knihyKeMne knihyKeMne komentáře u knih

Marťan Marťan Andy Weir

Ó ano, tohle je dokonalá kniha. To jsem si myslela už tehdy, kdy jsem si ji jako jednu z mála beletristických kupovala skrz Knižní klub, i poté, co jsem ji jedním dechem přečetla. Moc jsem byla zvědavá na film, jak zvládnou udělat one man show, a bylo to taky skvělé.

Nyní jsem tedy s odstupem pěti let přečetla znovu knihu a jsem stejně nadšená jako poprvé, což mluví za vše. A stejně tak se těším na setkání v dalších letech. A teď si jdu znovu sehnat ten film.

Jo, a doporučuju! Knihu i film!

07.03.2020 5 z 5

Továrna na sny Továrna na sny Anie Songe

Doporučuju všem mladým plným snů, zvláště pak snícím o bydlení v tropickém ráji. Ale i těm ostatním :-)

Kniha napsaná vílou, krásným naivním jazykem popisuje svou cestu za snem a rozdává rady do života. Z autorky přímo čiší upřímná snaha předat vše, co ji život naučil, k užitku všem, kdo zatím jen sní. A zvláště těm, kdo se zatím ještě ani neodvažují snít, protože se necítí být dost dobří. Sem tam pravopisné chyby jsou spíše úsměvné, tak nějak dávají knížce autenticitu.

Líbí se mi forma, jakou je to podané. Když autorka radí nějakou cestu, jak se mít radši, hned jde příkladem, a to je velmi motivující.

Opravdu užitečná knížka, i když už ne pro moji věkovou kategorii :-)

06.03.2020 5 z 5

Kdy bude konečně zase všechno takové, jaké to nikdy nebylo Kdy bude konečně zase všechno takové, jaké to nikdy nebylo Joachim Meyerhoff

Přemýšlím, co měla tahle kniha lidem dát. Zdá se být autobiografií, a autor jako by se vzpomínáním a psaním snažil nějak vyrovnat se svým životem. Pevně doufám, že úspěšně. Ale nejsem až takový masochista, aby mě bavilo tohle číst. Jak ponuré, jak depresívní!

Téma ale znělo lákavě, bohužel se z kliniky stala spíš obyčejná kulisa všedního života jedné rodiny s drobnými příhodami i problémy, jaké život přináší.

Hodnotila bych i níž, nu ale první třetina knihy byla ještě celkem čitelná.

05.03.2020 2 z 5

Jo jo, Hucka jsem znala ještě dříve než Toma a angličtinu, vzpomínám si, jak jsem jména a názvy četla doslova tak jak se psaly a když jsem se to později snažila napravit (nezůstalo samozřejmě jen u jednoho přečtení), už to nějak nebylo ono. Prostě to byl Huck s Jimem a brrr žádný Hak s Džimem. Nejvíc jsem hltala tu část s fingovanou vraždou a naopak nejmíň se mi líbili Král s Vévodou, což je asi pochopitelné :-)

03.03.2020 5 z 5

Vědomí - Klíč k životu v rovnováze Vědomí - Klíč k životu v rovnováze Osho

Já bláhová... K Oshovi jsem vždycky měla určitý předsudek, ačkoliv mám zkušenost, že mi má co říct.

A tak si mě pomalu, stránku po stránce, dostával... Zhruba někde na straně 67, tedy ke konci prvního většího celku nazvaného Pochopení, jsem si uvědomila, že nyní už bylo řečeno vše. A je to silné. Nač přidávat další slova?

A pak jsem četla dál a ono to bylo stále silnější. A dokonce se objevilo i téma obsahu a rozboru snů...

Sice nedokážu přijmout vše bez výhrad, ale cítím, že jsem pobrala, na co nyní stačím, a že mi kniha může v budoucnu dát mnohem víc.

A tak jsem nakonec až skoro proti své vůli (rozhodně té na počátku) skončila u hodnocení pěti hvězdičkami a u "chci si koupit"... Zázraky se dějí...

03.03.2020 5 z 5

Sukulenty jako bonsaje Sukulenty jako bonsaje Jan Gratias

Spojení mých dvou lásek, povětšinou platonických, na to jsem byla opravdu zvědavá. Kniha od českého autora z českého prostředí je vždycky plusem, zvlášť když se stejně jako tato snaží co nejvíce pomoct, např. uvedením konkrétních firem vyrábějících bonsajové misky nebo seznamem zajímavých adres, některých už i internetových. Bohužel kniha je už dvacet let stará a tím tuto výhodu ztrácí.

Souhrnné informace na úvod jsou myslím v přiměřeném rozsahu, stejně tak popisky k jednotlivým druhům sukulentních rostlin vhodných k pěstování ve stylu bonsají. Jako začátečník bych uvítala i nějaké ty přehledné piktogramy ohledně náročnosti, abych to nemusela vyhledávat schované v textu, ale to mohu knížce odpustit.

Velkým přínosem knihy jsou pro mě obrázky, jednak sukulenty takto naaranžované v bonsajových miskách slouží jako inspirace k vlastním kompozicím, jednak většinou uvádějí i věk vyobrazené rostliny, a občas v porovnání se stejným druhem ve volné přírodě.

Knížku mám zatím na zkoušku z knihovny, a přesvědčila mě, seženu si ji i do knihotéky. Vzhledem k menší aktuálnosti nemůže být jedinou k danému tématu, ale to u nadšenců stejně nehrozí :-)

02.03.2020 5 z 5

Tao te ťing Tao te ťing Lao-c´

Skutečně působí jako Bible východu. Jen je kratší :-)

A skutečně se člověk může k textu často vracet a nacházet nové významy.

Paní Krebsová se opravdu snažila, aby pořídila co nejpřesnější překlad, a já jí věřím, proto jsem si po několika kapitolách odpustila velkou část poznámek věnujících se rozdílnosti starších překladů a obtížnosti, jak pochopit jednoduché, avšak mnohovýznamové čínské znaky. Z poznámek jsem tak vybírala jen části, které se snažily okomentovat, co tím autor myslel, nebo vysvětlující historický kontext.

Kniha obsahuje i úvod do taoismu i originální čínský text. Celkově ji považuju za zdařilou, kéž by byla takhle zpracována i Bible (ekumenický překlad se sice o něco takového pokouší, ale nějak nezískal mou důvěru).

01.03.2020 5 z 5

Líbánkový efekt aneb Jak vytvořit nebe na zemi Líbánkový efekt aneb Jak vytvořit nebe na zemi Bruce H. Lipton

Začalo to naprostým nadšením. Do autorova stylu psaní jsem se zamilovala. Byl v tom vlastní příběh, humor, neurověda, vibrace. Vše jen podporovalo "moji" teorii.

Pak to trochu pohaslo. Sice bylo velmi zajímavé "vědecké" zdůvodnění principu feng šuej, ale nějak se obsah stále nepřibližoval tomu, co sliboval název. Metody, jak přeprogramovat svou mysl, no, za mě slabota.

A pak mě znova chytlo to přirovnání k vzácným plynům. Jak trefné! A jak mně blízké!

Závěrečný příběh Margaret a Bruce mě ale dostal úplně. Hodně silný a hodně povzbuzující. Příslib, jak může náš život vypadat. Že to jde.

Dávám plný počet hvězdiček hlavně za ten závěr. Tohle jsme opravdu všichni slyšet potřebovali.

01.03.2020 5 z 5

Lidi aneb Duch národa je nejlépe cítit v přeplněném autobuse Lidi aneb Duch národa je nejlépe cítit v přeplněném autobuse Milena Holcová

Tak tohle bylo vyprávění přesně podle mého gusta! Vtipné historky, jak se Evropan potýká s rozdílností kultur okolního světa, a navíc tématicky sjednocené! A nepochybuju, že toto jsou i velmi praktické informace, kdybych se přece jen v podobné situaci jednou ocitla.

29.02.2020 5 z 5

Nejste tak chytří, jak si myslíte Nejste tak chytří, jak si myslíte David McRaney

Dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací o lidském vnímání, ale to je jediné plus. Postupně jsem nabývala čím dál většího dojmu, že autor se nám lidem vysmívá, že jsme jen ovlivnitelní hlupáci, co lžou sami sobě. To je vcelku depresívní. Vcelku dost. Asi zas zareaguju jako ten hlupák, ale to čtení ve mně probudilo bojovného ducha, nedůvěru k některým jeho závěrům, k jeho jednostrannému zcela racionálnímu pohledu, kde nemá místo duchovno, ale vše řídí zákon náhody. Nakonec i některé pokusy s lidmi mi přišly nesrozumitelné co do závěru, který z nich měl vyplynout.

Takže asi tak: Pokusy ohledně ovlivnitelnosti lidí byly zajímavé, jejich interpretaci ale berme s rezervou. Jinak bychom si to museli hodit.

29.02.2020 3 z 5

Možná, možná ne Možná, možná ne Robert Fulghum

Přesně jak bylo napsáno v předmluvě, autor na sebe skutečně poví vše :-) Bavilo.

28.02.2020 4 z 5

Nezoufejte! Jsou ještě horší děti než ty vaše aneb Balzám na duši zdecimovaných rodičů Nezoufejte! Jsou ještě horší děti než ty vaše aneb Balzám na duši zdecimovaných rodičů Ivan Krejčí

Dostanete přesně to, co od této knihy čekáte :-) Vlastně jedno překvapení se konalo - velká část vyprávění se týká potomků už značně odrostlých. Překvapení to bylo spíš milé, protože trable s miminy píše kde kdo :-)

26.02.2020 4 z 5

Nonstop Nonstop Brian Wilson Aldiss

Knížka mi byla doporučena jako dobrá sci-fi a rozhodně nezklamala. Byla mi blízká, jakoby známá, určitým způsobem mi totiž připomínala Strugackých Les, ehm, ať tu tedy není spoiler, řekněme že spoustou prvků. Akorát byla tahle lepší, protože měla děj :-) Užívala jsem si napětí do poslední chvíle a neustále jsem byla mile překvapována, jak dobře to měl autor promyšleno. Doporučuju.

25.02.2020 5 z 5

Obsahuji davy Obsahuji davy Ed Yong

S velkou láskou a příjemným humorem vytvořená tištěná verze přírodopisných dokumentů BBC. Kvalitně zpracované téma uvádí historie poznávání mikroorganismů (jak to autor dokázal, že téměř každá zmiňovaná osobnost je tak sympaticky zajímavá?), následuje několik oblastí zajímavých výzkumů a knihu uzavírá význam těchto výzkumů pro praxi a možný vývoj oboru do budoucna. Hned jsem zatoužila být taky s oněmi vědci a podílet se na tom všem.

24.02.2020 5 z 5

Nefalšovaná kočka Nefalšovaná kočka Terry Pratchett

Při čtení jsem měla sem tam pocit, že tohle už jsem někdy četla. Aha, to bylo Jak žít s neurotickou kočkou. Že by někdo opisoval? :-) Každopádně občas je fajn si připomenout, že v tom nejsme sami.

"Nikdy nedávejte kočce jméno, které by vám vadilo vyvolávat o půlnoci před domem napjatým, ustaraným hlasem a bušit přitom lžící do kastrolu." ... Sakra.

23.02.2020 4 z 5

Jak žít s neurotickou kočkou Jak žít s neurotickou kočkou Stephen Baker

Přečetla a pobavilo, snad až na kapitolu o kočičím výcviku, ta byla dost násilná. Když jsem po čase knihu otevřela znovu, už to bylo jako opakovaný vtip, knihu jsem proto poslala dál.

23.02.2020 4 z 5

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Tohoto pána jsem neznala, dle anotace jsem se těšila, že se dozvím něco o osobnosti moderního a nejspíš trochu kontroverzního kněze. Toho jsem se dočkala v první třetině knihy a bylo to zajímavé. Zvláště pak porovnání českého a polského přístupu k církvi. Následný rozhovor o věcech, které bývají církvi často zazlívány, by se spíš hodil do nějakého časopisu typu Reflex. A velká část knihy byla věnována komentování naší společnosti, což bylo vlastně takové jedno dlouhé kázání. Jak být lepšími. To je sice taky důležité, ale tak nějak jsem čekala něco jiného.

22.02.2020 3 z 5

Český Honza Český Honza Jiří Horák

Kniha mého otce, z r. 1940 v salátovém vydání, jako dítě jsem ji milovala a velmi jsem oceňovala, že v ní jsou všechny "honzyády", nebo jak tyhle příběhy nazvat, pěkně pohromadě.

22.02.2020 5 z 5

Originály Originály Adam Grant

Kniha je z velké části zaměřena na provoz firem, jak je rozjet, co funguje, co nefunguje. Alespoň tak se zprvu jeví.

Na konkrétních příkladech ze života (známé osobnosti či firmy) rozebírá ověřené (na konci knihy uveden seznam citací) strategie, jak dosáhnout úspěchu a prosazení svého záměru ať už jako vedoucí pracovník, nebo i jako obyčejný člověk, který může přispět svým originálním nápadem třeba celé společnosti.

Pokud jste řadoví pracovníci jako já, můžete porovnávat podmínky ve svém zaměstnání, otevřenost vašich šéfů novým nápadům a vaše možnosti přispět rozvoji firmy. Nebo taky odejít a najít si zaměstnání, kde se budete cítit užiteční.

Kniha ale má širší záběr, například ukazuje vědecky podložené závěry, jak vést své potomky k tomu, aby byli kreativnější a v životě úspěšnější.

Na závěr jsou stručně shrnuty všechny závěry, ke kterým kniha dospěla - rady typu "Dělejte to a to, jako to udělal ten a ten, když udělal to a to". Obecně tedy stačí vracet se pouze k části "Praktické rady" a případně si určité téma znovu dohledat v jedné z osmi předcházejících kapitol.

Kniha je první tohoto druhu, kterou jsem četla, tedy nemohu porovnat, ale obecně si myslím, že nabízí zajímavé informace a že mě v jistém smyslu obohatila.

Nižší hodnocení dávám za to, že mi tak dlouho trvalo ji dočíst, nejedná se o nic dechberoucího.

22.02.2020 3 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Emotivní. Dlouho jsem u knihy něco takového nezažila.

Zprvu se četla těžko, protože jsem na pravopis pes a taky si myslím, že ty chyby byly zveličené až nereálně, ale zas chápu, že pro vyznění knihy to bylo nezbytné.

Čtení bylo skutečně silný zážitek. Doporučuju.

22.02.2020 5 z 5