Kexina Online Kexina komentáře u knih

Učitelem ve školce: Ohlédnutí za školním rokem Učitelem ve školce: Ohlédnutí za školním rokem Ondřej Koželuh

(SPOILER) Zajímavé čtení.
Hvězdičku dolů za ne úplně šťastné pasáže o tom, že když je dítě ve školce o prázdninách nebo od 7 do 16, je to kvůli pohodlnosti a lenosti rodičů. To by si měl autor příště rozmyslet, než udělá takové rychlé soudy. Stejně jako cpát do takové knížky své politické názory je lehce na hraně.
Jinak ale knížka vtipná, zajímavá a rozhodně doporučuji rodičům školkových dětí.

16.12.2021 4 z 5

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Pochopila jsem, že "wow efekt" jako u Kroků vraha už nemám od dalších knih autory očekávat, protože kostra příběhu zůstává stejná. Ale rozhodně mě tato knížka bavila víc, než Dům na samotě, kde jsem měla pocit, že čtu parodii na Dicka Francise.

05.12.2021 4 z 5

S chutí po Česku S chutí po Česku Michaela Bugrisová

Původně jsem chtěla dát 5 hvězdiček. Přiznám se, že z čistě sobeckých důvodů, vždyť ve kterém jiném cestopise by dostalo tolik prostoru mé rodné město "na konci světa". :-) Ale nakonec jednu hvězdu uberu, trochu mi vadilo, že kniha není "upravená" - kraje se střídají nahodile a stejně tak je trochu zmatek v tom, jestli chce autorka propagovat místopis, nebo gastronomii, protože skáče od jednoho ke druhému, jak jí to zrovna slina na jazyk přinese.
Informací je ale v knize spousta, tipů na výlet si z ní čtenář vezme tolik, že to vystačí na dlouhý seznam, a různých zajímavostí či kuriozit ještě víc.
Nápad zkrátka skvělý, zpracování by ještě chtělo doladit.

28.11.2021 4 z 5

Planeta idiotů Planeta idiotů Roman Bureš

Čistá fantasmagorie, od které jsem ale nemohla odejít. Říše byla trochu zklamáním, tahle knížka můj zájem o autora zase zvýšila.

02.11.2021 5 z 5

Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět Aleš Palán

Podle názvu a anotace jsem čekala něco jiného, takže trochu zklamání. Hlavně mi tam chyběl očekávaný vtip a humor. Jako oddechová knížka na jeden večer ale kniha posloužila, takže nakonec průměrné hodnocení.

30.10.2021 3 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

(SPOILER) Uznávám, že s ohledem na množství náznaků a přihlouplých říkanek by si člověk měl vzít ke knížce tužku a papír a psát si poznámky, aby to všechno pobral. Přiznám taky na rovinu, že jakožto zarytý odpůrce matematiky jsem se poněkud nudila u počtů "až čtyři budou pět, tak pět bude devět".
Ale to nic nemění na tom že se opravdu těším, až jednou vyjde další pokračování.

13.09.2021 5 z 5

Prostá pravda Prostá pravda Jodi Picoult

Žádné velké literární dílo to není, ale byla jsem docela příjemně překvapená, jak lehce se kniha četla. Hvězdičky dolů jen za příliš velkou slaďárnu a taky mohla autorka příběh aspoň o 100 stran zkrátit, ta donekonečna se opakující smyčka už mi pak dost lezla na nervy.

30.08.2021 3 z 5

Dřív než půjdu spát Dřív než půjdu spát S. J. Watson

(SPOILER) Nápad ani zpracování nejsou nijak extra originální. Přesto se knížce nedá upřít jistá návykovost a mírné napětí. Bohužel konec spadne do ubohé frašky (doufala jsem, že se mýlím a konec, který je jasný od cca poloviny knihy, bude jiný, ale nestalo se). Takže nakonec čistý průměr.

24.08.2021 3 z 5

Kon$pirace Kon$pirace Pavel Hénik

Ne, že by to bylo vyloženě zklamání, ale "wow efekt" jako u Korporace se tady nekonal. Škoda, že knize autor nevěnoval trochu víc času, je vidět, že je příběh tzv. šitý horkou jehlou.

06.08.2021 3 z 5

Všichni žijem' v blázinci Všichni žijem' v blázinci Radkin Honzák

Některé pasáže byly opravdu zajímavé. Ale celkově mi kniha přišla jako "10 důvodů, proč nikdy nechodit ke cvokaři". Možná to byl účel, kdo ví. :-)

28.07.2021 3 z 5

Nové Pompeje Nové Pompeje Daniel Godfrey

Nápad to byl zajímavý, bohužel autor ho nedokázal využít. Hlavní problém knihy je v tom, že autor neuhlídal hranici, kdy se z napětí a tajemna protahováním stává nuda a zbytečný prostor je třeba vyplnit mlácením prázdné slámy. Doufala jsem, že chatrný způsob vyprávění zachrání alespoň závěr příběhu, ale ani to se bohužel nestalo.

Přečtení nelituji, ale být kniha o 200 - 250 stran kratší, byla by to asi příjemnější průměrná oddechovka na jeden večer.
Další díly série už číst nebudu.

24.07.2021 2 z 5

Korporac€ Korporac€ Pavel Hénik

Měla jsem trochu obavy, protože dystopie inspirované aktuálními politickými událostmi málokdy bývají povedené. Tady se ale veškeré obavy ukázaly jako liché. Kniha je příjemné počtení na jeden až dva večery. Napětí a humor jsou v příjemném poměru a občas se člověk neubrání reakci "jasně, tak na tohle autor naráží!".
Líbilo se mi i zakončení a vybrala bych si nejednu citaci. Snad jen jednu hvězdičku strhnu za zbytečné perverznosti (čím to, že mnoho spisovatelů - mužů si plete sci-fi žánr s pornem...).

13.07.2021 4 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Na mě to byla moc "technická" scifi, takže bohužel, kniha putovala do nedočtených.

12.07.2021

Město zázraků Město zázraků Robert Jackson Bennett

(SPOILER) Rozhodně nejtěžší kniha trilogie. Tady opravdu nehrozí že by člověk četl od začátku do konce bez přestávky. Až enormní množství náznaků, které se vyřeší o mnoho stran později. Děj, který dává smysl jen tehdy, když si čtenář pamatuje některou ze zdánlivě náhodně vyřčených vět. Úžasný a propracovaný konec.
Zkrátka autorovi se tohle dílo bude špatně překonávat, protože laťka je zatraceně vysoko.

Spoiler:
Jednu výhradu přeci jen mám. Cca od půlky knihy už mi trochu lezla na nervy ta smyčka "Sakra, tohle nepřežiju... Aha, tak jo, jsem živý".

10.07.2021 5 z 5

Letopisy Narnie (komplet) Letopisy Narnie (komplet) C. S. Lewis (p)

(SPOILER) Posloucháno jako audiokniha - za skvělé vyprávění M. Táborského dávám hvězdičku navíc.

Poslouchat naráz celou sérii bylo trochu náročnější, ale zato to umožnilo sledovat celý děj chronologicky, nikoli podle data vydání jednotlivých knih.

Za nejlepší považuji určitě první tři knihy (chronologicky, čili Čarodějův synovec, Kůň a jeho chlapec a Lev, čarodějnice a skříň). Popis vzniku Narnie byl úžasný a překvapivě skvěle propracovaný, další dva díly pak byly skutečně pohádkové.

Nejhorší je bezesporu závěrečná kniha Poslední bitva. Jakkoli si autora vážím, tady nelze jinak, než naplno říct, že podlehl vlastnímu egu. Z původně milých paralel, náznaků a jemných náboženských motivů se v poslední knize stává tvrdá a nijak neskrývaná propaganda. Čtenář se tak mění v žáčka nedělní školy a jsou mu "vtloukány do hlavy" nezpochybnitelné pravdy o bohu a ďáblovi, falešném prorokovi, nebi a "jediné skutečně pravé zemi". Je to velká škoda, kniha nabízí i hodně zajímavých detailů, ale po jejím přečtení zůstává pachuť obdobná jako po rozhovoru s náboženským fanatikem. :-(

Nicméně jako celek je série krásným dílem a za pozornost určitě stojí.

06.07.2021 4 z 5

QualityLand QualityLand Marc-Uwe Kling

(SPOILER) Čekala jsem něco jiného, zřejmě i proto nejsem z knihy tak nadšená, jako někteří jiní. Líbila se mi šrotovna, resp. její obyvatelstvo. Stejně tak různé statistické údaje (20 % se vyjádřilo pro, 50 % neví a zbytek nepochopil otázku, takže výsledkem je, že většina souhlasí) byly skvělým zpestřením.
Velké mínus dávám ale za zbytečně rozsáhlé perverzní pasáže (Autor si tím něco snažil dokázat? Přitáhnout milovníky porna?... Smysl neznámý). A taky "muzikál o chlápkovi s divným účesem a směšným knírem" mi přišel už dost přes čáru.

14.06.2021 3 z 5

Výdech Výdech Ted Chiang

Jak to u povídek bývá, je i tato kniha hodně rozpolcená. Některé z povídek byly zajímavé jiné jsem ani nepochopila, protože byly až příliš vědecké nebo filozofické. Příběh o digientech má dobrý začátek, ale konec vyloženě zpackaný.
Nejvíce mě asi oslovila první "pohádková" povídka.

09.06.2021 3 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Asi si budu muset zvyknout, že u knih tohoto autora většinu času protáčím oči, jak je ten příběh (i postavy) pitomý, ale stejně se těším na každou další stránku.
Opět báječná oddechovka, jen konec na mě moc melodramatický.

A ta poslední stránka kontaktů je zajímavý nápad.

21.05.2021 5 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Dokonalé zakončení série. A opět jako vždy, ty části, které mi nejvíc zpočátku lezly na nervy, byly ty nejpodstatnější pro děj druhé poloviny knihy.
Snad se dočkáme i audio verze, protože Vasil Fridrich a Jana Stryková první díl trilogie načetli skvěle a příběhu dali další plusové body.

16.05.2021 5 z 5

Být normální je na hovno - Jak žít, učit se a být úspěšný mimo běžné mantinely Být normální je na hovno - Jak žít, učit se a být úspěšný mimo běžné mantinely Jonathan Mooney

První třetina knihy je úžasná, vtipná a častokrát jsem přemýšlela, zda je myšlena vážně, nebo jde o satiru ala Saturnin. Další třetina se pak bohužel plácá někde mezi laciným škvárem seberozvoje, snahou šokovat za každou cenu a hroznou nudou. V poslední části se naštěstí objeví dalších několik vtipných momentů, které celkový dojem z knihy nakonec udrží v rovině lepšího průměru. Čtvrtou hvězdičku dávám za příjemné audio zpracování se skvělým vypravěčem.

P. S.: (SPOILER) Konečně někdo naplno řekl, že za všechno zlé na světě můžou matematici a statistici. :-D

09.05.2021 4 z 5