Romeo, Julie a tma

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Novela rozvíjí tragický příběh několikadenní lásky studenta a židovské dívky v dusné atmosféře Prahy za heydrichiády.

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/396859/big_romeo-julie-a-tma-kOq-396859.png 4.33624
Nahrávám...

Komentáře (440)

Kniha Romeo, Julie a tma

Petr874
26. března

Nemyslím si, že by kniha byla špatná, to ne. Ale romantické příběhy opravdu nejsou pro mě. Spíše mě ale zaujalo zákulisí samotného děje. A to, jak se žilo za Protektorátu (specificky v době heydrichiády). Opravdu otřesná doba.

Knihotyna
19. března

Romeo, Julie a tma je pro mě srdcovou záležitostí. Byla to jedna z prvních knih, která mě z mého seznamu literatury k maturitě opravdu silně zasáhla.
Jedná se o příběh mladých lidí - Pavla a Ester - za doby Heydrichiády.
Já jsem příběh četla třikrát, v roce 2013, někdy kolem roku 2019 a dnes. Poprvé jsem byla skoro maturantka, čerstvě zamilovaná, takže jsem si užívala lásku Pavla a Ester, cítila jsou přesně to, co cítí oni :).
Podruhé se pro mě jednalo o milé připomenutí něčeho, co jsme měli s manželem společné.
A dnes. Třetí čtení. Jsem dospělejší. Starší. Možná moudřejší. Mám více zkušeností a zážitků. Pár let jsem vdaná a co je nejvíce, mám svého milovaného syna. Právě pro poslední dva body pro mě tentokrát čtení bylo jiné. Více mě zaujaly povahy hlavních hrdinů - Pavel jako logicky a stoicky uvažující muž, Ester jako citlivá a velmi emoční dívka brouzdající svými myšlenkami, pochybnostmi a sny - úžasné spojení mužské a ženské energie, která se skvěle doplňovala a vzájemně se respektovala. Jako další stěžejní bod jsem více vnímala rodiče Pavla. A to především jeho tatínka. Lásku k synovi, pochopení nepochopitelného a snaha pomoct.
Myslím, že až budu opět starší a syn větší, najdu zde nové body k zamyšlení, které mě opět chytnou za srdíčko.


KnihovniceVěra
12. března

Nadčasová novela o krátké lásce studenta Pavla a židovské dívky Ester vystihuje atmosféru Heydrichiády.

simca9342
22. února

"Povinná četba na maturitu"
Válečná novela o tom, že válce někdy nedokáže zabránit ani láska, i když se o to dva lidé snaží. Příběh studenta Pavla a židovské holky Ester začíná na konci. Ester nemá na vybranou, musí se chystat do transportu. Kam stejně jako většina ostatních neví. To, že do něj nenastoupí je její štěstí. Potká Pavla, ten ji i přes vyhlášky o ukrývání osob jiného původu a trest, který se za ně dostane ukryje u sebe doma...
Příběh je stejně jako většina z doporučené četby pro maturanty zfilmovaný.

a304
19. února

Citace: "Já nechci, aby mě někdo nacpal do vagónu jako zvíře." Mnohé bylo zakázáno, dogma doby, neuposlechnutí, trestem pro celou rodinu smrt. Lidskost, přátelství, láska apod. projevem slabosti a zradou systému.
Očenášek odpornost fašizmu zpřítomňuje, abychom nikdy nezapochybovali, jak snadno a přezíravě je umožňováno , zapouštět kořeny nacizmu a zaplevelit svět.
Přirozenost jako je láska, probouzející se v mladé bytosti, znamená zradu nejbližších, jejich smrt. Jejich život pro systém je nežádoucí. Fašizmus začíná "nenápadně" , omezováním svobody slova /v demokracii ústavní právem/, to je prvé zašlapáno a při protestech se pořádek udržuje silou. Totalita určuje vše, i kterým vagónem, kdo, kam, kdy, jak, proč pojede...
Nikdy neříkej ,nikdy se to nevrátí. Proto doporučuji.

n.ezn.amy
13. února

Příběh dvou mladých lidí, kteří se potkali ve špatnou dobu, která nepřála jejich lásce. Potkat se v jiném čase, tak by třeba Pavel a Ester byli šťastní, ovšem tím, že ona byla židovka a bylo období stanného práva po atentátu na zastupujícího říšského protektora, bylo o jejich osudu rozhodnuto. Smutná a dojemná kniha, ve které až do konce doufáte v ten správný konec .....

Ella161
08. února

Krásný a dojemný příběh. Četlo se to úplně samo a k maturitě moc doporučuji. Určitě Vás to chytne za srdce a příběh budete mít ještě dlouho v paměti.

Doubravka1975
07. února

Pěkný, ale moc smutný příběh. Název příběhu mluví za vše.....
Pavel, Ester a ....

1 ...