Kouzelná zahrada biologie

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Téměř dvacet esejí, v nichž světoznámý chemik a biolog popisuje fenomény, které určují naše chápání člověka a jeho místa v přírodě. Ve svých úvahách využívá podmanivě poetických obrazů, aby složité jevy, jež věda popisuje, podal srozumitelným způsobem a smysluplně je vřadil do celku naší lidské zkušenosti. Pokouší se uchopit a našemu chápání zpřístupnit samotné počátky života, energetické procesy v živých organismech či ukládání vědomostí. K těmto otázkám přistupuje nejen jako erudovaný biolog, ale také jako člověk hluboce zakořeněný v kulturním dědictví Evropy. Kultura a věda jsou pro něj jen dvě stránky téže mince. V některých momentech tak líčení složitých chemicko-biologických problémů přechází téměř do podoby někdejší „romantické biologie“ 19. století, která se právě pomocí obrazů převzatých ze života snažila o syntetické vystižení jevů, k jejichž fixování dosud scházel vlastní pojmový instrumentář. Gottfried Schatz navrací vědy o živém k jejich živoucímu prameni a jako skvělý tlumočník dokáže přecházet mezi krajinami přísné vědy a obecně srozumitelného jazyka....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/292032/kouzelna-zahrada-biologie-x9E-292032.jpg 4.424
Žánr
Fejetony, eseje, Literatura naučná, Přírodní vědy
Vydáno, Vyšehrad
Orig. název

Zaubergarten Biologie. Wie biologische Entdeckungen unser Menschenbild prägen, 2012

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Kouzelná zahrada biologie

Přidat komentář
IHT
13. dubna

Pro laika mozna poutave a inspirujici a zajimave, pro biologa obcas dost zastarale... Bohuzel eseje casto trpi poplatnosti dobe sveho vzniku

Rurian98
06. dubna

Výborná kniha, která je zábavně, srozumitelně a čtivě napsána. Autor se zabývá především buněčnými a genetickými pochody, které přibližuje velice poutavým a srozumitelným způsobem s minimem odborných výrazů.
V knize je znát, že se autor snaží poukázat na provázanost života od bakterii až po mnohobuněčné organismy a tedy na život jako takový a jeho podstatu v širším kontextu, což je podle mě ideální způsob, jak biologii prezentovat.
Kniha je velice podnětná, člověka přiměje k zamyšlení a myslím, že u plno čtenářů, kteří se o biologii zatím tolik nezajímali, může vzbudit zájem o tento fascinující obor.


Lector
31.07.2017

Vezmu-li za slovo název knihy, pak mohu s lehkou nadsázkou napsat, že jde spíše o zahrádku, neboť rozsah knihy není nijak zvlášť velký. To je však spíše jen postesknutí čtenáře, který by uvítal, kdyby ta kniha byla dvakrát, třikrát obsáhlejší. Ale přiznávám, že i takováto kniha má svůj smysl, neboť si na ni možná troufnou čtenáři, které by velká kniha odradila.
Knih majících podobu esejů zaměřených na vybraná témata vědy vyšlo a vychází celá řada. Je z čeho vybírat. Tato kniha se možná liší tím, že je monotematická a že ji napsal vědec, který se sám zapsal do dějin biologie. Autorovým zaujetím, stylem a prací s informacemi mi „zahrádka“ připomíná Koukolíkovy eseje.
Schatz usiloval o napsání textu srozumitelného bez nadužívání odborných výrazů, bez nich se však v popularizaci vědy nikdy úplně neobejdete. Zde je jich však opravdu minimum.
Vzal jsem si knihu s sebou do vlaku, když jsem se vydal na cestu z Budějovic do Jeseníku. Během cesty byla „ve mně“ a po zbylé dny se už stala jen přítěží v batohu. Ale ta cesta za to stála. Bylo to velmi zajímavé čtení a cesta mi díky ní utekla velmi příjemně.
Občas v diskusi v rámci různých úvah vídávám spekulace nad tím, co je a co není populárně naučná literatura, a jak to udělat, aby dotyčný či dotyčná získali bod a přitom se intelektuálně moc nenadřeli.
Účastníkům těchto debat vzkazuji: přečtěte si „Kouzelnou zahradu biologie“. I když ji budete číst se zavázanýma očima, nemůže vám trvat více než tři dny, a opravdu se o světě i o sobě něco dozvíte.
Další moje postřehy naleznete v recenzi: https://www.databazeknih.cz/recenze-knihy/biologie-pro-kazdeho-8428

lentolog
04.07.2017

Veľká inšpirácia pre učiteľov biológie.