Jitro kouzelníků

Podtitul: Úvod do fantastického realismu.

Úvahy nad některými málo probádanými otázkami lidské civilizace. Fantastický výklad jevů kulturního vývoje lidstva.

https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/48228/big_jitro-kouzelniku-tm1-48228.jpg 4.1209
Literatura světová, Esoterika, astrologie, okultismus, Mytologie

Vydáno: , XYZ (ČR)

Le Matin des Magiciens, 1960

Kniha Jitro kouzelníků

freejazz

my sme toto dielo premenovali na vnitro kouzelníků, samozrejme, s odkazom na FMV:). najväčší prínos tejto knihy bol, že nás prinútila hľadať ďalšie diela s touto problematikou, takže po prelúskaní často neuveriteľných teórií sme sa vrhli na Součka.
keď to človek číta s rezervou, nájde tu veľa podnetných myšlienok. žiaľ, dnes, keď ľudia čítajú aj návody na použitie mikrovlnky doslovne, nie je šanca...

Bedřich63

U této knihy jsem se úplně netrefil. Úseky pro mě zajímavého textu s množstvím faktů nebo domněnek a úvah se střídají se stránkami, které čtu, ale myšlenkami jsem jinde a musím se pak vracet. Někdy ani napodruhé nejsem schopen pochytit spousty vzájemně propletených odkazů a útržků příběhů.
Kniha se zabývá množstvím témat a je tedy z tohoto důvodu hodně roztříštěná. Stavba vět je komplikovaná a člověk se musí plně soustředit, což se mi ne vždy dařilo. Sazba knihy je velmi hustá, takže i když je to jen 316 stránek, tak by to u současných knih byl dvojnásobný objem. První vydání knihy bylo v roce 1960, takže pro mnohé čtenáře v dávné prehistorii a tedy v dnešní době už některé informace asi překonané.
Jsem rád, že jsem to vydržel až do konce, protože i tam se vyskytlo pár zajímavých informací. Časem zkusím od Bergiera ještě knihu Mimozemšťané v dějinách, snad to nebude tak náročné čtení.

Avalong
01.11.2021

Štýl, akým je písaná je veľmi náročný na pozornosť. nie je to žiadna oddychová literatúra. Počas čítania som mal pocit, že iba bezducho čítam ustrižky novin a vyňatky najroznejsich diel. akoby som sa iba prehraboval v kope informácií o záhradách bez zjavneho ciela.

MarqueeMoon
01.08.2021

Miestami ťažké čítanie.. hovorí sa tam o veciach, ktoré si "neprebudený" človek ako ja ani nedokáže predstaviť - bod za nekonečnom, prepojenie matematiky/mysticizmu/duchovna a podobne. Oceňujem, že na tú dobu to bola pomerne priekopnícka kniha a ona stále aj isté kúzlo má. Ukazuje mnoho dvier a dovoľuje nahliadnuť k otázkam, ktoré si kladú niektorí ľudia. To, čo je hypotézou/hypotézami tohto ich "výskumu" už je na každom jednom čitateľovi, čo si z toho vezme. V podstate mi neprináleží hodnotiť väčšinu tém, ktoré sa v knihe vyskytujú. Volím skôr kvázi agnostický prístup aj keď sa mi isté veci môžu zdať smiešne, zavádzajúce a povrchné - pretože je to skôr kompilát, založený na silne subjektívnom vnímaní reality. No ponúka miestami zaujímavé úvahy a pre toho, koho to zaujíma je to skôr vodítko k inej literatúre, prípadne praktikám.
60 rokov po vydaní knihy stále nevidím oných pozitívnych mutantov a stále v oblasti psychických síl nie je vedecky potvrdená ani telepatia ani iné mimoriadne úkazy, čo samozrejme neznamená, že neexistujú. No myslím, ak by autori žili, možno by boli skôr nepríjemne rozčarovaní. Naopak, tých negatívnych mutantov je akosi čoraz viac a súvisí to s technológiou. Internet a technológia mení svet a mení aj ľudí. Bude zaujimavé sledovať (a pre mňa s hrôzou sledovať), kde sa ocitneme o ďalších 60 rokov.
Čo sa týka tretej ríše, myslím, že sa vplyv tajných spoločností a okultizmu preceňuje - minimálne na Hitlera, ktorý využíval ľudí okolo seba a momentálnu atmosféru ako mu to vyhovovalo. Bol to predovšetkým po moci bažiaci oportunista a pragmatik, ktorý skôr využíval tieto mystické záležitosti pri svojej politike, ale dovtedy pokiaľ mu to vyhovolalo, inak vedel rýchlo otočiť a tie veci aj zakázať. Jednoducho politik.
Na tomto príklade som chcel len načrtnúť ako podobné knihy môžu byť aj zavádzajúce a spôsobiť mnohým ľuďom wow efekt. Tajomné/mystické/okultné/záhadné/nadprirodzené/spiklenecké (posledné podčiarkujem) - to je niečo čo ľudí odjakživa fascinovalo.
Knihu beriem ako "v pohode" úvahu, no nič viac a nič menej, vracať sa k nej rozhodne nebudem, ani ju nemám chuť odporučiť. Musím ešte zvýrazniť preklad - tak miestami ťažké čítane a ešte to umocní ten otrasný kostrbatý preklad. Bola drina čítať to.

OdvaznyMladyMuz
22.03.2021

Tohle je kniha, se kterou si český klub skeptiků pravděpodobně vytírá zadek. Učebnice konspirací. Věřte nevěřte pro náročné. Autorská dvojice Bergier a Pauwels se snaží čtenáři sdělit, že není vše tak, jak tvrdí vědci a historie, a za vším hledají něco víc. Někdy jsou jejich teorie k smíchu, jindy k zamyšlení. Ale většinou je to aspoň docela zábava. Autoři své pojetí fantastického realismu vetkli do poměrně obsáhlé knihy a ta tak v sobě ukrývá nesčetně záhad. Od staré alchymie, hledání podstaty kamene mudrců přes pyramidy v Gíze, mayskou civilizaci nebo Hitlera. Na prchavý okamžik se ponoří i na Šumavu do Čertova jezera.

Mimo jiné pracují s myšlenkou, že Hitler při svém ruském tažení počítal s mírnou zimou, protože v rámci věčného boje ohně a ledu on měl být ohněm, před nímž led, a tedy ruská zima, ustoupí. Když přišly mrazy a jeho vojáci umírali spíš zimou než palbou svých nepřátel, pořád své teorii slepě věřil. Krom toho byl prý zcela reálně přesvědčen, že žijeme uvnitř planety a na povrch Země se musíme prokopat. Hvězdná obloha není nic víc než temné jádro naší planety.

Autoři neříkají, že vše, co je v knize napsáno, je pravda. Ale nabádají čtenáře slepě nevěřit, ověřovat a zpochybňovat. Boří známý svět, míchají legendy s historií a snaží se vytvořit jeden magický celek. Náhoda neexistuje, na každé lži či legendě je kus pravdy, nic není jisté, jenom smrt a i tu je potřeba zpochybnit. Elvis odletěl na svou planetu, přistání na měsíci proběhlo v hollywodských ateliérech, Trump zachraňuje USA před satanistickým hnutím a nad Brnem krouží letadla a vypouští na nás britskou mutaci koronaviru. To vše vám píšu připojen na 5G síť pomocí čipu, jenž mi byl aplikován do mozku při testování na covid. Knize dávám cenu bludný balvan a čestné vyznamenání Nového světového řádu. A jejím potenciálním čtenářům přeji trpělivost japonských letců při přeletu ploché Země během útoku na Pearl Harbor.

kapr
01.11.2020

Základ. Učebnice jak pochybovat nad mnohými pravdami.

Marekh
27.08.2020

V knihu jsem četl v minulosti. Nevypsal jsem si žádné poznámky. Pokud si vzpomínám, tak to byla docela náročnější četba. V knize se vyskytují témata jako okultismus, ezoterika, magie, některé kapitoly z alchymie apod.

jardadr
02.02.2021

Je jasné, že kniha, která se zabývá tématikou, jako tato, a byla vydána v roce 1960 musela nutně utrpět jisté šrámy působením vlivu času. Přesto, alespoň pro laika, jich očividně se nezdá být tolik, aby ztratila něco ze své podivuhodnosti, což by mohl být možná, ten správný výraz vystihující její charakter. Ano, přečteno s chutí člověka, který nevěří, že na každém šprochu je pravdy trochu a konspirační teorie považuje za krmivo pro už beztak šílené jedince, ale který má za to, že většina vědeckých teorií se počíná vysvětlovat slovy; představme si, že...
A doba, kterou žijeme je jistě dobou "zázraků". Přes všechny své nedostatky a nekončící děsuplnosti. I přes to, co je v této knize přes šedesát let staré (mladé?), také zmiňováno, že tempo doby neběží pro všechny stejně a mnohým uniká (což je jistě i můj případ). Je vůbec schopen se mozek běžného člověka přizpůsobit rychlosti změn? A není ten dnešní stav touhy po konzervatismu, návratu (k něčemu, co nikdy nebylo) ke starým hodnotám, vždy jen vágně načrtnutými, jen strachem a zpátečnictvím? Ne, že by se nebylo čeho bát v pohybu směrem dopředu, ovšem nemenší děsy jsme nechali za sebou.
Kniha je rozdělena do tří částí, z nichž za nejinspirativnější považuji právě tu první. Je to gró celého díla. Obsahuje vysvětlení pojmu fantastický realismus. Zbylé dvě části víceméně dokreslují příklady, to co už bylo řečeno a po pravdě mne již tolik nezaujali. Teorie nacistů o podstatě světa jsou možná zajímavé, ale bylo-li to opravdu tak, pak prakticky dokazují jen to, že to byli ještě větší šílenci, než jsem si myslel. A že to bylo zlo, svými skutky i podstatou, opravdové protihumánní Zlo, tak jak ho chápal Welšan Arthur Machen (slavný a často citovaný prolog k jeho povídce Bílý Lid, autoři do knihy vložili (a ve zdařilejším překladu, než v nedávno vydané Temnotě nepomíjí). Zajímavá byla zmínka o osobě Rudolpha Steinera, který ve Švýcarsku v první polovině dvacátých let zakládá protinacistickou nauku, stojící na základech tzv. "bílé magie", čili sil dobra. A je nacisti, jak jinak, zničen.
Jedním slovem, Jitro kouzelníků je prostě studna inspirace. A to především, není to vědecké, pseudovědecké dílo, ale ani ztřeštěnost ve stylu von Dänikena. Autoři, zdá se, věří, že lidské mysli musí být otevřené, musí se snažit bdít a nezatvrzovat se proti ničemu, čemu právě teď ještě nerozumí, nebo naopak neutvrzovat se, že to čemu věří teď, musí platit napořád a nebude nikdy vyvráceno.