KnihovniceVěra KnihovniceVěra komentáře u knih

Věčnost Věčnost Ferreira de Castro

Nesporným kladem knihy je nádherné líčení přírody ostrova Madeira, kde se děj odehrává. Oceňuji také přiložený plánek ostrova i hlavního města Funchal a slovníček portugalských výrazů. Tímto výčet kladů končí.
Hlavní hrdina Juvenal je nedůvěryhodný chlápek, který sice oplakává manželku, ale zároveň se honí se za každou sukní a ze všeho nejvíc touží odstranit smrt, změnit svět a vyřešit chudobu. Líčení jeho duševních stavů a myšlenek je vyčerpávající i s ohledem na jazyk připomínající filmy pro pamětníky a zřejmě špatný překlad.
O jeho práci s vysazováním stromů jsem se nedozvěděla téměř nic, spíše se píše o tom, jak zvýšil dělníkům plat a pak se zapojil do demonstrace, kdy dokonce nezasáhl proti vzbouřencům, kteří chtěli spálit jeho rodný dům obývaný rodinou jeho bratra. Tento fantasta a fanatik je nakonec vyhoštěn z ostrova a když mu jeho milenka Elizabeth oznámí, že s ním čeká dítě, konečně pochopí, v čem je věčnost.

02.08.2022 2 z 5

Ublížení na těle Ublížení na těle Margaret Atwood

Začátek knihy, vlastně skoro tři čtvrtiny mě nezaujaly, povrchní nahlížení hlavní hrdinky Reny na svět mě nechytlo, občas sice v intimní chvíli odhalila něco hlubšího, ale celkem mě to připadalo dost tuctové. Ovšem konec románu je strhující, ten teprve dal celému příběhu smysl. Jsem ráda, že jsem dočetla celý, a to i díky čtenářské výzvě.

17.07.2022 4 z 5

Deník americké manželky Deník americké manželky Sue Kaufman

(SPOILER) Dobrá oddychovka s překvapivým otevřeným koncem, který mi nějak nezapadá do celého stylu knihy. Autorka se celou dobu doslova nimrá v detailech, hrdinka Tina jakoby přešlapuje na místě a hledá chyby v sobě a nakonec její manžel náhle prohlédne a rozpláče se .... dost neuvěřitelné.
Pokud odhlédnu od materiálního zabezpečení americké ženy 70. let min.století nesrovnatelné s poměry u nás, tak se jedná o typické pocity odloučení v domácnosti s malými dětmi, kdy žena útrpně snáší manželovo despotické chování a problémy v manželství neřeší, ale utíká se k nevěře. Tak trochu jsem nepochopila, proč Tina zůstává doma závislá na manželovi a nepustí se do něčeho, co by ji bavilo a naplňovalo, když má fůru volného času, na všechno kromě venčení psa objednává služky, uklízeče a opraváře.
Díky odlehčenému sebeironickému stylu se mi dobře četlo.

28.06.2022 3 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Klasický příběh o lásce až za hrob (doslova) odehrávající se v puritánské viktoriánské Anglii a na pustých vřesovištích na mě působí magicky hlavně díky filmovému zpracování. Mé očekávání, že kniha bude také tak dobrá, ne-li lepší, se nesplnilo. Vadilo mě, že celý příběh vypráví ukecaná nesympatická služka Nelly se sklony do všeho zasahovat a chyběla mi větší autentičnost postav (proto byl pro mě lepší film).

21.06.2022 4 z 5

Čarodějný les Čarodějný les Jurij Markovič Nagibin

Skvěle vylíčená příroda je chrámem, do něhož přicházejí ruští lidé s vášní pro lov, rybaření a sběr hub a nacházejí v ní útěchu, klid a vztahy bez přetvářky. Věrný obraz ruského člověka, který se jezdí odreagovat od všedního života do divočiny s kamarády a litry vodky, a to včetně komunistických funkcionářů své doby.

08.06.2022 3 z 5

Tři měsíce Florencie Tři měsíce Florencie Mary Carter

Kniha mě zaujala svou obálkou, ale samotný obsah zklamal. Slibovaný popis Florencie mě neuchvátil a příběh praštěné americké blondýny, která reaguje na manželovu nevěru tím, že o tom každému na potkání vypráví a provádí různé ztřeštěnosti, mě nebavil. Celou tu sérii trapností pak odstřihl překvapivý konec.

16.05.2022 3 z 5

Hon na čarodějnice Hon na čarodějnice Bedřich Šindelář

Autor shromáždil velmi rozsáhlý a jistě na svou dobu cenný soubor faktů o čarodějnických procesech v mnoha zemích, ale zpracování je poznamenáno jeho komunistickým přesvědčením o ateismu. Kniha je psána spíše jako učebnice dějepisu ze socialismu a díky tomu se mi špatně četla.

03.05.2022 3 z 5

Dům na střeše Dům na střeše Mignon Good Eberhart

Tato starší detektivka se mi velmi dobře četla díky poklidnému tempu a omezenému okruhu postav z jednoho domu, druhá půle mě vyloženě bavila, protože byla velmi napínavá, ale konečné rozuzlení příběhu mi přišlo dost neuvěřitelné.

31.03.2022 3 z 5

Čas žít, čas umírat Čas žít, čas umírat Erich Maria Remarque (p)

Velmi silná, pravdivá a aktuální kniha i v dnešní době (bohužel)

24.03.2022 5 z 5

Vzpomínky na budoucnost Vzpomínky na budoucnost Erich von Däniken

Přesně jak tu píší mnozí: když jsem v mládí četla poprvé, byla to bomba. Teď mě přišla hodně demagogická, zmatená a nevědecká, když nejdřív vyslovuje nezvratné přesvědčení, že Zemi navštívili mimozemšťané, a pak teprve vyzývá vědce, aby mu na to sehnali důkazy.

21.03.2022 2 z 5

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Po dočtení mám dojem, že už autora znám dokonale a nic od něj nepotřebuji číst. Zřejmě povedená autobiografie.
Ano, získala jsem celkový pohled na Ameriku 70. let, kdy tam začínal feminismus a změny pohlaví, doprovázený brutalitou a strachem.
Do románu však autor narval jak americká feministická hnutí, tak hodně svých osobních zkušenosti studenta, zápasníka, spisovatele, milence, otce a dokonce i úryvky svých děl, celkově vytvořil dějově přeplácané dílo, místy trochu povrchní.
Vadila mi "ukecanost" a nechutné rozpatlávání detailů hlavně u smrtelných zranění jako z bulvárního tisku. Naopak mi místy velmi chyběl hlubší pohled do citového života postav, hlavní hrdina Garp byl dle autora ovládán hlavně strachem, dle mého hlavně ješitností sebe sama jako spisovatele (což někteří pochopili jakože si dělá sám ze sebe legraci - mně unavovalo číst, kolikrát byla vydána jeho první povídka...)
Slova hlavního hrdiny v 8. kapitole vystihují alespoň první půli románu dokonale:
Garp se vyjádřil, že žádné teoretické "poslání" v úmyslu vůbec neměl .....napsal "vážnou komedii o manželství, jen sexuální frašku".
Ano, je tam několik pěkných věrohodných kapitol, které se četly samy - autohavárie, kde Garp rozrušený z odhalené nevěry narazí do auta, v kterém je jeho žena s milencem, dále pak praktiky knižního nakladatele, jak využít lidského neštěstí k větší popularitě knihy.
Pak až do konce autor přehání s dotahováním osudů až do smrti všech postav.

03.03.2022 3 z 5

Král Šumavy Král Šumavy Rudolf Kalčík

Kniha ještě detailněji než film popisuje praktiky příslušníků Sboru národní bezpečnosti po Únoru 1948 na hranicích s Bavorskem, jednostranně vyzdvihuje jejich "zásluhy" o zadržení lidí nepřátelských nebo nepohodlných komunistickému režimu, kteří se rozhodli odejít na Západ. Zatkli je třeba jen proto, že vystoupili z autobusu blízko hranic a nesli si kufry = pokus o trestný čin opuštění republiky. Vadil mi ten autorův třídní pohled, kádrování lidí a oslava věčně vzteklých soudruhů z SNB. Jejich těžká služba ve mně nevyvolala soucit, vždyť se do SNB přihlásili dobrovolně (teprve později pro roce 1950 byla zřízena Pohraniční stráž a hranici střežili vojáci povinné základní služby, ale to už je mimo časový rámec tohoto románu).
Opravdu přesná ukázka té doby vysídlování pohraničí, nastolování komunistických praktik včetně opěvování třídně uvědomělých hrdinů, jejich kulturní činnost (dechovka v místní hospodě)...
Za mě horší než film.

27.01.2022 2 z 5

Poslední příležitost Poslední příležitost Richard Schweizer

++ napínavý strhující děj
+ čtivé, snadné k pochopení - nemnoho postav, jedna časová osa jako ve filmu
+ velmi dobře se čte i přes datum vydání 1946, neobsahuje žádnou komunistickou propagandu
- trochu jednoduchý jazyk, místy pravopisné chyby

14.01.2022 3 z 5

V srdci země V srdci země John Maxwell Coetzee

Příběh odehrávající se převážně ve fantazii hlavní hrdinky, osamělé bílé dcery farmáře kdesi uprostřed jihoafrické pouště, mě příliš neuspokojil. Přehnané výmysly její žárlivé zakomplexované mysli mně připadaly přehnané, rozporuplné, frustrující a vzbuzující depresi.
Příběh se pro mě postupně stal poutavým jen proto, že mě zajímalo, co se odehrálo skutečně a co jen v představách.
Nakonec se mi ulevilo, když autor vyjevil hluboké myšlenky pocházející z jejího spojení s kosmickými bytostmi a celé dílo získalo smysl, totiž ukázat na obtížnost úniku z konvencemi spoutané otrokářské společnosti.

10.01.2022 3 z 5

Ministerstvo strachu Ministerstvo strachu Graham Greene

Teprve po dočtení všech těch nepravděpodobných situací a absurdit jsem pochopila, že se má jednat o parodii, tragickou grotesku o kriminálním pátrání, válce, fašismu, vraždě ze soucitu a lásky... atd. co kdo si uvědomí. Absurdní je i sám název, který evokuje všemocnou nadvládu nejmenované centrály moci, ale největší strach vzbuzuje láska. Nakonec se ani nedovíme, co bylo na tajných špionážních fotkách ... Prostě talentovaný autor si jen tak pohrál s těmito tématy, nad nimiž se lze zamýšlet, bavit (to nedokážu), nebo odložit jako obyčejnou psychologickou detektivku.

07.01.2022 4 z 5

Motýlí čas Motýlí čas František Hrubín

Lyrické básně Františka Hrubína doprovázejí něžné kresby Maxe Švabinského. Lehké, srozumitelné.

29.12.2021 4 z 5

Fejetony do kabelky Fejetony do kabelky Rudolf Křesťan

Oddechové celkem zábavné čtení, krátké povídky do čekáren apod.

28.12.2021 3 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Silný příběh. Velmi čtivě napsáno, ale vzhledem k tématu smrt obecně a utrpení Židů za 2. světové války jsem četla po kouscích. Jinak bych už jen opakovala, co je tady v komentářích.

20.12.2021 4 z 5

Ročník jedenadvacet Ročník jedenadvacet Karel Ptáčník

Přestože vyprávění běží nekomplikovaně v jedné časové linii, nečetlo se mi lehko kvůli závažnosti tématu. Na knize oceňuji autenticitu zážitků totálně nasazených chlapců, poměrně objektivně jsou vykresleny jednotlivé charaktery postav různých národů a přesvědčení. Z tohoto marastu se zrodil bezmezný obdiv autora ke komunismu a Sovětskému svazu. Ovšem že hlavní hrdina Honzík učil po večerech své kamarády azbuku, to už bylo na mě trochu moc.

11.12.2021 4 z 5

Eugen Oněgin Eugen Oněgin Alexandr Sergejevič Puškin

Nádherné verše, romantická atmosféra, velmi dobře se mi četlo zhruba do dvou třetin, kdy se odvíjí děj milostného příběhu, z dnešního pohledu banální, na celé knize je ovšem nejhezčí krásné lyrické zpracování, příroda, lehký nástin života ruské šlechty a krajiny... Vrcholné dílo romantické literatury.
Pak velký dějový střih: básník opouští hlavního hrdinu a věnuje se sobě, k postavám se vrací po letech, kdy už jsou obě hrdinky vdané a Oněgin (překvapivě) už se nenudí, ale je zamilovaný.
Nejvíc mi vadily vynechané sloky, které Puškin nechtěl nebo nemohl otisknout kvůli cenzuře v carském Rusku, které jsou zařazeny vzadu ve zvláštním oddíle, kdy sám autor připouští, že přerušují souvislost vyprávění (proč nebyly ve vydání roku 1956 znovu zařazeny, kam patří?)
Román je torzem, když autor poslední část o povstání děkabristů spálil opět z obavy z cenzury. Doslov Bohumila Mathesiuse dokresluje, proč bylo toto dílo za socialismu tak propagované (raději nečíst).

21.11.2021 4 z 5