Kristyna95 Kristyna95 komentáře u knih

Příšerné příběhy vánoční Příšerné příběhy vánoční Chris Priestley

Ackoli se jedna spise o literaturu pro deti a mladez, cetla se mi moc hezky. Obzvlast, kdyz jsem s ni zalehla az pozde v noci a predstavovala si ty tajuplne desive pribehy dejici se prave detem. Krasne mrazeni z cetby umocnovaly i vzpominky na me samotnou, kdy me jako malou fascinovalo naprirozeno a v kazde stare skrini ci krabici jsem ocekavala nejaky tajemny predmet s hruzostrasnou historii. Knihu jako takovou musim hodnotit kladne, i kdyz je pravda, ze nektere povidky mohly byt jeste trochu vic dotazene. Nejvice se mi libila Hraci skrinka, Jinovatka, Saze a Zeleny muz.

02.01.2018 4 z 5

Těžká hodina Těžká hodina Jiří Wolker

Prostejovskemu rodakovi jsem se doposud schvalne vyhybala z obavy, ze se jedna o jednoho z tech precenovanych mladicku, ktere proslavila spis brzka smrt nez talent. Diky ctenarske vyzve jsem se vsak k tomuto slavnemu dilu odhodlala a hned po prvni prectene basni musela obdivovat spisovateluv krasny, i kdyz dost ponury, styl psani. Basne se i pres tezka temata a smutny kontext cetly lehce a az na nekolik nezazivnych vyjimek se mi dostaly pod kuzi a mnohdy me skutecne dojaly.

01.01.2018 4 z 5

Bazar zlých snů Bazar zlých snů Stephen King

Do drivejsi povidkove Nocni smeny ma Bazar zlych snu dle meho nazoru hodne daleko,a to jak kvalitou,tak napaditosti. Mozna zklamani prameni i z faktu,ze jsem se na precteni teto knihy opravdu moc tesila,kdezto jiz zminena Nocni smena,jakozto ma uplne prvni Kingovka,byla takovym nejistym krokem do neznama,po nemz nasledovala zbesila jizda na prudkem toboganu. I kdyz mi tato kniha neprinesla stejne pocity,nasla jsem si v ni sve oblibence,ktere jsem jiste necetla naposedy.
DUNA-ze zacatku rozpaky a nutkani preskakovat radky,nastesti jsem to neudelala a odmenou mi byl uzasny a originalni pribeh,ktery ctenare zkratka musi dostat minimalne diky poslednim strankam(a predevsim posledni vete),kdy vsechno vsecicko najednou dokonale zapadne do sebe a vam zbyva akorat sedet a vychutnat si ten smutne krasny pocit z prave dokoncene cetby
ZLY CHLAPECEK- povidka,u ktere mi jiz samotny nazev naznacoval,ze tohle pro me bude to prave orechove (ze by kvuli zalibe k filmu Dobry synek?) Mozna jsem ocekavala trosku neco jineho,ovsem zacteni se do pribehu dvou chlapcu,z nichz vyrustala a starla jen obet toho mladsiho,ktery ani za dvacet let nezestarl ani o den,se mi opravdu trefila do vkusu
MORALKA- zvlastni povidka vypovidajici o zvracene strane lidske touhy. Nic jineho neni treba dodavat,pribehy vypovidajici o lidskych temnych zakoutich psychiky me zkratka bavi
POSMRTNY ZIVOT- tohle bylo fakt neco. Myslela jsem si,ze povidka bude o muzi,ktery proziva v plnem vedomi svuj predchozi zivot,ale tato vidina mista "na pul cesty" byla jeste stokrat lepsi!! Kratke,ale nezapomenutelne
HERMAN WOUK STALE ZIJE-tahle povidka nejspis nebude pro kazdeho favoritkou,ale ta bezmoc,tvrdost a bezohlednost....neco na tom pribehu je. Je pravda,ze zaver velmi prekvapil (ve skole pri prednasce sem si musela zamumlat "Coze??To jako..jako fakt..?")Opravdu me dostal.
POD PSA- vlastne strasne smutna povidka jednoho muze,ktery se odmitl rozloucit. Smutne,krasne a zaroven s pachuti nehorazneho psycha.
ZELENY BUZEK AGONIE- povedena povidka s otevrenym koncem. Je to dobre nebo spis skoda,ze jsme prisli o sanci dozvedet se vic o zelenych lepkavych "miccich"? Ale zase...kdyz se vyzradi vse,pribehu to muze ubrat poradny kus kouzla. Staci vedet,ze i bolesti maji sve barvy.
NEKROLOGY-cerna povidka misici v sobe sarkasmus,nadprirozeno a Kinguv ctivy hbity styl,ktera me zkratka neskutecne bavila.

29.11.2017 3 z 5

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Marie Rejfová

I kdyz jsem ocekavala trochu promyslenejsi zapletku, kniha byla napsana vtipne, s lehkosti (i kdyz to asi skrz tema VRAZDA zni nejspis divne) a velmi rychle mi jeji cteni utikalo. Krome toho me velmi bavily pasaze, kdy Josefina vzpomina na zivotni moudra sve babicky, ktere pokazde zacukaly mymi koutky.

10.10.2017 3 z 5

Vyzvědačka Vyzvědačka Paulo Coelho

Poutava kniha, ktera se cetla jednim dechem. Zajimavy popis udalosti, misty doplnen nejakou tou filozofickou myslenkou, nad kterou jsem se pokazde tak rada pozastavila. Take ocenuji, ze se Coelho, jak sam upozornuje v epilogu, zdrzel popisu zbytecnych a zdlouhavych mist z historie Mata Hari a soustredil se na podstatne a zajimave udalosti jejiho divokeho zivota, diky kterym ma kniha takovou silu.

12.09.2017 5 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Temna stranka lunaparku propletena tajemstvim a strachem me pritahuje jako vosu med od doby, kdy jsem dokoukala 4.radu American Horror Story. Z tohoto duvodu jsem sahla po teto Kingovce v domneni, ze bude napsana v dobobnem duchu. No, neni. Netvrdim, ze je to spatna kniha, cetla se moc prijemne a urcite ma sve kvality, ktere se ji opravdu uprit nedaji. Jenze ja po otevreni knihy ocekavala husi kuzi, ne prijemne letni poctenicko, u ktereho jsem citila nejake to napeti az na poslednich dvaceti stranach. Mozna jde i o spatne nacasovani, moje posledni prectena kniha pred Lunaparkem bylo Kingovo Osviceni, takze jsem asi vnitrne ocekavala podobnou hororovou atmosferu.
Ale tak co, King proste v teto knize ubral, ozivil na papire zajimave charaktery v cele s docela sympatickym hlavnim hrdinou a prenesl nas do letni atmosfety 70.let, ktera pribehu dodala jeste o neco vic kouzla. To totiz kniha bezpochyby ma, ale ja se porad nedokazu zbavit dojmu, ze z tohoto nametu mohl King vyzdimat mnohem vic.

17.08.2017 3 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Tuto knihu jsem mela v planu uz delsi dobu. Nastesti jsem si shlednuti filmoveho zpracovani nechala az po precteni knihy, takze jsem tim nebyla nijak ovlivnena a mohla jsem se ji klidne nechat vtahnout do napinaveho a strasidelneho pribehu. Nektere pasaze se na prvni pohled mozna zdaji navic a zbytecne protahovane, ale ve skutecnosti krasne doplnuji postavy a my mame sanci do nich o neco lepe pohlednout a pochopit jejich pocinani. Obyvatele hotelu Overlook se u me mnohokrat postarali o poradnou husi kuzi, ale take o zvedavost a postupne jsem jim zacala propadat stejne, jako Jack. Kdyz mi zbyvalo asi poslednich ctyricet stranek a pribeh nabral neskutecne obratky, rikala jsem si- Tehle knize proste dam plny pocet, je uzasna! Ale nemuzu. Co ten konec, pane King? Co ten konec...?

31.07.2017 4 z 5

Dračí oči Dračí oči Stephen King

Draci oci. Ze pry pohadka? Bezva. A od Kinga?? Super! Plna ocekavani jsem se zacetla do knihy, od ktere jsem ocekavala napinavy fantasy pribeh propleteny tajemnem a snad i originalni zapletkou. Ocividne jsem cekala prilis, protoze tento nemastny neslany pribeh s az smesne predvidatelnym zaverem, u ktereho jsem se ke konci uz opravdu neubranila nejakemu tomu preskoceni stranky, me proste zklamal.

21.04.2017 2 z 5

Advokát chudých Advokát chudých John Grisham

Ke knize jsem se dostala nahodou,aniz bych o ni neco slysela a udelala si predem obrazek. A bez predsudku ci zkreseneho pohledu na ni musim rict,ze me opravdu vtahla. Ocenuju jak socialni tematiku,tak ctivost a svym zpusobem i absurditu, ktera me privedla k zamysleni. Prestanete byt zahledeni jen do sebe a rozhodnete se pomahat lidem. A bum,jste povazovani za cvoka. Zaroven nezapomenu na Mordecaie a jeho vyrok-Jsem predevsim clovek a teprve potom pravnik. Celkovy dojem z knihy mi ovsem kazi ten ne zrovna uveritelny konec s Arthurem Jacobsem.

24.01.2017 4 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Tato kniha z dob nejvetsich flamu v dejinach USA me okouzlila hned po par prectenych strankach, a to nejen diky romanticke vlne, na ktere je pribeh unasen, ale predevsim te Fitzgeraldove uzasne hre se slovy a atmosfere 20.let, tedy jazzoveho veku, jak tuto dobu oznacoval sam autor. Za me plny pocet. Tyhle knihy popisujici predevsim vnitrni pocity jednoduse miluju.

25.11.2016 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Shakespeare si svou slavu jiste neziskal jen tak pro nic za nic. Jeho krasne sonety, vtipne a svizne Zkroceni zle zeny ci psychologicky Hamlet...ale rozhodne ne Romeo a Julie. Je to preslazene a strasne naivni. Seznamim se s klukem jednou vecer na mejdanu, jeste tu noc se s nim zasnoubim a hned rano tadá, je ze me vdana zena. Zapletka, ktera by dnes odpovidala nejakemu lacinemu serialu. I kdyz chapu, v dnesni dobe nas nikdo nenuti vzdat se lasky a stravit cely zivot po boku nekoho, koho nam vyberou rodice. Musim uznat, ze Shakespeare se bezpochyby diky teto knize stal velkou inspiraci pro mnoho dalsich autoru, ale...vzdyt ti dva se snad ani nemohli stihnout skutecne zamilovat! Dve hvezdy ale musim dat za nadhernou hru se slovy a jazykem jako takovym. Protoze kdyz pominu dej, napsane je to opravdu krasne.

08.11.2016 2 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Netvrdim, ze Orwell nemel svuj utopicky svet promysleny a take dobre napsany. Ja se ale do docteni teto knihy musela kolikrat nutit a rozhodne ve mne nezanechala touhu se k ni nekdy vracet. Nevadi mi cist ponure a depresivni pribehy, ale tohle mi zkratka nesedlo. Kdyz budu mit chut precist si nekdy neco od Orwella, radeji sahnu po sve oblibene Farme zvirat.

08.11.2016 3 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Zdanlive prosty pribeh, jehoz podstatou neni skepticke presvedceni o marnosti a zbytecne snaze, jak by se mohlo zdat, ale prave naopak pojednava o neuveritelne sile odhodlani, statecnosti a maximalniho vzepreni jednoho stareho cloveka, ktery se odmital vzdat. Ostatne, jak sam Hemingway prohlasoval, psal jen spicku ledovce a to, co je v psychice hrdinu, zustava pro ctenare pod hladinou. Zkratka genialni novela od genialniho spisovatele :)

08.11.2016 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

V mych trinacti letech, kdy jsem tuto knihu vzala poprve do ruky, se stala na hodne dlouhou dobu mou vubec nejoblibenejsi knizkou, ke ktere se dodnes vracim asi nejcasteji. Je jedno, jestli ctu Deti podruhe nebo po desate, vzdycky se do ni ponorim stejne, jako pred osmi lety a prozivam osudy vsech hrdinu, ktere zvedavost ci snaha o vzdor dostala az na okraj propasti, ktera se pro spoustu z nich stala nevyhnutelnou, od zacatku do konce. Na knizce se mi mimo jine moc libi zpusob, jakym je napsana. Je videt, ze si Christiane pri liceni sveho pribehu nebrala zadne servitky a vylicila vsechno presne tak, jak se stalo. Pravda, z tech prilis detailne popsanych nechutnych situaci a mist se i mne pri jejich cteni delalo spatne, ale na druhou stranu...jak ma jinak kniha, s tak silnym a nebezpecnym tematem, opravdu otevrit oci?

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Nocni smena byla prvni knihou od Kinga, kterou jsem na doporuceni sveho pritele cetla a rozhodne nelituju. Spisovateluv ponury a misty nechutny styl psani mi neskutecne sedl. Zejmena u povidek Ja vim, co potrebujes, Kostlivec, Muž, ktery miloval kvetiny, Nekuraci a.s., Rimsa a nakonec ma nejoblibenejsi Posledni pricka zebriku. Jedna se o povidky ruznorode, kazda je napsana trochu jinak. V nektere dominuje nadprirozeno, v jine zase psychologie, ale jedno maji spolecne. Jsou neskutecne ctive, originalni a svym hororovym nadechem se mi vryly do pameti, jako maloktera cetba.

08.11.2016 4 z 5

Láska – vybrané citáty Láska – vybrané citáty Paulo Coelho

Tato kniha citatu sice zdobi mou knihovnu uz pomalu patym rokem, presto se k ni stale vracim a nachazim v ni klid, pochopeni a zahrati u srdce. Jake jine citaty vyvolaji takove pocity, nez ty o lasce?

Edith Piaf Edith Piaf Simone Berteaut

Pribeh bozskeho Vrabcaka je plny zvratu, bolesti a prekazek. Kdo jiny z nej mel udelat knihu, nez prave Edithina nevlastni sestra Simone, zvana Momonka, ktera pri Edith verne a oddane stala od puberty stravene v bide a na ulici, pres zrod La Môme Piaf, az po jeji tragicky konec. Momonka byla u vsech Edithinych uspechu i padu, uz proto by zivotopis jeji sestry nemohl lepe napsat zadny expert ci sebelepsi autor. Rozhodne ne tak ctive a do nejmensich podrobnosti, nez osoba opravdu blizka teto famozni zpevacce. Kniha mi navic, jako velke fanynce, umoznila i nahlednout, jak byly jeji pisne skladany a jake pribehy tak silne texty doprovazely. Opravdu doporucuji precist.

07.11.2016 4 z 5