KnihovniceVěra KnihovniceVěra komentáře u knih

Zakázaná Šumava Zakázaná Šumava Vladimír Kunc

Fotodokumentace dříve zakázaných částí jižní Šumavy, nyní napadených kůrovcem, na mě působí trochu depresivně. Hledala jsem spíše takové klasické, které bych si zvětšené pověsila do obýváku, což z této knihy je jen pár.

06.02.2020 3 z 5

Manipulativní rodiče - Jak se s nimi vyrovnat Manipulativní rodiče - Jak se s nimi vyrovnat Isabelle Nazare-Aga

Kniha mi pomohla vyrovnat se s minulostí a uvědomit si, že existují mnohem horší rodiče. Je zde velké množství otřesných příběhů chování rodičů k dětem. Vlastnímu řešení problému je věnována menší část knihy, autorka doporučuje hlavně skupinovou psychoterapii.

01.02.2020 3 z 5

Umřel jsem v sobotu Umřel jsem v sobotu Josef Formánek

Strhující, opravdové, místy až moc drsné. Dle mého názoru autor píše stále lépe.

26.01.2020 4 z 5

Profesionální žena Profesionální žena Vladimír Páral

Skvěle jsem se bavila na rozdíl od četby v době vydání, kdy jako mladá jsem asi nepochopila, že jde o parodii. Dílo se ve své době zcela vymykalo šedému průměru a přes četné socialistické reálie je nadčasové.

21.01.2020 4 z 5

Zikmund 100 Zikmund 100 Tomáš Vaňourek

Z knihy je patrný rozdíl jak navštívených míst, tak i cestování dnes a před 60 lety. Dříve to byla unikátní cesta za poznáním, dnes dostupná komerce a cestovatelé hledají hlavně dobrodružství mimo turistické oblasti. Hoši to vzali letem světem a stejně je psaná i tahle kniha. Bohužel příliš často obsahuje pasáže pouze o tom, jak složitě hledali původní kompozici a jak ji nakonec vyfotili, ale fotka samotná v knize chybí. Působivé jsou osobní příběhy a silné momenty setkání obou cestovatelů s lidmi a historií. Fotky jsou vynikající, ale očekávala jsem jich daleko více.
Po shlédnutí stejnojmenné výstavy doplňuji: Výstava je super, jsou na ní opravdu srovnávací fotky dnes/dříve. Nechápu, proč se do knihy nedostaly.

07.01.2020 3 z 5

Zlámané kosti Zlámané kosti Angela Marsons

Komerčně velmi dobře napsaná moderní detektivka, ovšem na konci stěží uvěřitelná rvačka Kim s pachatelkou, místy mi vadilo trochu moc moralizování o osudu přistěhovalců, zatímco jejich pocity a osud uneseného dítěte se odbyly dost rychle.

17.12.2019 3 z 5

Buddhova vize Buddhova vize Tom Lowenstein

Fundovaně napsaná kniha se mi nečetla snadno, protože obsahuje velké množství faktů z historie budhismu. Nejedná se o text náboženský, ale je psána čistě racionálně. Obsahuje i výčet dochovaných budhistických památek, k němuž se chci vrátit a snad některé i navštívit.

04.12.2019 4 z 5

Elektrické magistrály Elektrické magistrály Ivo Pechar

Příručka vydaná k propagačním účelům mě překvapila tím, že obsahuje i spoustu důležitých a zajímavých informací z historie elektřiny. Je ovšem zaměřena hlavně na přenos elektřiny na dálku.

03.12.2019 4 z 5

Povídky o daních Povídky o daních Ephraim Kishon

Brilantní, zábavné, nadčasové. Nejen u nás jsou daně nesmyslně složité. Daněmi se zabývám dlouhou dobu a u této knihy jsem se bavila od začátku do konce.

01.12.2019 4 z 5

Pět Tibeťanů Pět Tibeťanů Christopher S. Kilham

V úvodu je cenný popis jednotlivých čaker, jinak je tento úvod spíše pro úplné začátečníky. Vlastní jádro knihy tvoří 5 - 6 cviků, které Evropani viděli cvičit zkušeného mnicha v k Tibetu. Začátečník, který navíc chce v krátkém čase dosáhnout co nejvíc, by si mohl některými z nich i ublížit, např. Tibeťan č. 3 - rychle prováděné záklony, kdy se doporučuje prohnutí v pase. V józe se tento cvik nazývá pozice velblouda a cílem je naopak co nejmenší prohnutí v pase a co největší prohnutí v hrudní oblasti. Cvičím jógu asi 19 let a některé cviky a meditace uvedené v závěru knihy jsou pro mě inspirací, konečné hodnocení knihy napíšu případně po vyzkoušení.

29.11.2019 3 z 5

Oživené hroby Oživené hroby Karel Sabina

Kniha střípků z vyprávění politických vězňů z rakousko-uherského vězení mě příliš nechytla ani nepobavila. Zakládá se sice na autorových osobních zážitcích z pobytu z vězení, ale je psána ve 3. osobě, jakoby se ho osudy Čecha ve vězení nedotýkaly. Uplácení dozorců je zde zcela běžnou věcí, díky které si opatřují potřebné věci a zprávy zvenčí. Na archaický jazyk jsem si zvykla, ale čekala jsem od knihy více.

31.10.2019 3 z 5

Plzeňská diecéze: Ukazovat s láskou cesty evangelia Plzeňská diecéze: Ukazovat s láskou cesty evangelia Jindřich Zdeněk Charouz

Velmi fundovaně napsaná historie vzniku Plzeňské diecéze a její vývoj v těžkých podmínkách sekularizovaných západních Čech, postižených dodnes odsunem Němců a vojenskou přítomností na rozsáhlých územích za komunismu.

10.10.2019 4 z 5

Ukrojte si u nás Ukrojte si u nás Josef Staněk

Prokousat se knihou mi dalo zabrat, protože je psána popisným stylem z dob reálného socialismu, kdy středobodem zeměkoule byl Sovětský svaz. Zcela v ní chybí fotografie a technické nákresy mlýnů aj. zařízení. Zajímavá byla jenom kapitola Chléb v moudrosti lidu obsahující přísloví a rčení o chlebu a částečně i recepty na konci knihy. Zbytek knihy je poskládán z drobtů z historie + neustále se opakuje hlad prostého lidu + vykořisťování ze strany kapitalistů (tj. drobných živnostníků-pekařů, trhovců a statkářů) + historie boje pekařských dělníků za osvobození.

25.09.2019 2 z 5

Vonička lidové poezie Vonička lidové poezie Oldřich Vyhlídal

Lidové veršovánky mně připomněly lidové písně a možná ve spojení s hudbou by byly pro mě zábavnější. Náměty se stále opakují a jsou na jedno brdo. Básničky jsou v knize řazeny od počátečního písmene první sloky. Na konci v obsahu se dozvíme, odkud pocházejí.

05.08.2019 3 z 5

Římské aféry I. Římské aféry I. Massimo Felisatti

Oddechové retro detektivky ze 70. let dvacátého století, kdy počítač zabíral celé místnosti a mobily neexistovaly. Tomu odpovídá poklidné tempo a srozumitelnost děje.

29.07.2019 3 z 5

Stalo se jedné červencové noci Stalo se jedné červencové noci Jan Fridegård

Příběh primitiva psaný primitivním jazykem a myslím, že i se špatným překladem.

02.07.2019 1 z 5

Letní pohodovka, ke které jsem musela dozrát (před mnoha lety ve slovenštině nedočteno). Nádherný, laskavý humor. Kromě dávky optimismu mě její čtení obohatilo poznáním, že Temže se jezdila oběma směry - proti proudu i po proudu.

28.06.2019 4 z 5

Bílý oleandr Bílý oleandr Janet Fitch

Pěkné počtení určené zejména pro dospívající dívky, zaujaly mě hlavně momenty vztahu matky a dcery. Mohu jen litovat, že za mého mládí nic takového u nás nevycházelo.

07.06.2019 3 z 5

Miroslav Horníček - 100 let Miroslav Horníček - 100 let Mojmír Weimann

Jsem ráda, že mohu mít v knihovně životopisný přehled mého oblíbeného umělce, který se nepřestal hlásit k rodné Plzni. Jeho životní elán byl obdivuhodný a nezdolný optimismus k pohledání.

06.05.2019 4 z 5

Mafie po listopadu, aneb, Ryba páchne od hlavy Mafie po listopadu, aneb, Ryba páchne od hlavy Zdena Frýbová

Kniha nesplnila moje očekávání, že poodhalí a rozplete chapadla mafie v nejvyšších kruzích politiky. Místo toho se zabývá pokračováním předlistopadových zločinců po sametové revoluci v oblasti prostituce a dětské pornografie. Na můj vkus příliš černobílý pohled na bezúhonné studentky nucené stát se call - girls a hlavně přespříliš politické propagandy ve prospěch levicových stran, místy až demagogie ("diskriminace důchodců, kteří platí z příjmů o 108 % vyšší daně než ostatní občané").

04.05.2019 2 z 5