kurcatovium kurcatovium komentáře u knih

Na ostřích čepelí Na ostřích čepelí Miroslav Žamboch

Do Koniáše jsem šel zcela na slepo. Od Žambocha jsem zatím nic nečetl, viděl jsem jen kladná hodnocení, ale raději jsem si nečetl žádné komentáře ani anotaci, zkrátka nechal jsem se překvapit tím, co na mě knížka vychrlí. A od začátku je to jízda. Připomínalo mi to do jisté míry Feista, Eddingse nebo Sapkowského, což kvituji s povděkem. Koniáš opravdu nepůsobí jako nějaké vidlácké povídání, je to román světového formátu. Jedinou výtku bych měl zhruba k poslední pětině knihy, která působí proti zbytku možná až přespříliš křečovitě a uspěchaně - jako by na autora tlačila uzávěrka. V každém případě se ale jedná o jedno z nejlepších (mnou čtených) českých fantasy.

11.05.2015 5 z 5

Noční klub. Díl druhý Noční klub. Díl druhý Jiří Kulhánek

Noční klub není nuda. Ani na kousku, ani na jedné stránce, ani chvíli, ani vůbec. Dvojka je prostě ještě akčnější, ještě krvavější, ještě ujetější, ještě vtipnější, prostě je v každém směru ještě víc Kulhánkovější než jednička. A čte se to samo a člověk hltá každou stránku. Na rozdíl od jedničky jsou tu konspirace a osudové zvraty skoro stejně časté jako jatka, takže člověk se opravdu ani nemá šanci nudit a od knížky se opravdu těžko odtrhuje pozornost. Výtěčné!

30.04.2015 5 z 5

Noční klub. Díl první Noční klub. Díl první Jiří Kulhánek

Noční klub, to je klasický Kulhánek, netřeba doplňovat dlouhých slohů. Ve zkratce tu tak máme kladného superhrdinu, potoky krve, akci střídající akci, humor, krev, černý humor, další krev, upíry, atd. atd. Kdo někdy něco od Kulhánka četl a líbilo se mu to, bude si tu rochnit blahem. No a ti ostatní si můžou trhnout :-)

29.04.2015 5 z 5

Setkání s Heechee Setkání s Heechee Frederik George Pohl Jr.

V průběhu knihy jsem sice chtěl dát spíš čtyři hvězdičky, ale ke konci to chytilo řádný spád, tak dám hvězdiček opět oněch obligátních pět. Pěkně to do sebe celé zapadá a je pěkné vidět tu na jedné ploše hned několik neznámých civilizací a nikoliv jen očekávané Heechee. Lidé z plachetnice jsou krásným příkladem pěkně popuštěné fantazie a vše dostává další grády i s objevením se (zatím jen bájných) Vrahů.

25.11.2014 5 z 5

Rubínový rytíř Rubínový rytíř David Eddings

O fous slabší než díl první, přesto je i zde putování se Sparhawkem příjemné čtení.

13.05.2014 4 z 5

Diamantový trůn Diamantový trůn David Eddings

Jedním slevem: "Vynikající." Příběh možná trochu klišovitý, ale co na tom, když se to skvěle čte, nechybí napětí, humor, propracované prostředí a hlavně Sparhawk je správňák každým coulem?

29.04.2014 5 z 5

Flotila Země Flotila Země Patrick Zandl

Místy možná trochu roztahané, často značně naivní, pořád ale velmi rychle odsýpající oddechovka, která se točí kolem jedné obrovské bitvy rozhodující o osudu lidstva. Škoda, že autor trochu víc nezabrousil v popisech i mimo řady flotily a třeba nám trochu více nepopsal hrůznou Anoplurnu nebo jen okrajově zmíněné Sargy. Sečteno a podtrženo, jsou to takové slabší čtyři hvězdičky.

20.04.2014 4 z 5

Ostrov doktora Moreaua Ostrov doktora Moreaua Herbert George Wells

Nemůžu si pomoct, ale styl pana Wellse mám opravdu rád. Ať už se jednalo o různé povídky, Válku světů nebo o Neviditelného, vždy se mi líbila ona nadčasová uvěřitelnost veškerého vyprávění. A přesně to se potvrzuje i na Ostrovu doktora Moreaua. Výborně napsané, tajuplné až děsivé, ale hlavně - (svým způsobem) uvěřitelné, zvláště v dnešní době všelikých genetických pokusů. Výborně za 4,5 hvězdičky.

19.03.2014 4 z 5

Císař & žoldnéř Císař & žoldnéř Jerry Pournelle

Více než důstojné zakončení cyklu o Falkenbergově legii. Děj plný intrik na nejrůznějších úrovních, vojenských operací, konspirací, teroristických činů a vyvrcholení v rozumném happy endu.

02.02.2014 5 z 5

Král & žoldnéř Král & žoldnéř Jerry Pournelle

Děj je paralelní s Žoldnéřem, tentokrát tedy není v hlavní roli sám Falkenberg, nýbrž pobočník Owensford, což vlastně na celé věci nemění vůbec nic. Stejné schéma jakou předešlých knih: uvedení do děje, přípravy z pohledu jedné strany, přípravy z pohledu druhé strany, akce, akce a ještě jednou akce. A opět to funguje, i když je zde ponecháno pěkných pár vrátek pro následující díl. Možná i díky tomu je to ještě o něco napínavější.

27.12.2013 5 z 5

Žoldnéř Žoldnéř Jerry Pournelle

Vůbec to není špatné, zvláště jako první setkání s Falkenbergovou legií. Čtyři hvězdičky spíš proto, že další knihy z cyklu jsou přeci jen o něco lepší.

17.09.2013 4 z 5

Princ & žoldnéř Princ & žoldnéř Jerry Pournelle

Další příjemné rozšíření obzorů kolem Falkenbergovy legie. Děj je zasazen někam mezi Na západ od cti a Žoldnéře, takže se to všechno pěkně váže dohromady. Škoda, že nejde udělit 4,5 hvězdičky.

17.09.2013 4 z 5

Převrácený svět Převrácený svět Christopher M. Priest (p)

Od téhle útlé knížečky jsem nečekal mnoho, ale o to více jsem byl překvapen. Budování atmosféry neznáma a jen pozvolné odhalování tajemné roušky je naprosto famózní a už jen díky tomu stojí kniha za to. Co je Město zač? Kde je ono Optimum? Co se stalo se Zemí? Co zakřivení prostoru a času? Tohle a chuchvalec dalších otázek se postupně rozmotá až v úplném závěru a člověk je tak ke čtení nenávratně přikován od začátku do konce.

07.08.2013 5 z 5

Nečekané variace Nečekané variace George R. R. Martin

Nečekané variace v žádném případě nejsou špatnou sbírkou, ale doplácí (u mne) na to, že jsem je četl krátce po Tufových dobrodružstvích, která se mi upřímně líbila o poznání více. Mix žánrů zde není na škodu, čtení je díky němu alespoň pestřejší. Nejvíce se mi líbily asi Mlhy z rána klesají a Nečekané variace.

29.07.2013 4 z 5

Tufova dobrodružství (6 povídek) Tufova dobrodružství (6 povídek) George R. R. Martin

Martin je dnes, v době šílenství kolem seriálu Hra o trůny, slovo poměrně vyhypované a často možná i glorifikované, takže ke všem jeho dílům přistupuji trošku s rezervou. Tufova dobrodružství ale rozhodně nezklamala. Částečně za to může fakt, že anotace knihy je naprostý paskvil, který o knize samotné vypovídá asi tolik jako čínské jídelní hůlky o povstání v Tibetu. Po jejím přečtení jsem nabyl dojmu, že se bude jednat o jednoduchou humoresku s idiotem v hlavní roli. Netušil jsem, jak daleko je však tohle tvrzení od pravdy. Tuf samotný není žádný hlupák, ale naprosto geniální postava s brilantním smyslem pro humor okořeněným řádnou dávkou cynismu a ironie. Příhody jsou zajímavé, rozmanité, originální, ale hlavně jsou podané velmi čtivě a bez zbytečných nudných pasáží. Nelze než hodnotit pěti hvězdičkami.

03.07.2013 5 z 5

Zákony silnějšího Zákony silnějšího Jiří Brossmann

Minimálně v rámci edice Pevnost se jedná o zdařilý kousek. Pěkně vykreslené postkatastrofické Město a opravdu vybraná společnost, která se v jeho ruinách zformovala. Obzvlášť Kyklopa člověk jen tak nezapomene, byť je to postava pouze okrajová...

20.05.2013 4 z 5

Vlna Vlna Josef Klíma

Zajímavé téma, které ale mohlo být zpracováno určitě lépe. Rozřešení příběhu na dvou stranách zrovna neoslní.

08.05.2013 3 z 5

Alej prokletí Alej prokletí Roger Zelazny

Přímočará nenáročná akční jízda (doslova) v kůži alespoň zpočátku čistokrevného záporáka Hella Tannera. Nic víc, nic míň. Pokud člověk hledá složité intriky, komplikovanou zápletku nebo milion propracovaných postav, bude zklamán. Kdo ale hledá obyčejné nenáročné čtení, které rychle odsýpá, bude nadšen.

30.04.2013 4 z 5

Zlatý muž Zlatý muž Philip K. Dick

Až do poslední povídky (Před-Lidé) jsem si byl tak nějak jist, že knize udělím čtyři hvězdičky. Po jejím přečtení jako by ale všechna ta ozubená kolečka zapadla do svých drah a stroj s nápisem "Přemýšlej!" se skutečně rozběhl. Nakonec nelze než neudělit hvězdiček pět a zasmát se své předchozí naivitě. PKD vás opravdu donutí nejen obsah konzumovat, ale také o něm přemýšlet. A to rozhodně není málo.

24.04.2013 5 z 5

Přestřelka na úsvitě Přestřelka na úsvitě Jaroslav Olša Jr.

Všechny povídky jsou něčím zajímavé, nejvíc mě ale zaujala titulní Přestřelka na úsvitě, zasazená do westernového prostředí.

10.04.2013 4 z 5