Ostrov doktora Moreaua

Ostrov doktora Moreaua https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1779/bmid_ostrov-doktora-moreaua-vj8-1779.jpg 4 413 75

Ostrov doktora Moreaua (The Island of Dr. Moreau, 1896) je vědeckofantastický román popisující biologické experimenty měnící zvířecí bytosti a přibližující je lidem a konflikty vyplývající z toho, že jejich osobnosti se jako celek neřídí lidskými schématy.

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Lika klub

The Island of Doctor Moreau , 1896

Joges
05.07.2016 3 z 5

Kdysi před lety jsem se nedokoukal na film, nejspíš mě příliš neohromil. Zkusil jsem to teď napravit v podobě audioknihy, ale ani tentokrát mě příběh moc nevzal. V době vzniku to byl nejspíš trhák, dnes mi to nic moc nedalo - tj. občas popisné, zdlouhavé, předvídatelné. Ale Darwin by nad knihou jistě zajásal.

Kozel
25.12.2015 4 z 5

Wells prostě umí. Delší povídka, kde se rychle střídá napětí s klidnějšími scénami, díky čemuž má příběh schopnost čtenáře chytit a nepustit až do konce. Nejděsivější (přesto u Wellse obvyklé) jsou ony hlavní myšlenky o tom, že nejmocnější tvor na Zemi není nic než pouhopouhé zvíře a že přes tuto velkou moc existuje něco, co nelze porazit. Nelze totiž porazit přírodu. Nikdy. Nijak. Ona je tím největším vládcem, z kterého si uměle tvoříme nepřítele.

Peleus
20.08.2015 4 z 5

Je neuvěřitelné, kolika dalším literárním, filmovým a herním dílům posloužila tato kniha jako inspirace!

Osobně oceňuji, že autor rozvinul látku pouze do jedné přerostlejší povídky.

Nejeden z nás by dokázal bez dlouhého přemýšlení jmenovat hned několik děl, kdy se nápad rozvíjí zhruba do třetiny, zatímco ve zbytku se bezostyšně nastavuje a nastavuje a ...

P.S. I po letech stále kvalitní čtivo. Bravo!

haWranka
30.06.2015 5 z 5

Tenká a vlastně jednoduše a stručně napsaná knížka. A i přesto jsem ji četla několikrát a pokaždé mí běhal mráz po zádech.

technolog
07.06.2015 4 z 5

Moc dobře napsaná kniha. Osobně doporučuji přečíst, dal bych jí jako povinnou četbu.

jorgesob
11.12.2014 5 z 5

tuhle knížku jsem se snažil sehnat už pěkných pár let, jelikož v české distribuci se nenachází koupil jsem si ji ve slovenském jazyce. a musím přiznat, že je to nejlepší kniha co jsem za posledních pár let přečetl. opravdu skvělá...scifi a drsné dobrodružství v jednom a dle mě hodně nadčasové dílo

Sejber
28.10.2014 3 z 5

Herbert Wells je jeden z průkopníků science fiction 19. století a tak je i potřeba tuto knihu vnímat. V kontextu této doby jde zajisté o významné dílo tohoto žánru a při zvýšené hladině vnímání krutosti doktora Moreaua jde o zajímavou knihu.

Eigis
04.04.2014 4 z 5

v dnešní době by asi autoři toto téma pojali trochu jinak, ale v té době to bylo průkopnické dílo.

kurcatovium
19.03.2014 4 z 5

Nemůžu si pomoct, ale styl pana Wellse mám opravdu rád. Ať už se jednalo o různé povídky, Válku světů nebo o Neviditelného, vždy se mi líbila ona nadčasová uvěřitelnost veškerého vyprávění. A přesně to se potvrzuje i na Ostrovu doktora Moreaua. Výborně napsané, tajuplné až děsivé, ale hlavně - (svým způsobem) uvěřitelné, zvláště v dnešní době všelikých genetických pokusů. Výborně za 4,5 hvězdičky.

evickakyticka
06.02.2014 4 z 5

Celkem strašidelné. Překvapilo. Jen škoda, že byl příběh tak krátký, dal by se z toho udělat pěkný napínavý román.

Rup
09.09.2013 4 z 5

Ve své době zajisté mimořádně vyjímečné téma, nepochybně srovnatelné třeba s vizemi Orwellovými. Ačkoli román vyznívá spíše dobrodružně, nastoluje několik morálně-etických otázek. Velmi dobře a čtivě napsané. Mohu jen doporučit.

Bobšule
03.02.2013 3 z 5

Moc mě nebavilo nejprve se děsit sešívaných chudáků a pak je litovat. Nemám na takové věci žaludek a čtu raději pro uvolnění mysli, než pro její zatížení utrpením druhých, byť fiktivním.

Phoenix16.cz
03.01.2013 4 z 5

Hlavní hrdina vypráví svůj příběh, kdy se po ztroskotání lodi dostal na podivný ostrov. Postupně odkrývá pravdu, kterou čtenář tuší z popsaných událostí. Většina lidí asi všeobecně tuší, o čem Ostrov doktora Moreaua je, což vůbec nevadí, protože kniha v sobě skrývá spoustu tajemství, která vynahradí to největší (účel ostrova). Popis děje v ich-formě navíc knize dodává na skutečnosti a nutí k zamyšlení, že takový ostrov by skutečně mohl existovat. V dnešní době genetického inženýrství by to zas tak neuskutečnitelné nebylo.

nightlybird
26.01.2012 4 z 5

Kniha, která v době svého vydání vyvolala řadu negativních reakcí, kniha která inspirovala i další autory (Aldisse a vlastně i Vercorse) ani ne tak tématem, jako právě etickými otázkami, které v ní autor předestřel. Otázkami, které jsou vlastně aktuální i dnes v souvislosti s genetikou, s genovými manipulacemi nebo třeba problematikou pokusů na zvířatech ( nevidím moc velký rozdíl mezi vivisekcí a takovými pokusy). Prostě technika provedení se změnila, morální hlediska a otazníky ale stále zůstávají.
Mimo negativních ohlasů měla ale i jakýsi pozitivní dopad, řada lidí si uvědomila jaká zvěrstva se dějí za zdmi vědeckých laboratoří a kniha tak podnítila vznik Britské společnost pro zrušení vivisekce (1898).
Přestože je víc jak století stará, stále stojí na přečtení a zamyšlení.

MilkyA
12.04.2011 5 z 5

jedna z mojich najoblubenejsich kniziek z detskeho oddelenia v zilinskej kniznici...ani nevedeli, co tam ku detickam zalozili..a ja mala hrabava hydina to nasla :D