Kory98 Online Kory98 komentáře u knih

Uzol Uzol Dominik Dán

Tentokrát jsem četla ve slovenštině. V šestnácté knize série se vydáme na počátek Krauzovy kariéry na oddělení vražd. Vražda se odehraje až skoro ve druhé polovině knihy a kniha se rozbíhá několika příběhy samostatných dějových linií, aby se na konci pospojovaly, ale hlavně aby vytvořily obraz tehdejší doby, kdy vládla STB a nikdo nebyl víc, občas ani detektivové z mordparty. Jak čtenáře sám autor v úvodu nabádá, příběh je fiktivní, ale kolik takových bylo doopravdy, to se už dnes nikdo nedozví... Ani se nedivím, že tímto příběhem autor nezačal v rámci série, ale byl vydán až v roce 2012, přece jen těsně po revoluci, by někomu nemusela podobnost připadat čistě náhodná.

20.02.2023 5 z 5

Nejtěžší překážka Nejtěžší překážka Richard Sobotka

I v jezdeckém sportu platívá, že jednou jsi dole jednou nahoře. Kniha líčí kousek životní etapy žokeje Toma, který se musí poprat i s nepřízní osudu. Pro mě to bylo takové oddechové vyprávění a částečný návrat do světa koní i když zápletka děje je taková nijaká. Ale kniha potvrzuje, že život u koní není lehký. Bonusem jsou nádherné ilustrace.

18.02.2023 3 z 5

Hřích náš každodenní Hřích náš každodenní Dominik Dán

Případ tentokrát obzvlášť brutální, jaké úplně nemusím, zvlášť když se jedná o dítě. Ale je to všechno tak dokonale "naservírováno", že to člověk přesto zvládne přečíst. A musím říct, že hlášky v první polovině knihy, kterými se bavili detektivové, mě tentokrát fakt dostaly a smála jsem se i nahlas. Pak jsem si za to skoro nadávala, když se jedná o tak vážné téma, že se u toho směju, ale to mě právě drželo, že jsem vydržela ve čtení. Dánova mordparta je prostě jedinečná.

16.02.2023 5 z 5

Muž, který už nikdy nebude spát vedle mě Muž, který už nikdy nebude spát vedle mě Silvia Arazi

Příběh o jednom rozvedeném manželství, prožitcích, pocitech a naději, která možná neumřela. Kniha není úplně špatná, i když jsem na podobné téma už četla zdařilejší. Navíc nám umožní náhled do života lidí v Argentině.

14.02.2023 3 z 5

Rivalové Rivalové Emily Wibberley

Kniha mapuje několik měsíců života dvou nadcházejících maturantů, jejichž společným jmenovatelem je dostat se na vytouženou universitu Harvard a hlavně přitom být lepší než ten druhý. Mám ráda příběhy, kde platí, že co se škádlívá rádo se mívá. Sice se jednalo o náctileté a tomu byla také přizpůsobena konverzace mezi oběma hlavními hrdiny, ale myslím, že to oba autoři pěkně zvládli. Možná to má něco do sebe, že to psala žena a muž dohromady, o to jsou dialogy působivější. Pro mě hezké oddechové čtení.

12.02.2023 4 z 5

Tajný slib Tajný slib Gina Mayer

(SPOILER) Zoe dostává díky svému vztahu se Šamanem možnost stát se studentkou prestižní jezdecké školy ve Spojených státech amerických - akademie ve Snowfieldu. Konkrétně se má stát žačkou ve třídě zaříkávačů koní - tedy lidí, kteří se zabývají horsemanshipem. Jenže Zoe, která byla zvyklá vždy ve všem vítězit a být nejlepší i za cenu velké "dřiny" je najednou průměrnou studentkou a navíc jí přirozená komunikace s koňmi vůbec nejde, výjimkou je Šaman. Na něm však nesmí jezdit do doby než zvládne základní jezdecké zkoušky. Aby dosáhla svého cíle, nechá si dávat hodiny jezdectví navíc od svého spolužáka a neváhá využít nabídku jedné z trenérek v jezdecké škole. Bohužel ta ji chce pouze využít jako nástroj pomsty. Při nevydařeném závodě se její vztah k Šamanovi vrací úplně na začátek a Zoe neví, zda se jí ještě vůbec někdy podaří jeho důvěru získat zpět.

Život neví vždycky jednotvárný a člověk by si neměl myslet, že je v něčem nejlepší. Zdravé sebevědomí sice neškodí, ale pády dolů jsou bolestivé. Trochu realističtější druhý díl, který je krásně připraven na pokračování, pokud o něm autorka uvažuje. Líbí se mi, jak kniha vyzdvihuje metodu horsemashipu nad bičem, s tím mám sama své zkušenosti a hlavně mohu potvrdit, že jsou opravdu lidé , kteří mají dar "mluvit" s koňmi. Někdy ani nemusí využívat metodu přirozené komunikace, ale asi mají kolem sebe zvláštní auru, kterou koně cítí a rádi se jim ve všem podřizují.

12.02.2023 5 z 5

Cesta do Snowfieldu Cesta do Snowfieldu Gina Mayer

Kniha přináší příběh třináctileté Zoe, talentované flétnistky známé po celém světě. Díky své hudbě se setká s problémovým koněm Šamanem a vznikne mezi nimi zvláštní pouto. Když se Zoe dozví, že by koně měli pro jeho nezvladatelnost uspat, uteče z domu a podnikne dobrodružnou výpravu, při které ho che osvobodit puštěním mezi stádo divokých koní. Při všem, co zažívá najednou zjišťuje, že hudba možná nebude úplně všechno, co od života chtěla.

Pěkné vyprávění, které určitě dětské čtenáře nadchne. Já z pohledu dospělého vidím trochu "trhliny" v realizaci takového dobrodružství. Ale trocha fikce přece v dětských knihách neuškodí. A lásky ke koním v knihách nikdy není dost :-)

12.02.2023 5 z 5

Spartakus: Před námi boj Spartakus: Před námi boj Jarmila Loukotková

Paní Loukotková má dar nádherného spisovatelského jazyka. Umí jím vládnout dokonale a vykreslit prostředí, pocity, povahy i zdánlivou maličkost svým popisem povznese vzhůru. Připadala jsem si přímo přítomna v těch krásných palácích, zahradách, aréně, ale i v kobkách vězení a na bojištích. Zpočátku se mi do čtení moc nechtělo, protože nemám ráda mnoho násilí, ale musím říct, že zde je to tak nějak "lidštěji" podané. Jestli se to tak vůbec dá říct, protože násilí je prostě násilí. A právě to byla výzva v podobě letošní Čtenářské výzvy zrovna pro mě.
Kniha o odvážném člověku, který se odhodlal bojovat za nejvzácnější dar člověka a to lidskou svobodu. Začínal s trochu jiným záměrem, než skončil, ale bohužel jej k tomu přivedly okolnosti. Tak, jak ho Jarmila Loukotková vykreslila, se pro mě stal člověkem s velkým člověčenstvím a vysokými morálními hodnotami, alespoň na tehdejší dobu. Nestyděla bych se být také takovým Spartakem, ale takových není mnoho... Určitě se pustím i do druhého dílu série.

10.02.2023 5 z 5

Pozpátku Pozpátku Rob Grant

Trochu jsem na rozpacích, jak hodnotit. Přijde mi, že nápad se opačným, tedy pozpátku jdoucím životem je dobrý, ale bylo ho tam mnoho. A ty další kapitoly - některé podle mě na sebe vůbec nenavazují tak, aby se daly chápat i když naši hrdinové cestují v čase. Rob Grand má asi trochu větší oblibu počítačových virtuálních her, protože v tomto díle jsou opět využity. Když jsem začala číst, říkala jsem si, že Naylorův závěrečný díl byl lepší, po dočtení bych řekla, že jenom o malou trošku. Na můj vkus byli pánové nejpřesvědčivější spolu.

05.02.2023 3 z 5

Čekání na kocoura Čekání na kocoura Michaela Klevisová

Milé povídání na dvě odpoledne. Už jenom tento první díl mi chyběl přečíst z "kočičářské" trilogie příběhů. Obyčejné příběhy obyčejných lidí a jejich neobyčejných koček. Já moc nemám ráda povídky, ale zjistila jsem, že v souvislosti se zvířetem mi vlastně vůbec nevadí a četla bych i dál.

05.02.2023 4 z 5

Rudý kapitán Rudý kapitán Dominik Dán

Na konci by se člověku skoro chtělo křičet bezmocí. Krauz sice vypátral viníky, ti byli potrestáni jinak, než by si asi představoval, ale rozkrýt celou mašinérii se mu stejně nepodařilo (i když to vlastně nebyl jeho úkol). Na druhou stranu se mu ani nedivím i když jsem mu obrovsky fandila. V tomto dílu to skoro vypadalo, že má nějaké superschopnosti i když měl asi jenom štěstí. Takže na něho určitě nezanevřu a přečtu si další díl.

05.02.2023 5 z 5

Bajky Bajky Jean De La Fontaine

Nádherné bajky, které mi vyprávěla už moje babička, když jsem byla malá. Tehdy jsem ani netušila, že pocházejí z této knihy. Dnes vím, že babička tu knihu nečetla, ale bajky také slyšela vyprávět od jiných. A to je na tom to krásné, když něco z jejich moudrosti lidem zůstane v hlavě a ani jim nezáleží na tom, odkud ta moudrost pochází. Ale předávají ji dál. Věřím, že bajky se líbí dětem i dospělým, každý si nějakou svoji oblíbenou vybere.

02.02.2023 5 z 5

Holky z internátu - Únos Holky z internátu - Únos Enid Blyton

Knížku mi dala na přečtení máma, která si ji půjčila v knihobudce, takže to byla jen taková rychlovka, než ji zase vrátím. Zjistila jsem, že se jedná o sérii knih o dívčí škole a internátu a kamarádkách. Ráda čtu dětské knihy i ve svém věku, ovšem u této jsem cítila, že nejsem cílová skupina. Proto si tentokrát netroufám hodnotit.

29.01.2023

Knihovna malých zázraků Knihovna malých zázraků Sara Nisha Adams

Téma záchrany knihovny či knihkupectví není v knihách neznámé, ale tady si s tím autorka poradila neotřelým způsobem. Zasadila to do příběhu o zdánlivě obyčejných lidech a jejich radostech i bolestech, a samotná záchrana knihovny nebyla podle mě hlavním zájmem. Všechny tyto lidi zásadním způsobem ovlivnily knihy. Byl to vlastně obyčejný seznam pár knih, které někdo sepsal a umožnil nacházet jej ostatním. Pár knih z tohoto seznamu jsem sama četla a vůbec se nedivím, že byly do takového seznamu použity. Kniha mě opravdu hodně zasáhla, tedy v pozitivním slova smyslu, protože jsem to od ní nečekala. A dvě krásné myšlenky z ní:
"Knížky se vždycky mění spolu s tím, kdo je čte."
"Knížky nám svět ukazují, ne schovávají."
Oběma musím dát za pravdu.

29.01.2023 5 z 5

Léto lásky Léto lásky Helen Paris

Příjemná letní romance s předvídatelným dějem i závěrem, ale to jsou přece všechny. Pro mě jako bonus, že se odehrává ve veterinárním prostředí, které mám velmi ráda (i když z veterinárního hlediska je tam pár vyložených nesmyslů, ale podle toho knihu nehodnotím). Mám ráda to hezké škádlení hlavních hrdinů, kteří se nejdřív nenávidí... A vlastně je to i kniha o přátelství a pomáhání lidem i zvířatům. Toho dneska ubývá, tak je hezké si o tom aspoň přečíst. Jinak se mi líbila a další knihu v sérii si jistě ráda přečtu.

26.01.2023 4 z 5

Láska a trůn Láska a trůn Iris Johansen

Fiktivní historická romance vsazená do Anglie a Skotska v letech 1587-1603 za vlády Marie Stuartovny a Alžběty I. Propletený příběh, který se dotýká samotných královen, má i dá se říci detektivní zápletku a je v něm spousta napětí, které možná i převažuje nad romantickou stránkou. Dobrá oddechová kniha.

26.01.2023 4 z 5

Cirkus Humberto Cirkus Humberto Eduard Bass (p)

Tentokrát jsem byla velice překvapena, jak autenticky v souladu s knihou, byl natočen seriál, protože knížku jsem dosud nečetla. Jako u jednoho z mála děl se zde filmové zpracování vyrovná knižní podobě. Kniha samozřejmě zachycuje drobné detaily, které v seriálu zachyceny nebyly a proto jsem velice ráda, že jsem si ji přečetla. Všem mohu jen doporučit.

26.01.2023 5 z 5

Poslední člověk Poslední člověk Doug Naylor

Tentokrát mi příběh připadal trochu víc přitažený za uši i když vím, že je to fikce, ale už tam bylo podle mého trochu přeplněno všemi těmi příhodami a humor se někam vytratil. Možná pouze závěr, vlastně až tak úplně neuzavřený, který umožní čtenáři si ho domyslet trochu podle svého, se mi líbil. Teď si dám ještě pokračování od Roba Granta a uvidím, kdo z obou autorů se svého "pokračování" zhostil na můj vkus lépe.

23.01.2023 3 z 5

Fantom Opery Fantom Opery Gaston Leroux

Fantom Opery - příběh, který mě dosud míjel, ani jsem neznala jeho děj, pouze ústřední melodii jeho hudebního provedení. A do včerejšího zasněženého dne, kdy se člověku nechce vylézat ven, jsem si nemohla vybral lepší čtení. Příběh, který dýchá tajemnem, zlem, ale i láskou a něhou, obdivem k umění. Četla jsem se zatajeným dechem a nikdy bych neřekla, k jakému se doberu závěru. Byl nádherný i krutý zároveň. Už se nedivím, že z tohoto krásného díla vzniklo i mnoho muzikálů, vždyť který hudebník a zpěvák by nechtěl být součástí příběhu tak velkolepého. A mě se to povedlo alespoň jako čtenáři.

23.01.2023 5 z 5

Lepší než život Lepší než život Rob Grant

Ve druhém dílu mi připadalo méně vtipných hlášek a o to více bláznivých scén. Zasmát se tomu dá, body plus za ten nápad, ale úplně mě to neohromilo. Přesto pokračuji dalším dílem, který už je dílem pouze jednoho z autorů :-)

22.01.2023 4 z 5