Kouzelná zahrada biologie

Téměř dvacet esejí, v nichž světoznámý chemik a biolog popisuje fenomény, které určují naše chápání člověka a jeho místa v přírodě. Ve svých úvahách využívá podmanivě poetických obrazů, aby složité jevy, jež věda popisuje, podal srozumitelným způsobem a smysluplně je vřadil do celku naší lidské zkušenosti. Pokouší se uchopit a našemu chápání zpřístupnit samotné počátky života, energetické procesy v živých organismech či ukládání vědomostí. K těmto otázkám přistupuje nejen jako erudovaný biolog, ale také jako člověk hluboce zakořeněný v kulturním dědictví Evropy. Kultura a věda jsou pro něj jen dvě stránky téže mince. V některých momentech tak líčení složitých chemicko-biologických problémů přechází téměř do podoby někdejší „romantické biologie“ 19. století, která se právě pomocí obrazů převzatých ze života snažila o syntetické vystižení jevů, k jejichž fixování dosud scházel vlastní pojmový instrumentář. Gottfried Schatz navrací vědy o živém k jejich živoucímu prameni a jako skvělý tlumočník dokáže přecházet mezi krajinami přísné vědy a obecně srozumitelného jazyka....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/292032/kouzelna-zahrada-biologie-x9E-292032.jpg 4.514

Zaubergarten Biologie. Wie biologische Entdeckungen unser Menschenbild prägen (2012)

Fejetony, eseje, Literatura naučná, Přírodní vědy
Vydáno:, Vyšehrad

Lector
31.07.2017

Vezmu-li za slovo název knihy, pak mohu s lehkou nadsázkou napsat, že jde spíše o zahrádku, neboť rozsah knihy není nijak zvlášť velký. To je však spíše jen postesknutí čtenáře, který by uvítal, kdyby ta kniha byla dvakrát, třikrát obsáhlejší. Ale přiznávám, že i takováto kniha má svůj smysl, neboť si na ni možná troufnou čtenáři, které by velká kniha odradila.
Knih majících podobu esejů zaměřených na vybraná témata vědy vyšlo a vychází celá řada. Je z čeho vybírat. Tato kniha se možná liší tím, že je monotematická a že ji napsal vědec, který se sám zapsal do dějin biologie. Autorovým zaujetím, stylem a prací s informacemi mi „zahrádka“ připomíná Koukolíkovy eseje.
Schatz usiloval o napsání textu srozumitelného bez nadužívání odborných výrazů, bez nich se však v popularizaci vědy nikdy úplně neobejdete. Zde je jich však opravdu minimum.
Vzal jsem si knihu s sebou do vlaku, když jsem se vydal na cestu z Budějovic do Jeseníku. Během cesty byla „ve mně“ a po zbylé dny se už stala jen přítěží v batohu. Ale ta cesta za to stála. Bylo to velmi zajímavé čtení a cesta mi díky ní utekla velmi příjemně.
Občas v diskusi v rámci různých úvah vídávám spekulace nad tím, co je a co není populárně naučná literatura, a jak to udělat, aby dotyčný či dotyčná získali bod a přitom se intelektuálně moc nenadřeli.
Účastníkům těchto debat vzkazuji: přečtěte si „Kouzelnou zahradu biologie“. I když ji budete číst se zavázanýma očima, nemůže vám trvat více než tři dny, a opravdu se o světě i o sobě něco dozvíte.
Další moje postřehy naleznete v recenzi: https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/biologie-pro-kazdeho-8428

lentolog
04.07.2017

Veľká inšpirácia pre učiteľov biológie.