Kopretina Kopretina komentáře u knih

Bouda, která krmí milion dětí Bouda, která krmí milion dětí Magnus MacFarlane-Barrow

Ani jsem netušila, že mě kniha tak zasáhne. Mám sto chutí všechno prodat a dát na tuto věc, aby děti již nemusely hladovět.

11.04.2020 5 z 5

Král Šumavy Král Šumavy Rudolf Kalčík

Pokud bychom na děj knihy pohlíželi jako na fikci, pak je kniha čtivá, má spád a držíme hrdinům palce. Pokud však na ni pohlížíme jako na reálný historický fakt, pak nám naskakuje husí kůže, že se toto mohlo dít. Po přečtení jsem shlédla film o útěku J. Štěpničkové - zde je to popsáno v celé své hrůznosti, doporučuji.

01.03.2020 2 z 5

Svátky krásné hvězdy Svátky krásné hvězdy František Kožík

Moc milé počtení o době, kdy Vánoce byly o Vánocích a ne čtvrt roku před nimi. Kdy lidem stačilo být spolu a zasněžené kopce. Lehce naivní, plná náhod a šťastných konců.

05.02.2020 4 z 5

Magor dětem Magor dětem Ivan Martin Jirous

Nedávno jsem se dostala k undergroundovým umělcům a tak jsem si od jejich představitele chtěla něco přečíst. Od knihy jsem nic moc neočekávala a líbila se mi. Autor měl dětskou, kreativní duši, viděl ve věcech hloubku a život, a toto chtěl předat i svým dětem. Několikrát při čtení mě napadlo, že bych chtěla, aby to potkalo i mé děti. Až teď zjišťuji, že svým dcerám psal ve vězení. Klobouk dolů!

20.11.2019 5 z 5

Roky v kruhu Roky v kruhu Jarmila Glazarová

Knihu autorka psala jako průběh jejího života za jeden rok. Popisuje počasí, přírodu, lidi, práci svého manžela-táty, svou činnost doma, kde je stále zavřená, nanejvýš se zúčastňuje akcí s manželem. Krásné popisy, někdy jsem přečítala i dětem, a líbilo se jim to. Od autorky třetí kniha, kterou jsem četla, a líbí se mi čím dál víc.

19.07.2019 5 z 5

Bílý tesák Bílý tesák Jack London

Ze začátku je příběh dost krutý, což jsem já i mé děti snášely dost těžko. S dětmi jsme o tom hodně mluvily, třeba i o jejich spolužácích, kteří se stávají zlými tím, jak k nimi přistupují rodiče, společnost, ostatní spolužáci apod. Od setkání se Scottem se příběh stává lehčím a humornějším. Bonbónky v posledních dvou kapitolách perfektně příběh dovrší.
Je zajímavé, že jsem tuto knihu již kdysi dávno četla - a vůbec se mi z ní nic nevybavilo..

19.02.2019 4 z 5

Poklady pod sněhem Poklady pod sněhem Patricia St. John

Nádherný příběh. Četli jsme jej někdy někde, když jsem byla dítě a nyní jsem jej četla svým dětem. Hltaly každé slovo, smály se a dnes, kdy jsme přečetli poslední dvě kapitoly, plakaly dojetím. A já málem taky. Zavřela jsem ji a řekla, to si chce ještě někdy jednou přečíst a všechny tři děti odpověděly: já taky.

15.01.2019 5 z 5

Nemodlenec Nemodlenec Karolina Světlá (p)

Kniha mě chytla od začátku a i přes ne vždy srozumitelné vyjadřování jsem v ní ráda pokračovala. Trochu jsem se obávala, kam to až můžou záporné postavy až dotáhnout, jak dokáží ublížit. Ale vrchol a závěr knihy mě dostal - odpuštění, usmíření a láska zvítězily. Takže za mě, jedna z bezvadných knih.

02.12.2018 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Téma velice zajímavé, nikdy jsem o něm ani nečetla ani nepřemýšlela. Trochu mi styl knihy připadal jako by to psala Soukupová, ale nebylo to tak syrové. Nejvíce mě dostalo, že se opravdu odpouštělo a lidé nacházely k sobě nové cesty i po mnoha letech - až na nějaké výjimky. Super.

21.10.2018 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Jsem již letos přehlcená válečnými a různými jinými nepěknými a nelidskými příběhy, tak mě kniha příliš nenadchla.
Na druhou stranu oceňuji novou zápletku a detaily, které se mi moc líbily (ptáci, mořský život, minerály apod.).

26.08.2018 4 z 5

Nevyžádané rady mládeži Nevyžádané rady mládeži Marek Vácha

Ale jo, nakonec se mi líbila. První stránky mi přišly přehnané (asi jsem katolička, která se nikdy v mládí do problémů nedostala, protože, podle autora, nežila - nechodila na zábavy, jen na spolčo). Nejvíc se mi líbila kapitola o modlitbě, s dovolením ocituji, protože tak nějak modlitbou žiji:
"Nauč se modlit a modli se, jak tančíš. Tančíš, jak žiješ. Modlíš se, jak žiješ. Zvykni si na vyslyšenou modlitbu. Zvykni si, že nebe je s Tebou. Modlitba šetří čas, udělej prosím tu zkušenost."

16.08.2018 5 z 5

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Pěkné a užitečné pro nás, co pracujeme s touto cílovou skupinou. Přišlo mi to líbivé a trochu dokola, ale chápu, že jsou to fejetony a takto byly poskládány. S dovolením bych si ponechala, což v knize není, spokojený soukromý život, kam pracovní věci nezatahuji.

30.06.2018 4 z 5

Old Surehand I Old Surehand I Karel May

První přečtená mayovka (moje i mým dětem) a mám k tomu jen jednu poznámku. Když jsem jako dítě nadšeně koukala na díly Vinnetoua, netušila jsem, že v papírové podobě je to ještě lepší. Slovník autora je naprosto skvělý, plný neotřelých vtípků a frází, děj jde v jedné linii, nikam neodbočuje a člověk ví přesně, kde minule skončil. A to říkají i mí synátoři, kteří hned žadoní o další díl! Prostě pecka!

17.04.2018 5 z 5

Cestička k domovu: výbor povídek a básní Cestička k domovu: výbor povídek a básní Karel Václav Rais

Kdo by neznal jednu z nejkrásnějších českých básní? Myslím, že mnoho Čechů jí umí celou zpaměti. A to ostatní v této knize? K tomu bych mohla říct jediné: tak ryzí výpověď o dětství a mládí jsem snad ještě nečetla. I když je kniha napsána pro nás nemoderním tónem, to, o čem svědčí, je velmi historicky i lidsky hodnotné.

23.03.2018 5 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Ne, nemohu to vůbec přijmout, jak se "lidé" k "lidem" mohou chovat. Před paní Věrou se hluboce skládím a tak moc by mě zajímalo, jaký život měla pak. Jak se vyrovnala s tou hrůzou, která je její historií? Jak vůbec mohla "žít" s mužem po těch znásilněních? Co dělala, na co myslela, a jak její sestra? Díky za možnost nahlédnout do života tak plného bolesti.

03.02.2018 4 z 5

Záhada hlavolamu Záhada hlavolamu Jaroslav Foglar

Po desítkách let přečteno a - opět jedním dechem. Tentokrát se syny, kteří při čtení ani nedýchali. Foglarovky je vzaly za srdce, a tato, tak ta je prostě nej. Před panem autorem se dá jen smeknout!

25.05.2017 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Co říct k tak opěvované knize?
- Měla děj, který se skládal jako puzzle: dílek po dílku. Až na konci byl zřejmý celý obraz.
- Nebyla tam ani jedna "normální" osoba, každá byla buď ujetá nebo psychopat.
- Život už i v dětství je podáván jako melancholický a smutný.
- Nelze člověka hodnotit jak se chová dnes, když nevíme, co má za sebou.

23.03.2017 4 z 5

Milované Princezně : milostné dopisy od tvého krále Milované Princezně : milostné dopisy od tvého krále Sheri Rose Shepherd

Můžu komentovat milostné dopisy, které jsem dostala od svého milého? Do toho vám nic není, to je v mém srdci... Každý večer jsem si jeden přečetla a nikdy jsem se necítila tak milovaná a pochopená jako s nimi...

19.02.2017 4 z 5

Luisa a Lotka Luisa a Lotka Erich Kästner

Ke knize jsem se dostala náhodou. Synové ji trochu znali ze školy, měli úryvek v čítance (copy a kudrliny). Moc jí chtěli přečíst. No a tak jsme se do ní pustili. Na začátku jsem zjistila, že začíná otázkou, takže hned jsem rozhodla, že ji použiji ve čtenářské výzvě 2017. To téma, jak bych řekla, se velmi dotýká mé rodiny, a připadá mi velmi citlivé. Pokaždé jsem se kluků ptala, jestli v pohodě, jestli nevezmeme jinou knihu. Ale oni NE, tahle je nejlepší, cos nám kdy četla. Takže i když mě přišla dost citově náročná, synci ji naprosto "žrali" a hned po dočtení řekli: "A teď by to chtělo 2. díl!"

19.01.2017 5 z 5

Kapitánská dcerka Kapitánská dcerka Alexandr Sergejevič Puškin

Od knihy jsem moc neočekávala, spíš naopak, myslela jsem, že bude "těžká" a nudná. Avšak velmi mile mě překvapila: děj měl spád, bylo zde dobrodružství, romantika i trochu brutality. Přečetla jsem ji jedním dechem a tak si zas nějakého Puškina s radostí přečtu.

02.09.2016 5 z 5