koppy koppy komentáře u knih

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Na knihu jsem byla zvědavá. Mám ráda Šumavu a zmíněné lokality obzvlášť a mám ráda i detektivky. Poměrně vysoké hodnocení mě ještě víc navnadilo. Ale musím říct, že jsem ve výsledku docela zklamaná. Postavy mě rozčilovaly, styl psaní mi nesedl, přišel mi umělý, nevypsaný a celé to bylo pro mě spíš překombinované a nereálné. Dočetla jsem spíš jen ze zvědavosti, jak to teda dopadne, trochu jsem to tak nějak tušila, ale rozhodně to pro mě nebyl žádný skvělý literární zážitek.

20.05.2022 3 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Kniha pro mě byla naprosté "wow". Od začátku mě pohltila příběhem, reáliemi, krásným jazykem, osobou a osobností hlavního hrdiny, chytrými a vtipnými myšlenkami. Zhruba uprostřed knihy jsem se trochu trápila občasnou rozvleklostí děje, ale směrem k závěru mi gradace příběhu nedovolila jen tak knihu opustit. Příběh hraběte Rostova byl krásně plastický, živě jsem si dokázala vše představit a vžít se. Jako bych byla tichý pozorovatel u vedlejšího stolu. Byla jsem moc ráda i za osvěžení svých (ne)znalostí ruské literatury, historie, zeměpisu. Pár dní po dočtení jsem nebyla schopná začít se do další knihy, myšlenky mi stále ještě oscilovaly v hlavě. Knihy si většinou půjčuji, nevadí mi, že je po přečtení nemám v knihovně, ale tohle je výjimka, kterou doma mám a jsem ráda, protože se do ní určitě ještě někdy ponořím.

16.04.2021 5 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Bezesporu velmi zajímavý román, ke kterému jsem se dostala náhodou a jsem za to ráda. Navzdory některým recenzím, které varovaly před pozvolným začátkem, jsem se začetla od první stránky a děj mě naprosto pohltil. Autor je skutečný mistr popisu, kde žádné slovo není navíc, žádná vata. Dokáže udržet napětí, nenudí, najde se prostor i na vtipné myšlenky. Nemám ovšem ráda závěry, ve kterých se líčí následné osudy postav, což byl případ zrovna této knihy. Ale ráda jí to vzhledem k ději, který mě lapil na všech možných rovinách, prominu.

09.03.2021 4 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Zase se nějaké knize podařilo dohnat mě k slzám. Knížku jsem koupila 11ti leté dceři k Vánocům, ale pustila jsem se do ní taky. Nádherný příběh plný moudrosti o ztracených věcech a našem vztahu k nim. "Ztráty patří k životu."

20.01.2024 5 z 5

Pojízdný krámek snů Pojízdný krámek snů Jenny Colgan

Na romantické čtení moc nejsem, ale knihu jsem dostala od manžela, tak jsem jí dala šanci. Musím uznat, že to nebyla žádná přeslazená záležitost se slohem studenta prvního ročníku SŠ. Líbil se mi popis skotské krajiny, života, zvyků. Hlavni hrdinka mi leckdy lezla dost na nervy a některé situace, které zažívala jsou méně uvěřitelné, ale s tím člověk musí počítat, když se pustí do četby něčeho podobného. Celkově za mě příjemná oddychovka.

27.12.2022 4 z 5

Konec punku v Helsinkách Konec punku v Helsinkách Jaroslav Rudiš

Moje druhá Rudišova kniha a rozhodně nebude poslední. Ta syrovost, úspornost a vlastně celý příběh Konce punku mě po dočtení doslova paralyzoval. Jako že to je už konec? Bavily mě deníkové zápisy punkerky z Jeseníku. Nic umělého, nemožného, všechno skvěle uvěřitelné, chápala jsem její "no future". Bavil mě Ole. Bavilo mě to komplet. I když mě to celé zasáhlo víc, než bych byla tušila.

25.04.2023 5 z 5

Radost nad radost Radost nad radost Jan Čarek

Tohle je naprosto úžasný zážitek. Ve všech směrech. Krásné básničky, krásná hra s jazykem. A k tomu něžné ilustrace Adolfa Zábranského. Dokonalá souhra, která se neomrzí. Knížka se ke mě dostala od mého strýce, který ji dostal v 50. letech k Vánocům (na předsádce je věnování :-) ), já ji četla své dceři a nyní i synovi a všichni si to užíváme.

31.03.2021 5 z 5

Už zase sloužím o Vánocích Už zase sloužím o Vánocích Adam Kay

Nečekala jsem mnoho, takže jsem ani nemohla být zklamaná. Kniha mi nepřišla nějak zvlášť vtipná, našla bych jen pár vtipných situací. Trochu mě rušily časté poznámky pod čarou.

05.02.2021 1 z 5

Směšné lásky Směšné lásky Milan Kundera

Kdysi dávno jsem viděla film Já truchlivý bůh s úžasným Milošem Kopeckým a Pavlem Landovským. Povídkovou sbírkou jsem si chtěla doplnit velkou mezeru ve středoškolské četbě, ale jsem rozpačitá. Nádherná čeština, krásně vystavěné příběhy a ve výsledku je to všechno směšně smutné.

01.04.2024 4 z 5

Gazely Gazely Patrik Hartl

(SPOILER) Závěr knihy trochu vylepšil dojem, který jsem měla na začátku. Nemám úplně ráda typ crazy komedií, kde se děj šroubuje nabalováním jednoho nepochopení na druhé. Podobně mi to přišlo tady. Jedna nepřečtená sms, jedna sms, kterou si přečte někdo jiný, jeden pohled, který partner jinak interpertuje, jedna nevinná lež a už je z toho nedorozumění, kdy potichu křičím "řekni mu doprčic pravdu!". Proč by proboha nemohla manželka říct manželovi, že jde na kafe s kolegou z práce? Proč musí říkat, že jde s kamarádkou a ještě ke všemu do míst, kde bydlí její otec a je tam její oblíbená prodejna kávy, kam samozřejmě jako na potvoru přijde její manžel nakoupit? Tahle situace a podobné další mě trápily. Ale na druhou stranu se mi líbilo propojení všech tří hrdinek. Jeden týden z pohledu každé z nich. Každá vypráví svůj příběh, řeší svoje starosti, přičemž občas se příběhy protnou a stejná situace se objeví v podání každé, samozřejmě z jejího úhlu. Závěrečný víkend to celé skoro až filozoficky společně uzavřel.
"Třeba je nutný se taky umět smířit s tím, že už jsme si jednou zvolily určitou budoucnost a odžily jsme z ní tak velkej kus, že už prostě úplně jinej život mít nemůžem."

04.02.2024 4 z 5

Božidara Božidara Veronika Hájek Hurdová

Mám rozporuplné pocity. Na knížku jsem se pod dojmy obou dílů Agnes moc těšila. Ze začátku jsem poznávala všechny postavy - Božidara byla jako moje babička s mámou dohromady, Rosie nespoutaná jako moje dcera Róza a já jsem se bohužel občas viděla v Miladě. Ale pak se to začalo všechno nějak vléct a stávat nelogickým a neuskutečnitelným a Božidařina moudra mi někdy přišla moc "natvrdo zasazená". Závěr mi přišel úplně useknutý, odbytý a taky trochu mimo realitu. Nicméně jsem si poznamenala pár myšlenek a asi bych úplně nezatracovala. Bylo to docela příjemné čtení.

31.03.2023 4 z 5

Trieste Centrale Trieste Centrale Jaroslav Rudiš

Milý, tenký doplněk Winterbergovy poslední cesty. Několik malých stránek proložených navíc zajímavými ilustracemi opět připomene typickou mluvu Wenzela Winterberga, překolejení Alp a něco z historie. Román mě velmi oslovil, takže tato knížečka byla skoro povinnost, na kterou jsem se moc těšila a užila si ji za jeden večer.

08.06.2022 4 z 5

Olympia Olympia Volker Kutscher

Na zatím poslední detektivku z řady o Gereonu Rathovi jsem se moc těšila. Jak mě ostatní nadchly vždy na maximum hvězdiček, tady ubírám. Jak už tu bylo zmíněno, vadily mi pasáže v angličtině. Kratší rozhovory (navíc občas protknuté němčinou/českým překladem) bych i dala, ale celá poslední stránka mi přišla opravdu moc. Tuším, o co jde, ale myslím, že by český překlad na škodu nebyl.
Jinak téma i zápletka za mě dobré a opět skvělý byl pro mě popis té doby, politické situace, myšlení a jednání lidí, berlínského místopisu. Velké plus u mě má zase i obálka, která mi v celé řadě přijde skvěle padnoucí.

21.06.2021 4 z 5

Město žen Město žen David R. Gillham

Mám trochu rozporuplné pocity. Kniha mě ze začátku nadchla zajímavě se rozvíjejícím příběhem. Berlín mám ráda, takže mě potěšily i reálie, které mě ještě víc vtáhly do děje, podobně jako občasné německé termíny. Líbil se mi i způsob psaní. Krátké věty, které jakoby ještě více podtrhovaly syrovost všeho - života, lásky, strachu, odvahy. I například termíny, kterými milostný akt popisují spíše muži, tady z úst žen neznějí nijak vulgárně. Je totiž jasné, jak je míněn. Leckdy spíš jako prostředek směny.
Po začátku se už začínalo prvotní napětí vytrácet. Příběh mi připadal nějak těžko uvěřitelný, což dokončil závěr. Tam už se sice zase napětí vrátilo, byla jsem zvědavá, jak to nakonec dopadne, nicméně nezmizel pocit, že tohle se stát nemohlo. Ovšem válečný život byl vykreslen dokonale.

15.03.2021 4 z 5

Paní Merkelová a vražda na zámku Paní Merkelová a vražda na zámku David Safier

Mě to moc bavilo. Milá knížka s detektivní zápletkou, vtipnými dialogy a občasnými vsuvkami z politického zákulisí. Nevím, proč mě napadla lehká podobnost s Bočkovou Aristokratkou. Asi že ten zámek a tak. Za mě pěkné oddechové čtení.

28.08.2023 5 z 5

Jablečné víno s Rozárkou Jablečné víno s Rozárkou Laurie Lee

Pro někoho možná moc lyrický popis bez akčního děje, ale já si vyprávění o autorově dětství moc užila. Nádherná slovní spojení a obraty (překladatel borec!), všechno krásně poklidné, milé, bezstarostné, tak jak si dětská léta pamatujeme. Měla jsem asi i dobré načasování četby - lenošivý prázdninový čas.

08.08.2023 5 z 5

Co se skrývá v lese? Co se skrývá v lese? Aina Bestard

Úžasná knížka plná překvapení. Přes barevné lupy se v obrázcích objevuje pokaždé něco jiného. Podobná objevovačka, jako jsou třeba knihy, kde se stránky prosvěcují baterkou. Pro děti je to lákavá a zajímavá podívaná.

02.05.2023 5 z 5

Vánoce nebudou! Vánoce nebudou! John Grisham

No, asi nejsem cílová skupina, ale já se k cíli dost protrápila. Hlavní hrdinka mi lezla šíleně na nervy a většinou jsem dost litovala jejího manžela. Asi to tak mělo být, aby se ukázala ještě víc celá ta absurdita amerických (ale dost často i našich) Vánoc. Doufala jsem, že to přeci jenom dopadne jinak, ale i toto vyvrcholení nebylo nepředvídatelné.

17.12.2022 2 z 5

Jitřenka Jitřenka Zuzana Štelbaská

Nejdřív jsme si se synem půjčili v knihovně Filípka a až potom Jitřenku, ale ničemu to nevadilo. Milé knížky s milými ilustracemi. Pro syna je to akorát vhodná délka příběhu, skoro na každé dvojstraně obrázek, což mu taky vyhovuje. Zajímavý příběh plný dětské fantazie a lásky k přírodě a všemu živému.

05.05.2022 5 z 5

Případy inspektora Rádla Případy inspektora Rádla Marek Skřipský

Vlastní podstata knihy asi tak špatná není. Líbilo se mi zasazení do doby, historické souvislosti, nevadily mi kratší příběhy, ba možná naopak. Co mě trošku zaráží je mluva postav, která mi přišla taková kostrbatá, nepřirozená a leckdy neadekvátní době (vycházejíc třeba z Panoptika města pražského). Přijde mi zvláštní, že by ve 20. letech oslovoval šéf svého podřízeného Jene apod. Je to pro mě zkrátka málo uvěřitelné. Co mi velmi vadí jsou chyby v němčině. Když byla ve větě, kterou říkal Rádl (ač měl představovat studenta s rakouskou státní příslušností), řekla jsem si, že je to asi úmyslně. Když jsem narazila 2x na stejnou chybu, kterou měl udělat rodilý mluvčí, tak už je to na pováženou (slovo "herein" se píše pouze s jedním r) a za chybu tisku to asi nemůžu považovat. Když už zmiňuji tisk, tak v mém vydání knihy se neshodovala čísla stránek s obsahem. To jde spíš na vrub tiskárně než autorovi.

27.09.2021 2 z 5