Soví zpěv

Místo a čas děje: Brémy 2046, povodeň. Vyprávění hlavního hrdiny, 17letého studenta Arnima, se odvíjí před očima čtenářů formou jeho záznamů o sobě, vzpomínek na dědečka a babičku, postřehů o jeho blízkých, o spolužácích, o otravném personálním počítačovém poradci atd. jako právě promítaný film. Citlivý Arnim žije v neúplné rodině jen s mámou a se sestrou Gézou, jako každý 17letý kluk touží po lásce, ale ne jen po té fyzické, mluví o ní se spolužáky, sleduje optimistické zprávy o rozběsněném vodním živlu, který prý mají příslušné orgány dokonale pod kontrolou, všímá si, jak na deštivé přívaly reagují lidé kolem a pozoruje rozbouřenou řeku. Rozumem i citem zaznamenává plíživě narůstající napětí plné nečekaných, dramatických momentů. Povodeň vyvrcholí protržením hráze... Co všechno s sebou velká voda odnese? Dynamický, netradičně vystavěný příběh o moderním přetechnizovaném světě bezděčně burcuje čtenáře k zamyšlení, jak by se zachoval třeba on sám v takové mezní situaci, jakou zažil Arnim....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/6065/big_sovi-zpev-nrc-6065.jpg 3.9103

Kniha Soví zpěv

vaskajiras

Čteno podruhé, s odstupem několika let. V osmé třídě se mi knížka líbila, i když si myslím, že jsem tehdy nemoa úplně všechno pochopit. Pamatovala jsem si však, že se mi to líbilo, a chtěla jsem vědět, co na to budu říkat teď.

Takže:
Krapet depresivní, ale skvěle, netradičně vykreslený příběh. S pocity odcizení, bezútěšnosti moderního světa, osamělosti, touhy po blízkosti, které zažívá Armin, se jistě ztotožní spousta dospívajících. Díky krátkým pasážím, kde se střídá klasická próza s dialogem a jinými formami textu, je to přečtené raz dva.

Z pohledu lidí roku 2021 působí poněkud humorně a naivně, že ještě v roce 2046 je hlavním zdrojem informací rozhlas, že používají videokazety a telefonní budky a obecně ty rádoby technologie budoucnosti nejsou moc propracované, ale ok, s ohledem na to, že to bylo napsáno v roce 1999, to lze pochopit (jak si koneckonců my sami představujeme, čím budeme komunikovat za 50 let? a jaká bude realita?).
A navíc, tahle kniha nestaví budoucnost na přístrojích, ale na pocitech.

A pak ten déšť. Ten déšť! Nevím, jak na ostatní, ale na mě ta kulisa toho neustávajícího deště a hrozícího protržení hráze působila tak reálně, že jsem měla pocit, že přesně takové počasí je právě teď venku. Pochmurná atmosféra tímto byla završena.

Jenže pak přišlo Druhé dějství. (Žádné tam samozřejmě není, ale já tak sama pro sebe nazývám všechno to, co se odehrálo druhý den ráno.) Druhé dějství, a s ním i samotný konec, mi připadalo takové... nedotažené. Nijaké. Jako by to najednou byl úplně jiný příběh. Celou dobu to má grády, udržuje nás to v napětí a ta povodeň je jakýmsi logickým vyústěním celé situace, ale ty události po ní už mi tam prostě nesedí. Všechno se to mělo podle mě odehrát v tom jednom jediném dni. Ten druhý už je tam navíc. Jenom takový dojezd. Člověk by čekal něco víc. Trochu mě to mrzí, protože jinak je to super knížka.

A235711

Jedna z nejlepších knih jakou jsem kdy četla. Autorka jde v celém příběhu rovnou k věci. Je umění dostat tak hluboký příběh na 150 stran. Myslím, že se jedná o skutečně nadčasovou knihu.

Berulidemknihy

Kniha, kterou jsem měla číst v dětství a jejíž hodnotu jsem jako mladší vůbec nechápala.
Ano, bylo to hodně zapříčiněné tématy typu sex, hodnota, sebevražda...to rozhodně jedenáctiletá holčička nemůže plně pochopit.
Nyní už knize nemůžu to nejzásadnější vytknout. Příběh měl spád a konečné následky situace mi vyrazily dech!
Jedna z knih, které již chápu, proč mi ji naši stále podstrkovali.
*Moc jsem soucítila s Rebekou*
Jedna hvězda minus za některé zdlouhavé, nudné a zmatené části

michaela4491

Je rok 2021, ale již dĕti sedí před monitory tabletů... Jak moc je budoucnost z knihy vzdálená té naší? Milovala jsem ji jako mladistvá a mam ji ráda i teď. Jen mě děsí, jak blízko autorka byla tomu co se Může stát. Jen nás neválcuje voda, ale viry...

Arkagas
02.11.2020

Do knihy jsem se pustila včera, protože jsem chtěla vědět, co má dcera v povinné četbě. A teda, moje dojmy jsou skvělé, ale velmi silně pochybuji, že tuto knihu pochopí 12 leté děti.
Iva Procházková zde otevírá téma budoucnosti (píše se rok 2046), kdy jsou lidé odkázáni na pomoc počítačových programů a elektronických vyučujících i doktorů. Co se ale stane, když technika díky přírodní katastrofě selže a lidé jsou náhle odkázáni sami na sebe?
Armin je skoro 18 letý kluk s malou 9 letou sestrou, který se ocitne společně s kamarádkou v situaci, ze které není úniku.
Kniha je sice krátká, ale hodně filosofická, a určená ke čtení mezi řádky. Opravdu si nemyslím, že by 12 leté děti pochopily výrazy jako: citově-intelektuální nerovnováha, senzitivita, sexuální harmonie, bioproudy nebo čtyřdimenzionální duše... I přesto ale dávám knize vysoké hodnocení :)

Knihomolka506
30.07.2020

Jaké to asi bude v budoucnosti ? jestli místo doktorů a zdravotních sestřiček budou v nemocnicích hodní a štědří andělé, místo učitelů, kteří jsou jinak vidět ve třídách a na chodbách by byli na monitorech a obrazovkách tabletů a místo budíku by si s vámi povídal Personální Počitačový Poradce to nemůžeme vědět. Ale hlavní postavy se nám to snaží tak nějak vysvětlit jaké to asi jednou bude ...

TajemnýSmrad
11.05.2020

Kolikrát já tu knihu četl? V pubertě snad stokrát. Hrozně mě bavila. Tak moc jsem cítil s hlavní postavou, tak úžasná mě přišla představa budoucnosti v online světě.

Nevím, jak moc by mě bavil příběh dnes, ale to nevadí. Kdybych měl dát za každé přečtení jednu hvězdu, tak je tahle knížka nejlépe hodnocenou v historii tohoto webu :-D.

Greena
06.01.2019

Arminovi je 17 let a žije v Brémách jenom s mámou a mladší sestrou. Je rok 2046. Stále prší a blíží se obrovská povodeň. Armin žije v moderním technikou bohatě oplývajícím světě. Každý má svůj personální počítač, se kterým může kdykoli probrat svoje pocity i problémy. Ale bude to stačit? Jak se člověk zachová, když veškerá technika selže a jsme odkázání čelit rozběsněnému živlu…