KubaHanzelin KubaHanzelin komentáře u knih

Přeskočil jsem Sapiens s tím, že mě budoucnost lidstva momentálně zajímá víc než historie a tak nějak si nejsem jistý co jsem vlastně dostal.
Dle komentářů zde je v knize řečeno již spoustu toho co bylo řečeno právě v mnou vynechaném Sapiens, takže jsem z knihy dost rozpačitý i když u nás před pár lety byla obrovským hitem.
Jinak těžko hodnotit, dozvěděl jsem se pár nových věcí, ale spíše z hlediska historie, než naší možné budoucnosti, možná mi spíš autor pomohl si utřídit myšlenky, když jsou někým sepsané na papíře a nebloudí mi jen neřízeně v hlavě:)

16.10.2023 3 z 5

Star Wars -  Katalyzátor - Rogue one Star Wars - Katalyzátor - Rogue one James Luceno

Titul rozšiřující příběh konce Episody III a mezidobí před Rogue One.
Zajímavý počin, který mi stylem připomíná další Lucenuv SW titul Darth Plagueis, takže se zaměřujeme spíš na intriky, politiku a postupnou proměnu Republiky v Impérium, což je samozřejmě jen na pozadí, protože hlavní děj se točí kolem rodiny Galena Ersa a Orsona Krennica, myslím, že bych se dále neměl rozepisovat a nechat čtenáře si tohoto Oppenheimera ve vesmíru vychutnat dle svého.
Za mě se jedná o něco co je tak trochu zbytečné i když to má spoustu zajímavých prvků a bodů, které zase o něco rozšířily mou znalost SW lore

05.10.2023 3 z 5

Služebnický džihád Služebnický džihád Kevin J. Anderson

To je tak, když si prvně přečtete dotisk Sesterstva Duny a pak doma najdete zahrabaný Služenický Džihád:)
I přes všechny události jsem co jsem si chtě nechtě vyspoileroval jsem se u prvního dílu Historie Duny opravdu bavil. Sice je to další kousek, který má s původním dílem společné jen málo, ale i tak už teď můžu říct, že se těším na druhý díl

28.09.2023 4 z 5

Pád Númenoru Pád Númenoru J. R. R. Tolkien

Za mě daleko čtivější a zajímavější než Pád Gondolinu (který byl samozřejmě taky skvělý, ale měl jsem k němu více výtek)
Brian Sibley sestavil pozůstatek po Tolkienovi tak, aby to by čtivé i pro méně znalé historie Středozemě, skvěle se hodí k seriálu The Rings of Power, o kterém si každý myslíme své, ale všichni jsme zvědaví na druhou sérii.
Budu rád, když budou vycházet další publikace rozšiřující historii Tolkienovy vize a snad se Argo dokope k nějakým dotiskům a jak jsem již před 4mi lety zmiňoval, snad se konečně dočkáme toho vymodleného a prokletého kousku Beren a Lúthien!:)

12.09.2023 5 z 5

Sebevražedný oddíl: Dostaňte Jokera! Sebevražedný oddíl: Dostaňte Jokera! Brian Azzarello

Na Black Label slabší, ale příjemná "oddechovka" s několika příjemnými i značně nechutnými překvapeními a hromadou sprostých slov, až jsem si říkal jestli vůbec čtu komiks od DC.
Asi budu muset chvíli nechat Jokera jako hlavního záporáka z Gothamu ležet, protože ani tahle ruská verze mě moc nebavila:)

07.09.2023 3 z 5

Sesterstvo Duny Sesterstvo Duny Kevin J. Anderson

Další rozšíření obzorů ve vesmíru Duny, do kterého se i přes slabší prequelové romány rád vracím
Jak píšou někteří pode mnou, jsem rád, že v Sesterstvu Duny nejsou postavy jen černobílé, ale více komplexní, než jsme u většiny podobných příběhů zvyklí.
Trochu mě mrzí, že Baronet nesmyslně dotiskl nejdřív trilogii Škol Duny a až letos na podzim budou dotisky Historie Duny, která je u těch prequelových trilogií hodnocena snad nejlépe, ke Školám se poté vrátím, už takhle jsem si toho vyspoileroval poměrně dost:)

29.08.2023 3 z 5

Berserk 14 Berserk 14 Kentaró Miura

Asi jsem měl přehnané očekávání ohledně "nové linky" a vrácení děje do současnosti.
14ka Berserka slouží jako mezidíl, aneb jak Guts ke svému meči a protéze přišel a zabil s ní pár démonů, tak snad příště to bude větší jízda:)

23.08.2023 4 z 5

Akira 6 Akira 6 Katsuhiro Otomo

Po dlouhé cestě (já vím, že 6 dílů u mangy není moc, ale u Akiry tomu tak je) tady máme velké finále.
Šestý díl pokračuje přesně tam kde pátý skončil, na nic se nečeká a hned vás vrhne do akce, protože finále musí být samozřejmě výbušné a ve velkém stylu, což se také povedlo, ale vzhledem k tomu, jak byl děj od čtvrtého dílu natahovaný, tak musím říct, že finále mě spíš zklamalo, nejspíš jsem čekal nějaký ten wow efekt, ale místo toho jsem dostal to co jsem nějak čekal.
Vzdávám holt této klasice, ale už se k ní nevrátím

22.08.2023 3 z 5

A žili šťastně až do smrti A žili šťastně až do smrti Bill Willingham

Konec je za rohem a mě už je teď smutno, moje oblíbená komiksová nesuperhrdinská série se blíží do finále..
A žili šťastně až do smrti jakožto první díl finále Mýtů je emocionální jízda od začátku do konce a připravuje nás na (předpokládám) ještě emociálně vyhrocenější konec. Už teď jsme se dozvěděli jak některé Mýty, které jsme měli tu čest nebo smůlu za tuto dlouhou cestu poznat skončili. Samozřejmě se také dozvídáme, proč se obrací sestra proti sestře a vše dává hned smysl a na nás je jen jestli se přidáme do týmu Sněhurky nebo jejího dvojčete Růženky..
Highlight tohoto svazku je minipříběh o konci cesty Miniaturního modrého vola jménem Babe, který se snaží celou sérii Mýtů vtipně zachránit, povede se mu to? To nechám na vás:)
Každopádně doufám, že Crew stihne tento příběh dopovědět do konce roku a nenechá nás dlouho čekat

16.08.2023 5 z 5

Most přes řeku Kwai Most přes řeku Kwai Pierre Boulle

Velmi dobré čtivo
Občas sáhnu i po nějaké té klasice a ani tentokrát to nebylo vedle, Most přes řeku Kwai mi rozřížila obzory ohledně 2. světové války v Asii kde se moc neorientuji, kniha byla psána velmi čtivě, i když s pasážemi kde se řešily technické části ohledně stavení mostu atd. mi přišly dost zbytečné.
Rád bych něco dodal, ale můj další komentář by byl zbytečný, vše již bylo řečeno níže pode mnou:)

15.08.2023 4 z 5

World of Warcraft: Temní jezdci World of Warcraft: Temní jezdci Mike Costa

Překvapilo mě, že téměř bez oznámení vydala Crew nový komiks ze světa WoW a i když jsem se trochu obával kvality příběhu, protože, co si budem, většinou je to poslední dobou průměr i hůře, byl jsem ve výsledku příjemně překvapen, i když několik logických děr tam pořád vidím a byl bych rád, kdyby je autor více rozvedl, případně dotáhl v dalším svazku. Chápu, že tento komiks byl původně minisérií a až později se z něj stal ucelený příběh, ale sakryš, tohle potřebuje druhý díl:)

13.08.2023 4 z 5

Slib Slib Marjorie Liu

Za mě trošku mezidíl, s několika důležitými odhaleními. Netvora je jeden z těch opravdu kvalitních komiksů co u nás poslední roky vychází, má jeden obří problém. Nikdy si nepamatuju souvislosti vztahů mezi postavami, fungování světa, politiku atd.
Určitě nejsem jediný, vzhledem k tomu, že vychází jen jeden svazek ročně, chtělo by to aspoň ty dva, i když chápu, že tohle asi není četba pro každého
Kdybych četl Netvoru najednou, určitě bych sérii a jednotlivé svazky hodnotil jinak, takto jsou to za mě opět silné 4*

11.08.2023 4 z 5

Lhář 4 Lhář 4 Jakub Ćwiek

Celá tetralogie se nesla v pohodovém duchu nenáročné literatury což je pro mě ideální letní čtení, bohužel mi chyběl nějaký wow efekt, ani u jedné knihy se nedostavil a to mě lehce mrzí, vzhledem k tomu, že mám Lokiho postavu (jak komiksovou+filmovou tak mytologickou) velmi rád. Doporučuji pro ty, kteří si chtějí u čtení oddechnout a nelámat si s ničím hlavou:)

10.08.2023 3 z 5

Lhář 3 Lhář 3 Jakub Ćwiek

Na třetím díle Lháře je, bohužel, poznat, že připravuje půdu pro velké finále, nebyl by to problém kdyby tomu autor nevěnoval celou knihu. Takže se také řadím mezi ty, kteří si myslí, že třetí a čtvrtý díl měl vyjít jako jeden celek, tak či tak jsem na závěr Lokiho cesty zvědav a doufám, že to bude pořádná jízda

04.08.2023 2 z 5

Lhář 2 Lhář 2 Jakub Ćwiek

O trošku lepší než první díl. Ha, to se moc nestává:) Ale v případě Lháře je to tak, sice je příběh stále vyprávěn způsobem povídek, ale ty na sebe navazují, takže zde máme, téměř ucelený příběh, který se nám lehce zamotává a zároveň nám odhaluje Lokiho plány..

30.07.2023 3 z 5

Lhář Lhář Jakub Ćwiek

Lokiho postavu mám obecně rád, jak tu mytologickou, tak tu komiksovou, v tomto případě se je to tak trochu napůl, po pádu Valhally se stává žoldákem pro Nebe, i když za mě ne asi moc dobrým, když mu nakonec vždy musí zachránit zadek andělé:)
Asi jsem čekal něco jiného, není to úplně špatné, ale uvítal bych ucelenější příběh místo povídek, zkusím ještě druhý díl a uvidím

26.07.2023 3 z 5

Třetí zákon 1 a 2 Třetí zákon 1 a 2 Xavier Dorison

No, já nevím, potenciál to má obrovský, ale bohužel mi to příjde z velké části nedotažené, kresba je fajn, ale scenář by to chtělo dopilovat, protože jako čtenář jsem si občas říkal, kam, že to postavy směrují a o co jim přesně jde..

24.07.2023 2 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

O kapku lepší než Aktivní kovy, bohužel, pan Kopřiva nebude šálek mého piva, pro příště radši zůstanu u ověřeného Kotlety:)

22.07.2023 2 z 5

Aktivní kovy Aktivní kovy Štěpán Kopřiva

Braková literatura mě poměrně baví, ale tohle bylo moc i na me:) hvězdu snad jen za popkulturní narážky a za pár ucechtnutí

14.07.2023 1 z 5

Země Indiánů Země Indiánů Jason Aaron

Zajímavé téma pro komiks, které by mě samotného jen tak nenapadlo, vzít poměrně klasický thriller příběh a použít ho v reáliích indiánské rezervace? No, funguje to dobře.
Komiks si na nic nehraje a už od prvních stran je vidět, že nás čeká pěkně necenzurovaný nářez, což mě jako jiné čtenáře vůbec neuráží, prostě je to brané tak jak to velmi pravděpodobně je a to je vlastně to co se mi líbí, Aaron nám naservíroval začátek příběhu, který určitě bude nabírat na obrátkách a bude plný zvratů, jediné co mě na tom všem mrzí je, že už jsem to viděl Xykrát v nějakém filmu nebo seriálu..snad jen proto nemůžu dát plný počet

08.07.2023 4 z 5