Knihomol170 Knihomol170 komentáře u knih

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

(SPOILER) Kniha byla super. Saturnin vymyslel, jak se zbavit tety Kateřiny humorným způsobem. Potom, jak škodil Miloušovi, bylo také vtipné. Knihu doporučuji!

23.06.2022

Krysař Krysař Viktor Dyk

(SPOILER) Kniha se mi líbila protože byla krátká, kniha pojednává o krysaři. Krysař přichází do německého města Hammeln, aby vyhnal krysy. Potká Agnes, do které se zamiluje. Agnes jeho lásku opětuje. Krysař vyžene krysy za pomoci kouelné píšťaly, ale konšelé mu odmítnou zaplatit. Krystián se dozví o krysaři a nechce, aby se stýkal s Agnes. Agnes v záchvatu smutku skočí do propasti. Když to krysař zjistí, vezme píšťalu a začne hrát tak hlasitě, až to všechny obyvatele městečka přinutí ho následovat. Krysař je pak vede na vrcholek propasti Koppel, kde všichni skočí do propasti. Jediný, kdo přežije, je rybář Sepp Jörgen. Zvuk píšťaly na něj přestal působit, když uslyšel brek dítěte. Rozhodne se tedy najít ženu, která nakojí dítě.

12.10.2022

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

(SPOILER) Tato kniha mi připomněla jak špatné je, když jsou u moci komunisté. Kniha totiž pojednává o tom, jak zvířata vyhnala člověka z farmy a vládla si sama. Bohužel Napoleon (prase) se dostalo k moci a jeho psi zabijí každého, kdo s jeho názory nesouhlasí. Prasata dostávají úplnou moc a poruší zakladní zákon, ve kterém stojí, že 4 nohy jsou dobré ale 2 nohy jsou špatné. Prasata chodí po dvou a pozvou lidi na farmu. Nakonec ostatní zvířata nedokážou poznat rozdíl mezi prasetem a člověkem.

17.05.2022

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

(SPOILER) Kytice
Balada o smrti matky, jejíž duše sestoupila do drobného kvítku, který děti nazvaly podle matčina dechu mateřídouška.
Svatební košile
Mladá dívka se pozdě v noci modlí a vzpomíná na svého milého. Prosí Pannu Marii a v tu chvíli se objeví její milý, který ji odvede na hřbitov. Na hřbitově ji chce vzít do svého hrobu. Dívka se však schová v márnici a díky svatým slovům přežije. Ráno se pak probouzí s bílými vlasy.

Polednice
Těsně před polednem se matka zlobí na svého plakajícího chlapečka. V okamžiku, kdy matka polednici zavolá, se otevřou dveře. Matka prosí o jeho záchranu, prudce jej k sobě tiskne a tím ho zabije.

Zlatý kolovrat
Král se zamiluje do Dorinky. Král nabízí maceše zlato a stříbro za její nevlastní dceru. Při cestě na zámek macecha se svou vlastní dcerou zabijí Dorinku v lese. Král se ožení s vlastní dcerou a řekne ji, aby předla na kolovratu. Doru mezitím v lese najde stařeček se synem. Syn jde tedy na hrad a vymění zlatý kolovrat za nohy, zlatou přeslici za ruce a zlatý kuželík za oči. Chlapec vše donese stařečkovi, který pokropí Dorinku živou vodou. Kolovrat však králi vše prozradí, a macechu i její dceru roztrhají vlci. Dorinku si pak vezme za ženu.

Lilie
Mladou dívku pochovají do lesa. Na jejím hrobě rozkvete bílá lilie, kterou si dá bohatý pán přesadit do své zahrady. Když zjistí, že dívka v noci žije, vezme si ji za ženu. Jednou musí odjet ke králi, a tak svěří svou ženu své matce do péče. Ta však na lilii pustí světlo a tím zahubí jak lilii, tak mladou ženu.

Poklad
Na Velký pátek spěchá vdova s dítětem do kostela, když tu po cestě uvidí vchod do skály. Jakmile vejde, zaslepí ji obrovský poklad. Oslepena touhou po bohatství odloží dítě a začne nabírat poklad. S plnýma rukama se rozhodne, že poklad vynese a pro odložené dítě se vrátí později. Když se však vrátí, cesta je zavřená a dítě ztraceno. Přesně za rok na Velký pátek jde vdova opět do kostela a opět si povšimne vchodu do skály a na tom samém místě, objeví své dítě.

Štědrý den
O půlnoci v jezírku, uvidí dívky svou budoucnost. První se dívá Hana a vidí svatbu s mladým mužem. Po ní jde Marie a uvidí svůj pohřeb. Hana se opravdu do roka vdává a Marie umírá.

Holoubek
Žena zabije svého muže. Na nebožtíkově hrobě začne žalostně zpívat holoubek. Žena to psychicky neunese a utopí se v potoce.

Záhořovo lože
Poutník potká Záhoře. Záhořovi řekne, že jde do pekla. Poutník slíbí, že až se bude vracet, musí mu říct, jak to v pekle vypadá. Poutník řekne, že když se nezačne kát, bude dán na Záhořovo lože. Po devadesáti letech se poutník, nyní už stařec, vrací zpět k Záhoří. Stařec mu sdělí, že mu bylo odpuštěno a že může v klidu odejít. Po těchto slovech se muž promění v popel a stařec padne mrtev k zemi.

Vodník
Matka říká dceři, aby nechodila k jezeru. Ta však neposlechne a je nucena se vdát za vodníka. Po čase spolu zplodí syna. Vodník svolí, aby dcera navštívila matku, ale pro jistotu si nechá jejich dítě v jezeře. Matka nechce pustit dceru zpět. Vodník zabije jejich dítě ze vzteku.

Vrba
Muž má ženu, která je přes noc jako mrtvá, protože je zakletá do vrby. Muže to dopálí a vrbu nechá pokácet. Jakmile však vrbu pokácí, žena padne na místě mrtva.

Dceřina kletba
Dcera na oprátce vyčítá matce smrt svého dítěte a před smrtí pak vyřkne nad matkou kletbu místo rozloučení.

Věštkyně
Balada o věštkyni, která předpovídá budoucnost českého národa. Je to balada čistě vlastenecká.

20.03.2023 3 z 5

(SPOILER) Dílo se dělí na 2 části. 1. jsou všehochuť a 2. jsou detektivní.

Případ dr. Mejzlíka je o tom, že chytli kasaře tím, že uviděl popel na jeho botě. Řekl o tom Dastichovi.

Modrá chryzantema je o modré květině, kterou přinesla bláznivá Klára panu Fulinusovi. Fulinus je najde na zahrádce a ukradne je.

Věštkyne je o věštkyni, která řekne ženě pana Mac Learyho, že se vdá za boháče. Mac Leary ji dá pokutu za lživou věštbu. Paní Mac Learova se vdá za rok za boháče.

Povídky z druhé kapsy
Zmizení pana Hirche. Pan Hirch zmizí a najde ho dr. Mejzlík (mrtvého). Zjistil, že ho zabili kupci v jeho kanceláři a odvezli ho v koberci.

V povídce Závrať pan Girke zavraždil svou první manželku tak, že ji shodil z výšky a chce zabit i druhou, ale nemůže, protože ji miluje. Když se tito informace dozví od doktor Spitze mu řekne, náhle ho přejdou závratě. Potom Girke spáchá sebevrazdu.

Poslední věci člověka jsou o tom, že pan Skřivánek trpěl hroznou bolestí. Vypráví to kamarádům. Díky prožité bolesti, si váží každé maličkosti, a je rád, že má kamarádi.

Kniha byla zajimava

02.03.2022 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

(SPOILER) Řehoř Samsa se jednou ráno probudil a zjistil, že se proměnil v brouka. Když se rodina dostala do jeho pokoje, zděsila se. Jediná sestra se o něj nejdříve starala, pomáhala mu, nosila mu jídlo, ale po nějaké době v něm přestala vidět svého bratra a viděla v něm jenom hmyz. Řehoř myslel a cítil jako člověk, proměna byla pouze tělesná. Markéta s matkou odklízely nábytek v Řehořově pokoji, Řehoř se nechtěl vzdát svého oblíbeného obrazu. Když matka viděla Řehoře, omdlela. Markéta běžela pro esenci, aby matku vzkřísila. Když přišel otec, myslel si, že se Řehoř dopustil násilí. Otec po něm házel jablka a jedno jablko ho velmi zranilo. Řehoř vyděsil svým vzhledem i uklízečku a muže, kterým rodina z finančních důvodů pronajala byt. Řehoř pochopil, že všem překáží a nechtěl být na obtíž. Zemřel.

20.12.2022

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

(SPOILER) Nedočetl jsem tuto knihu. Nelíbilo se mi, jakým způsobem autor psal. Domnívám se, že oba umřou, ale nevím to jistě. Kniha se mi velice nelíbila!

01.06.2022

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

(SPOILER) Kniha se mi líbila, protože byla krátká. Malému princi vyrostla růže na jeho planetě. Byla pyšná a ponižovala Malého prince. Malý princ se rozhodl putovat na další planety, kde potkal krále, ješitu, pijáka, podnikatele, lampaře, a místopisce. Dostane se na Zemi, kde se seznámí s pilotem, který havaroval v poušti. Vypráví mu o své planetě a o svých cestách. Přesně za rok se vrátí na svou planetu. Kdykoliv se pilot podívá na hvězdy, tak uslyší smích Malého prince.

21.04.2022

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

(SPOILER) Pilot ztroskotal v poušti, kde potká malého prince. Ten jej požádal o to, aby mu nakreslil beránka. Naštvaný pilot nakreslí bedničku, uvnitř které je beránek zavřený. Princ je spokojený. Malý princ pak začal pilotovi vyprávět svůj příběh o tom, jaké planetky navštívil a koho na nich potkal. Princ pocházel z planetky B612, kterou opustil, protože se bál o květinu. Růže, jež mu tam vykvetla, totiž myslela jen na sebe. Na planetě Zemi se setkal s liškou, která chtěla, aby si ji princ ochočil, aby mohli být navždy přátelé. Lišku si ochočil a byla pro něj jedinou, tak jako jeho růže. Během vyprávění pilotovi došla voda, a tak se i s malým princem vydali vodu hledat. Našli studnu. Pilot poslouchal rozhovor prince s hadem, který mu řekl, že ho vrátí zpět na jeho planetku. Další noc had uštkl prince. Princ neumřel, pouze se vrátil na svoji planetku

15.03.2023

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

(SPOILER) Kniha pojednává o dvou kamarádech. Lennie Small byl duševně postižený muž a ujal se ho George Milton. Oba dva se vydávají na farmu a sní o tom, že si jednoho dne pořídí své vlastní hospodářství a budou chovat králíky. Curley, syn majitele farmy, je ženatý, ale jeho žena často vyhledává společnost dělníků. A tak se stalo, že jednoho dne navštívila i Lennieho. Ten se jí svěřil, že má v oblibě hebké věci. Dovolila mu tedy pohladit si její vlasy. Lennie je však tiskl tak silně, až Curleyho žena začala strachy křičet. Lennie, celý vyděšený, ji nechtěně zlomí vaz... Lennie uteče a potom Curley zjistí, co Lennie udělal jeho ženě, a vydá se ho zabít. Avšak George Lennieho vyhledá dříve, chce ho ušetřit od bolesti a krutého zacházení, a tak jej v okamžiku, kdy spolu mluví o svém snu, střelí do hlavy...

28.11.2022

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

(SPOILER) Kniha mě přišla tak trochu o ničem. Protože dej je o tom, že Stařec nemá štěstí na rybaření. Je na oslavě rybáře, který ulovil velkou rybu. Další den chlapec a stařec nachystají člun a stařec vyjede sám na moře. Uloví menší rybu a je spokojený. Potom se mu podaří ulovit mečouna. Ten se ale nedá a plave od starcova domu. 3. den se starci podaří vyhrát nad mečounem. Přiváže ho na bok lodi a pluje zpátky domů. Po cestě zabije 2 žraloky ale je jich příliš mnoho. Žraloci seženou celého mečouna a stařec je v depresi. Dostane se domu a usne. Rybáři přeměřují kostru mečouna a zjisti, že to je největší mečoun, kterého kdy kdo chytil.

30.09.2022

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

(SPOILER) Kniha se mi velice líbila.
To jak Frodo cestuje k elfům, jak potká Toma bambodila a jak utíká se svými přáteli před černými jezdci. Kniha se mi velice líbila.

16.09.2021 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

(SPOILER) Jednou se pan Jones opil a nedal najíst zvířatům. Tak se zvířata vzbouří a vyženou všechny lidi z farmy, kterou přejmenuj na "Farmu zvířat". Rozhodují tam prasata Kuliš a Napoleon. Všechna zvířata pracovala, jen prasata nic nedělala. Namísto toho se Kuliš s Napoleonem pořád hádali a zůstalo jediné přikázání: "Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější." Napoleon nakonec z farmy Kuliše vyhnal pomocí vycvičených psů, jeho spojence nechal zabít a sám se naučil chodit po dvou, nosit oblečení, spát v posteli a porušovat všechna původní přikázání. Zvířata musí postavit větrný mlýn, který lidé zboří a musí stavět znovu. Místo do důchodu jde Boxer na maso a nikdy se žádné zvíře nedostalo do důchodu. Na farmu přijeli na pozvání sousední farmáři. Hrají s prasaty karty a už nejde vůbec poznat, který tvor je člověk a který prase

12.04.2023

Proměna Proměna Franz Kafka

(SPOILER) Řehoř Samsa se jednoho rána probudí jako hmyz. Zpočátku se o něj stará alespoň sestra, která dokáže přemoci svůj odpor. Samsovi mají finanční problémy a potřebují se přestěhovat do menšího bytu. Jednou Řehoře zahlédnou nájemníci a odmítnou zaplatit nájem. Řehoř psychicky těžce strádá, když vidí, jak moc trápí svou rodinu a úmyslně spáchá sebevraždu. Přestane přijímat jakoukoliv potravu a jednoho rána najde rodina Samsových Řehoře bez života na podlaze v jeho pokoji. Všem se jim nesmírně uleví a okamžitě se stěhují do menšího bytu.

25.01.2023

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Kniha se mi moc nelíbila, ale v té době, ve které byla kniha vydána, se lidem kniha určitě líbila. Jedna se o uznávané a známé české dílo. Knihu jsem četl jako povinnou četbu k maturitě.

27.03.2021 3 z 5

Kulička (19 povídek) Kulička (19 povídek) Guy de Maupassant

(SPOILER) Obyvatelé Rouenu opouštějí své domovy kvůli blížícím se pruským vojákům. V dostavníku se sejde skupinka urozených dam a pánů společně s Kuličkou. Kulička vytáhne košík plný jídla. Když Kulička vidí, že se na ni ostatní dívají s hladovýma očima, nabídne každému něco z košíku. Dámy i pánové jsou spokojení a Kuličku pokládají za výbornou společnici. Při zastávce v jednom hostinci si vyžádá Kuličku pruský důstojník a chce se s ní vyspat. Důstojníka několikrát odmítne, což má za následek to, že ostatní lidé skupiny nemohou odjet. Proto na Kuličku naléhají, aby svolila k důstojníkově nabídce. Ta pod nátlakem povolí a udělá to. Druhý den už dostavník může pokračovat v cestě. Každý si na ni zabalil dostatek jídla, až na Kuličku, která na to zapomněla. Po cestě na ni každý pohlíží už ne jako na dobrou společnici, ale jako na prostitutku, se kterou nechce nikdo mít nic společného. Žádný z cestujících jí nenabídne ani kousíček jídla a Kulička s pláčem odjíždí v dostavníku plných sobeckých lidí.

02.02.2023 4 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

(SPOILER) Kniha pojednává o dvou znepřátelených rodech. Bojují proti sobě a králové to zarazí. Romeo, syn Monteka, navštíví ples Capuletů a zamiluje se do Julie, dcery Capuleta. Díky pomoci chůvy a otce Lorenza se Romeo a Julie bez vědomí rodičů vezmou, i když jsou z různých rodů. Vypukne spor mezi Tybaltem a Benvoliem a Benvolio je zabit. Romeo mstí svého přítele, zabije Tybalta a je vyhnán z města. Julie je nucena svým otcem vzít si Parise, ale vypije nápoj, který ji na několik dnů uspí a umožní, aby vypadala jako mrtvá. Lorenzo se pokouší informovat o této léčce Romea, ale nepovede se mu to. Když se Romeo dozví o smrti Julie, koupí si jed. U hrobky Julie probíhá souboj mezi Romeem a Parisem a Paris je zabit. Romeo vypije jed a zemře. Julie se probudí vedle mrtvého Romea a zabije se jeho dýkou. Kniha končí usmířením Monteka a Capuleta.

09.11.2022

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

(SPOILER) Kniha se mi nelíbila. To, jak postupně umírají kamarádi a pak hlavní hrdina je deprimující. Kniha vypravuje o 18-ti letém studentovi Pavlovi Bäumerovi, který narukoval do německé armády v první světové válce. Po výcviku od Himmelstona je poslán s kamarády do první linie. Pavlova kamarád Kemmerich umírá po amputaci nohy. Potom umírá jeho matka na rakovinu. Na frontě zabije rukou Francouze Duvala a má výčitky svědomí. Dále přichází o kamaráda Mülera, který je postřelen světlicí do břicha. S Albertem hlídá vesnici s potravinami. Oba jsou poraněni od nepřítele a Albert umírá po amputaci nohy. Nejlepší přítel Pavla je Katczich, který umírá v létě 1918 . Pavel umře ve dne, kdy se vyhlásí na západní frontě klid.

31.03.2022

(SPOILER) Bilbo má nerad dobrodružství. Gandalf s trpaslíky ho změní. S trpaslíky zaživa nečekaná dobrodružství jako: tři zlobři, skřetí hora, kde najde prsten neviditelnosti, vrrci se skřet, skalní orli, medďed, velcí pavouci, jizda na sudu, jezerní město, drak šmak, bitva 5 armád. Bilbo se vrací domu jako úplně jiný hobbit.
Kniha i filmové zpracování se mi líbilo.

16.01.2022

(SPOILER) Příběh je o celém životě Jana Dítěte, který se chce se stát milionářem. Začíná v hotelu Praha, kde se stal pikolíkem a snaží se přijít k majetku. Po nějaké době přestoupí do hotelu Tichota. Poté se stává pomocníkem vrchního Skřivánka, který dokonce obsluhoval anglického krále v hotelu Paříž. V tomto hotelu Jan Dítě obsluhuje habešského císaře. Němci obsadí Čechy a Jan si vezme Němku Lízu za ženu, ale Němci ho stále nemají rádi. Manželé mají syna, který pořád tluče hřebíky do podlahy a po smrti Lízy je odvezen do dětského domova. Jan dostal poštovní známky po Líze, za které si koupí hotel v Praze a je jedním z nejlepších hoteliérů v okolí. Chce být vnímán jako milionář, a proto se nechá dobrovolně zavřít do vězení s milionáři, ale ti ho stále nepovažují za milionáře, i když má 2 miliony. Svůj život dožívá v horách o samotě, ale je šťastný z dobře prožitého života.

25.05.2023