Měsíc s dýmkou

Měsíc s dýmkou https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122356/bmid_mesic-s-dymkou-KXF-122356.jpg 4 63 22

Vašátko a Horác série

Kniha obsahuje tři detektivní povídky: Měsíc s dýmkou, 6 + l a Zvláštní případ. Autorce Haně Proškové se hned v prvním příběhu podařilo vytvořit postavu detektiva Horáce, malíře na volné noze, sympaťáka a smolaře, který se řídí citem i intuicí a chápe pohnutky činů, ať jsou jakékoli. Vždyť každému člověku se může někdy přehodit výhybka v duši. Horác to chápal a nikdy lidi nesoudil. Všechno začalo naléhavým telegramem, který Horáce zval, aby se přijel podívat na obrazy naivního samouka. To Horác ještě netušil, že jej čeká případ, v němž rozluští smrt přítele. I v dalších povídkách se Horác nechtěně stává detektivem amatérem v případech těžko vysvětlitelných vražd člena party chuligánů a televizního režiséra.... celý text

ArthasKarfa
13.02.2024 5 z 5

Měsíc s dýmkou, příběh o obyčejném podlém zločinu s neobyčejnou postavou malíře Štěpána a měsíce, který zhlíží do jedné zapadlé hospody v pohraničí a je svědkem událostí, které se stanou ve skupině přátel, které dohnala minulost. Paní Prošková měla dar psát neobyčejně o obyčejných věcech. Večery s rozhovory mezi Horácem a Vašátkem působí tak klidně a lidsky. Všechny tři příběhy v člověku něco zanechají.

Winster
13.08.2023 5 z 5

Jeden s nejkrásnějších příběhu co jsem kdy četl, stejně tak filmové zpracování s vynikajícím M.Macháčkem! Proč jsi nás sem vlatsně pozval ?

ber-tram
02.08.2023 2 z 5

Autorčin omluvný doslov jako oslava průměrnosti? Není nad sebekritiku. Ano, ty příběhy natolik usilují o přirozenost, až jsou suchopárné, starodávné a křečovité. Obstojí ten prostřední, a to díky slangové mluvě zpustlé mládeže. 15/23

h2220
04.07.2023 5 z 5

Prvotní příběh autorky "psychologických detektivek " Měsíc s dýmkou , kterým uvádí na scénu amatérského detektiva, malíře Horáce a racionálně smýšlejícího kriminalistu Vašátka. prvotní příběh se odehrává v západočeském pohraničí, kam zve svého přítele Horáce jeho kamarád, také malíř.. Podivností se zdá obraz namalovaný místím amatérem, hospodským, který namaluje současně jaro, léto, podzim i zimu do jednoho obrazu .-- je to výtvor primitovního malíře, nebo se zatím skrývá něco víc .. Nejpodivnější je však na obraze je "měsíc s dýmkou" ... jak se ukáže, dodatečně přemalovaný ... kamarád Horáce je na stopě dávné vraždy ..

KlariN
15.02.2023 3 z 5

Horác a Vašátko se představují. Hana Prošková je detektivkářský svéráz, a byť se její povídky odehrávají v časech, který již naštěstí dávno minuly, v jádru jde o šťavnatě výživné čtivo, které je příjemně vzrušivé i dnes. Podstata povídek totiž spočívá v psychologii, a ta je nadčasově funkční, stejně jako plastický vztah dvojice ústředních hrdinů.

brabofka
29.01.2023 4 z 5

Další pánové z českého detektivního rybníčku. Michal Exner, Vašátko a Horác a třeba i Josef Bergmann. Ti všichni mají společné místo působiště - Čechy a velice podobný styl příběhů. Žádné potoky krve, mrtvol že vymře půlka města. Nic takového. Příběhy jsou vedeny ve stejném klidném duchu, jako ty nyní aktuálně zpracované ČT.
Když se zaměřím na samotný text. Za mě toto vydání hrozně zpracované. Text nahuštěný nepřehledné postavy, přímá řeč, všechno. Jelikož je to moje první setkání, předpokládám, že to vinou sazby. Nikoli autorky. Teď už jen počkat na večer, jak si s první povídkou poradila paní Bělohradská. Ta druhá běžela před 14 dny.

Hakate
04.09.2022 3 z 5

Serie krimi příběhů, některé jsou dobré, některé slabší. Celkově průměr.

Winster
26.06.2022 5 z 5

Krásné s velice čtivé!

jprst
27.03.2022 4 z 5

Povedené detektivní povídky, kterým nechybí logické a hlavně uvěřitelné řešení, v době jejich prvního vydání to byl docela hit, ale i v dnešní době stojí za přečtení.

Ava365
02.09.2020 4 z 5

Vašátko a Horác. Solidní česká klasika.

mcabr
29.06.2020 5 z 5

Pěkná i když už starší kniha.

rafan65
26.05.2020 5 z 5

Bezvadná detektivka první a třetí povídku jsem viděl jako inscenaci v tv ale kniha je lepší.

PetrCepek
16.12.2019 5 z 5

Za mne nejlépe napsaná Prošková. Horáce má každý rád.

zdenaR
24.04.2019 4 z 5

Prošková je autorka mého mládí a kupodivu se mi čte stále velmi dobře.
Moc mě baví i současné inscenace natočené dle jejích detektivních povídek (Matásek, Preis).
Měsíc s dýmkou je velmi vydařená detektivka :-)))

Peetrs
19.02.2019

Vzpomínám na šedesátá léta - tehdy běžel v televizi film "Měsíc s dýmkou" podle povídky Hany Proškové, moc se mi líbil. Výborní herci a děj. Dodnes si na ten zážitek pamatuji. Škoda, že se to nedá někde na netu najít jako video.

Nočnípták
28.01.2019 3 z 5

Moje oblíbená Hana Prošková a její Vašátko a Horác. Znám je moc dobře, protože jejich případy s nimi řeším už spoustu let. A pořád je čtu ráda. Ještě se mně neomrzely.
Také hodí se do výzvy.

Výzva 2019 - 5. Kniha od ženské autorky s hlavní mužskou postavou

Kerberos
26.01.2019 4 z 5

Staré detektivky napsané v době kdy mnoho z nás ještě nebylo na světě.Dvojice Vašátko-Horác mě vede k tomu,že si přečtu další pokračování.

ludek.n
20.12.2018 3 z 5

Měsíc s dýmkou je sbírka detektivních povídek, v níž se poprvé objevuje svérázná dvojice Vašátko-Horác. Právě v titulní povídce této sbírky se dávají dohromady, aby v dalších příbězích už řešili příběhy více či méně společně. Povídka Měsíc s dýmkou je koneckonců to nejlepší, co tato útlá knížečka nabízí. Vyšetřování smrti Horácova přítele je brilantní ukázkou psychologie uzavřené skupiny, v níž každý něco skrývá. Na rozdíl od některých jiných povídek Hany Proškové (příkladem může být např. Zvláštní případ), v nichž jsou těžkopádné a rozvláčné dialogy, často zcela o ničem, tady jde úspornost ruku v ruce s krystalicky čistým stylem. Povídka 6+1 pak stojí na pomezí mezi těmito dvěma polohami a zaujme především výstižným vykreslením pubertální revolty mladých lidí. Pro Hanu Proškovou byla tato sbírka vstupenkou do světa kriminálního žánru a nutno říci, že docela povedenou.

ddkk
24.04.2018 5 z 5

Mám ráda Horáce i Vašátka, mám ráda Hanu Proškovou. Pro mne výborné detektivní příběhy, které mají přesah...

pagac17
31.08.2015

Zajímavé případy, ve kterých se objeví nějaká mrtvola, kterou řeší Horác ve spolupráci s detektivy. Jedná se o 3 příběhy. Všechny se zímavě čtou a rozuzlení je až na konci.

české krimi pátrající amatér

Hana Prošková
česká, 1924 - 2002
1975  88%Bibi (převyprávění)
1969  77%Černé jako smola
1978  76%Zlá panenka
1982  77%Jahody se šlehačkou
1966  79%Měsíc s dýmkou

Kniha Měsíc s dýmkou je v