Jitro kouzelníků

Podtitul: Úvod do fantastického realismu.

Úvahy nad některými málo probádanými otázkami lidské civilizace. Fantastický výklad jevů kulturního vývoje lidstva.

https://www.databazeknih.cz/images_books/48_/48228/jitro-kouzelniku-48228.jpg 4.2158

Le Matin des Magiciens (1960)

Literatura světová, Esoterika, astrologie, okultismus, Mytologie
Vydáno:, XYZ

woodward

Velmi stručně bych shrnul to hlavní, co mi autor sdělil a s čím se v zásadě odjakživa ztotožňuji: Vědec by měl být - jak samo slovo napovídá - člověk zvídavý. Pročež by neměl vytěsňovat z oblasti svého zájmu a zkoumání předměty a jevy, o nichž současná věda neví nic moc anebo vůbec nic a to zejména proto, že někteří "velikáni" to či ono označili za nemožné, za fantasmagorii atp. a každý, kdo by se takovému bádání věnoval, riskuje, že se stane terčem posměchu a bude vyobcován z komunity "seriózních" badatelů.

Netvrdím, že souhlasím se vším, co se v té knize píše, ale nezaujatost a otevřenost mysli by měly patřit k základní výbavě každého vědce a myslitele. To je to hlavní, co jsem z té knihy vyčetl. Není to žádnej Daniken, Bergier nám nic nevnucuje, jen upozorňuje na události, skutečnosti, náznaky, možnosti, kterým příslušně erudovaní veleduchové nevěnují pozornost buď ze strachu, aby se nezesměšnili anebo proto, že je ani nenapadne požádat o radu odborníky z jiných vědeckých disciplín. Zejména "nepřekonatelná" propast mezi humanisty a přírodovědci působí v tomto ohledu škody možná nedozírné - to se nedozvíme, dokud se nějaká partička osvícených vědátorů z rozličných oborů neodváží naťuknout ten či onen problém současně, každý ze své strany.

Dolina

Mé hodnocení je nutné brát s rezervou. Ne všemu jsem rozuměl. Ne všechno jsem pochopil.
Nejvíc mě ovšem bavila poslední kapitola. Pasáže o probuzení, skutečném bdění... to mi bylo hodně blízké.
A ten konec - že všechno jeho zkoumání vedlo k jednomu - lásce k životu a ke všemu živoucímu.

Vidlička

Určitě jsem v knize našla SPÓÓUSTU zajímavých informací, ale bohužel je to kniha své doby, která se asi časem malinko přežije, a rozhodně by jí slušela tak třetinová délka, moc jsem se s ní natrápila... Vím, že to autoři mysleli dobře a chtěli všechny myšlenky řádně vysvětlit; tento titul uznávám pro jeho nezastupitelné místo v literatuře, ale za mě bohužel pro jeho chvílemi těžkou čitelnost jen dvě *...

micha-ella
21.10.2017

Bergier....Pauwels...Däniken... Souček... - to je parta podle mého gusta! Miluju záhady. Hodně zpochybňovaní, leckdy vysmívaní, ale ve své době byly jejich knížky naše bible.

Elea
06.08.2017

Kniha se mi příliš nelíbila, sice se v ní dají najít zajímavé myšlenky, ale četla se hodně špatně a nevylepšil ji ani příšerný překlad (např. pyramidy v Džíze).

ManželéMannovi
01.08.2017

Knihu nebudu hodnotit, jelikož to nedokáži. Přečetl jsem ji, ale četla se mi těžko a v hlavě mi z ní nic nezůstalo.

hnatlubo
02.07.2017

Kniha obsahuje několik zajímavých myšlenek, ale četla se mi hodně špatně. Celkově nesplnila očekávání, která jsem měl.

Radous79
30.06.2017

Po přečtení ve mně zůstala spousta otazníků. Taková pěkná záhadná knížka plná náznaků.

Jakaman
24.12.2016

Skvělá kniha s mnoha novými pohledy jak do minulosti, které by mohly zásadně ovlivnit budoucnost. Přišla mi ale místy přespříliš roztahaná.

Executioner
13.09.2016

Kniha úžasná ,překlad bohužel otřesný a ostudný...

messner
04.08.2016

Super kniha! Až mi bolo ľúto že som ju už dočítal!

Eicherik
24.06.2016

Úvod do fantastického realismu. Tahle kniha není o faktech, najde se tam hodně chyb, které lze omluvit dobou, v které byla napsána. Tahle kniha je důležitá v tom, že učí jak se dívat jiným pohledem na tento svět. Kniha je už stará, ale pořád má co říci.

Terva
08.06.2015

Tohle mě tenkrát strašně zaujalo a bavilo. Já to četl snad třikrát a možná ještě vícekrát. Dnes už jsou jiné knihy, ale tohle byla pecka.

wooloong
25.12.2014

Četla jsem ji před zhruba pětadvaceti lety a tehdy na mě působila naprosto fenomenálně.

PAVEL z BRNA
29.11.2014

Nádherný klíč k nazíraní na fantastickou realitu všude kolem nás a v nás. Tuto knihu jsem četl mnohokrát a rád se k ní vracívám.

Ronin Roujin
03.07.2013

Poprvé jsem ji četl snad ještě za komančů, kdy moc knih o magii a spol nebylo. Kniha je velmi obsáhlá a velmi příjemně a čtivě podaná.

Gimli
20.04.2013

Jedna z nejdůležitějších myšlenek Jitra kouzelníků říká, že bychom neměli apriorně zavrhovat starou vědu, mýty a legendy, protože i v nich může být kus skutečného poznání. Ovšem mnoha lidem brání v poznání pouhý strach z poznání samotného, jak pěkně shrnuje následující citace:

"Žijeme dnes ve světě, kde básníci, historikové a filosofové hrdě prohlašují, že si netroufají ani zdaleka nahlížet možnost, že by poznali cokoli, co se týká přírodních věd: vidí vědu na konci dlouhého tunelu, příliš dlouhého, aby tam uvážlivý člověk strčil hlavu. Naše filosofie - pokud nějakou máme - je tedy upřímně anachronická, a jak jsem přesvědčen, naprosto nepřizpůsobená naší době.
A ve skutečnosti není pro vzdělance s dobrou průpravou o nic obtížnější, stojí-li o to opravdu, vniknout do systému myšlení, který ovládá nukleární fyziku, než proniknout marxistickou ekonomii nebo tomismus. Není obtížnější pochopit teorii kybernetiky než analyzovat příčiny čínské revoluce nebo básnické zkušenosti Mallarmého. Ve skutečnosti couváme před tímto úsilím, ne že bychom měli strach z úsilí, ale protože cítíme předem, že by vyvolalo změny v našem způsobu myšlení a vyjadřování, revizi hodnot až dosud přijímaných."

umbra
13.03.2013

Kniha byla napsána jako jakýsi manifest "fantastického realismu" a odkazuje na ducha surrealistických manifestů dvacátých let minulého století. Nejde o to uvěřit, spíše jako utovřit si názor a získat rozhled. V době, kdy jsem ji četla poprvé, mi každopádně zcela učarovala.

"Zítřek bude fantastický, to ví každý. Ale bude možná dvojnásob fantastický, neboť nás osvobodí od představy, že včerejšek byl všední."

Fanfanka
13.02.2013

Kniha ma zasvetila a odrazila od 14 rokoch o zaujem o ďalšie zahady a tajomstvá.
Bol to poriadny nakop a stale letím !

HTO
30.11.2012

Výpisek – svědčící o kvalitě knihy a stále aktuálnější – ze str. 56: „Dokud lidé budou hýčkat sen, že lze obdržet něco za nic, peníze bez práce, poznatky bez studia, moc bez vědění, ctnost bez askeze, potud budou rozkvétat společnosti údajně tajné a zasvětitelské s jejich napodobivou hierarchií i s brumláním, které se opičí po tajném jazyce, jímž je jazyk technický.“

KubaKJ
26.08.2012

Pro pochopení je třeba si knížku přečíst alespoň 3x a to s odstupem několika let. Pak teprve člověk knížku úplně pochopí. Záleží na životních zkušenostech. Dá se z ní hodně naučit... změní pohled na svět.

Jack Bauer
26.03.2012

Knihy od Danikena se mi líbí mnohem víc. Místy poutavé čtení se střídá s nezáživností, kniha se v dnešní době musí číst s nadhledem.

hedus
15.03.2012

....něco opravdu mezi nebem a zemí existuje....NEBO??? To je věc názoru víry atd. mě se tak tato kniha líbí že si ji v knihovně dám mezi ty NEJ NEJ a určitě se k ní vrátím

rose
22.01.2012

Naprosto zásadní a kultovní kniha pro všechny, kdo se zajímají o tématiku záhad, nevysvětlitelných jevů, tajemství... Jedna z prvních, která v tomto oboru u nás vyšla a hodně dlouho byla podpultovkou. Stojí za to se těmi stránkami prokousat, i když to není úplně lehké čtení. Všichni další autoři jako by vycházeli z tohoto jednoho díla. Je tam všechno, co se v době vzniku knížky dalo napsat. Prostě záhadologická bible.

Ikkju
02.01.2012

Co ke knize napsat, snad jenom že pocit tajemství je potřeba si pěstovat. Lidé kteří chtějí všechno chápat a mít všechno zaškatulkované jsou o tenhle pocit oloupeni. Klasické čtení...

nightlybird
10.01.2011

Význam téhle knihy je především v tom, že nejrůznější "záhadologické teorie" zde byly publikovány poprvé a že z ní čerpala (nebo dokonce opisovala) řada dalších autorů tohoto žánru. A při jejím prvním vydání to bylo doslova zjevení v šedi reálného socializmu té doby. Je třeba ji ovšem číst s určitým nadhledem, řada myšlenek je tam sice zajímavých, nicméně se mi nejeví dostatečně šílené, aby mohly být pravdivé. A nesnažte se hledat důkazy - je přece jen rozdíl mezi domněnkou a realitou.

WolfIssen
09.01.2011

Výborně napsané, autoři odvedli opravdu skvělou a obsáhlou práci. Nicméně jsem postrádal více faktů, na které je tato kniha skoupá a autoři využívají řádky spíše a hlavně k popsání svých názorů a náhledů, což hlavně ke konci knihy vede k nezáživnosti.

deerslayer

KeĎže som pred totuto knihou čítal Součka aj Danikena, príliš ma neohromila.

pajonek

.....lidově řečeno : kdo nečetl, má díru do života!