knižní_Káťa knižní_Káťa komentáře u knih

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Kniha mě vtáhla do děje, i přes to, že jsem dospělá osoba. A to vnímám jako důkaz toho, že kvalitní příběh může oslovit všechny generace. Ideální čtení po náročném dni, k čaji, sušence a dece.

12.06.2020 4 z 5

Walden aneb Život v lesích Walden aneb Život v lesích Henry David Thoreau

Z mého pohledu jsou některé myšlenky opravdu poplatné době, některé naopak k zamyšlení a svým způsobem nadčasové (samozřejmě jedna z hlavních myšlenek, že člověk ke štěstí nepotřebuje bohatství, je platná pořád, ačkoliv je hodně stará). Jde vidět, že se Thoreau stal inspirací mnoha environmentalně zaměřeným dílek, protože mnoho myšlenek bylo předvidatelných (jakoby "jasných") a čtení se pro mě tedy stávalo často nudným. Protože je člověk už zkrátka zná z vícero literatur. Knihu jsem nakonec četla neočekávaně dlouho, protože ač je popisování přírodních jevů příjemné, musela jsem ho prokládat i literaturou více "dobrodružnou". Walden mě však zaujal natolik, že si v budoucnu určitě něco dalšího od Thoreau přečtu.

10.04.2022 4 z 5

Anna z Avonlea Anna z Avonlea Lucy Maud Montgomery

Tato kniha, v pořadí druhá, mě opět bavila, i přesto, že jsem již dospělý člověk. V porovnání s knihou první mě však tolik nenadchla a ztratila na pár okamžiků jakési kouzlo. Nicméně i tak doporučuji. A nejen dětem, ale i lidem, kteří se v dospělosti rádi nechají občas unést do světa snů.

12.06.2020 4 z 5

Laudato si´ Laudato si´ Jorge Mario Bergoglio

Nejsem křesťan. Jsem člověk vědeckého smýšlení a vzdělání. I proto jsem čtení této encykliky odkládala a nechtělo se mi do ní. Ale nelituji, zaujala mě, bavila mě. Sám papež František o encyklice říká, že to není ekologická "zelená" encyklika, ale sociální. S tím naprosto souhlasím. Dílo má být pro všechny lidi - bez ohledu na víru. To autor splnil. Některé pasáže byly ohromující a já si jen říkala, jak je ohromné, kam se církev posunula ve výrocích (např. nepopírá evoluci). Některé části byly zase trošku mimo mé osobní přesvědčení. Nicméně celkově to bylo dílo velmi přínosné. Knihu doporučuji všem - a jak říká sám papež František - bez ohledu na víru.

27.06.2020 4 z 5

Semínka z vlastní zahrady Semínka z vlastní zahrady Petr Dostálek

Knížečka je to útlá, sic nabitá užitečnými informacemi. Ideální nejen pro začínající semínkáře. Velmi jsem ocenila také seznam doporučených odrůd (navíc těch českých, původních) a tipy, kde tyto semínka pořídit.

19.06.2020 5 z 5

Ochrana přírody z pohledu biologa Ochrana přírody z pohledu biologa Filip Kolář

Velmi dobré čtení. Jak pro studijní účely, tak pro veřejnost, kterou zajímá odborná ochrana přírody. Autoři totiž velmi elegantně propojili odborný a populárně naučný styl.

18.06.2020 5 z 5

Zvěrolékař na blatech Zvěrolékař na blatech James Herriot (p)

Kniha mě moc bavila. V každé kapitolce autor popisuje příběh z vlastní praxe. Jsou to příběhy popsány vtipně a poutavě. Jen jeden mě trochu rozesmutněl, ale do knížky patří, stejně tak jako v životě není jen štěstí a radost.

15.06.2020 5 z 5

Psychologie vztahu k přírodě a životnímu prostředí Psychologie vztahu k přírodě a životnímu prostředí Jan Krajhanzl

Myslím, že relevantní a odborná kniha na toto téma v česku opravdu dlouho chyběla. Za její přečtení jsem ráda. Doporučuju všem - od rodičů přes myslivce až po odborníky na přírodu a životní prostředí.

13.08.2020 5 z 5

Kouzelná zahrada biologie Kouzelná zahrada biologie Gottfried Schatz

Při čtení této knihy je nutné si uvědomit, že spolu s odbornými fakty, autor zároveň prezentuje i své osobní názory - jsou to eseje. Co se však musí této útlé knize rozhodně nechat je to, že popisuje biologii jako zajímavou disciplínu. Avšak souhlasím s tvrzením ostatních čtenářů, že jsou už některá vědecká fakta zastaralá.

21.12.2020 3 z 5

Co tu kvete? Origin. průvodce přírodou Co tu kvete? Origin. průvodce přírodou kolektiv autorů

Pro laika naprosto perfektní kniha. Dělení podle barvy květů je efektivní a určování je tak snadnější. Z odborného hlediska kniha moc zajímavá není, neboť neobsahuje mnoho druhů (či hybridy), ani další hlubší informace z oblasti botaniky. Takže jako odbornou literaturu určitě nedoporučuju. Avšak kniha je v mé knihovně na čestném místě, protože prohlížet si ty krásné ilustrace je naprosto relaxační.

27.06.2020 4 z 5

Biozahrádka Biozahrádka Marie - Luise Kreuter

Kniha je útlá, krátká, doplněná fotografiemi, přehledná, s jednoduchými popisy. Ideální pro začínající zahrádkáře. Pro pokročilejší (avšak Nebio zahrádkáře) je zase dobrým motivem k přehodnocení některých zahradnických návyků.

12.06.2020 3 z 5

Klíč ke květeně České republiky Klíč ke květeně České republiky kolektiv autorů

Na druhé vydání této skvělé knihy se nejen v botanických kruzích dlouho čekalo. A dočkali jsme se. A stojí to za to. Kniha je určená spíše odborníkům, či znalým botanickým nadšencům. Obrázky tu jsou vzácné, za to zde najdete kvanta užitečných informací, pohromadě a přehledně od těch největších botanických kapacit v ČR.

11.06.2020 5 z 5

Tvé vnitřní dítě musí najít domov Tvé vnitřní dítě musí najít domov Stefanie Stahl

Knížka cílí přímo na problematiku zraněnného vnitřního dítěte, které může někdy převálcovat našeho vnitřního dospělého a my se pak chováme hloupě a ani nevíme proč.... Myslím, že knihu ocení i lidé, kteří jsou "v pohodě" a měli například pěkné dětství, protože mohou tak lépe pochopit, co prožívá člověk, které takové štěstí neměl. Oceňuji konkrétní cvičení, které jsou v knize srozumitelně popsány.

12.10.2023 4 z 5

Otcové-dcery, matky-synové Otcové-dcery, matky-synové Verena Kast

Moje první kniha, která se výhradně věnuje tématu rodičovských komplexů. Z počatku jsem měla trochu obavy, zda jí dočtu, ale záhy mě velmi chytla a dočetla jsem jí rychle. Rozhodně není vyčerpávající, neboť na to, že na pouhých 160 stranách autorka popisuje velmi komplexní a složité téma, je kniha srozumitelná a přijemně "zhutnělá". I proto musí čtenář počitat s tím, že obsah i konkrétní přiklady, které knihu doprovází, jsou velmi zjednodušené a tedy nevšeobjímající. Mě rozhodně kniha pomohla zajímat se o rodičovské komplexy i dále.

26.03.2023 4 z 5

Nepopiratelné: Evoluce a věda o stvoření světa Nepopiratelné: Evoluce a věda o stvoření světa Bill Nye

Souhlasím s předešlými komentáři. Plus dodávám, že knihu doporučuji pro učitele biologie, pro které mohou být určité části velmi inspirativní do výuky. Autor totiž celkem vtipně a trefně vysvětluje evoluční mechanismy, které dělají mnoha studentům problémy. Navíc v knize najdeme zajímavé příklady na konkrétních druzích.

23.05.2021 3 z 5

Krajinná ekologie Krajinná ekologie Richard Townsend Turner Forman

Je to dobrá učebnice, která je doplněna o spousty příkladů z praxe. Navíc krom témat týkajících se čistě krajinné ekologie zde najdeme i kapitolky věnující se vysvětlení základního učiva (koncept krajiny, ekologické pojmy apod.). Takže kniha je vhodná i pro čtenáře, který nemá předchozí znalosti z oblastí přírodních věd.

27.03.2021 4 z 5

Savci Savci Josef H. Reichholf

Pěkná knížka. Stručný text, fotky, obrázky, zajímavosti. Jen je už poměrně zastaralá a mnoho informací u některých druhů již dnes neplatí (např. systematika, počty, rozšíření, apod.)

11.09.2020 4 z 5

Encyklopedie technik přežití Encyklopedie technik přežití Chris McNab

V knížce najdeme mnoho témat. Je poměrně komplexní. Ale zdá se mi, že v žádném tématu nejdou autoři příliš do hloubky, a to mě trochu zklamalo. Nicméně ač kniha cílí na základy, plusem jsou pěkné ilustrace a fotky. Kdybych měla možnost se ke knize dostat v mých dětských letech, byla bych z ní jistě nadšená.

25.06.2020 3 z 5

Charisma mýtů zbavené Charisma mýtů zbavené Olivia Fox Cabaneová

Knihu jsem koupila za 39 kč v levných knihách. Moc jsem toho od ní nečekala. Ale nakonec? Velmi překvapila! Čtivo je zejména pro ty, kteří chtějí působit lépe na druhé. Myslím ale, že je publikace velmi dobrá i pro osoby, které se samy ve společnosti necítí dobře a neví, jakým způsobem komunikovat.

21.06.2020 4 z 5

Populační ekologie: Struktura, růst a dynamika populací Populační ekologie: Struktura, růst a dynamika populací Emil Tkadlec

Za mě výborná učebnice. Text je čtivý a srozumitelný, což velmi usnadňuje studium poměrně nelehkého učiva. Oceňuji také doplňující obrázky, citáty či úryvky z literatury. Celkově se mi z knihy dobře učilo, čemuž také pomohl fakt, že celková grafika interiéru působí příjemně.

17.06.2020 5 z 5