KnihovniceVěra KnihovniceVěra komentáře u knih

Jak vyrobit bumerang Jak vyrobit bumerang Luděk Sobota

Skvělý nestárnoucí humor zejména pro mě, když většinu pamatuji z televize a divadla.

10.07.2023 4 z 5

Červený pokoj Červený pokoj August Strindberg

Tato vychvalovaná údajně přelomová kniha mě dost zklamala, nejedná se o žádné zajímavé podnětné hovory umělců, ale o autobiografický příběh zhýčkaného závistivého začínajícího spisovatele Arvida Falka, který opustí úřednickou dráhu, promrhá dědictví a dá se na bohémský život. Píše verše, ale neví pro koho a kdo mu je vydá, když se těm bohatým vysmívá. Provokuje a kritizuje všechno a pohrdá všemi: politiky, podnikateli, bankéři, charitou, rozhádá se z vlastním bratrem, nadává si s uměleckými přáteli. Nakonec se nechá zaměstnat v novinách, ale tam mu zase vadí, že musí psát podle vůle vydavatele. Kritizuje tedy také šéfredaktory novin, ironizuje umělecký život, dějiny Švédska a nakonec i sám sebe mimo jiné proto, že se nešťastně zamiluje do herečky, ale ta jeho lásku neopětuje.
Celkové vyznění knihy je negativní (ironické, kritické). Obsahuje přehršel místopisných názvů stockholmských čtvrtí a zkomolených narážek na postavy švédských dějin. Autorův charakteristický všekritický a rýpavý styl mi nesedí.
Podařilo se mi to s námahou dočíst na dovolené pod zářivým jižním sluncem kvůli čtenářské výzvě, ale kniha se mi nelíbila.

08.07.2023 2 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Notoricky známá klasika díky filmovému a divadelnímu zpracování, která mrazí. Jen doufám, že nás Kombajn všechny nesemele...

26.06.2023 4 z 5

Občanská genealogie Občanská genealogie Kristoslav Řičař

Poprvé jako začínající genealog jsem tuto knihu četla málem jako bibli, napodruhé již chápu, že se jedná pouze o souhrn osobních poznatků a poznámek ze sestavování rodokmenu pana Lžičaře, jak sám uvádí. Kniha obsahuje některá zajímavá fakta a spoustu doporučení, ze kterých si každý musí vybrat a nechat se inspirovat, ne je brát jako neměnná, jak by bylo lze se domnívat z autorova stylu psaní.

08.06.2023 3 z 5

Základy genealogie 1. díl Základy genealogie 1. díl Boleslav Lutonský

Profesionální přístup ke genealogii - napsáno a vydáno Českou genealogickou a heraldickou společností. Pokud v budoucnu sáhnu po nějaké příručce k sestavování rodokmenu, tak jedině vydané touto společností.

19.03.2023 5 z 5

Romeo, Julie a tma Romeo, Julie a tma Jan Otčenášek

Nadčasová novela o krátké lásce studenta Pavla a židovské dívky Ester vystihuje atmosféru Heydrichiády.

12.03.2023 4 z 5

Mičurin, tvůrce rostlin Mičurin, tvůrce rostlin Igor K. Kryvda

Propagandistické vyprávění o životě a díle Ivana Vladimiroviče Mičurina mě místy až pobavilo, když jsem se dočetla, že tento přírodovědec odmítl pracovat v Americe, uvítal Říjnovou revoluci (ve svých 62 letech) a za svou dlouholetou práci dostal nejvyšší vyznamenání - pozdrav od soudruha Stalina. Ukrajinský spisovatel tak zcela zdiskreditoval průkopnické dílo šlechtitele rostlin Mičurina, který v zaostalém Rusku vyšlechtil stovky nových odrůd ovoce.

10.02.2023 1 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Čtenářská výzva přečíst si něco klučičího mě přivedla k této knize skvělého vypravěče.

07.02.2023 5 z 5

Šest žen Jindřicha VIII Šest žen Jindřicha VIII Paul Rival

Velmi hutná a výživná četba nabitá událostmi mě bavila, nebylo to suché. Autor přidává každé postavě lidské charakteristiky, a tak ji lze snadno zapamatovat.

13.01.2023 4 z 5

Báječný rok (deník 2005) Báječný rok (deník 2005) Michal Viewegh

Oceňuji intimní zpověď, kdy Michal Viewegh poodhaluje svůj soukromý život, překvapivě nežije jen psaním, ale dost pije, večer se potlouká po barech s holkama ... Chápu jeho stálé dokazování si úspěchů, když byl vychován v systému, kde kariéra byla nadávka. Sice komerčně úspěšný, ale uvnitř křehký, stále se nemůže srovnat s odvrácenou stranou úspěchu - s bulvárem, kritikou a s těmi, kterým se jeho knihy nelíbí. Proto je jeho otevřenost překvapivá, i s ohledem na jeho ženu.

30.12.2022 4 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Kniha začíná velice slibně, pak to trochu nesouvisle drhne, vzhledem ke kladnému hodnocení ostatních čtenářů jsem očekávala mnohem více, zejména poetičtější jazykovou stránku. Podle e-shopových listů knihkupectví se jedná o motivační literaturu, zřejmě protože obsahuje odkazy na další knihy a postavy z dětských i dospěláckých knih.

15.12.2022 3 z 5

Soukromý život Heleny Trojské Soukromý život Heleny Trojské John Erskine

Tohle má být humor? Stand up komedie s nekonečnými rozhovory mezi postavami, jejichž charakter se nemění a jen povídají povídají, mě vůbec nebavila, i když si autor vybral známé řecké hrdiny Meneláa, Agamemnóna, Oresta.... Krásná Helena nakonec vždycky všechny ukecala, ale dalo mi to zabrat přečíst těch 180 stran tlachání a plků.

08.12.2022 1 z 5

Rodokmen - Objevte tajemství vašeho rodu Rodokmen - Objevte tajemství vašeho rodu Kristoslav Řičař

Zjistila jsem, že se jedná se o nové vydání knihy Občanská genealogie, nikoli o novou knihu. Textově a stylisticky na několika málo místech upraveno k horšímu proti Občanské genealogii, vzhledem k roku vydání by si daleko více pozornosti zasloužila pasáž věnující se programům na elektronické zpracování rodokmenu.

28.11.2022 4 z 5

Minimum o rodokmenu Minimum o rodokmenu Vladimír Svoboda

Autor radí hlavně v oblasti administrativního uspořádání záznamů na papíry a do kartotéky, což v dnešní době počítačů a digitalizace archivů ztratilo smysl. Knížečka je jen příkladem uspořádání rodokmenu a má velmi malou informační hodnotu, snad jen slovníček cizích výrazů je mi k užitku.

07.11.2022 2 z 5

Třešně v rumu Třešně v rumu Michaela Janečková

Kniha se mi velmi dobře četla, svižně psáno facebookovou terminologií mladé autorky, kde se asi předpokládá sprostota.
Přetéká třeskutým humorem, který je většinou na úkor starší generace až do krajností - viz kapitola Starci a moře:
"Kardiaci se šli schovat do stínu, astmatici pryč od kvetoucího plotu, endoprotézy a vody v kolenou kecly na plastový zahradní nábytek a zbytek na cigáro. Řečeno jinými slovy šla jsem si sama zakouřit."
Tak tohle už je pro mě humor přes čáru.

02.11.2022 4 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Velmi dobře napsaný ženský thriller pro ty, co rádi čtou o tlachání kamarádek u kafíčka a obídků, taková dobrá komerce okořeněná trochou strachu.
Neodsuzuji to, bylo to napínavé, ale nějakou hlubší myšlenku jsem v tom nenašla, navíc tam bylo dost neuvěřitelných a nevyjasněných věcí, naivitou a ukecaností hlavní hrdinky počínaje a chybějícími informacemi o obyvatelích ostatních domů v Kruhu konče.

27.10.2022 3 z 5

Zahradníkův rok / Měl jsem psa a kočku / Kalendář Zahradníkův rok / Měl jsem psa a kočku / Kalendář Karel Čapek

Větší část knihy jsem četla jako dítě a něco z toho ve mně utkvělo až do dnešních babičkovských dnů, kdy jsem si to vychutnala znovu. Nemohu dát méně než plný počet hvězdiček.

22.10.2022 5 z 5

Baťův kanál: od myšlenky k nápadu Baťův kanál: od myšlenky k nápadu kolektiv autorů

Na dovolené u Baťova kanálu se mi dostala do ruky tato publikace plná zajímavých informací a fotek. Přečetla jsem jedním dechem s výjimkou kapitoly Baťův kanál v období 2002 - 2017, kde je nezáživný výčet oprav a prací v jednotlivých letech. Jinak skvělá a poutavá kniha.

30.09.2022 4 z 5

Pompeje / Horká linka / Letní svit / V pasti Pompeje / Horká linka / Letní svit / V pasti Robert Harris

Zkrácené verze Pompeje a Horká linka působí dost komerčně, Letní svit romantika, nejvíce se mi líbil román V pasti - tento bych si ráda přečetla znovu ideálně v nezkrácené verzi.

26.09.2022 4 z 5

Babičkou proti své vůli Babičkou proti své vůli Eva Dolejšová

Kniha mě bavila, zhltla jsem ji jako oddychovku, ale někdy to už autorka s tím humorem za každou cenu přehání (např. hlavní hrdinka Daniela neví asi ve 30 letech, jak vypadá celer?) a také zabíhá do zbytečných podrobností o tom, co ten den vařila a dělala s vnoučaty... Jsem už taky babička a příběhu Daniely rozumím tak, že se zbavila závislosti na manželovi a vybudovala si závislost na vnoučatech.
Za mě dobrý průměr ale zároveň chápu, že kniha je tak vysoko hodnocená ženami. Žádná by takový problém s manipulativním mužem řešit nechtěla, tak se dobře čte, jak to vyřešila tahle paní Daniela.

11.08.2022 3 z 5