Knizectvi Knizectvi komentáře u knih

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Knížku a její styl skvěle vystihují poslední tři věty z autorčina poděkování :
,, Bojujte, přepisujte dějiny, starejte se jeden o druhého.
Srdečně vaše.
Dejte si na mě pivo.´´
Podle sladce růžové obálky a anotace, budete čekat příšerně přeslazený romantický příběh. I já ho čekal a těšil jsem se na něj. Četl jsem však něco co naprosto neuvěřitelně předčilo má očekávání. Příběh o opravdové a hluboké lásce. O hlubokém poznání člověka i sebe sama. O vývoji a růstu. Neuvěřitelně moc mě překvapilo a dostalo jak inteligentně, intelektuálně a hluboce kniha vyznívá. Všechna témata, kterých se příběh týká a že jich je opravdu hodně, jsou opravdu propracována do detailů a nejrůznějších souvislostí. Zároveň je vše napsáno velmi příjemně a naplněno skvělým hůmorem. A ano občas se objevila i nějaká ta dosti peprná sexuální scéna a sprostými slovy se úplně nešetřilo, ale neuvěřitelně to tam vše sedělo. A jaká témata se tedy v knize objeví ? No kromě tématu sexuální orientace, my v hlavě zůstala témata jako : práva menšin, zkostnatělost systémů ale také jejich pozvolné změny, síla vzorů, tlak veřejnosti na veřejné činitele i jejich rodiny nebo ženská síla. Témat je zde ovšem mnohem více a všechny působí velmi silně v autorčině podání. Celkově kniha působí velmi pozitivně a donutí vás myslet si, že vše je možné když se nebudete bát být tím kým jste a bojovat za to čemu věříte.
Také jsem se z knihy dozvěděl spoustu historických zajímavostí, což byla jen další z těch mnoha třešniček na dortu. Celkově se určitě zařadí k nejlepším příběhům co jsem kdy četl. A už se moc těším na další autorčina díla. Vlastně s touhle ,, recenzí,, nejsem spokojený a asi nebudu ani kdybych jí přepisoval ještě týden, protože je toho tolik co bych chtěl říct ale nějak na to nenacházím dostatečná slova. Proto vás PROSÍM (poprvé o to opravdu prosím) přečtěte si jí. Je to dokonalé zhmotnění toho co se vám snažím předávat na tomhle profilu.
P.S : Všechny co už kniha pohltila, asi potěší zpráva, že Amazon koupil práva na filmové zpracování

10.08.2020 5 z 5

iPohádka iPohádka Karel Kovy Kovář (p)

POHÁDKA EPIČTĚJŠÍ NEŽ KDEJAKÉ FANTASY
Tuhle knížku sem si chtěl přečíst spíš ze srandy a ze zvědavosti, i přesto jsem měl jistá očekávání. A ta autor dalece předčil. I podle anotace a ohlasů, jsem čekal celkové vyznění knihy ve smyslu ,, sociální sítě jsou dobrý sluha ale špatný pán,, to jsem se teda dost spletl. Hodně mě prekvapily narážky na Třetí říši, židovskou otazku i konečné řešení. Které byly naprosto nenásilně a vložené do tohohle příběhu, který je nakonec za mě hlavně o tom, že každý z nás má v sobě hodně temné stránky, o tom jak je důležité bojovat za spravnou věc, jakou sílu má jedinec (a to ať už v dobrém nebo špatném), o toleranci i o tom, že čím rozmanitější je společnost tím je silnější. A hlavně o tom jak lehce jsou lidé zmanipulovatelní. Na těch nekolika málo stránkách se toho ovšem ukrývá mnohem víc. A všechno je to zabaleno do epického fantasy příběhu a typického autorova humoru. Občas jsem si při čtení připadal jako bych sledoval Kovyho video. Chytré a inteligentní myšlenky, či závažnější poselství zabalené do mě velmi blízkého intoušského humoru vyhnaného až na hranici trapnosti. Ano to co miluju na jeho videích miluju i na tehle knížce. Určitě doporučuju každému nehledě na váš věk. Skvělá kniha k pobavení a zároveň k zamyšlení.
P.s.: Ty ilustrace jsou boží
P.P.s: Výraz ,,Vlivnice,, je naprosto geniální ????

30.07.2020 5 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Krátká a nádherně ilustrovaná povídka od jednoho z nejznámějších spisovatelů současnosti. Murakami vám už klasicky zamotá hlavu, donutí vás přemýšlet nad významy, číst mezi řádky a zjišťovat si věci z Japonských podobenství a tradic. Pod nánosem snových ( teda v tomhle případě spíš z nočních můr) obrazů a podivností, je příběh o dospívání, ztrátě dětství i jistot. Ani po dočtení nevíte co se to vlastně stalo, co byl sen a co skutečnost. Nebudu si hrát na nějakého extra intelektuála a tvrdit, že jsem vše hned pochopil. Ale dal jsem si tu práci a vyhledal třeba význam špačka v Japonské tradici. Po chvíli pátrání a hloubaní je tahle nádherně ilustrovaná povídka pro mě dalším silným kouskem za poslední dobu. A určitě doporučuju každému kdo nad knihou rád hloubá. Je to jedna z mála knih, která mě opravdu donutila k pátrání. Necelá hodinka čtení a mnohem více času věnováno porozumění :)

28.07.2020 5 z 5

Prokletá pevnost Prokletá pevnost Markéta Prášková

Musím říct, že na tuhle knížku jsem se hodně těšil. Už dlouho jsem nečetl žádné ,, Quest,, fantasy a to jsem očekával, sice young adult ale i tak :)
Jako první bych zmínil, že to určitě bylo pro mladší čtenáře než jsem očekával. Pokud by to byla vyloženě dětská kniha asi bych hodnotil o dost lépe ale kniha je prezentována jako young adult tak ji tak budu brát.
Největší plus je úžasný příběh. Ten námět a to jak jsou věci pěkně propletené do sebe je skvělé. Moc se mi líbí pohled z obou ,, znepřátelených,, stran. To, že i záporáci jsou vykresleni jako lidé, že se dozvídáme o jejich pohnutkách, osudech a různých stránkách, to je za mě naprosto skvělé a je to obrovské plus celé knihy. Vlastně je to to největší plus. Autorka krásně ukazuje, že věci nejsou černobílé. Další věc, která se mi opravdu líbila, byla historická provázanost. Děj v současnosti byl vyvolán událostmi z minulosti a o té minulosti se toho také hodně dozvídáme. To vše mohlo vytvořit úžasnou knihu. Trochu to pro mě kazí tři věci. Telegrafický styl jakým je psána první polovina knihy. Například během pár vět proběhneme několikadenním putováním. Problém se v jedné větě objeví a ve druhé je vyřešen. Nebo když už asi nebyly nápady na další putování, tak přišla zkratka v podobě draka, který naše hrdiny přepraví zbytek cesty. Další problém pro mě bylo ,, štěstí,,, vše se prostě vyřešilo samo, jakoby náhodou. A poslední problém byla nerovnost mezi první a druhou polovinou knihy. Máme zde například dva možné milostné vztahy. A zatím co v první části je to naprosto hrozný příklad hate to love během jednoho dne (jakože ráno někoho nesnáším a večer s ním plánuju rodinu) , v druhé části je druhá láska pro mě uvěřitelnější, reálnější a mnohem lépe vystavěná. Všeobecně teda musím říct, že pocit začtení se do knihy stoupá v druhé polovině knihy. A posledních 60 stránek jsem četl bez dechu. Díky tomu se opravdu těším na další díl. Celkově bych knihu hodnotil dobře, jako s mnohem větším potencionálem, které by pomohlo ke skoro dokonalosti mnoho stran navíc. Zpomalit tempo a věnovat se věcem více do hloubky. Každopádně doporučuju všem mladým čtenářům, kteří mají rádi fantasy a určitě jí u nás v knihkupectví stále nechám na pyramidě kam jsem ji dal a budu jí dále nabízet maminkám co shánějí knihy pro svá dítka :)

28.07.2020 3 z 5

Těžko uvěřitelný příběh Těžko uvěřitelný příběh Chris Colfer

Chrise Colfera většina z nás zná ze seriálu Glee. Někdo ho také zná jako autora série Země příběhů. A já jsem moc rád, že jsem poznal i toto dílko. Není to žádná závažná světová literatura a asi nic pro náročnějšího čtenáře. Ale já si příběh o partě teenagerů, na jejichž trip se přidá jejich zbožňovaný herec, docela užil. Ano autor se snažil poukázat na hodně vážná témata ale podle mě nešel nijak do hloubky a je to opravdu škoda. Knížka je také psaná tím hodně jednoduchým stylem, skvělým pro děti a mladší čtenáře, jaký můžete znát už ze země příběhů. Ve fantasy mi to nevadilo ale tenhle příběh měl mnohem větší potenciál a uvítal bych trochu poetičtější jazyk. Jinak jako oddechovku rozhodně doporučuji, je to hodně milá trochu až naivní knížka. Průměrné kvality :)

18.07.2020 3 z 5

Povídka, která neměla být vydaná jako kniha, se knihou stala a myslím si, že je to jedině dobře. Uzoučká knížečka může krásně posloužit k seznámení se s Frederikem Backmanem a jeho osobitým stylem. Krásné, krátké, melancholické zamyšlení nad tím co nás dělá tím kým jsme, co je v životě důležité a jak se vyrovnat se ztrátou. Ale hlavně příběh o neskutečně úžasné, obyčejně neobyčejné lásce, milostné i rodinné lásce. Backman vás zase dostane a to i na těch několika málo stránkách. Zastavte se a zamyslete se nad tím co je pro vás důležité, jací chcete být a jestli svým blízkým věnujete tolik času kolik by jste chtěli a měli. Protože ho nemáme nekonečné množství. Čas a vzpomínky jsou tím nejvzácnějším co máme. Co se stane když vám začne ubývat obojího?
Za mě jedno velké doporučení. Ani nemůžu říct, že se u mě stridaly pocity kdy se mi chtělo brečet a kdy se mi chtělo smát. Nemůžu to říct protože obě ty emoce přišli, skoro vždycky, společně. A tak jsem se smál se slzami na krajíčku.

17.07.2020 5 z 5

Tma mezi hvězdami Tma mezi hvězdami Atticus (p)

Další střípky z moderní poezie od Attica. K těmto sbírkám jsem se dostal díky @booktok.cz a @dorotanoon, která mi zaslala třetí z těchto sbírek s názvem Pravda o zázracích. Po přečtení jsem se musel pustit i do dalších dílů, a to jak v originále tak nyní v češtině. A je to jak už jsem psal v ,,recenzi,, na Pravdu o zázracích, úžasný náhled do duše básníka. Nádherné zastavení a zamyšlení se nad láskou, životem a všedností, která může být naprosto nečekaně dokonalá. Jsem opravdu vděčný, že jsem tuhle moderní poezii poznal a chci rozhodně více.

Záhada domu Šeferů Záhada domu Šeferů Tamar Yellin

Strhující příběh jednoho židovského rodu, jednoho starého kodexu a mnoha osudů. Tohle byla jedna z prvních vážnějších knih, které jsem kdysi četl. Několik časových linií a labyrint osudů mířící ale neochvějně do jednoho současného bodu mě chytil a nepustil už od prvních stránek. Kniha je prodchnuta tradicemi i prazvláštním ale mě velmi blízkým židovským hůmorem. Je to také jediná kniha, kterou doporučuji už spousty let a to ještě před mou ,,knižní online érou,, . Tahle kniha ve mě zanechala velmi silnou stopu asi hlavně proto, že k této tématice mám velmi blízko. Pokud na ní někde narazíte ( dá se totiž už koupit jenom z druhé ruky) určitě neváhejte.

14.07.2020 5 z 5

Kdysi dávno v budoucnu (35 povídek) Kdysi dávno v budoucnu (35 povídek) Jaroslav Konvička

Tak jo. Jako první musím asi poděkovat jsoucnu, že mi prostřednictvím autora, přineslo do cesty tuhle knihu. Malou, útlou a roztomilou knížečku, naplněnou nejenom slovy, myšlenkami a zamyšleními ale i krásnými ilustracemi od terezaart.cz . Jedná se o knížečku, krátkých textů, které bych asi nenazýval povídkami, spíš prozaickou poezií a zamyšleními. Velmi rozličné útržky ve vás skoro vždy něco zanechají, i když jsou někdy napsány velmi zjednodušeně až s dětskou nadsázkou. Někdy naopak text jde opravdu hluboko, nebo bych možná měl napsat spíš vysoko, a potom zanechá opravdu silnou stopu uvnitř vás, nebo alespoň uvnitř mě určitě. Kdybych mohl vymyslet této knize podtitul, určitě by to byla ,, Meditace o Bytí,, a já osobně se k tomuto malému, velkému dílu budu určitě vracet. Pro vás mám jen jedno doporučení. Pořiďte si tuto knihu, zastavte se, přečtěte a přemýšlejte. No dobře těch doporučení je nějak víc :)

Jak fotit nejen na instagram Jak fotit nejen na instagram Leela Cyd

Moc pěkná, hezky graficky zpracovaná kniha plná fotek, ve které se dozvíte trochu základů jak na instagram a hodně základních tipů a triků jak fotit. Fotografické návody a nápady jsou zde pro opravdové začátečníky. Ať už fotíte na mobil nebo na foťák, tady se určitě dozvíte ta nejzákladnější pravidla fotografie, ke kterým autorka přidává své osobní zkušenosti a pár rad vycházejících z jejího profesního života. Občas je vsunut příběh a kraťoučké rady od několika úspěšnějších instagramerů.
Kniha je rozhodně fajn, přečtená za chvilku a plná inpirace. Doporučuju především opravdu začínajícím fotografům, nebo lidem kteří o fotografii nic nevedí a chtěli by trochu vylepšit své ig příspěvky.

13.07.2020 3 z 5

Bílá kniha Bílá kniha Han Kang

Když je pro mě nějaká kniha hodně dobrá nebo extrémně silná, tak vlastně ani nevím co o ní mám říkat. Prostě nemám slov. Přesto se pokusím. Bílá kniha, jak už se píše v anotaci, je intimní meditací o bílé. Něco musíte vědět než se do knihy pustíte. Autorka je korejka a v korejštině jsou dva názvy pro bílou. Jeden pro bílou, která označuje čistotu, nevinnost a neposkvrněnost a drůhý pro bílou, která označuje smutek a smrt.
Je to pro knihu důležité, protože podle mě se tady proplétají oba dva tyto významy. Autorka píše o drobných útržcích ze svého života a o své starší sestře, která umřela dvě hodiny po narození. Propůjčuje ji tedy svůj život aby ji uctila a přemýšlí o tom co by se stalo kdyby nezemřela. Část knihy se také odehrává ve Varšavě, kterou připodobňuje právě k sobě a své sestře. Město v jeden čas zemřelo aby z něho mohlo vyrůst nové. Kdyby její sestra nezemřela ona by nežila, žije tedy její život.
Kniha je hodně kraťoučká a přesto neskutečně silná. Nic melancholičtějšího jsem snad nikdy nečetl. Celou dobu jsem měl husí kůži a několikrát mi samovolně ukápla slza. Škoda že mám k dispozici jenom pět hvězd. K této knize se budu určitě vracet znova a znova.

13.07.2020 5 z 5

Čtěte, pokud chcete dobýt Instagram Čtěte, pokud chcete dobýt Instagram kolektiv autorů

Pěkná jednohubka, kterou máte za hodinku přečtenou ale ke které se budete určitě vracet. Je to totiž pěkná inspirace. Většina knížky je pojatá způsobem kdy je jednomu úspěšnému instagramerovi věnována dvoustrana. Na jedné stránce je ukázka jeho fotek a na druhé jsou dva odstavce. Jeden odstavec je nějaká rada, kterou onen tvůrce asi považuje za nejdůležitější a druhý odstavec je kraťoučký popis jeho nebo její ,,kariéry,, . Toto je občas proloženo nějakými tipy jak instagram funguje, co dělat a nedělat nebo jak ho lépe využít. Určitě si v knize najdete svou inspiraci a třeba i nové profily ke sledování. Velké plus je také nápad @pavelkristianjr , který knihu redigoval a do českého vydání přidal i několik českých instagramerů a ucelenější rozhovor s jedním z nich. Takže je tu další kniha, kterou doporučuji každému kdo se snaží prosadit na instagramu, zlepšit svou tvorbu nebo se jenom inspirovat.

11.07.2020 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Tak tohle nebylo to co jsem očekával ! Čekal jsem klasickou dystopii, čekal jsem větší zaměření na svět a na vývoj příběhu, možná i nějaké poučení. Co jsem dostal je něco naprosto odlišného, ne nutně horšího. Dostal jsem filozofické úvahy o hodnotě života, o hodnotě člověka o smýšlení v době podrobení. Úvahy o falešném a skutečném hrdinství. O tom jestli je hrdost a vlastní osobnost či potřeby důležitější než pud sebezáchovy. To vše na pozadí dystopické společnosti, která samozřejmě vyvolává tíživý pocit ve čtenáři ale asi ne takový nebo v takové míře v jaké by měla. Prvních 100 stran jsem se vůbec nemohl začíst, což způsobilo, že jsem knihu četl hodně dlouho. Ale po 100 stranách jsem se začetl a začalo mě opravdu zajímat spoustu věcí. Na některé z nich dostanete odpovědi, na některé ne a právě to možná umocňuje zážitek, vzhledem k tomu, že děj nemá klasickou gradaci a asi ani klasický konec. Musím říct, že ony filozofické zastávky mě opravdu dostávaly, podobenství byla hodně silná a celkově mám teď po dočtení pocit, že jsem si přečetl něco opravdu hodnotného. A ačkoli děj není nijak zvlášť strhující, opravdu jsem si většinu knihy užil. Seriál jsem neviděl ale už podle ukázek si dokážu odvodit, že kniha byla opravdu jenom námětem, který museli tvůrci hodně dotvářet. Jak jsem zpočátku bojoval s tím abych knihu neodložil, tak se teď těším na pokračování s názvem Svědectví

08.07.2020 4 z 5

Probuzení Probuzení Marjorie Liu

To čeho si na komiksu všimnete jako první a podle čeho si dost z nás komiks také vybírá je kresba. A musím říct, že u Netvory je kresba naprosto dokonalá. Míchá se tu několik stylů, které dohromady dají opravdu nádherný obraz a skvělý vizuální zážitek. Příběh není nijak zvlášť originální ale je velmi chytlavý. Odehrává se v alternativním světě, v roce 1900 v matriarchální Asii. Dívka jménem Maika Půlvlčice, se snaží zjistit co za démona se ukrývá uvnitř ní a rozklíčovat svou minulost, na pozadí hrozícího dalšího konfliktu mezi lidmi, prastarými, arkaniky (pololidmi, polozvířaty) a kočkami. Nedávno totiž válka zuřila a Maika byla její součástí, a nyní se schyluje k další. Díky tomu co má uvnitř sebe proti ní nepůjdou tentokrát jenom lidé, její běžní nepřátelé ale i vlastní druh. A je tu prostě všechno co mám rád, magie, božstva, steampunk a liščí človíček :) Trochu temnější atmosféra vás vtáhne a nepustí :) Takže do tohohle se prostě musí pustit každý kdo má aspoň trochu rád komiksy a já už mám připravený druhý i třetí díl a doufám, že brzy budou další :)

08.07.2020 5 z 5

A jestli neumřela, vyšiluje dodnes A jestli neumřela, vyšiluje dodnes Skottie Young

Komiks, který může při zběžném shlédnutí působit dětsky a roztomile, ale při druhém pohledu zjistíte, že rozhodně není ani jedno z toho. :D Krásně barevný kousek o ženě, polapené nejenom v přeslazeném pohádkovém světě ale i v těle šestileté holčičky. Na popsání tohoto dílka se hodí snad jedině tahle věta : Je to tak blbý až je to vtipný :) Krásná, barevná a pohádková kresba, doplněná o krev, vnitřnosti a ohavnosti. To je Gerda v pohádkově. Navíc dostanete nálož vtipně zaobalených sprostých slov jako ,,vymrkaná´´ ,,zastlaný´´ nebo ,,do míče´´. U těchhle pasáží jsem se fakt smál. A celkově mě komiks dost pobavil, takže každý kdo má rád trochu zvrácenou legraci, si musí přečíst Pohádkov protože je to sakra KRDEL :D

06.07.2020 4 z 5

Pravda o zázracích Pravda o zázracích Atticus (p)

Musím říct, že k poezii už jsem se nedostal hodně ale hodně dlouho. Naposledy jsem měl období kdy jsem hltal, nebo i psal, hlavně moderní poezii, na začátku střední školy. To už je nějaký ten pátek. K této knížce jsem se dostal díky @dorotanoon a skvělému eshopu @booktook.cz .
A jsem za to hrozně rád.
Připomněl jsem si co mám na poezii rád. Vhled do hlavy a duše jiného člověka. Člověka, který vnímá svět jinýma očima, očima básníka. A přesně to jsem dostal v téhle sbírce útržků ( mimochodem jsem si po dočtení hned musel stáhnout všechny tři sbírky v originále) . Né s každým útržkem souhlasím ale s většinou jsem se dokázal ztotožnit, nebo se nad nimi zamyslet, chvíli se zastavit a přemýšlet o drobnostech, které utvářejí náš život a náš svět. To je myslím účelem poezie a téhle sbírce se to opravdu povedlo na maximum. Ještě několik hodin po dočtení jsem byl zasněný a v trochu zpomaleném módu :) Určitě doporučuju i těm kdo poezii normálně nečtou a hlavně doporučuju každému, kdo je ve stresu, rozlítaný, věčně si připadá, že nic nestíhá. Čtení vám zabere jenom chvíli ale neskutečně vás zklidní.

04.07.2020 5 z 5

Za soumraku Za soumraku Michael Cunningham

Tuhle knihu jsem přečetl už nějaký ten pátek zpátky, ale dlouho jsem přemýšlel co napsat. Co napsat jiného než ,, Prostě Cunningham,, .
Ano je to prostě Cunningham, nádherně, poeticky a melancholicky napsaný příběh. Příběh jednoho nespokojeného muže, příběh o celoživotním hledání smyslu života. O touze objevit krásu, o strachu ze stárnutí, strachu ze smrti. O touze po změně, srovnávání se s plynutím času a přijímání neměnnosti a zároveň konečnosti všeho. Ano je to příběh o tom všem a určitě o mnohem více věcech, které v této knize najde zase někdo jiný, někdo kdo jí bude číst s jinými životními zkušenostmi a jiným náhledem na svět.
To co v knize však najde každý, je naprosto úžasný a jedinečný styl psaní Michaela Cunninghama. Jeho poeticko-melancholický pohled na svět, který nenechá chladným žádného čtenáře. Příjměte od spisovatele všechny ty pocity, všechen smutek, strach, lásku a mnohem víc, stačí se jenom začíst do dalšího geniálního díla Michaela Cunninghama. ( Ano jméno jsem napsal spoustakrát, protože Cunningham je génius a zaslouží si být zmíněn milionkrát)

04.07.2020 5 z 5

Tajemství sudby Tajemství sudby Jiří Dittrich

Tak jsem tu s druhým dílem Elementa od mladého českého autora. Nebudu se moc rozepisovat, protože už jsem psal ,,recenzi,, na první díl. Jen znova zopakuji, že sám autor je se svou sérií spokojen až od třetího dílu :D Já musím říct, že první díl se mi líbil, skvěle propracovaný systém tréninku atp. Trochu mi vadila insta love a to je kámen úrazu i ve dvojce, párují se nám tu úplně stejně další postavy a je tomu věnováno opravdu hodně prostoru na úkor opravdového fantasy děje. Akce je tu více než v prvním díle ale je celkově taková nedomyšlená se spoustou mezer a nejasností. Proto dávám o hvězdičku méně než předchozí knize. Každopádně, pořád je to dobrá série s obrovským potenciálem, který se snad začne naplňovat v dalších pokračováních. Na třetí díl se těším a celkově je zatím série lepší průměr :)

04.07.2020 2 z 5

Dám ti slunce Dám ti slunce Jandy Nelson

Nádherně poeticky napsaný příběh, plný emocí, silných obrazů a snových sekvencí. Nádherně a trochu bláznivě vystavěné povahy hlavních i vedlejších postav a silné zvraty, které vás chytnou a nepustí. Budete se usmívat, smát i plakat a budete také naštvaní. To vše na podkresu nádherných scén, které podnítí vaši představivost. Kniha se odehrává ve dvou časových linkách, keré jsou pojaté opravdu originálně z pohledu sourozenců, kdy každý vypráví jednu linku oddělenou několika lety a my se pomalu dostáváme k propojení všeho. Každá drobnost je důležitější než vypadá. Doporučuju každému ale nejvíc všem zasněným duším. :)

02.06.2020 5 z 5

Přeživší Přeživší Anastazie Zachardová

Hned na úvod musím říct, že jsem se rozhodl tuto knihu nehodnotit hvězdičkami, alespoň prozatím. A to z jednoho prostého důvodu. Nepřijde mi ukončená. Pokud by to měla být samostatná kniha, nebo klasická série, kdy by měl každý díl dávat smysl sám o sobě, hodnotil bych asi hodně špatně. Pokud to je ale zamýšlené jako knižní seriál, nebo pokud se autorka rozhodne jít nějakou takovouto cestou tak by hodnocení určitě bylo o dost lepší. Takže jsem se prostě rozhodl počkat a uvidím.
A teď už k samotné knize.
Dostal jsem elektronickou verzi od autorky. Autorka je mladá slečna a je skvělé vidět nové mladé autory. Nápad a námět knihy je naprosto skvělý, já osobně jsem nic podobného nečetl. Nacházíme se na pomezí sci-fi, distopie a fantasy, což jsou mé oblíbené žánry. To jsou další plusové body. Z počátku my trochu vadil styl jakým je kniha psaná, byl hodně povrchní, trošičku zmatený a spíš jako by si puberťák psal deníček, ale v průběhu knihy se tento problém vyhlazuje a styl psaní začíná být profesionálnější. ( Znova podotýkám, autorka je mladá a je to její prvotina, takže se to dá pochopit) Vlastně tenhle vývoj psaní se mi i líbil, dal mi pocit, že autorku více poznávám, nebo teda její spisovatelský vývoj. Další taková věc, která se v průběhu knihy zlepší je prožívání hlavní hrdinky. To jak se vyrovnává se ztrátou, nebylo úplně opravdové a přišlo mi to dost zkratkovité, stejně tak zvláštní insta love bez nějakého hlubšího budování. To příjde až v pozdějších částech knihy a mě jenom mrzí, že tam nebylo celou dobu, určitě by bylo vše reálnější a uvěřitelnější. Když jsem se později opravdu začetl, vytvořil si vztah k postavám a nabýval dojmu, že kniha je opravdu dobrá a příběh začíná být skvěle propracovaný ( uvěřitelný trénink schopností, budování reálného vztahu, uvěřitelné pocity) tak kniha zničeho nic končí. Bez nějakého vyvrcholení, bez toho aby se opravdu něco stalo. A to mě opravdu naštvalo, proto mé rozhodnutí nehvězdičkovat. Pokud by tohle vycházelo jako nějaký sešitový seriál ( třeba od teď každý úkol jeden díl) bylo by to opravdu super a díky nápadu a druhé části knihy bych dal moc rád 4 hvězdy. Takto si opravdu nejsem jistý.
Shrnutím doufám, že jsem nijak nenaštval autorku :) , doufám, že bude v psaní pokračovat. Jak její psaní tak tenhle námět mají obrovský potenciál a určitě se pustím i do jakéhokoli pokračovaní.

02.06.2020