Ostrov doktora Moreaua

Ostrov doktora Moreaua

Ostrov doktora Moreaua (The Island of Dr. Moreau, 1896) je vědeckofantastický román popisující biologické experimenty měnící zvířecí bytosti a přibližující je lidem a konflikty vyplývající z toho, že jejich osobnosti se jako celek neřídí lidskými schématy.

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/1779/ostrov-dr-moreau-1779.jpg 4.1190

The Island of Doctor Moreau (1896)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Lika klub

Diabel

Ostuda, že jsem si tuhle knihu nepřečetl dřív. Wells se díky ní dostal do mé topky. Líbila se mi víc než Stroj času. Mám vydání z roku 1992. Obálka působí pohádkově a uvnitř je krásně provedená, doprovázená ilustracemi a rámy kolem textu. Mrzí mě, že jsou v tomto duchu od něj vydány jen dvě knihy (druhou je Stroj času).
Řekl bych, že je to nadčasové dílo k zamyšlení, které předčí i některé dnešní příběhy a stále nám má co říct. Kniha se dá číst v kterékoliv době a jsem rád, že ji mám ve sbírce.

Co si myslím o příběhu samotném? Po pravdě jsem nečekal, žádné zázraky. Vyprávění nebylo strašidelné až na jeden moment, kdy hlavního hrdinu cosi pronásledovalo v noci lesem...
Ale spletl jsem se. Velmi na mě zapůsobil napínavý styl vyprávění a vygradování děje. Nadchl mě celý ostrov, osobnost doktora Moreau, jeho vize a experimenty. Co dodat... Wells byl výborný spisovatel a jeho vypravěčský um má něco do sebe. Těším se na jeho další tvorbu.
Na filmové zpracování jsem se nedíval. U některých příběhů je lepší, když zůstanou pouze v knižní podobě a nejsou zfilmovány.

Moje hodnocení 9/10

Sheemas

Myšlenka přetvoření zvířat v ,,něco víc”, je v generecích lidí velmi častá a v této knize se setkáváme s člověkem, který se neštítí ničeho a tajuplný ostrov je právě takové místo, kde se k těmto pokusům odhodlává. Kniha nám předkládá zajimavý a čtivý příběh, místy děsivý až hororový, o tom, kam až je člověk schopen zajít, a že všechny činy nesou své následky.

kralika

Klasika sci-fi, která se čte jedním dechem.
Jen mě mírně zklamalo negativní vnímání "zvířecího" v oněch "zvířatech", protože paradoxně z nich udělala bestie implantovaná "lidskost".

Lolila

K tejto knihe som sa dostala úplnou náhodou a bola som prekvapená, že niekto dokázal napísať dosť realistický a nadčasový sci-fi horor v 19. storočí zaoberajúci sa genetikou. Je desivý, fantastický, okrem iného rieši aj etické a morálne otázky. Určite stojí za prečítanie.

MinaHawke

Před lety jsem viděla film a musím říct, že kniha je vážně moc dobře a zajímavě napsaná. Byl to vážně zážitek.

callahanh

Ostrov dr. Moreaua je ukázkou druhé tváře H. G. Wellse. Místo naivního sci-fi předkládá místy dost děsivý sci-fi horor, který je realistický, zneklidňující a z dnešního pohledu nadčasový, protože to, co tu spisovatel popisuje jen jako jakousi vizi, se dnes de facto děje, i když ne v takové míře a podobě. Polidštěná zvířata byla fascinující i děsivá zároveň a oceňuji, že Wells pořád nechává vyhrát přírodu, když i veškerou jejich lidskost porazí vrozená divokost a "primitivnost". Ostrov dr. Moreaua je hlavně o izolovaném prostředí zvláštního ostrova a o šílených pokusech titulního doktora, postavy tu ustupují do pozadí a jsou jen zběžně načrtnuté, to ale vlastně nevadí, protože jde především o samotnou atmosféru a temnou vizi možného vývoje. Potěší i relativně malý rozsah, v němž není čas na nějaké nudné popisy, ale jde se rovnou k věci. Občas se to sice trochu táhne a je to trošku těžkopádnější, to ale tolik nevadí. Trochu opomíjená klasika. 75%

KosťaLevin

S čtením tohoto svazečku mám svázán mystický zážitek. Zhruba někde v pasáži popisující návrat zvířecích lidí zpět k jejich prapůvodu mé zorné pole rozteklo se z čteného řádku na celý list, barvy zteplaly, detaily se zostřily, tep se zklidnil a vše splynulo v jeden průzračný proud. Až po pár odstavcích jsem si uvědomil, že text nečtu jako sled písmen, ale vnímám jako celek pouhým klouzáním pohledu po stránce. A tímhle uvědoměním a návratem k sobě vše také skončilo. Jaképak sofistikované techniky rychločtení, odhoďte své ego a trůn rychločtenáře nejrychlovatějšího vás nemine!

mitko

Slávna knižka, ktorá poslúžila mnohým filmovým spracovaniam (vsadím sa že väčšina sa o knihe dozvedela po zhliadnutí filmu....no alebo jednej špecialnej hororovej epizódy simpsonovcov :D ). A samozrejme originál je najlepší, zlato sa dobou neznehodnotí a to platí doslova pri tomto diele. V dnešnej dobe, kde už génoví inžinieri krížia všetko možné sa môže jednať o poučenie ako to môže všetko dopadnúť.

Gi-Gi

Tak to bylo fakt hustý :-), díky výzvě jsem ji konečně přečetla. A st!ale to za to. Desive, děsivé a ještě jednou děsivé. Normálně mi běhal mráz po zádech, a bála jsem se, že tam zůstane i pendrick, i když je jasné, že musel pryč.

witko

K přečtení této knihy jsem se chystal velice dlouho. Díky letošní výzvě jsem ji konečně přečetl. Dal bych to jako povinou četbu všem fanatikům do genového inženýrství, žádný člověk nemůže stvořit lepší životní formu než sama příroda.

Niu

Kniha se mi líbila, byl to takový Verneovský styl psaní. Při čtení mi opravdu běhal mráz po zádech. Představy, co doktor Moreaua prováděl, mě děsily. Na konci knížky jsem byla ráda, že to, co se stalo „zvířecím lidem“, se znovu navrátilo do původního stavu. Také jsem chápala, jak asi Prendic prožil zbytek života. Zajímavé počtení a jsem ráda, že díky Výzvě jsem po tomto díle sáhla.

Iva B.

Nebýt čtenářské výzvy, tak bych se k této knize nedostala a to by byla chyba!! Ve své době to musel být poprask, jsem ráda, že jsem ji přečetla a doporučuji ji i vám.

feex8

Tak tak to ušlo. Kniha mala oveľa väčší potenciál, než aký využil Wells. Napätie sa nedostavilo, nedokázala som sa ani stotožniť so žiadnou postavou. Napriek tomu v nej boli pasáže, ktoré sa mi páčili.

Moje hodnotenie: 42 %

NiNo

Ve své době musela být tato kniha přímo ukázkově hororovým čtením. Dokážete si představit, že nevíte prakticky nic o "moderní medicíně" (tedy o krevních skupinách, plastické chirurgii, genetickém inženýrství apod.) a dostane se vám do ruky příběh pojednávající o geniálním doktorovi, který dokáže ze zvířete vymodelovat člověku podobnou bytost? I dnes jen ta představa vyvolává noční můry.

Kniha v sobě nese několik rovin - krom dobrodružného příběhu předkládá i otázky etické, morální, evolucionistické, ekologické, sociologické, antropologické, teologické, teleologické atd. Taková malá případová studie v beletristickém stylu a s anti-utopistickým podtextem. Rozhodně nutí čtenáře se nejen nad dějem, ale nad celkovou symbolikou zamyslet.
Zajímavá je i v porovnání s dalšími díly s podobnou tématikou, zejména pak s Orwellovou Farmou zvířat.

Suma sumárum: Doporučuji přečíst. ;-D

Atara
14.11.2016

Zklamaná filmem z roku 1977 jsem se ke knize nějak nemohla dokopat, druhé filmové zpracování nic moc, až dnes jsem si poslechla audio zpracování. Je to tak nadčasové, a konečné vyznání je síla, doufám ,že to třetí filmové zpracování bude už konečně mít to charisma knihy. A nutí k přemýšlení , jak jsme se za těch více než 100 let posunuli. A kam.

Hathor89
19.10.2016

Kniha byla prvně vydána v 19. století … stala se námětem mnoha dalších děl … a stále má čtenářům co říct. Nadčasovost. Etika. Varování. Člověk prostě přírodu nepřemůže. A přitom si stále hraje s genetikou. Knihy H. G. Wellse umí přimět čtenáře k přemýšlení.

hetzerjoke
26.07.2016

Dobrá zápletka. Dobrá atmosféra. Dobré dialogy. Dobré akční scény. Dobré postavy. Dobrý děj. Dobrá myšlenka.
DOBRÁ kniha

Joges
05.07.2016

Kdysi před lety jsem se nedokoukal na film, nejspíš mě příliš neohromil. Zkusil jsem to teď napravit v podobě audioknihy, ale ani tentokrát mě příběh moc nevzal. V době vzniku to byl nejspíš trhák, dnes mi to nic moc nedalo - tj. občas popisné, zdlouhavé, předvídatelné. Ale Darwin by nad knihou jistě zajásal.

Kozel
25.12.2015

Wells prostě umí. Delší povídka, kde se rychle střídá napětí s klidnějšími scénami, díky čemuž má příběh schopnost čtenáře chytit a nepustit až do konce. Nejděsivější (přesto u Wellse obvyklé) jsou ony hlavní myšlenky o tom, že nejmocnější tvor na Zemi není nic než pouhopouhé zvíře a že přes tuto velkou moc existuje něco, co nelze porazit. Nelze totiž porazit přírodu. Nikdy. Nijak. Ona je tím největším vládcem, z kterého si uměle tvoříme nepřítele.

Peleus
20.08.2015

Je neuvěřitelné, kolika dalším literárním, filmovým a herním dílům posloužila tato kniha jako inspirace!

Osobně oceňuji, že autor rozvinul látku pouze do jedné přerostlejší povídky.

Nejeden z nás by dokázal bez dlouhého přemýšlení jmenovat hned několik děl, kdy se nápad rozvíjí zhruba do třetiny, zatímco ve zbytku se bezostyšně nastavuje a nastavuje a ...

P.S. I po letech stále kvalitní čtivo. Bravo!

haWranka
30.06.2015

Tenká a vlastně jednoduše a stručně napsaná knížka. A i přesto jsem ji četla několikrát a pokaždé mí běhal mráz po zádech.

technolog
07.06.2015

Moc dobře napsaná kniha. Osobně doporučuji přečíst, dal bych jí jako povinnou četbu.

jorgesob
11.12.2014

tuhle knížku jsem se snažil sehnat už pěkných pár let, jelikož v české distribuci se nenachází koupil jsem si ji ve slovenském jazyce. a musím přiznat, že je to nejlepší kniha co jsem za posledních pár let přečetl. opravdu skvělá...scifi a drsné dobrodružství v jednom a dle mě hodně nadčasové dílo

Sejber
28.10.2014

Herbert Wells je jeden z průkopníků science fiction 19. století a tak je i potřeba tuto knihu vnímat. V kontextu této doby jde zajisté o významné dílo tohoto žánru a při zvýšené hladině vnímání krutosti doktora Moreaua jde o zajímavou knihu.

Eigis
04.04.2014

v dnešní době by asi autoři toto téma pojali trochu jinak, ale v té době to bylo průkopnické dílo.

kurcatovium
19.03.2014

Nemůžu si pomoct, ale styl pana Wellse mám opravdu rád. Ať už se jednalo o různé povídky, Válku světů nebo o Neviditelného, vždy se mi líbila ona nadčasová uvěřitelnost veškerého vyprávění. A přesně to se potvrzuje i na Ostrovu doktora Moreaua. Výborně napsané, tajuplné až děsivé, ale hlavně - (svým způsobem) uvěřitelné, zvláště v dnešní době všelikých genetických pokusů. Výborně za 4,5 hvězdičky.

evickakyticka
06.02.2014

Celkem strašidelné. Překvapilo. Jen škoda, že byl příběh tak krátký, dal by se z toho udělat pěkný napínavý román.

Rup
09.09.2013

Ve své době zajisté mimořádně vyjímečné téma, nepochybně srovnatelné třeba s vizemi Orwellovými. Ačkoli román vyznívá spíše dobrodružně, nastoluje několik morálně-etických otázek. Velmi dobře a čtivě napsané. Mohu jen doporučit.

Bobšule
03.02.2013

Moc mě nebavilo nejprve se děsit sešívaných chudáků a pak je litovat. Nemám na takové věci žaludek a čtu raději pro uvolnění mysli, než pro její zatížení utrpením druhých, byť fiktivním.

Phoenix16.cz
03.01.2013

Hlavní hrdina vypráví svůj příběh, kdy se po ztroskotání lodi dostal na podivný ostrov. Postupně odkrývá pravdu, kterou čtenář tuší z popsaných událostí. Většina lidí asi všeobecně tuší, o čem Ostrov doktora Moreaua je, což vůbec nevadí, protože kniha v sobě skrývá spoustu tajemství, která vynahradí to největší (účel ostrova). Popis děje v ich-formě navíc knize dodává na skutečnosti a nutí k zamyšlení, že takový ostrov by skutečně mohl existovat. V dnešní době genetického inženýrství by to zas tak neuskutečnitelné nebylo.