Darebáci

Pokud jste si oblíbili fantastiku, která není pouze černobílá, pak vás antologie veleúspěšného spisovatele George R. R. Martina a uznávaného editora Gardnera Dozoise odmění množstvím jemných odstínů šedi. Jedenadvacet zcela nových povídek od autorských hvězd vás potěší i ohromí záludnými zvraty, dobrodružstvím i napětím. Sám George R. R. Martin nabídne zbrusu nový příběh, mapující osudy jednoho z největších ničemů z historie jeho Písně ledu a ohně a Patrick Rothfuss nám odkryje tajemství jedné z oblíbených postav své Kroniky královraha. Ovšem dočkáme se i u nás dosud nevydaných příběhů z pera mnoha dalších mistrů fantastického žánru, mezi něž bezesporu patří kupříkladu Neil Gaiman, Joe Abercrombie, Scott Lynch, Cherie Priestová, Garth Nix, Daniel Abraham, Michael Swanwick a Connie Willisová. Každý, kdo v dobrodružných příbězích z fantastických světů občas držel palce sympatickým darebákům, si rozhodně přijde na své. . ....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/253231/big_darebaci-IxS-253231.jpg 3.495
Literatura světová, Povídky, Fantasy

Vydáno: , Argo

Rogues, 2014

Kniha Darebáci

ludek.n
20.08.2021

Spisovatel George R. R. Martin a veleúspěšný editor Gardner Dozois dali dohromady jedenadvacet tematických povídek, napsaných na objednávku přímo pro tuto sbírku (případně vytažených ze šuplíku) řadou slavných i méně slavných jmen. Byť by příběhům měli dominovat ničemové, podvodníci, mizerové, šejdíři, lháři, lumpové… prostě darebáci… ne úplně u všech kousků se toto zadání povedlo naplnit beze zbytku. V některých případech je docela těžké nějakého toho zlotřilce vůbec nalézt, natož aby byl hlavní postavou. Některé uváděné darebnosti jsou prostě příliš „soft“, než aby vám to zkazilo náladu na celé odpoledne a jindy je zase snaha lumpačit natolik nucená, až vám to přijde hloupé a úsměvné. Málokterá z povídek svou úrovní vybočuje z průměru a na zlato si nesáhne žádná. K těm povedenějším bych zařadil Rothfussův Bleskostrom, Uvádíme od Connie Willisové, Karavanu do neznáma od Phyllis Eisensteinové nebo Williamsovy Diamanty z tequily. Naopak zklamaly Žesťová žihadla Bradleyho Denta, A čím se živíte Gillian Flynnové, absolutním propadákem pak je příspěvek samotného George R. R. Martina Darebný princ. Zbytek neurazí ani nenadchne, takže kompromis v pocitech i hodnocení…

Jackjelly
22.01.2021

Klasická povídková antologie.
Že nejsou všechny povídky dokonalé? Buďme rádi! Jak bychom pak ty vynikající odlišili od těch průměrných a podprůměrných.
Navíc, každý ocení nějakou jinou, každý si najde svou parketu a něco odzívne.
Osobně mám rád tématicky laděné a ty Dozoisovy patří k tomu lepšímu standardu.
A co může být lákavějšího, než téma Darebáků? Každý má v sobě kousek nějaké té darebácké části osobnosti a rád si přečte, co vše by mohl, kdyby pustil svého vnitřního darebáka z řetězu. Naštěstí většina z nás zůstane jen u těch fantazií a stačí nám se občas ponořit do příběhů...

Andynka
14.01.2021

Tohle bylo takové obrovské zklamaní.
Knihu jsem dostala od manžela, když zjistil, že je to od autora, co napsal Hry o trůny. Byla jsem nadšená tehdy...
Když jsem , ale zjistila, že je to sbírka povídek, mé nadšení postupně opadalo, až jsem knihu odložila na několik let.
Letos jsem se chtěla hecnout a dopadlo to tak, že jsem zvládla přečíst cca půlku knihu a pak jsem jen rozečítala vždy povídku a když mě nebavila , přeskočila jsem na další.
No co vám budu povídat... z celé knihy se mi líbila pouze jedna povídka a to od Gillian Flynn. U její povídky jsem ani nedýchala... Ale ostatní bylo naprosté utrpení, některé povídky mi nedávali vůbec žádný smysl.
Takže se mi stalo po druhé ve svém životě, že jsem knihu nedočetla celou.
Kniha je opravdu zajímavá jen tím, že na hlavní obálce najdete jméno George R. R. Martin. A zároveň vás naláká i ten trůn na obrazovce, který trošku zavání ještě knihami Hry o trůny.
No jedno velké špatné... Dávám alespoň jednu hvězdičku za jednu líbivou povídku.

willy9203
01.11.2020

U souboru povídek je běžné, že nemají vyrovnanou kvalitu. Ale zde byly některé opravdu tak špatně čtivé, že jsem je dolouskal jen s vypětím všech sil. Míň by bylo víc a kdyby konstruktéři této sbírky udělali lepší síto, určitě by to bylo ku prospěchu - bohužel by v tom případě ale vypadl ten Martinův příspěvek a bylo by po kasovním trháku.

RadkaHůjová
07.01.2020

Některé povídky mě bavily víc, některé míň... Nicméně četla jsem hlavně kvůli povídce Bleskostrom a s tou jsem byla víc, než spokojená. :-)

Chmur
27.09.2019

Soubor povídek průměrné či podprůměrné kvality. Nepřesvědčily ani hvězdy fantasy. Martinova povídka ve skutečnosti žádnou povídkou není. Je to jen ukázka z historie Západozemí. Působí to, jako když student nepochopí zadání slohové práce a místo fejetonu napíše recept. Jediný, kdo potěšil, je Gaiman.

Metla
21.09.2019

Aha, už chápu zklamané komentáře: vidíte jméno G.R.R. Martin a obálku jako ze "Hry o trůny", jenže kniha svou vizáží poněkud klame. Fantasy povídky sice nechybí, jsou však namixovány s detektivkami experimentujícími s formou, dobou, zápletkou či postavami. Připouštím, většina z nich si v mé hlavě delší zastávku neudělá. Nadchnul mě Rothfussův "Bleskostrom", výborně pobavilo Lynchovo správně praštěné dílko "V Teradanu do roka a do dne", nezklamal ani Gaiman svým vyprávěním o tom "Jak markýz získal zpátky plášť", mnoho dalších autorů odvedlo uspokojivý standard (Joe Abercrombie, Phyllis Eisenstein, Daniel Abraham a další), zhruba polovina spisovatelů se plácala těsně nad průměrem, tři (spíše čtyři) na něj zdola nedosáhli.
Před posledním příspěvkem sbírky jsem si stále nebyla jistá hodnocením, oči mi hrály ping-pong mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Teprve nejslavnější jméno sbírky shodilo astry směrem dolů; Martin se svou kronikou mířil úplně mimo mne. Četbu jeho přídavku ke "Hře o trůny" jsem rychle vzdala, nic mi to neříkalo (stále bláhově čekám, až dědek sérii herdek konečně dopíše, teprve potom ji hodlám číst).
Mladším čtenářům doporučuji, ať neházejí knihu do žita a zkusí se k ní vrátit třeba za 15-20 let, možná budou k jejímu obsahu smířlivější.
65-70% Více pod jednotlivými povídkami... a docela mě mrzí, že jen jediná z nich se otřela o sci-fi žánr.

Black54
17.08.2019

Kniha konečně dočtená, má obrovská nemesis. Kniha zakoupena v době dočasného poblaznení smyslů v Martinově horečce. Takže velké zklamání z samotného Martina, neboť jeho povídka byla zdaleka jedna z nejhorších. Jinak kniha pro mě průměr půl na půl něco mě bavilo něco ne. Každopádně slušná možnost ochutnat práci jiných autorů v celku nenásilnou formou. Knihu již asi nebudu v životě číst a ztráta času to také vyloženě nebyla.