Koza3 Koza3 komentáře u knih

Nádraží Perdido Nádraží Perdido China Miéville

Knihu mi doporučil můj scifi bratr, což je štempl sám o sobě, takže jsem se vesele pustil do čtení. Po několika stranách jsem přemýšlel co to mám vlastně v ruce? Připadalo mi to jako Jméno růže od Eca, které jsem po pár stranách odhodil kvůli přílišné popisnosti. Vydržel jsem to, dostal se přes to a udělal jsem dobře. Po několika dalších kapitolách mě příběh začínal vtahovat a nepustil až do posledního listu. Pravda, že u popisných pasáží jsem přestával dávat pozor, protože jsem si potřeboval trošku odpočinout, ale některé líčení nechutných situací mi zůstanou navždy vypáleny v mozku. Nechci spojlovat, protože každá trošičku důležitější postava či druh má v knize své opodstatnění a vytváří neuvěřitelný ekosystém. K čemu přirovnat? Nevím. Steam-punk, scifi či fantasy? Je to podobné jako u Zaklínače, kdy nevíte zda se jedná o scifi či fantasy. Trefné porovnání tu napsal někdo v jiném commentu, že v tom vidí Half-Life 2 :-) Každý v tom asi uvidí svoje a pokud přelouskáte všech 600 něco stran zůstane ve vás pach po zkažených citrónech :-)

30.03.2015 4 z 5

Minority Report a jiné povídky Minority Report a jiné povídky Philip K. Dick

Tak po mnoha doporučeních jsem se pustil do této sady povídek a neprohloupil jsem. Na úvod do Dickovy tvorby je to ideální kandidát. Všechny povídky měly stejné jádro. Total recall byla pro mě tou nejočekávanější. Filmovou adaptaci jsem viděl asi desetkrát, ale Arnieho jsem si do té knižní promítnout nedokázal. Nebylo ani potřeba, protože povídka si bere opravdu jen ten základ vštěpování umělých vzpomínek. Každá povídka měla nepředvídatelný zvrat, za což klobouk dolů. Některé, hlavně Víra našich otců, jsem musel po přečtení googlit, protože jsem nedokázal pochopit co je vlastně pointou. Otevřené konce mám rád, ale zároveň nesnáším, když si nedokážu udělat závěr. Číst tyhle povídky v době jejich vzniku, tak asi nemusím LSD brát, protože by mi halucinace navodilo samo jejich čtení. Super, doporučuji a těším se na další povídky a knížky.

04.08.2014 4 z 5

Cesta pravého muže Cesta pravého muže David Deida

Naplňující kniha, která donutí muže přemýšlet nad tím, nad čím mnohdy jen mávne rukou nebo si nechce sám připustit. Jedná se o Cestu s velkým C, proto není kniha nějakým návodem, který si člověk přečte a jeho život se od základu změní. Je potřeba učinit důležité kroky ve svém životě a nalézt na své životní pouti to, po čem ve skrytu duše toužíte. Dávám 4 hvězdy na super zpracování.

08.06.2014 4 z 5

Hrad smrti Hrad smrti Joe Dever

Po několika dlouhých letech jsem si vzpoměl na fenomén zvaný gamebook. Po chvíli googlení jsem narazil na sérii Lone Wolf a koupil si tento sedmý díl. Neprohloupil jsem a mám chuť běžet do antikvariátu a sehnat si celou sérii. Nostalgie na mě dýchla, když jsem po třetí zapíchl tužku do jedničky a měl jsem sto chutí mlaštit knížkou o zem :)

O více jak dva roky později jsem se k Hradu smrti dostal znovu. Sjíždím celou sérii a lze nyní porovnat vůči ostatním dílům. Tento je slabší než předchozí. Proč? Protože Vás hodněkrát naštve :-) Chybí mi tady mapa, sice máte mapu světa, ale nemáte mapu lokace, tedy hradu smrti. To není takový problém, máte přece fantasii. Pak mě štvaly úmrtí, které byly vyloženě natruc. Autor Vás chce vytočit a zabíjí Vás v nesmyslných situacích. I přes to, že máte různé schopnosti, které by měly vycítit přítomnost nebezpečí...ne...prostě chcípni. Co mě dožralo je, když získáte to, pro co jste přišli a pak si zlomíte vaz skočením z útesu.... Joe, no tak! Každopádně pořád zábava a jdu do dalšího dílu... i když to prvotní nadšení při startu maratonu už lehce opadá ;-)

04.05.2014 3 z 5

Bouře mečů 1 Bouře mečů 1 George R. R. Martin

Musím trošku podhodnotit, protože oproti předchozím knihám tahle nepřináší nic moc nového. Příběhy všech hrdinů se zase o kousek posunou, někteří se skoro setkají, ale přišlo mi to trošku telenovelní zpracování. Kvalita slova se drží pořád na vysoké úrovni, ale kladu si otázku, zda se autor trochu necyklí a nesnaží se s každou knihou napsat více a více řádků jen proto, aby to byla pořádná fantasy bifle. Pravdou na druhou stranu je, že Bouře mečů by se měla hodnotit jako celek, tedy včetně druhého dílu. Ten právě louskám, takže třeba dostane ultimátní hodnocení a kvalita svazku tak rázem stoupne :-)

18.03.2014 3 z 5

Poutník – Mágův deník Poutník – Mágův deník Paulo Coelho

Zajímavý příběh, ale neoslovil mě tak jako Alchimista nebo Veronika se rozhodla zemřít. Putování P.Coelha bude pro mě určitě zajímavější za pár let... na některé knihy může být člověk mladý nebo nemoudrý a to jsem cítil při čtení této knihy. I P.Coelho popisuje sám sebe v knize jako učence, který vykonáním své pouti a nalezením svého meče jaksi "dospěje" do dalšího stádia života. Zkusím se do knihy pustit znovu za deset let a třeba se mi zalíbí více :-)

17.09.2013 3 z 5

Pátá dohoda Pátá dohoda Don Miguel Ruiz (p)

Kniha sumarizuje Čtyři dohody a přidává další. Měl jsem štěstí a navštívil i představení Jaroslava Duška, které mi zážitek z knihy ještě prohloubilo. I přesto, ale musím říci, že Čtyři dohody byly pro mě něco uchopitelného a možná i praktického, ale Pátá dohoda byla už hodně ezoterická a neuchopitelná. I když se autor snaží vysvětlit ji jednoduše a předat čtenáři v co nejrozloženější formě, tak byla pro mě nadčasová. Možná, že až se k ní za pár let vrátím, tak to uvidím jinak.

12.06.2013 4 z 5

Pohyblivé obrázky Pohyblivé obrázky Terry Pratchett

Tak koukám, že i první přečtení jsem hodnotil spíše průměrně a stejně je tak tomu nyní. Pamatuju si z příběhu hlavně Gaspodu, který mi učaroval a dokonce jsem po něm pojmenoval jednoho psa, co nás doprovázel při výšlapu na Adamovu horu na Srí Lance. Ten pes měl kouzlo a už si nepamatuju, zda ho ještě v dalších dílech potkáme? Příběh jako takový byl zajímavý, měl potenciál, ale přišlo mi to zakončení takové rychlé a bez většího dramatu. Hodně mě s*al ale zároveň bavil Kolík a jeho podnikatelský duch. Těším se zase na jeho pirožky v Ankh-Morporku :-)

11.10.2022 3 z 5

Zrádná nahodilost – O skryté roli náhody na trzích a v životě Zrádná nahodilost – O skryté roli náhody na trzích a v životě Nassim Nicholas Taleb

Těžko můžu hodnotit obsah knihy, kterou jsem vlastně nepochopil, ale můžu hodnotit můj zážitek ze čtení. A to je vlastně princip všech těch komentářů tady na DK. Abychom si řekli, zda to má smysl číst. Pro mě nemá. Respektive stačilo mi podívat se na dvaceti minutové video na YT, kde smysluplně vysvětlili tuto knihu. Nahodilost je svině a vyskytuje se nejvíc v hazardních hrách. Finanční trhy jsou vlastně hazardní hra. Když si nedáte pozor, budete oškubáni. Celé to téma je samozřejmě mnohem komplexní a autor je mega bedna, protože si to dokázal dát do roviny snad se všemi vědními obory, které známe, ale nechápu proč musí všechny urážet, kritizovat a poukazovat na to, že jsme úplní kokoti a že bychom se neměli moc snažit tomu porozumět. Jeden z posledních úvodů kapitoly je, že se to bude snažit vysvětlit tak, aby to pochopili i lidi s MBA titulem, protože bohužel i oni čtou jeho knihu...to jako fakt sorry, ale proč teda měl potřebu tu knihu vydávat? Jestli chtěl napsat nějakou vědeckou práci, tak se mu to nepovedlo. Jestli chtěl napsat kritiku systému a lidí v něm žijícím, tak za to by mohl dostat vyznamenání. Bláhově jsem si koupil i Černou labuť, ale asi ji symbolicky spálím, protože přece jako pouhý bakalář nejsem hoden ji číst. Omg, ten mě vytočil.

27.02.2022 1 z 5

Management & Controlling malé a střední firmy Management & Controlling malé a střední firmy Karel Havlíček

Hezky česky pojmutý controlling a management. Management firem má tisíce publikací, takže pojmout všechny aspekty jednou knihou je nemožné. Často to tedy bylo dosti strohé a zasloužilo by si to více stran vysvětlení a popisu, ale na druhou stranu controlling si zasloužil prostoru tak akorát. Má to smysl, má to dobré příklady z praxe, ale pokud byste měli složit zkoušku z některé oblasti, určitě je to pouze základ, který je potřeba dále studijně prohloubit. BTW musím říct, že se mi to dobře obsahově četlo a chválím Havlíčka. Můžu říct, že je to (teda byl) jeden z mála ministrů, který rozuměl svému kopytu.

24.11.2021 4 z 5

Ekonomické a finanční řízení pro neekonomy Ekonomické a finanční řízení pro neekonomy Hana Scholleová

Super. Potřeboval jsem osvěžit zapomenuté pojmy a tahle kniha Vám s tím pomůže. Není potřeba mít žádný background, ale je to hezky pochopitelné. Jsou tam úžasné příklady, které se táhnou napříč všemi kapitolami, takže to má dobrou kontinuitu. Naučíte se nejen jak vypadá výsledovka, ale i co do ní patří a nepatří. Jedná se fakt o hezky vysvětlené pojmy, které jsou základem pro hluší znalosti.

24.11.2021 4 z 5

Pláč ptáka bouřliváka Pláč ptáka bouřliváka Charles Hamilton

Ať do mě blesk uhodí jestli si myslím, že ta kniha je nějak špatná! Vžummmmm. Né, vážně, ta kniha má svoje kouzlo a svoji hodnotu, jen to asi není to, co jsem hledal. Chtěl jsem se více dozvědět o náboženství indiánů, ale knih, které by se tomu věnovaly, moc není. Tak jsem na doporučení sáhl po tomto skvostu a bohužel jsem nedostal, co jsem hledal. Je tady o indiánech dost zajímavostí. Vedle historie, okupování Evropany i fakta o jejich běžném životě, jen o tom spiritualismu tady toho moc není. Vysvětluju si to tím, že vlastně moc není o čem psát. Mají jasné "bohy", kteří dali úrodu, život či vítr, ale nemají takové ty naše biblické příběhy. Každopádně když pominu svou neukojenost, tak stejně se mi kniha moc nelíbila. Až moc příběhů, které netvoří celek a nemají twist či pointu. Bylo to takové postěžování si, ale pro mainstreamového čtenáře jako jsem já tam bylo pramálo zalíbení. Sorry.

23.08.2020 2 z 5

Nejlepší stop je za svítání Nejlepší stop je za svítání Jan Jícha

Knížka mi byla doporučena kamarádkou jako zajímavé a inspirativní čtení. Zpočátku jsem se u toho přiblble usmíval a líbil se mi styl autorova cestování. Projet celou Evropu s minimem rozpočtu je snem každého cestovatele. Inspirací mi byla zmíněná Svatojakubská pouť, která se mi už několik let převaluje v hlavě. Po přečtení se mi jeho líbivost opět zmaximalizovala. Kniha je to dobrá, ale je vhodná spíše pro aktivní cestovatele. Já jako otec junior jsem se dva roky nikam moc nepodíval a asi ještě nějakou dobu nepodívám. Všechny ty cesty pro mě tedy byly spíše dráždidlem než motivací. Navíc po nějaké chvíli mi přišel styl vyprávění složitý a větné spojení příliš obsáhlá. Každopádně byl to můj první cestopis a měl něco do sebe. Na nic si nehraje a splnil svou úlohu navnadit na cestování, tak snad už brzy někde u silnice :-)

18.03.2018 3 z 5

Zajatec Kaagu Zajatec Kaagu Joe Dever

Když mi brácha poslal odkaz na aplikaci na Android, která obsahuje všechny gamebooky o Lone Wolfovi (v AJ a zdarma), tak jsem to hned nainstaloval a začal smažit tuhle nostalgickou klasiku. V podstatě jsme na tom vyrostli a můžu říct, že díky gamebookům mám rozvinutou představivost. Kam se hrabou dnešní fantasy naservírovaná na stříbrném podnose? Musíte si to hezky v hlavě zrekonstruovat, kreslit si mapku, vést si inventář, no prostě paráda :-)
Pokračování grandmaster série nás zavede do Kaagu, kam jeden moc zlý pán zavřel jednoho hodného pána. Jen ty jej můžeš zachránit! Dal jsem si půl roku pauzu, abych si trochu odpočinul. Bohužel jsem se vrátil do klišé, které mě asi už unavilo. Takový ten mega grandmaster, kterého nikdo nezmůže, ale občas zakopne a spadne hubou do hnoje, pokud nehodíš dobré číslo na kostce :-D Sakra, tohle snad Joe nemyslí vážně. Zjistil jsem, že mě více baví ty gamebooky, kde cestujete po světě a musíte používat mapu při rozhodování kam dál. Tyhle dungeonovské mě moc nebaví. Vždy to je na jedno brdo, protože po tunelu Vás čeká rozsáhlá místnost, jen kromě křišťálového lustru je tam bronzový svícen... a takhle pětkrát dokola. Chtěl jsem nějakou odreagovačku po dva roky čteném Světu ledu a ohně, ale tohle mě zklamalo. Snad další návrat za půl roku bude úspěšnější :-)

07.12.2017 2 z 5

Svépomocný program při koktavosti Svépomocný program při koktavosti Fraser Malcolm

Jako lehký balbutik jsem hledal nějakou publikaci, která by mi nastínila možnosti, jak zlepšit svou řeč. Tento svépomocný rádce sumarizuje rady pro všechny různé kategorie balbutiků a snaží se pomoci hlavě těm, kteří jsou na tom tak bledě, že do telefonu ani nepozdraví. Několik tipů, jak pracovat nejen se svým mluvícím aparátem, ale i psychickou stránkou, jsou určitě vítanými radami. Pro mě však ta kniha moc k užitku nebyla, protože jsem na takové úrovni, která je jen těžce rozpoznatelná a pokud nebudu chtít, nikdo si toho nemusí všimnout. Na druhou stranu dělám špatně to, že to ignoruji a obcházím, namísto toho je potřeba se tomu postavit čelem a místo odnaučování se to naučit ovládat. Zkusím některé cesty a budu rád za duševní pohodu, kterou by mi mohly přinést. Zajímavost, kterou by si z knihy měl každý odnést je, že koktání není něco co se Vám přihodilo, něco co jste, ale je to něco co děláte. A to co děláte se dá dělat jinak, vše je o zvyku. Zkuste to proto minimalizovat i když s vědomím, že kompletní léčba dosud neexistuje. Je to něco jako u alkoholiků. Není odnaučený alkoholik, ale pouze abstinující alkoholik. Jakmile to jednou máte už to máte na celý život. Ale i přes to můžete vést plnohodnotný komunikační život. Marilyn Monroe, Albert Einstein nebo anglický král Jiří VI. jsou toho jasným důkazem! Kniha se mi těžko hodnotí, je zajímavá čtivá a inspirující, ale je určena horším případům než jsem já, proto hodnotím průměrem.

23.08.2017 3 z 5

Investiční strategie pro třetí tisíciletí Investiční strategie pro třetí tisíciletí Pavel Kohout

Touha za poznáním finančních trhů a ekonomických základů mě dohnala k této naučné knize. Je zajímavě psaná, jednoduše pochopitelná, ale pro obyčejného člověka, který se neživí investováním nebo nehodlá v blízké budoucnosti nakoupit nějaké ty papíry, je kniha už přes čáru. Proto jsem ji taky četl tak dlouho. Nějak jsem se nemohl namotivovat do čtení a nepřinášelo mi to úplně radost. Utvrdilo mě to jen v tom, že finanční svět není úplně pro mě a ve volném i pracovním čase se raději budu věnovat něčemu jinému. Uzavírám tedy kapitolu života tímto kvalitním dílem. Nechci nikoho odrazovat, ale mě to dalo ty finální informace o tom, že investováním běžný smrtelník nezbohatne v případě, že tomu neobjetuje nervy a drahocený čas.

24.05.2017 4 z 5

Zajatci času Zajatci času Joe Dever

Oproti Torgarským kopkám bylo tohle dobrodružství neskutečně dlouhé a náročné. Joe Dever si musel ubalit tučného jointa, protože tenhle gamebook je zatím to nejšílenější z celé ságy. Vydáte se na planetu opic, potkáte mikro týpka s mega mozkem, ženu s ksichtem lvice a pořádně si zabojujete. Chaos Master, kterého jsem zkolil až na desátý pokus Vám pořádně namíchne mandle. Ještě více Vás naštve, že po tomhle tuhém souboji budete ještě nějakou dobu putovat po zvráceném světě než najdete zbývající Lorestony, což znamená brutální nervy a strach z náhlé smrti, které gamebooky tak rády předvádějí. Připadá mi, že Joe nás chce fakt nasrat, nedá nám nic zadarmo, což je pro hard-core hráče výzvou, ale nic se nemá přehánět. Tady si myslím, že už přešel přes čáru. Každopádně i tak je to dobrý gamebook a těším se na poslední díl Magnakai série.

17.02.2017 3 z 5

Kotel strachu Kotel strachu Joe Dever

Ufff...tenhle gamebook byla fuška. Bylo to dlouhé putování do útrob Tahou, kde na Vás čeká další Lorestone. Tahle šílenost Vás pořádně vybičuje, protože se potkáte s dosud nejtužším bosem a (konečně!) Vám ani Somerswend (nebo jak se tomu meči nadává) nepomůže! Sakra tolikrát jsem chcípnul a reloadoval, že jsem se z toho dočista unavil a musel jsem dokonce vyhledat pomoc na internetu. Dám si chvíli pohov, protože deset gamebooků za měsíc...už mi není dvanáct :-)

02.01.2017 4 z 5

Džungle hrůzy Džungle hrůzy Joe Dever

Další magnakai putování, tentokrát džunglí a močálem. Snaha o originalitu se cení, každý gamebook s lonewolfem má své originální zasazení, ale ruku na srdce...potřebujeme to? Někdy je fajn držet se fungujícího modelu a nesnažit se být za každou cenu jiný. Tedy džungle hrůzy se do džungle moc nedostane, než se vyhrabete z města a doputujete na okraj, došly autorovi čísla a tak se nalezení kamenu a mačetování se porostem zúží na pár stran. Nevadí, zabojujete se, použijete různé schopnosti a budete na vážkách v různých situacích...věřit či nevěřit tomu profi prodavači luků? :-) Za mě lehký nadprůměr, ale příběhově nic moc...

28.12.2016 3 z 5

Bumerang Bumerang Michael Lewis

Pořád nechápete co že je ta finanční krize? No tak to je tahle kniha přímo pro Vás, protože Vám vysvětlí nejen jak vznikla, ale zároveň jakou paseku po světě způsobila. Lehce navazuje na svého předchůdce (Big Short) a snaží se poodhalit vznik krize a záhubu různých zemí v Evropě. Je potřeba mít nějaké znalosti finančních trhů, ale autor počítá i s tím, že je nemáte a snaží se Vám připodobnit různé ekonomické poučky do jednoduchých příkladů a vysvětluje proč se k tomu ta a ona země postavila zrovna svým originálním přístupem (fekální znázornění Němců mě velice pobavilo). O Islandu jsem toho nevěděl ani zbla a překvapuje mě, že zrovna tato kniha mi dokázala poodhalit spoustu aspektů (nejen těch ekonomických) o této zemi. Určitě doporučuji nejen pro finanční magory, ale např. i pro turisty, protože po přečtení mě strašně zajímá jeden zmíněný Řecký poloostrov :-)
V rámci čtenářské výzvy dávám do kategorie "Kniha s číslem v názvu", protože celý název knihy je: Bumerang, Cesta kolem nového třetího světa.

18.07.2016 4 z 5