Deník americké manželky

Deník americké manželky

S ironickým nadhledem předkládá autorka deníkové záznamy americké ženy, manželky úspěšného advokáta a matky dvou dcer.

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/35467/denik-americke-manze-35467.jpg 3.9115

Diary of a mad housewife (1971)

Vydáno:, Odeon

Šmoulinka1980

Z knihy jsem oproti většině dost zklamaná. Nemohla jsem se vůbec začíst, hlavní hrdinka Tina mně byla nesympatická a její chování mě vytáčelo. I chování manžela, které bylo despotické a ponižující, se mi vůbec nelíbilo a psychické problémy Tiny byly logickým výsledkem. Zachránil to závěr, kdy u mě manžel "stoupl na ceně" tím, jak se otevřel a upřímně vše přiznal.

GreenMagritte
29.12.2017

Kniha pro mě byla příjemným čtením, které mi v mnohých pasážích připomnělo Woodyho Allena, jeho ironii, jeho nekončící fobie a umění vystihnout absurdnost určité situace. Zvláštní je, že Deník americké manželky chytře osciluje mezi více žánry a jeho vyznění se bude lišit podle toho, v jakém věku se zrovna do čtení dáte. Kdyby Sue Kaufmanová přidala více komických situací, mohl vzniknout čistě humoristický román, kdyby však ubrala ze své ironie a vtipu, vzniknul by vážný román o manželce, která balancuje nad propastí deprese. Sue Kaufmanová však namíchala z obojího trochu, takže s Tinou budete místy soucítit, ale také se zasmějete jejímu břitkému a pohotovému humoru. Chvílemi jsem přemýšlela, jestli se dá tato kniha vnímat i jako nějaká feministická zpověď, ale nemyslím si, že by ji Sue Kaufmanová takto zamýšlela. Hlavní hrdinka je příliš chytrá na to, aby nemohla dělat to, co doopravdy chce a co ji naplňuje, a svého manžela zřejmě doopravdy miluje. Hlavní hrdinka je jako i sám příběh nejednoznačná, čemuž odpovídá i závěr, který jako by implikoval, že žádný z nás není tak úplně bez bázně a hany. A k tomu všemu každého z nás může potkat osudná ŠESTATŘICETITIDA…

Jessica007
02.12.2016

Knížku jsem četla jako hodně mladá dospělá - už je to dávno. Tehdy jsem byla svobodná a bezdětná - a dost jsem "kroutila hlavou", jaké starosti má ta manželka - třeba sháněla opraváře na opravu myčky a byla z toho celá špatná, tehdy jsem neměla ani automatickou pračku.. Četla jsem knížku se zájmem, jen jsem nějak neměla úplně pochopení hlavně pro takové starosti s úklidem.

salamandrina
19.06.2016

Skvěle vykreslená hlavní postava. Přečetla jsem to jedním dechem.

lenka4756
07.08.2015

Ach, jak jí rozumím...

Ramilia
15.11.2014

Docela slušná, oddychová kniha. Výborná do MHD :)

Bonda
12.11.2014

Intelektuálka, která touží po umělecké kariéře, se dobrovolně stane ženou v domácnosti po boku milovaného muže. Po deseti letech zjišťuje, že manžel i dcery se k ní chovají s despektem, v rodině hraje submisivní úlohu a „skáče, kdykoli muž řekne SKÁKEJ“. Ani svou láskou už si není tak jistá. Z manžela se stal snob a nutí Tinu sloužit jako reprezentativní ozdoba na večírcích, za které rodina utrácí spoustu peněz. Tina se nerada podvoluje. Kniha obsahuje realistické, „typické“ pochody v mysli vdaných třicátnic, a stejně realistické dialogy, zřejmě nadčasovou „manželskou klasiku“. Vypravěčka (kterou je sama Tina v ich-formě) má zároveň vtip a disponuje sympatickým nadhledem, ironií a sebeironií. V nezáviděníhodné rodinné situaci pro sebe hledá nové místo a seberealizaci, postavení, v kterém by se cítila sama sebou a silná. Při hledání důstojné, smysluplné a naplňující pozice projde také vášnivou nevěrou…

Ukázka:

„Kde jsi vůbec byla?“ zeptala se mě Sylvie, zatímco si Goodmanovic děvčata zapínala s matčinou pomocí knoflíky a zipy.
V tu chvíli se mi vyjevilo mystérium vraždění neviňátek.
„Ve městě na vánočních nákupech.“
Sylvie zaregistrovala mé prázdné ruce. „Mělas upozornit Lotty. Málem padla do mdlob, když jsme my čtyři vešly do bytu. A pani Goodmanová už tady na tebe čeká hodinu.“
„Ne hodinu, Sylvie,“ řekla paní Goodmanová vlídně, napřímila se a postřehla výraz v mé tváři. Znenadání se zazubila a v jejích třpytivě modrých očích blýskl výsměšný, sebeironizující výraz. „Já vím, je to téměř k neuvěření, ale i u nás doma budeme žít civilizovaně. Příští týden k nám konečně nastoupí švédská služka a to konečně změní celý můj život. Co kdyby k nám Sylvie a Liz přišly o vánočních prázdninách, a až si je přijdete vyzvednout, zamkneme všechny holky i s tou Švédkou nahoře a konečně se spolu napijeme.“
Zasmála jsem se. Nebyla, jak jsem ji duchaplně pojmenovala, žádná má semblable nebo ma soeur – na to byla příliš zdravá a příliš milá.

alef
20.10.2014

Deník, který se lehce a příjemně čte. Příběh Tiny mě zaujal především díky několika zajímavým postřehům:

Americká manželka má depresi z úklidu, který nestíhá. Jak přitom takový úklid vypadá – zavolá firmu na mytí oken, firmu na pastování podlahy a firmu na praní prádla. Nádobí dá do myčky a nákup vyřeší telefonicky. To vše v 60. letech!

Skvěle jsem se bavila při popisu manželovy "nemoci" :-).

Nakonec ovšem zjistíme, že Tina, ač žena z jiného prostředí a s jinými možnostmi, má vlastně úplně stejné problémy a starosti jako my všechny ostatní: není dokonalá manželka, matka ani hospodyňka, a o to víc je mi tak sympatická.

niknikita
29.04.2014

Když jsem četla Deník americké manželky poprve, v dobách huboké totality, byla jsem rozčarovaná z toho, jaké "starosti" mohou trápit ekonomicky dobře zajištěnou ženu.Objednat čističe koberců vzbudilo mírně řečeno můj úsměšek, když jsem saponátem drhla koberce vlastní...
Doba dozrála i v naší zemi a jsme na tom s americkými manželkami podobně.
Ráda se k tomuto románu vracím už proto, jak dobře se čte.

fialka voňavá
22.06.2013

Autorka v této knize perfektně proniká pod povrch každodenního, zdánlivě fungujícího života. \hl. hrdinka Tina Balserová má 2 dcery a muže advokáta v
ew Yorku/ a nechce žít prázdným životem, bez lásky, propadá krizím, navštěvuje psychologa. \obrázek si utvoříme o tzv. lepší společnosti s jejími večírky, pletichami a příležit. flirty a nevěrami. Tina se pustí do vztahu, který musí být 100 % dke představ jejího milence Georga.
akonec se z nevěry zpovídá její muž a Tina mlčí. \kniha určitě stojí za přečtení.

Alma5
21.01.2013

Knihu jsem vytáhla z rodičovské knihovny, kde se nachází už dobrých 30 let :) a byla jsem příjemně překvapená, ani by mně nenapadlo že je kniha napsaná v roce 1971. Ačkoliv mně často připadají deprimující i komedie, tak tady to nebyl ten hlavní pocit.

jasmína
12.02.2012

Přesně souhlasím s komentářem Hanky876, skvělá relaxační četba, oddychová kniha.

Lidunika
07.11.2011

Kniha mě místy docela deprimovala :-) ale četla se dobře - konec jsem podvědomně vytušila :-))) a úplně se nemýlila.

Hanka876
04.10.2011