Old Surehand I

Patří k nejlepším Mayovým románům z jeho americké série, má klasickou podobu ,,westernu" a čtenář se spolu s hrdiny přenese do zcela jiného světa, do světa amerických Indiánů, mezi neuvěřitelně zručné lovce a neomylné stopaře, okouzlující nejen svou málomluvností, ale i statečným odhodláním hájit svá práva. Old Shatterhand s pomocí Old Wabbla - krále kovbojů - chce osvobodit z rukou nepřátelských Indiánů svého přítele Old Surehanda. Později se k nim připojí i Vinnetou. V Llanu Estacadu pak dojde k osudovému setkání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40902/big_old-surehand-i-i0q-40902.png 4.3305

Old Surehand 1.

Dobrodružné, Pro děti a mládež

Vydáno: , Mladé letá

Old Surehand, 1 band, 1895

Kniha Old Surehand I

danny_21

Old Surehand je další variantou Mayovky z Divokého západu, kdy Olda putuje savanou, potká nebo se dozví o dalším westmanovi, který má potíže, a samozřejmě mu okamžitě spěchá na pomoc ať už sám nebo s pomocí dalších zálesáků či nejslavnějšího Apače se Stříbrnou puškou. A nastává kolečko pronásledování, vysvobozování, zajmutí protivníků ( především rudokožců z řad Komančských ) s pomocí vychytralých lstí, kdy ani kapka krve nesmí být prolita nadarmo. Old Surehand se řadí k dalším "Oldům", které nám Karlos už dříve představil ( Old Firehand, Old Death ) a aby toho nebylo málo ještě do děje narouboval dalšího Old Wabbleho alias Krále Kovbojů, který ale tentokrát plní roli protivníka, který se snaží ztrpčit a znesnadňovat život lovcům a spřáteleným Indsmenům při pátrání po rozluštění tajemství titulního hrdiny - 60 %

Turlogh

Klasika dobrodružné literatury v podání indiánky od Karla Maye. Lze jen doporučit. Howgh.

Meda77

Jedna z těch nejkvalitnějších knih, jako je třeba Vinnetou, tady určitě vedle nesáhnete. Psáno tou klasickou Mayovinou jaká se líbí. Čtivé, napínavé a westernové. Slušné 4starsy.

Bmisarova
28.10.2021

Pro mě je tento příběh klasika. Knížka, po které každé léto sáhnu.

TERRORDROME
13.06.2021

Po nejakých tých prekonaných Mayovkách už som k ďalšej pristupoval s pozície mierne škodoradostného proroka predpovedajúceho dej knihy. Vidím zálesáka idúceho prériou ktorý sa dozvie že niekomu hrozí nebezpečenstvo, čo ho privedie na nekonečný kolotoč stopovania, odpočúvania a oslobodzovania, Howgh! Nuž, mám samozrejem pravdu, tým hrdinom je sám Shatterhand a jeho cieľom pomoc Bloody Foxovi ktorého sa chystajú vyklepať Komančovia. Plus tým istým Komančom vyrvať z pazúrov Old Surehanda, pretože čím viac Old Niečohandov pokope, tým je na svete viac mieru a spravodlivosti. Všetko je presne na svojom mieste, Shatterhand vždy dopredu vypočuje nepriateľské plány, takže záporáci idú len konštantne do pasce a jediná reálna prekážka Oldovho triumfu je jeho príliš horlivý "parťák", takzvaný kráľ kovbojov, alias Old Wabble, alias starý trtko. Robím si z toho srandu ale je to poctivá Mayovka ktorá presne spĺňa požiadavky naivného dobrodružstva a napriek tomu že špatoši nemajú šancu dosiahnuť čokoľvek, disponuje aj solídnym napätím. Treba povedať že aj keď sa furt hovorí o strieľaní, tak pušky po celý čas mlčia a všetko sa nakoniec rieši len dohovorom. Mojou najväčšou kritikou, okrem Shatterhanda rozjímajúceho o bohu, tak ostáva onen titulný Surehand ktorý je verný svojej charakteristike mlčanlivého lovca, človek o ňom väčšinou ani nevie, len občas niečo povie aby sa vedelo že je stále tam. Až som si hovoril načo tam sakra vôbec je, keď nie je vlastne k ničomu, ale má isté tajomstvo ( nevalné, ale predsa ), takže spolu s ohrdnutým Old Wabbleom snáď zamieša karty v druhom diely.

work
15.03.2021

Old Surehand, v tomto konkrétním bílém albatrosovském vydání, je za mě jedna z nejlepších knížek od Maye. Volnější úprava originálu je čtenáři přístupnější a může se soustředit na dobrodružství, a jak jinak než senzační ilustrace Zdeňka Buriana, který zčásti může za zpopularizování mayovek u nás.
I když se série jmenuje Old Surehand, nemůžu se zbavit dojmu, že hlavní postavou, která ji organicky drží pohromadě, je Old Wabble. Ale i jinak velká paráda - soubojů, plížení, lumpů a náčelníků si zde člověk užije dost a dost, plus tu máme téměř detektivní zápletku. Četl jsem tyto dvě knížky přibližně po 30 letech znovu s destiletým synem a navzájem jsme si vyměňovali poznatky, podle toho, kam kdo momentálně dočetl. Skvělé.

špulo
07.01.2021

Jasných 5 hviezd. Aj preto, že som kedysi, cez letné prázdniny na dolnákoch, s touto knihou zrejme trhol svetový rekord v prečítaní celej knihy na jeden záťah počas sedenia na záchode. Asi štvrťhodinu som si rozmasírovával nohy, aby som sa dokázal postaviť :)). A to o mojom vzťahu k tejto mayovke hovorí za všetko. No a ešte by som mal asi zavolať tej partii od Guinnessa...

Kája95
31.10.2020

Old Surehand byla první knížka,kterou jsem cca v 7-8letech přečetla sama , trvalo to asi půl roku než jsem všechno přelouskala, ale tuto knihu bych si vzala na pustý ostrov. Pro mě byla,je a pravděpodobně bude nejlepší "Mayovkou"