Romeo, Julie a tma

Novela rozvíjí tragický příběh několikadenní lásky studenta a židovské dívky v dusné atmosféře Prahy za heydrichiády.

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/396859/romeo-julie-a-tma-kOq-396859.png 4.33110
Novely, Válečné, Literatura česká
Vydáno, Československý spisovatel

Kniha Romeo, Julie a tma

lernami
24. listopadu

Na první pohled ničím originální téma, přesto to ve mně zanechalo spoustu emocí. Autorovi se podařilo zobrazit lásku, tak jak já ji chápu a dokonale popsat ryzost citu (lásky, bezmoci, strachu, naděje..). Podařilo se mu zachytit něco nezachytitelného a na knížku budu ještě dlouho vzpomínat.:)

zaba335
12. listopadu

Velmi silná kniha plná emocí.

iveta3867
02. listopadu

zase trochu jiný příběh a pohled na situaci v protektorátu.. pěkné..

Terezka05

Za mě super! Kniha má své kouzlo, napětí a dostává čtenáře do očekávání.

Set123

Jsem mimořádně ohromen. Musím se vší upřímností přiznat, že toto jsem nečekal. Nepředpokládal jsem, že to bude špatná kniha, ale že se zařadí na list top tří letos přečtených, to pro mě bylo překvapení.

Už název samotný jistým způsobem nutí srovnávat. Kupodivu je však srovnání s Romeem a Julií méně trefné, než srovnání s Rollandovým Petrem a Lucií. A dovoluji si zde tvrdit, s veškerou úctou k panu Rollandovi, že Otčenášek je v každém směru lepší.

Plastičnost, s jakou se mu podařilo vykreslit tmu, je naprosto úžasná a počas celého čtení mě fascinovala. Od začátku knihy, do jejího konce jsem nebyl ve svém pokoji, ale v temné komůrce, za jejímiž zdmi hrozí nebezpečí, usilující o holý život. A tma je v ní nekonečná. Ano, ustupuje, když příjde Pavel. Tehdy přebírají vládu nad strachem, smutkem a nejistotou – tmou – pocity štěstí, lásky a něžnosti – světlo -, ale tma se nikdy nevzdává. Nikdy. A vždy se vrací a vystavuje Ester boji podobnému tomu Reovu s Apopem.

A konec tohoto boje nastává až s koncem světa.

Kniha mi byla o to bližší, že mi Ester hrozivě připomínala jednu slečnu, která je mi blízká a příběh jsem tak prožíval ještě citlivěji. Postava Pavla je mi také velice příjemná, stejně jako postava jeho „táty“ a tovaryše Čepka. A když má dojít ke střetu s postavou zápornou, stává se i nenávist stejně plastickou, jako láska k výše zmíněným.

Konec byl strašlivý. Nikoliv neočekávaně, ale stejně jsem celou dobu doufal v jiný konec. Doufal jsem ve světlo. A nepřišlo. Přišla jenom ukázka Otčenáškova mistrovského umu. V jednom bodě se mi dialogy zdály být poněkud nemotorné, ale tento pocit se objevil jenom v jedné kapitole a nepřetrval více než dvě stránky, takže pro knihu nemám vlastně nic jiného, než chválu.

000nugatovej

Po kolikáté jsem ji četl? Klasika. Čtivá klasika.

MilanCFC

Úžasně napsaná kniha se silným a smutným příběhem a nádherným jazykem. Navíc se mi dostalo do rukou první vydání tohoto díla a jeho zpracování je samo o sobě skvělé. Mě osobně "nadchlo", jakým způsobem Otčenášek zakomponoval historické události ohledně Heydrichovy krutovlády, atentátu i onoho závěrečného boje v pravoslavném kostele a jak to propojil s hlavní dějovou linií. Bohužel pak již bylo nějakou dobu jasné, jakým směrem se to v závěru vydá a na co se připravit. Ačkoliv chování Pavlova otce mě skoro až dojalo. A ano, také mě v jednu chvíli napadla menší podobnost s Petrem a Lucií. Stoprocentně doporučuji, a to ne jen těm, co potřebují nahonit povinnou četbu.

tittanie

Krásná novela, ale je velice smutná.