládám.

Takovým způsobem bych mohl pokračovat nejspíš ještě nějakou dobu, utno to však již, ať si každý čtenář může udělat vlastní názor a úsudek...... 2 z 5, snad bude další díl lepší....

PS: Vjilmar byl taky supr .)

18.09.2017 2 z 5

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Naprosto skvělá... Škoda jen, že si tak vysokou laťku další díly již udržet nedokázaly.

29.12.2017 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Dílo, které možná má myšlenku, postrádá však "hladký průběh", zasekává se a po 30 stránkách ztrácí na zajímavosti, konec naprosto očekávatelný.
Kdysi to možná byla pecka, dnes je to průměrné psychologické dílo s fantasy prvky.

07.10.2017 3 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Famozní...

08.01.2018 5 z 5

Pomezí světa Pomezí světa Kevin J. Anderson

Na tuto knihu jsem narazil úplnou náhodou v levných knihách při čekání na zpoždění vlak v Pardubicích. Zaujala mě její anotace a po přečtení dvou odstavců také autorův styl vyjadřování. Rozhodl jsem se jí tedy koupit (za směšných 79,-) a musím říci, že jsem nadšen. Kniha se mi opravdu líbila a přenesení křestansko-muslimského sporu do fantasy světa mi opravdu sedlo :) Takže skvělá práce a doufám, že se někdy dočkáme dalších dílů.

15.11.2017 5 z 5

Město přízraků Město přízraků Vladimír Šlechta

Až na to, že úplně všechny postavy byly nějakým způsobem mocné, musím říct, že si mi kniha fakt líbila. Obzvláště Agwařin příběh na pozadí byl opravdu skvělý a já bez rozpaků uděluji 4,5 bodů z 5 :) knížka je to suprová, až mě mrzí, že se nesetkala s větším ohlasem

18.09.2017 4 z 5