konicekbily konicekbily komentáře u knih

☰ menu

Válka královen - Eliška Přemyslovna a Eliška Rejčka Válka královen - Eliška Přemyslovna a Eliška Rejčka Jaromír Jindra

Román z období vlády Jana Lucemburského se hezky čte, děj se nezadrhává, dobré odpočinkové nenáročné čtení. Ale není to žádný trhák, moc nového z tohoto období jsem tam nenašel.

18.04.2024 3 z 5


Ostrov doktora Moreau Ostrov doktora Moreau Herbert George Wells

Jeden z prvních sci-fi příběhů, který byl napsán, se dá přečíst a přinutil mne se zamyslet nad možnostmi moderní vědy a jejímu prospěchu či škodě lidstvu. Někdy nové přístupy či objevy lidstvu pomáhají - jiné naopak mohou naší společnosti škodit. Autor podle mne před tímto varuje a mne nabídl téma k přemýšlení.

16.04.2024 4 z 5


Zločin na zámku Zločin na zámku Jiří Procházka

Jakýsi epilog za televizním seriálem. Pěkně vymyšlená zápletka, řešena "zemanovským stylem". Vše je zasazeno do rozpadajícího se minulého režimu, Zeman se s tím těžce vyrovnává. Zajímavá kniha pro znalce autorova díla či televizního seriálu.

12.04.2024 4 z 5


Svědectví oběšence Svědectví oběšence Ann Granger

Historické detektivní příběhy mám rád. Kromě zápletek oceňuji na nich popis prostředí a jednání zúčastněných osob a přemýšlím, zda by to mohlo být ve skutečnosti tak, jak je popisováno v knize. U této spisovatelky na její příběhy odpovídám na tuto otázku, že mohlo by to tak být, a proto si je občas rád přečtu.

09.04.2024 4 z 5


Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Autor novou řadu detektivek píše stejným stylem jako předchozí knihy, vím co mne čeká. To se stalo - a odpočinková série se bude hodit na dovolenou ke čtení!

07.04.2024 5 z 5


Ostrov Ostrov Samuel Bjørk (p)

Moje oblíbená autorova řada. Pěkný styl, propracovaná zápletka, rychlý začátek, nečekaný konec. Zdálo se mi, že ve střední části autor natahuje zbytečně děj, postrádal jsem rychlejší postup.

06.04.2024 4 z 5


Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Moc hezky napsaný monolog hlavní hrdinky o spoustě nehezkých životních zkušeností z dětství a dospívání dívky žijící v rodině plné napjatých a komplikovaných a možná i odporných vztazích.

01.04.2024 5 z 5


Osamělá noc Osamělá noc Charlotte Link

Moc hezký a zamotaný krimi román. Čte se dobře a děj rychle ubíhá. Připadá mi ale, že spisovatelka se nechává unášet vlastním talentem a nadbytečně přidává osoby a odbočky v ději. Přesto 100%!

01.04.2024 5 z 5


Bez viny Bez viny Charlotte Link

Pečlivě promyšlená zápletka. pěkným stylem propracovaná a dopodrobna realizovaná přináší moc hezké odpočinkové čtení od mé oblíbené autorky. Ale, abych byl spravedlivý, jak hodnotím ostatní knihy tohoto žánru: příběh je těžko uvěřitelný, je tam hodně náhodných obratů a těžce vysvětlitelných jednání klíčových osob. Závěr je také nelogický. Podle mne autorka dává více důrazu na akčnost než reálnost.

31.03.2024 4 z 5


Hra na schovávanou Hra na schovávanou Jan-Erik Fjell

Velice dobře propracovaná zápletka, kdy čtenář nemá možnost zjistit "odkud vítr vane", se postupně při rozplétávání více "zamotává", často se mění směr pátrání- a nedává mi to šanci přerušit čtení. Pěkný styl baví, krátké kapitoly umožňují přeskakování v prostoru a času, snad jedině Antonova choroba by mi trochu vadila, že je tam navíc. Prvotřídní odpočinkové čtení!

27.03.2024 5 z 5


Ohnivé znamenie Ohnivé znamenie Juraj Červenák

Trojice statečných hlídačů právních jistot občanů rakouské říše se ponořila na území současné Bratislavy do odhalování záhad při mizení mladých děvčat. Ne všichni jim jsou nápomocni a tak se většinou musí spoléhat na sebe. Líbí se mi osvětlení tehdejší historie - je pro mne novinkou.

25.03.2024 5 z 5


Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Úderné komando se na základě zmocnění od Arcivévody Matyáše přesouvá do rudolfínské Prahy, toho času hlavního města rakouské říše. Barvitě popsané prostředí tehdejší Prahy, různorodost obyvatelstva, spousta temných zákoutí a zločineckých band umožnila autorovi vystavět složitější zápletku a po mnoha půtkách, zápasech a střetech dospět ke čtenářově uspokojivému vrcholu!

24.03.2024 5 z 5


Mŕtvy na Pekelnom vrchu Mŕtvy na Pekelnom vrchu Juraj Červenák

Pro mne nový autor, nové prostředí časové (končící 16.století) a prostorové (děj probíhá v hornické oblasti Slovenska, tehdy součástí rakouské říše) a nová série historických detektivek. Pěkné zobrazení tehdejších vztahů s novým týmem historických "detektivů".

24.03.2024 5 z 5


Spletité lži Spletité lži Angela Marsons

Autorčin styl vyprávění znám, postavy mám oblíbené, na výkyvy v ději jsem byl připraven a navíc se mi líbilo, že v paralelním případu pomáhala s vyšetřování i "zlá" od tisku.

21.03.2024 5 z 5


Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice? Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice? Martin Lavay

Odpověď na to, kdo zavraždil účastníky expedice jsem v knize nenašel. Našel jsem tam hodně informací o tom, jaký byl stav tamní zimní turistické aktivity a připravenosti podnikat výlety do neobydlených a neprošlapaných horských kopců severního Uralu. K samotnému zániku expedice je tam spousta hypotéz a podnětů a je zřejmé, ať se stalo cokoliv, již pravda nebude zjištěna.

19.03.2024 4 z 5


Křižáci Křižáci Henryk Sienkiewicz

Nositel Nobelovy ceny za literaturu předvedl v tomto románu, že si ji plně zasloužil. Dobře popsaná atmosféra tehdejší doby, komplikované vztahy na poli církevním i světském - národnostním. Určitě jeden z nejlepších historických románů. Podle této knihy byl natočen i film, zhruba před padesáti/šedesáti roky, zanechal ve mně hluboký dojem.

19.03.2024 5 z 5


Nářek drozda Nářek drozda Tim Weaver

Autor předvedl své umění dokonale. Odstartoval děj řešením nevysvětlitelné obyčejné autonehody a postupně rozšiřoval svou zápletku o další nepoznané skutečnosti, geniálně posouval svého hlavního hrdinu za dalším poznáním. Mistrně děj rozvětvoval v čase i prostoru a i napěťové scény dobře zvládl. A na závěr přichystal upoutávku na další pokračování!

19.03.2024 5 z 5


Unesený Západ Unesený Západ Milan Kundera

Útlá knížka obsahuje autorův projev na sjezdu spisovatelů ČSSR v roce 1967 a druhá část Unesený západ ukazuje jak autor vnímá střední Evropu a její postavení.

18.03.2024 5 z 5


Hawking Hawking Joel Levy

Reprezentativní kniha - vše na prvotřídním papíru - se spoustou barevných fotografií z vědcova života a fotografií týkajících se jeho vědeckého působení. Informace jsou podávány střídavě z jeho života a z jeho vědecké práce. Není to klasická biografie, nejsou to memoáry - je to taková upoutávka/připomínka na geniálního vědce.

18.03.2024 4 z 5


Jak přežít svého muže Jak přežít svého muže Jana Bernášková

Ta paní, u které se zdržuji a podílím se s ní o života radostech a strastí, po mně urgovala, že "nutně potřebuje" (výrok naší oblíbené vnučky z první třídy, když potřebovala po nás vymámit koupi nějaké zbytečnosti, co jí máma odmítla koupit) rychle vypůjčit tuto vychvalovanou knihu. Splnil jsem, i s ní přečetl jsem a jsem rád, že jsem poznal náhled na život stávajících matek. Kniha se mi nelíbila. Je určena pro jinou skupinu čtenářů. A do té nespadá ani moje paní. Tedy dvakrát NE!

17.03.2024 1 z 5