Služebnický džihád

Další pokračování nejúspěšnější science-fiction ságy všech dob. Děj se vrací na samotný počátek, jímž byl Služebnický džihád, zlomový bod v historii Známého vesmíru, prapříčina Velké konvence. Příznivci složitého vesmíru Herbertovy Duny se konečně dozvědí, jak se to všechno vlastně stalo.

https://www.databazeknih.cz/images_books/10_/10669/historie-duny-sluzebnicky-dzihad-10669.jpg 4.383

Historie Duny (1.)

The Butlerian Jihad (2002)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Baronet

Kniha Služebnický džihád

Hadati
03.03.2017

Tahle kniha (trilogie) pojednává o tom, co se stalo 10 000 let před prvotním příběhem Duny Franka Herberta. Autorem knihy je Kevin J. Anderson a Brian Herbert, syn Franka Herberta. Nemusíte se však této změny bát. Andersonova verze historie Duny je totiž velmi svižná a akční. Objevuje se zde mnoho zajímavých postav a vy sledujete počátky mnoha frakcí, které znáte z původní Duny. Seznámíte se tedy nejen s tím, co se odehrálo během Služebnického džihádu, tedy ve válce lidstva proti strojům, ale i mnoho dalšího. Seznámíte se se zakladately rodů Atreidů, Harkonnenů a Corrinů, se vznikem Bene Gesseritu, cestování pomocí Navigátorů, s Tleilaxany a Iksany, s Mentaty a Zbrojíři, nebo dokonce i s počátky fremenů. Anderson však ne všechno prozradil hned v první knize, takže na některé věci si budete muset počkat až do pokračování série (druhé a třetí knihy).
Přijdete tak jen o náboženské a filosofické Herbertovi disputace. Možná mě někteří skalní fanoušci této série za to ukamenují, ale v tomhle vidím hlavní klad této série. V Duně sice měly takové pasáže své místo, ale čím více jsem se pročítal Herbertovou sérií, tím víc jsem měl pocit, že autor stále omílá to samé, jen jinými slovy, a k závěru mě to začalo čím dál víc nudit a měl jsem co dělat, abych takové pasáže nepřeskakoval. Tohle se vám zde nestane, protože tady se stále něco děje a Anderson se více soustředí na akční děj, než na nezáživné popisy okolí nebo přehnané vhledy do osobností hrdinů.

PatSandor
06.02.2017

Propadl jsem Duně a celá série má speciální místo v knihovně.

Littlewheat
12.01.2017

Nevědět, že Historii Duny nepsal sám Frank Herbert, tak to nepoznám. Skvěle napsáno.
Četl jsi Dunu a další příběhy? Tak v tom případě doporučuji i tento titul.
Děkuji autorům za celou Historii, která do celé ságy přesně zapadá.

Solgeon
27.12.2016

Oproti ostatním knihám ze série Duny je děj přímočarý a jednodušší. Děj má spád, ale trochu mu chybí větší hloubka. Proto jen 4 hvězdy.

vlkcz
30.08.2016

Je velmi pěkně znát, že Brian byl s tátovým světem velice dobře obeznámen. Celá série, stejně jako následující Historie a dopsání posledních dvou dílů původní série, se může směle měřit s originálem.
Oproti původní Duně se jen, zřejmě s ohledem na čtenáře, trochu změnil vypravěčský styl. Brian s Kevinem vyprávějí současnějším tempem, podstatně střihovějším, skoro filmovým stylem.
Jeden z nejkouzelnějších začátků knihy, které jsem četl: "Princezna Irulán píše: Každý seriózní student si musí uvědomit, že historie nemá začátek. Bez ohledu na to, kde příběh začíná, vždycky existují dřívější hrdinové a dřívější tragédie."
Jen škoda občasných do očí bijících nesmyslů (několik desítek minut trvající cesta ze Země k Jupiteru, maximálně hodina za oběžnou dráhu Pluta, apod.).

Scifík
05.06.2016

Potom, co jsem přečetl všech šest knih od Franka Herberta, jsem trochu váhal, jestli začít i s Dunami, které napsal jeho syn společně s Kevinem Andersonem. Nikdo přece nemůže psát jako Frank. Jenže touha dozvědět se o tomto písečném světě ještě víc, mě nedala spát. Řekl jsem si, že to zkusím od začátku - Historií Duny. Po několika prvních stránkách jsem pochopil, že není cesty zpátky a že z hřbetu písečného červa mě už jen tak někdo nedostane. 640 stran uteklo jako písek. Výborný vstup do historie. Sahám po dalším dílu.

Eigis
25.12.2015

Původní série Duna se postupně přehoupla do fáze sáhodlouhých náboženských, filozofických a politických úvah a jediné zpestření děje tvořil občasný atentát či zmínka o nějaké bitvě. V této knize je to přesně naopak neustále se zde něco děje, autoři se nevyhýbají detailnějším popisům bitev, jednotlivé kapitoly jsou přiměřeně dlouhé,střídají se zde pohledy na děj z hlediska řady postav a nedochází zde k zbytečně hlubokému zabředávání do nějakých úvah. Původní Dunu mám rád, ale tenhle přístup je svižnější a člověk se snadno může nechat unášet dějem místo aby se občas musel k četbě skoro nutit.

Minas
24.03.2011

Oproti sérii Duna Franka Herberta je tato kniha mnohem oddychovější. Nečekejte žádné hluboké filozofické otázky, spíše se nechejte unášet dějem. Ač je zde vykresleno více postav, kniha se čte velmi dobře a spád děje je dosti svižný.
Je zajímavé podívat se do historie - "tam, kde to začalo". B. Herbert spolu s Andersenem dokázali vytěžit podstatu původní série a vložit ji do série odehrávající se Před Gildou.
Poutavý sci-fi zážitek