knihyKeMne knihyKeMne komentáře u knih

Siddhártha Siddhártha Hermann Hesse

Nemohla jsem se od téhle knížky odtrhnout. Začala naprosto skvostným básnickým jazykem, připomínajícím pohádku o krásném dobrém mladíkovi, kterého měl každý rád. Postupně poetičnosti ubývalo, ale už jí nebylo zapotřebí. Hledáme všichni. A dychtivě se podobně jako Góvinda snažíme dozvědět, co Siddhártha nakonec nalezne.

Tohle dílo jsem četla s vědomím, že autor se celoživotně potýkal s depresemi, a buddhismus byla jedna z jeho vlastních cest hledajícího. A zajímalo mě, k čemu autor tedy nakonec dospěje, jaké poselství nám touto knížkou předá.

Myslím, že to zvládl výborně.

07.05.2020 5 z 5

Český Honza Český Honza Jiří Horák

Kniha mého otce, z r. 1940 v salátovém vydání, jako dítě jsem ji milovala a velmi jsem oceňovala, že v ní jsou všechny "honzyády", nebo jak tyhle příběhy nazvat, pěkně pohromadě.

22.02.2020 5 z 5

Pozemšťané a mimozemšťané Pozemšťané a mimozemšťané Ivo Železný

Nářez. Bylo to jako číst několik výborných knih po sobě; musela jsem si po každé povídce dělat povinnou přestávku na to, abych ji v sobě nechala dostatečně doznít. Stejně tak jsem po téměř každé povídce měla pocit, že chci přečíst od daného autora i celé jeho další dílo. Velmi povedený výběr.

03.11.2019 5 z 5

Růženky Růženky Stephen King

Přišlo mi to jako klasická roztahaná kingovská hororovka, kde se nadpřirozeno mísí naprosto uvěřitelně s realitou, postavy jsou hluboce psychologicky prokresleny a hemží se to tam x způsoby násilné smrti.

Téma jako takové mě moc neoslovilo, tedy to, kudy se děj ubíral. Chování Evie mě neskutečně štvalo a vyznívalo celou dobu nelogicky. Autoři taky jakoby mimochodem nechali zemřít pár hlavnějších postav tak nějak zbytečně, jakoby jen nešťastnou náhodou, ale nechce se mi věřit, že by takhle hráli na city čtenářů. Tahle úmrtí mě taky dost štvala, kdo si libuje ve zbytečné smrti?

Téma bylo celou dobu tíživé, ponuré, takže mě rozhodně nesvádělo ke čtení jedním dechem; spíš jsem se musela nutit, protože jsem tušila, že násilnosti vyeskalují až do maxima. Zato závěr, "po vyvrcholení", byl docela balzámem po tom všem, snad nikdy jsem nečetla tuhle součást knih s takovou chutí.

06.07.2023 3 z 5

Král cizinec (1309 – 1333) Král cizinec (1309 – 1333) Vlastimil Vondruška

Konečně jsem se dočkala "pokračování Přemyslovské epopeje"! Opět podobná atmosféra, i když tentokrát byl děj zprvu zaměřen spíš na Janovu ženu a v závěru stále víc na jeho syna...

Opět napsáno velmi čtivě, takže jsem těžko hledala místa, kdy se šlo od knihy odtrhnout. Psáno zajímavým stylem, kdy autor vždycky nastínil nějakou složitou politickou situaci a přípravu na její řešení, tj. na nějaké vyjednávání, a pak střih, jsme o půl roku dál a řešení zmíněno jen jednou větou. Někdy mi to přišlo škoda, často to totiž vypadalo dost neřešitelně. V tomhle si to autor docela usnadnil. Zajímavé bylo i proložení "nudných let" vsuvkou, která umožnila přeskočit do zajímavějšího dění. Já jsem spokojena a určitě budu číst dál.

25.05.2023 4 z 5

Měsíční prach Měsíční prach Arthur Charles Clarke

Z anotace mi to přišlo jako vcelku nudné téma, nechtělo se mi číst o zasypaném autobusu na Měsíci. Ale když už knížka doma byla a vypadala útle, tak jsem jí dala šanci.

Téma mě pochopitelně tolik nechytlo ani během čtení, ale zaujalo mě to vyprávění, bylo to docela čtivě napsané. Autor si zde hodně hrál s napínavým ukončením jednotlivých kapitol, kdy předestřel, že se něco stane, ale řekl to jednou větou.

Dala bych víc prostoru vedlejším postavám. Autor o nich sice navykládal dost, ale stejně jako by byly nějak odbyté. Např. Lawson mě zaujal, ale jako by se mi s postupem děje čím dál vzdaloval. V jednom momentě knihy bylo jeho jméno omylem zaměněno s Lawrencem; to je taky nápad, dávat podobně znějící jména.

Nicméně četlo se mi to snáze než některé jiné clarkovky.

06.03.2023 4 z 5

Pevnost Pevnost Francis Paul Wilson

Opět jedna kniha, která mě dokázala svou atmosférou zcela pohltit. Úplně jsem na sobě taky pociťovala to zlo, které člověka ovládne, brrr. A to i přesto, že děj byl zčásti (spíš ke konci) až pohádkový a prvek vášnivé lásky až harlequinkový. Zdá se to jen mně nebo tam byla skutečně podobnost s Thorem a Lokim?

18.04.2022 5 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Tohle není fér! Většina knihy byla taková, no, prostě obměna Čtvrté opice. Už to nebylo tak originální, prostě jen jaksi stejné. Až posledních pár kapitol bylo opravdu zneklidňujících, leccos naznačujících, ale nic nevysvětlujících. A tak opakuju, tohle není fér, protože další díl momentálně nemám. A já chci vědět víc!

08.02.2022 4 z 5

Muži pod ochranou Muži pod ochranou Robert Merle

Ke knížce jsem se dostala náhodou a byla jsem dost mile překvapena - nechtěla mě pustit už od první přečtené stránky. Nejprve tu byla zajímavá paralela s dnešní covidovou dobou, potom čím dál absurdnější politický vývoj USA i v tom výzkumném táboře. Už jsem i pochopila, proč se někteří čtenáři tak rozčilovali v první části knihy. Nicméně já vnímala jen tu absurditu a bavila mě - možná proto, že jsem žena :-) Překvapivě nejmíň mě braly poslední stránky, ale to nic neubírá na zajímavosti celé knihy, která je jako celek moc dobře a poutavě napsaná. Poohlédnu se po dalších autorových dílech.

18.09.2021 5 z 5

Město Město Clifford D. Simak

Sci-fi psaná nezvyklou formou. Soubor dávných legend, které si vyprávějí Psi. Legend o Člověku a světě, který se v průběhu mnoha generací měnil ze světa, jak ho známe, na svět úplně jiný. Celé je to spojeno ústřední postavou nesmrtelného robota Jenkinse, který původně slouží rodu Websterů, a také fiktivními poznámkami "Psů" ke každé "legendě". Na mě je to celé příliš ponuré až depresívní, čím dál víc. Nutila jsem se dočíst. I když oceňuju formu zpracování i myšlenky v díle.

25.05.2021 4 z 5

Uzdravte se sami Uzdravte se sami Jeff Rediger

Kniha je zároveň i osobním příběhem autora, lékaře, kterého zaujaly případy spontánního uzdravení. Jak bojoval sám se sebou, zda se výzkumem tohoto tématu neznemožní, podobně jako jiní průkopníci nového pohledu na dogmata na poli medicíny. Nakonec se do toho pustil, nashromáždil množství případů, z nichž se snažil odvodit nějaký univerzální návod.

Kniha je příběhem hledání, co stojí za spontánním uzdravením. Změna stravy? Snížení stresu? Cvičení? Co člověk, to jiná cesta. A vždycky, když už bylo vysvětlení téměř nalezeno, objevil se další případ, který do něj nezapadal.

Zdá se tedy, že každému pomáhá něco jiného, důležité je hlavně chtít a aktivně léčbě napomáhat. Autor své závěry podává přesvědčivě (a ne tak jednoduše jak jsem napsala) a jeho kniha může být velkou nadějí. Doporučuji.

22.05.2021 5 z 5

Pampeliškové víno Pampeliškové víno Ray Bradbury (p)

Ačkoli jde o jednoho z mých nejoblíbenějších autorů, toto dílo jsem dosud neznala. Za mě překvapení. Je to takové divné, když to není sci-fi. Ale autorův rukopis je silně znát, některé okamžiky mi připomínaly atmosféru jeho některých povídek. Silně poetické dílo. Hořkosladké.

04.04.2021 4 z 5

Zahrada pro dobrou pohodu Zahrada pro dobrou pohodu Alistair Griffiths

Super a přehledná příručka, navíc velmi dobře graficky zpracovaná. Nabízí praktický pohled na vše, co se udržitelné zahrady týká. Na udržitelnost je kladen velký důraz, podložený citacemi řady vědeckých studií, však jeden z autorů je právě vědec zabývající se tímto tématem.

Konkrétně se tedy nenásilnou formou dozvíte, jak pomocí zahrady předcházet záplavám, vlivy rostlin na kvalitu ovzduší, jak zahradou ochlazovat budovy v horkách, jak napomoct vsakování vody, i přínos zahrad na fyzické i duševní zdraví.

Je to ale věda. Například v rámci šetření vodou na zalejvání (neboť budou čím dál větší sucha) doporučujou zmenšit plochu trávníku, zatímco v rámci prevence záplav při přívalových deštích máte mít co nejmíň zastavěné plochy kvůli vsakování. Tedy co nejmíň trávníku ale i co nejmíň dlažby. Zároveň ale co nejvíc různých květin pro podporu opylovačů a nějaký ten strom kvůli stínu, který spolu s živým plotem bude navíc filtrovat vzduch.

Nejhorší je, že jak je to všechno podložené těma studiema, tak to člověka může dostat až do stresu, jestli teda všechno má správně a dělá pro životní prostředí maximum. No může to být sranda teď jít na svoji zahradu a podívat se na to všechno novýma očima. I když jak se znám, neudělám to, protože zahrada je pro mě relax a koníček, nikoliv vědecký projekt.

No určitě dobré si knihu přečíst, doporučuju.

20.02.2021 5 z 5

Citový život zvířat Citový život zvířat Peter Wohlleben

Vypadá to, jako by autor psal jinou knihu než jak ji prezentuje název. Ano, snaží se zamýšlet nad jednotlivými pocity a hledat jejich alternativy u zvířat. Ale stejně tak píše o jiných tématech zvířecí říše - o zvířecích smyslech, stáří, nočním životě atd.

Stejně tak je to všehochuť v rámci kapitolek - autor píše o lesních zvířatech, která pozoroval, pak přeskočí na své domácí mazlíky, kterých taky bylo požehnaně, a do toho sem tam stručně zamíchá zmínku o nějaké té vědecké studii (překvapivě i s odkazy) k tématu a navíc kupu svých myšlenek, co se mu honí hlavou.

Ale jinak je to vyprávění pěkné, čtivé, něco i pro mě nové - hlavně to o nebezpečných srncích, rozhodně neprovokujte srnce, co na vás výhružně štěká (škoda že jsem knížku nečetla dřív, zrovna letos jsem takového potkala a přišel mi legrační). O životě lesní zvěře se zkrátka dočtete hodně.

Pro milovníky přírody je to super knížka napsaná myslivcem, škoda té prezentace.

10.11.2020 4 z 5

Byl jsem Mengeleho asistentem Byl jsem Mengeleho asistentem Miklós Nyiszli

V rámci čtenářské výzvy - kniha o holokaustu. Dá se říct, že tomuto tématu se v knihách vyhýbám, a tak bylo těžké najít takovou, která by mi moc nehrála na city. Osobnost dr. Mengeleho mě ale zajímá, proto jsem sáhla po této.

Knížku jsem četla jedním dechem. Zprvu s krátkými pauzami na rozdejchání obsahu, později již s takovou nějakou otupělostí vůči utrpení spolu s autorem.

Kniha mě překvapila svou čtivostí. Četla se jako román. A to autor prý nebyl spisovatel. Téměř reportážní atmosféru umocňuje časté použití přítomného času.

Já jen postrádala trochu víc dr. Mengeleho. Čekala jsem mnohem víc nelidských pokusů na dvojčatech. Pitvy byly už jen slabý odvar.

Celkově byla kniha milým překvapením svou čtivostí a vzhledem k tomu, jak jsem již uvedla, že to není moje téma, jsem se i mnohé dozvěděla.

03.08.2020 5 z 5

Černočerná tma Černočerná tma Stephen King

Taky jste si všimli, jak nápadně často autorovi hrdinové v knihách zvracejí či močí, nebo ještě lépe obojí? Tak tady to rozhodně nechybí.

Samy povídky jsou hodně drsné, útočící na emoce, například ten pocit, kdy někoho vraždíte a on porád ne a ne dodělat... Však to autor pěkně komentuje v Doslovu.

K povídkám jsem se vyjádřila konkrétněji přímo u nich. Nejvíc jsem si užila Dobré manželství, hned za ním se drží Velký řidič. Zbylé mi přišly tak nějak nevyvážené a 1922 navíc až přemorbidnělá. Fakt na pozvracení. Nebo pomočení? Autor by asi ocenil obojí :-)

01.07.2020 4 z 5

Jedna z prvních knih na téma rozdílnosti muže a ženy, patřící dnes už mezi klasiku. Autoři zdůrazňují, že aktuální moderní společnost je první v dějinách, kdy je všechno naruby - emancipace žen, nadbytek volného času a hlavně až přílišné mudrování o tom, co má přinášet vztah muže a ženy. A tak nám do toho vnášejí trochu světla :-)

Knížka populární formou s nadsázkou a humorem shrnuje moderní (v době napsání samozřejmě) poznatky o rozdílnostech ve funkci mužského a ženského mozku. Bez zbytečného zabíhání do vědeckých podrobností a referencí, právě tak akorát, aby fakta srozumitelně vysvětlila a zároveň zaujala i pobavila.

Četla jsem znovu po letech a opět jsem si to užila. Takové milé pohlazení pro mé ženské ego :-)

05.06.2020 5 z 5

Jitro kouzelníků Jitro kouzelníků Jacques Bergier

Prvotní zklamání - z první kapitoly se zdálo, že jde o abstraktní filozofický spis zamýšlející se nad tím, že věda ustrnula ve svém smýšlení v předcházejícím století. Potom jakési zmatečné výklady o různých "nadpřirozených" událostech, které věda zametá pod stůl. A co si představit pod pojmem "fantastický realizmus", o kterém se tu porád mluví?

Hodně těžké čtení plné cizích slov, složitých úvah a překlepů (jako naschvál - různé záměny pádů činících dílo ještě hůře pochopitelným). A taková bichle k tomu! Jedna z mála chvil, kdy upřímně lituju svého zvyku dočítat až do konce.

Ale nelituju! Nakonec se vše vyjasní, dozvěděla jsem se o spoustě zajímavých lidí, o kterých jsem v životě neslyšela (jak to?), hodně zajímavý byl popis alchymistického postupu (konečně vím, o co jde) a neméně zajímavá byla část osvětlující cíle nacizmu. Teorie věčného ledu podaná velmi uvěřitelně, že až mi bylo líto, že jim to nevyšlo.

Takže ačkoli autoři si kladli za cíl pouze "sbírat fakta a vztahy mezi fakty, které oficiální věda leckdy zanedbává nebo jimž upírá právo na existenci", snažíce se nehodnotit a nabádajíce k dalšímu výzkumu, a tedy kniha jako by byla určena všem současným a budoucím vědcům, jsem i já ráda, že jsem vytrvala a dočetla ji.

24.05.2020 4 z 5

Mech Mech Ulrica Nordström

Knížka, jejíhož vydání jsem se nemohla dočkat. Autorka ji vytvořila s láskou k mechu a spoustou krásných fotografií, nicméně je to taková nedotažená všehochuť.

Taxonomie a takový ten úvod, stavba a rozmnožování mechů - pro laika trochu složité, hodilo by se víc nákresů.

Popis vybraných druhů mechu - není jasné, dle jakého hlediska byly vybrány - např. později vychvalovaný ploník obecný tam chybí.

Zajímavé mechové zahrady světa - opět chybí nějaký rámec, i když jednotlivá místa jsou popsána velmi poutavě.

Rozhovory s vybranými nadšenci jsou dobrý nápad, knihu oživily.

Vlastní projekty na práci s mechem jsou dostatečně názorné.

Ale. Fotografie nejsou popsány, některé lze identifikovat intuitivně, ale mnoho jich je prostě jen pro potěchu oka, aniž by bylo možné zjistit, kde byly pořízeny. To vidím jako hlavní nedostatek knihy.

I přes nedokonalosti můžu knížku doporučit, milovníky mechu potěší.

06.04.2020 4 z 5

Tao te ťing Tao te ťing Lao-c´

Skutečně působí jako Bible východu. Jen je kratší :-)

A skutečně se člověk může k textu často vracet a nacházet nové významy.

Paní Krebsová se opravdu snažila, aby pořídila co nejpřesnější překlad, a já jí věřím, proto jsem si po několika kapitolách odpustila velkou část poznámek věnujících se rozdílnosti starších překladů a obtížnosti, jak pochopit jednoduché, avšak mnohovýznamové čínské znaky. Z poznámek jsem tak vybírala jen části, které se snažily okomentovat, co tím autor myslel, nebo vysvětlující historický kontext.

Kniha obsahuje i úvod do taoismu i originální čínský text. Celkově ji považuju za zdařilou, kéž by byla takhle zpracována i Bible (ekumenický překlad se sice o něco takového pokouší, ale nějak nezískal mou důvěru).

01.03.2020 5 z 5