Kiki22 Kiki22 komentáře u knih

Moje první knížka od Zibury, 40 dní pěšky do Jeruzaléma jsem totiž vyposlechla jako audioknihu. I takto v tištěné verzi to bylo dost vtipné, autor prokládá svoje zážitky fakty (za což jsem byla ráda, protože genocida Arménů nebo spory o Náhorní Karabach mi nebyly zrovna blízké), ale hlavně se mi líbí ta nadsázka a ironie. Jasně, občas se tam některé věci opakují (viz pití stakanů), ale to se holt při takové cestě asi stává :-D Nepřestávám obdivovat, s jakou lehkostí se Zibura seznamuje s novými lidmi, přistupuje ke všemu s důvěrou a když ho zrovna přepadne splín, umí s tím pracovat. A jeho vypravěčský talent, ten je asi nesporný. "Podobně jako lišejníky nerušeně rostou na větrem bičovaných skaliskách i lidský život pokračuje na troskách naší civilizace. A tak jsem snídal na místě bývalých palebních pozic, zatímco staří muži u vedlejšího stolu pili čaj."

13.10.2019 4 z 5

Letní dny a noci: 12 prázdninových políbení Letní dny a noci: 12 prázdninových políbení * antologie

Opravdu taková letní teen romantická oddechovka. Nejvíc mě asi chytla hned první povídka s nádechem nadpřirozena. U některých dalších mi přišlo až trošku násilně udělané, aby v knize byly obsažené menšiny, aby kniha splňovala kritéria doby - gayové, lesby, cizinci apod., ale třeba to záměr nebyl a jen to tak na mě působilo :-)

23.09.2019 3 z 5

Neobyčejný čtenář Neobyčejný čtenář Alan Bennett

Já to nezvládla ani dočíst, vůbec mě to nechytlo!

10.09.2019 1 z 5

Farma zvířat Farma zvířat Bill Willingham

Přečteno za dva dny a už se těším na další díl! Zlatovláska jako revolucionářka spící s medvědem mě dost baví :-D

12.08.2019 4 z 5

Deník moderní jogínky Deník moderní jogínky Šárka Vojáčková Konečná

Knížku jsem si vzala jako takový oddech a zároveň abych se něco málo dozvěděla o józe. Oba účely splnila na jedničku :-) Je to zpověď holky, ve které se nejedna z nás (včetně mě) může snadno zhlédnout. O tom, jaké těžkosti, ale i dobré věci ji potkaly, co ji dovedlo až k cestě do Indie a co ji čekalo tam. Sem tam mě některé slovní obraty trochu štvaly (třeba ta neustálá česká přísloví mi tam nějak nešla), ale zase citáty byly opravdu krásné a podtrhávala jsem si je: "V životě dostáváme lekce. Lekce se budou opakovat, dokud je nepochopíme." nebo "Možná zjistíme, že naše vlídná milující babička (...) je větším jogínem než my, kteří si dáme nohu za hlavu a k tomu zadržíme dech."

01.04.2019 4 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Čtivé to bylo, ne že ne, ale první polovina knihy byla hóódně natahovaná. Byla pro mě plná klišé, otřepaných frází i námětů - po Willově smrti se objeví jeho dcera, která dá Louise důvod vzchopit se, už jen to samo o sobě je podle mě v tomto žánru okoukané. Druhá polovina ale nabrala spád a docela mě chytla. Ovšem vztah Louisy a Sama mě až tak nebral, mnohem lepší bylo sledovat vztah jejích rodičů po matčině feministickém prozření. Kniha měla ukázat, jak člověk tápe, hledá se a hojí se po ztrátě někoho blízkého, ale tady se to prostě moc nepovedlo.

19.09.2018 3 z 5

Ježíšek Ježíšek Hana Skálová

Výborné a originální vánoční příběhy, které jsou dobře napsané a čtivé. Jeden z nich jsem využila i na vánočním čtení pro děti v knihovně a mohu doporučit :)

04.10.2017 5 z 5

Soví zpěv Soví zpěv Iva Procházková

Témata a poselství knihy se mi líbila, protože pocit lidské blízkosti nemůže nic nahradit. Nicméně se autorce nepodařilo zasáhnout mě příliš hluboce, dlouhodobější stopu ve mně kniha bohužel asi nezanechá.

08.09.2017 3 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Obrovská očekávání, obrovské zklamání. Z filmu jsem byla nadšená a asi po dvou letech jsem konečně sáhla i po knize. Bohužel musím říct, že za tu námahu při čtení zase až tak moc nestála. Prvních asi 150 stran jsem se musela opravdu hodně přemáhat, abych vůbec četla dál. Pak přišel příběh o Sonmi a Zachrym s poměrně apokalyptickou vizí světa, což mě konečně vtáhlo! Jenže Frobisherův a především Ewingův příběh byly tak nudné, že to zase onen dobrý pocit pokazilo. Stal se tak jeden z mála případů, kdy se mi opravdu víc líbil film než kniha. Mrzí mě to, ale víc než tři hvězdičky dát nemůžu.

14.08.2017 3 z 5

Nezlomený Nezlomený Laura Hillenbrand

Přečteno jedním dechem, chvílemi až neuvěřitelné, že se nejedná o fikci.

04.07.2017 5 z 5

Lentilka pro dědu Edu Lentilka pro dědu Edu Ivona Březinová

Citlivou formou podané závažnější téma Alzheimerovy choroby a myslím, že je to napsané takovým způsobem, že by to opravdu i dětem mohlo připadat zajímavé.

04.07.2017 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

I když myšlenka Bílé nemoci se mi velmi zamlouvá, provedení mě bohužel velmi zklamalo a kniha mě vůbec, ale vůbec nebavila, ačkoliv Čapka mám moc ráda.

04.07.2017 2 z 5

Advent Advent Jarmila Glazarová

Kniha se mi kvůli nářečí poměrně špatně četla, zpočátku jsem se do ní nemohla moc začíst. Ale od druhé půlky už nabrala pořádný spád a konec jsem téměř hltala. Glazarová v silném příběhu líčí pokoru, ale i pokrytectví. Františky a Metoda mi bylo hrozně líto, příběh byl velmi sugestivní!

04.07.2017 4 z 5

Důvěrnosti Důvěrnosti Domenico Starnone

Vztahová linka Pietro-Teresa mě bavila, zajímavé byly obavy, které Pietro celý život měl kvůli svěřenému tajemství, pocit, že ho nějaký dávný čin definuje jako člověka. Co mě ale nebavilo, byly sáhodlouhé úvahy nad školstvím.

01.01.2022 2 z 5

Zlá hodina Zlá hodina Gabriel García Márquez

Kolumbijské městečko, vedro na padnutí, hanopisy. Nevíte, komu můžete věřit. Změna politického režimu. K té bych potřebovala víc souvislostí. A taky se to neskutečně vleklo, pardon.

11.07.2021 2 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Nejslabší, co jsem od Jodi četla. Asperger je určitě zajímavé téma (ani bych u ní nečekala žádné nezajímavé), propojení s krimi zápletkou taky. Nicméně to bylo v podstatě od začátku totálně průhledné. Žádné překvápko na konci se neodehrálo, wow efekt, který vždycky mívám, taky nic. Nevyvolalo to ve mně žádné silné emoce, nezarylo se pod kůži jako jindy.

07.04.2021 3 z 5

Dobrý princ Dobrý princ Bill Willingham

Já vám nevím, mě teda zrovna tento díl tak peckovní nepřišel. Jasně, přerod postavy údržbáře Mucholapa v krále Ambrože je super. Ale myslím si, že takový rozsah to prostě neutáhlo.

27.02.2021 3 z 5

Synové impéria Synové impéria Bill Willingham

Mě to bavilo, jako vždycky. Katalog postav se nám rozrůstá o inkvizitora Jeníčka, jehož psychicky významně postihlo setkání s čarodějnicí v útlém věku. Víc prostoru dostává Sněhová královna, která je prostě suprboží a evidentně si vymyslela bájo způsob, jak zničit celou planetu. Taky se dozvíme, jak to, že Santa stihne roznést za 1 noc všechny dárky. A pak je tu samozřejmě otázka, co s Lapem, že jo. Dějově mě bavila i část o návštěvě vlčat u Severáka, ale faktem je, že nakreslená byla otřesně :D

09.02.2021 5 z 5

Světlonošova cesta Světlonošova cesta Mike Carey

Na Lucifera se fakt hodně těším, ale kdybych to měla brát jen podle tohoto dílu, tak by mě asi nenalákal. Prezentováno je to jako úvod do Lucifera, ale vlastně se tam člověk o něm nedozví nic moc. Jasně, bude to asi trochu tajemný, trochu mystický a fantazijní jako Sandman, ten příběh vlastně neměl špatné téma, ale moc souvislostí tu člověk prostě nezíská.

09.02.2021 3 z 5

Chlapci a vrazi (2 povídky) Chlapci a vrazi (2 povídky) Hermann Ungar

(SPOILER) Nemůžu říct, že by to bylo špatně napsané. Ale to, o čem se psalo, se mi strašně špatně četlo. V první povídce ponižování nevinné služky Stázinky, až chorobná touha po moci nad někým, touha pokořit. Na druhé straně její odevzdanost všemu mě totálně vytáčela. Ve druhé povídce týrání koček. Ungar popisuje ošklivost vnějšku i vnitřku. Naturalismus mi neva, ale tohle mi prostě nesedělo... Určitý turnover přichází po tom, co hlavní postavy dostanou svůj osudový dopis, ale to už jsem byla dávno otrávená.

02.01.2021 2 z 5