Romeo, Julie a tma

Novela rozvíjí tragický příběh několikadenní lásky studenta a židovské dívky v dusné atmosféře Prahy za heydrichiády.

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/396859/big_romeo-julie-a-tma-kOq-396859.png 4.33316

Kniha Romeo, Julie a tma

lily_maleckova
26. listopadu

O této knize jsme se učili na střední škole a už tam mě dějem zaujala, takže když se kniha objevila za super cenu, neváhala jsem s objednala si ji.
Kniha se mi líbila, jde o pěkné dílo, které dobře popisuje tehdejší dobu a myslím si, že by posloužila i jako dobrá kniha k maturitě

nicolettkaa
06. listopadu

Novelu jsem četla kdysi na SŠ, tenkrát se mi líbila a byl čas si ji připomenout. Dostala mě stejně jako tehdy. I když vše končí tragicky, byl příběh perfektní. Taková byla prostě doba.

Greena
05. listopadu

Příběh se odehrává v období druhé světové války v čase heydrichiády, což je těžké období během okupování českého území německými nacisty a období atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V novele od Jana Otčenáška se rozvíjí milostný vztah mezi židovskou dívkou Ester a studentem Pavlem. Ester se chystá na transport do koncentračního tábora a Pavel se rozhodne k odvážnému činu ji u sebe schovat. Stejně jako Shakespearův příběh stejnojmenných milostných hrdinů, je i tento válečný příběh tragický. Křehký příběh stojí rozhodně za přečtení…

bookwoman

Knihu jsem četla prozatím dvakrát - na základní škole a teď v maturitním ročníku jako četbu k maturitě. Dílo je velmi čtivé, je zde hezky vyobrazena láska dvou mladých lidí, která bohužel neskončí dobrým koncem. Konec knihy je teda předvídatelný, ale i přesto mě kniha bavila a jako maturitní četbu mohu jen doporučit.

betth

Z mého pohledu velmi nevyvážené. Popisné pasáže dechberoucí, rozhovory mezi Ester a Pavlem mě lehce iritovaly. Celkově ale velmi čtivé a doporučeníhodné.

david5746

Asi je dobře, že jsem knihu - jako skoro všechno, co bylo povinné či doporučené - v mládí ignoroval (a věnoval se primárně verneovkám a Remarqueovi). V dospělosti mi tato krátká, jazykově skoro až poetická, knížečka dala rozhodně mnohem víc, než by dala puberťákovi. Vlastně jednoduchý příběh mladé lásky "normálního" kluka a židovky a to v kontextu druhé světové války a pro protektorát nejšílenějšího období kolem atentátu na Heydricha (letos mi toto období úžasně podala skvělá kniha Dva proti říši, mohu jen doporučit).
Jazykově dnes trochu zvláštní, ale přesto čtivé. Občas drobné poskoky myšlenek, období apod.. Ale dá se zvládnout a ten smutný příběh za to rozhodně stojí.

oblakaknih

Tato kniha mě utvrdila v tom, že občas je třeba dávat šanci i knihám, které nás svým námětem nejprve tolik nezaujaly. Troufám si totiž říct, že pokud bych si tuto knihu nepřečetla, přišla bych o hodně.

Moc mě zaujal autorův styl psaní. Je velmi osobitý a s podobným vyprávěním jsem se ještě nesetkala. Navíc tím do příběhu vnesl jakousi přirozenou roztěkanost, která vystihla děj a hlavního hrdinu. Také zoufalství, které z textu vyplývalo, mě při čtení neskutečně zasáhlo.

Samotné postavy knihy mi ale nepřirostly k srdci tak, jak bych v tomto případě chtěla. Tím, že je kniha opravdu krátká, jsem si k nim totiž nestihla utvořit pořádný vztah. To možná ovlivňuje i můj názor na to, jak kniha končí.

Konec jsem si představovala trochu jinak. Sice si dokážu domyslet nějaké pokračování, ale přesto pro mě byl málo popsaný. Myslím, že pokud by kniha měla ještě o pár stránek navíc, odnesla bych si z ní více pocitů.

Spousta lidí má tuto knihu v povinné četbě a já ji moc doporučuji. Nejen, že je krátká, ale také za přečtení stojí!

soupik2012

Pan Otčenášek si v této novele umě pohrává se slovy a jak již napovídá samotný název knihy, rozehrává v ní svou vlastní shakespearovskou tragédii. Válečné období, doba temna, rasová otázka. Silná, jenom těžko představitelná témata, která mi nikdy nezevšední. Audiokniha je vynikající a načetl jí pan Saša Rašilov.