KnihovniceVěra KnihovniceVěra komentáře u knih

Hříšná Riviéra Hříšná Riviéra Geoffrey Bocca

Koho zajímají 50 let staré bulvární zprávy o Riviéře a jejích snobských obyvatelích a návštěvnících, nechť si počte. Pro mě absolutní ztráta času - nedočteno.

05.10.2020

Snadné a zábavné čtení, které odhaluje bezstarostnou povahu cestovatele Ládíka, který se bez přípravy vydává jen tak objevit charakter zakavkazských národů a místní krajinu. Vadilo mi, že tam nebyly žádné mapy ani fotky a tak od tohoto autora již nic asi hned tak neotevřu.

04.10.2020 3 z 5

Tak nevím podruhé Tak nevím podruhé Jiří Menzel

Tak nevím, co napsat. O mrtvých jen dobře, ale tuto knihu jsem přečetla za odpoledne a nic mi nepřinesla. Autor moralizuje a odsuzuje drsné praktiky po Sametové revoluci, i když říká, že moralizovat nebude. Nelíbí se mu praktiky předávání cen, ale sám různá ocenění přijímal ...

24.09.2020

Lůsy Lůsy Jindřich Šimon Baar

Hezký úvod a závěr knihy strhující, ale prostředek se trochu vlekl jak nastavovaná kaše - příliš mnoho zbytečných postav. A zase jako u předchozích dílů vyčnívá a září nádherná Božena Němcová jako vzor vlastenky. Navíc v tomto dílu se Domažlice a Klenčí probouzí k vlastenectví.
Celkově hodnotím trilogii kladně, věrně líčí rok na vsi a život sedláků v Klenčí a na Chodsku, nádherně popisuje přírodní děje a náboženské obřady s tím spojené, ovšem konkrétně toto vydání se dle mého názoru nepovedlo co do obálek a ilustrací.

24.09.2020 4 z 5

Osmačtyřicátníci Osmačtyřicátníci Jindřich Šimon Baar

Přes nevýstižný název a nepěknou obálku velmi dobré počtení. Pohodové líčení lidových zvyků spjatých s jarní přírodou, velmi dobrá charakteristika sedláků a situace na malém městě Klenčí. Jedná se vlastně o jakousi kroniku či obrázky ze života městečka, z čehož vyčnívá jediná kapitola opěvující Boženu Němcovou. Lépe se mi četlo než první díl, pokračuje napínavý spor o lůsy.

10.09.2020 4 z 5

Paní komisarka Paní komisarka Jindřich Šimon Baar

Přestože mě kniha odrazovala svým názvem "paní komisarka", zjistila jsem, že se jedná o ženu komisaře celní správy Josefa Němce, spisovatelku Boženu Němcovou, a nakonec se mi velmi dobře četla. Jedná se o mírně zidealizovaný pohled do života lidí v Klenčí pod Čerchovem v polovině 19. století, kdy jsou zachyceny jak tradiční zvyky a soužití lidí s přírodou, tak i společenský život a spory mezi jednotlivými skupinami obyvatel a mezi Čechy a Němci. Postavy jsou velmi věrohodné a je vidět, že autor prostředí důvěrně zná a miluje tento kraj.

15.08.2020 4 z 5

Naprostá klasika a v necenzurované podobě. Protože ty nejznámější znám zpaměti, úplně mi spadla brada, že některé nevinné věty a názvy z nich byly v komunismu vyškrtány.

05.08.2020 5 z 5

Putování s oslem Putování s oslem Josef Fousek

První část knihy Na vandru s Honzou psaná stylem tradičních povídek Šimka a Grossmanna mě velmi bavila, následující fotky z cest jsou velmi špatné kvality a další část Oslí reportáže by již v knize nemusely vůbec být, neboť se v nich opakuje mnohé z první části, navíc psané formou nezáživných deníků.

01.08.2020 3 z 5

Ditta, dcera člověka Ditta, dcera člověka Martin Andersen Nexö

Román se mi dobře četl, přestože má přes 600 stran. Připomíná spíše dívčí román, styl odpovídá době vzniku, chyběl mi hlubší pohled do motivace a emocí postav. Hlavní hrdinka Ditta představuje jakýsi prototyp obětavé ženy, která myslí jen na ostatní, ne na sebe, nebo nemyslí vůbec a řídí se pouze srdcem. Ze všeho nejvíce miluje děti, kterým obětuje celý život. Paradoxně je nucena vzdát se svého prvorozeného syna a posléze se odmítá provdat za jeho otce, přestože by jí to ulehčilo život. Dle mého názoru mylně je označován jako proletářský román, jedná se prostě o příběh že života nejchudších dánských lidí, kdy i děti jsou nuceny vydělávat peníze. Někteří nalézají oporu v bohu, ale autor se spíše přiklání k vidině socialismu, který by pomohl vyřešit ostré sociální rozdíly.

31.07.2020 3 z 5

Hra na fanty Hra na fanty Dick Francis (p)

Dobře se čte, má spád, trochu neuvěřitelný příběh hlavního hrdiny, jak se ze všeho dostane se štěstím.

01.07.2020 4 z 5

Jan Zrzavý vzpomíná Jan Zrzavý vzpomíná Jan Zrzavý

Prostě osobní vzpomínky významného malíře, úvod k pochopení jeho díla, dosti kusé. Některé obrazy, o jejichž vzniku píše, nejsou v obrazových přílohách.

27.06.2020 3 z 5

Život s hvězdou Život s hvězdou Jiří Weil

Překvapivě dobrá kniha vzhledem k roku vydání 1949. Silný životní příběh napsaný jednoduchým Hemingwayovským způsobem, pouze s jedním hlavním židovským hrdinou žijícím osaměle v období holocaustu. Příběh vystihuje děsivou atmosféru, ale otevřený konec není dle mého názoru pesimistický, hrdina v závěru ztrácí strach ze smrti, což ho osvobozuje.

25.06.2020 4 z 5

Lázeňská kúra Lázeňská kúra Ivanka Devátá

Oddychovka.

21.06.2020 3 z 5

Idiot Idiot Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Tak jsem si konečně ve zralém věku přečetla povinnou literaturu ze střední školy, bohužel jsem ovlivněna jistou nechutí k ruské duši a kultuře vůbec, protože nám byly v totalitě vnucovány.
Ruská duše je zde vylíčena mistrně, zejména petrohradská smetánka, která nemá nic na práci, jen nekonečné diskuze v salónech, návštěvy, slídění po senzacích a pomluvy. Hlavní hrdina nechce nikoho zklamat, všem rozumí, chápe je a chce jim vyhovět a pomoci, tj. z dnešního pohledu se jedná o adepta na kurz asertivity.
Dialogy se vlečou někdy až nesnesitelně, jindy naopak přímá řeč zcela chybí a určitý časový úsek se přeskakuje. Vadil mi pomalý spád děje, ale uvědomila jsem si, že jde o román psychologický. Též si připadám jako idiot, že nechápu obrovskou hodnotu této knihy a její přínos světové literatuře.

17.06.2020 4 z 5

Mistr Jeroným Mistr Jeroným Antonín Dvořák

Bezpochyby hodnotná kniha, bohužel jsem ji četla v takovém rozpoložení, že jsem nebyla schopná se plně soustředit a ocenit košatý historizující jazyk. V postavách jsem se ztrácela a tituly církevních hodnostářů mi připadaly zbytečně se opakující.

30.04.2020 4 z 5

Afghánistán: Peklo paradoxů Afghánistán: Peklo paradoxů Tomáš Řezáč

Kniha nabízí sice jednostranný, ale přece jen pohled do historie Afganistánu, který nechce ani komunismus, ani kapitalismus, přesto na jeho území stále velmoci podporují ozbrojené konflikty. Autor popisuje historii 11-leté války někdejšího sovětského impéria v této zemi a události bezprostředně předcházející a následující, ale pohled není objektivní, autor jednoznačně straní sovětské agresi. Připouští sice chyby soudruha Brežněva a jeho poradců, ale hlavně lituje chudáky sovětské vojáky, stále užívá rétoriku studené války a v místním muslimském obyvatelstvu vidí nepřátele socialismu. Bohudík, že kniha není delší.

21.03.2020 2 z 5

Moje nová svoboda Moje nová svoboda Zohre Esmaeli

Vysoce hodnotím zejména autenticitu příběhu a přiblížení způsobu myšlení muslimských emigrantů. Spisovatelské zpracování mohlo být lepší, v podstatě je kniha psána jako memoáry zřejmě primárně určené mladým lidem. Dobře se mi četla první část o útěku a druhá část o pobytu v Německu, poslední dva díly o práci modelky jsou útržkovité a trochu zmatené.

14.03.2020 4 z 5

Brunův koktejl Brunův koktejl Martina Kopřivová

Lehké oddychové čtení ze života puberťáka, závažné téma je podané čtivě. Podle stylu psaní i vývoje samotného příběhu mi přijde, jakoby bylo napsáno programově v boji proti drogám tak, aby oslovilo mladé lidi.

11.03.2020 3 z 5

Indiáni bez tomahavků Indiáni bez tomahavků Miloslav Stingl

Očekávala jsem cestopis, ve skutečnosti se jedná o historii Indiánů v celé Americe od nejstarších dob do 60. let 20. stol. Kniha nabitá fakty mně dala zabrat, hlavně začátek se jmény tolika panovníků... Pak jsem se začetla, ale poslední 2-3 kapitoly plné socialistické propagandy jsem vysloveně protrpěla. Oceňuji jmenný a zeměpisný rejstřík v závěru knihy, ke kterému se v případě potřeby chci vrátit. Naopak mi chyběla jakákoli mapa nebo názorná časová osa historických událostí, unavovalo mě stále vytahovat atlas a hledat si v něm místa, o kterých autor píše. Celková grafická úroveň včetně fotografií odpovídá době vydání a je slabší.

06.03.2020 4 z 5

Zakázaná Šumava Zakázaná Šumava Vladimír Kunc

Fotodokumentace dříve zakázaných částí jižní Šumavy, nyní napadených kůrovcem, na mě působí trochu depresivně. Hledala jsem spíše takové klasické, které bych si zvětšené pověsila do obýváku, což z této knihy je jen pár.

06.02.2020 3 z 5