Kekik Kekik komentáře u knih

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Na západní frontě klid je kniha ze seznamu povinné četby. Ve škole jsem se jí úspěšně vyhnula. Neboť co je povinné, to nedělá radost, netěší. I proto bych povinnou četbu zrušila. Já si ke knize našla cestu až o mnoho let později. A jsem za to ráda. Nyní, ve věku 30+, jsem rozhodně emočně zralejší, zkušenější. A přesně takové čtenáře kniha potřebuje.
Překvapilo mě, jak je knížka útlá. Nečekala jsem to. Přeci jenom by mě nenapadlo, že tak známa, a oblíbená kniha bude takové tintítko. Ovšem zdání klame. Byť má kniha jen 183 stran (Ikar, 2020), řekla toho mnohem více než bichle o pětiset stranách.
Z tohoto příběhu jsem si odnesla tolik pocitů, že to nelze ani slovy popsat. Brečela jsem, smála se, strachovala se. Někdy jsem ani nemohla dýchat. Neuvěřitelně silný příběh, který mi bude ještě dlouho rezonovat v mysli. Rozhodně se podívám i na filmová zpracování. Zvláště to první, natočené v roce 1930.
Čtení této knihy doporučuji.
Jedná se o mou třetí knihu od autora. Knihu Tři kamarádi jsem četla ještě na střední, a líbila se mně. Nebe nezná vyvolených jsem četla v roce 2022. U druhé knihy jsem napsala, že nedokáži autora tolik ocenit, jak by si zasloužil. Po knize Na západní frontě klid to již neplatí. Touto knihou se autor postavil na piedestal. Ráda si přečtu i další knihy. Aktuálně mě zaujala kniha Vítězný oblouk.
Čtenářská výzva 2023: Téma 19. Kniha, která má více než 5 cz/sk vydání.

18.05.2023

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Návrat do školních lavic. Několik hodin nostalgie, vzpomínání, úsměvů, čisté radosti ze čtení. Vzpomínky, vzpomínky a ještě jednou vzpomínky... To jsou Děti z Bullerbynu.
Tuto dětskou knihu, kterou jsme četli na základní škole, a kterou jsem měla moc ráda, jsem si chtěla přečíst již několik let. Bohužel z toho nakonec vždy sešlo. Letos se poprvé účastním Čtenářské výzvy na Databázi knih, a hned první téma jsem využila k tomu, abych si konečně přečetla srdcovku. A jsem za to tak ráda. Vzpomínky se na mě vyvalily okamžitě. Příběh Lisy, Bosse, Lasse, Anny, Britty a Olleho jsem přečetla během pár hodin, až mě mrzí, že je to už za mnou. Potěšilo mě, kolik si toho z knihy pamatuji.
Rozhodně to není příběh jen pro děti. Já si čtení náramně užila. Tolikrát jsem se rozesmála. Nádhera. Děti z Bullerbynu jsou mojí srdeční záležitostí a už to tak zůstane. Nejmilejší kniha️.
Doporučuji.
Čtenářská výzva 2022: Téma: Kniha (od autora) mého dětství.

21.07.2022 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Na Šikmý kostel jsem se chystala dlouho, ale jak to čtenáři znají, při tolika knih je těžké přečíst si je všechny naráz. Proto jsem si dala Šikmý kostel do Čtenářské výzvy. A jsem za to velmi ráda.
Rozhodně se jedná o velmi kvalitní českou knihu, která mě zaujala od prvních stran. Díky této knize jsem si přiblížila historii, o které jsem vůbec nevěděla. Je až neskutečné, co vše se tenkrát událo, a co vše museli lidé vydržet. V knize je mnoho tragédií, ale také mnoho naděje. Incestní vztah mně nepřijde nějak pohoršující. Kdysi se toto dělo běžně, hlavně mezi bohatými, aby majetek zůstal v rodině. Zde se nejedná o bohatství, ale o čistou lásku. A já jim to přeji. Těším se na čtení druhého dílu.
Čtenářská výzva 2023: Téma 4. Kniha, která obsahuje mapu.

22.03.2023 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Knihy paní Aleny Mornštajnové mám moc ráda, přesto jsem se čtením Listopádu otálela. Nějak se mi nechtělo do tématu Co kdyby... Teď po dočtení sama sebe nechápu. Omlouvám se paní autorce, že jsem trochu pochybovala.
Neskutečně čtivý příběh o tom, co by se stalo, kdyby události v roce 1989 dopadly jinak. Z příběhu mě až mrazilo. A zůstalo to tak po celou dobu. Autorka napsala naprosto věrohodný příběh. Nejsmutnější na tom všem je, že to není žádné sci-fi. Doba nesvobody, kdy budeme mít na krku obojky s velmi krátkým řetězem, se může kdykoliv stát skutečností. Nakročeno k tomu již bohužel je...
V příběhu sledujeme dvě dějové linky. Obě jsou velmi smutné, tragické, a šílené. Listopád není veselé čtení. Přesto čtení této knihy doporučuji.

Čtenářská výzva 2022: Téma 9. Kniha s předmluvou.

28.08.2022 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Paní Alena Mornštajnová je právem nejlepší českou spisovatelkou.
Les v domě je výjimečná kniha. Příběh není veselý, ale to jsem ani nečekala. Čtení bylo bolestné. Čekala jsem na konec, zdali přijde naděje na lepší zítřky. Nyní čekám na novou knihu této úžasné spisovatelky.
Čtení doporučuji, byť se jedná o nelehké téma.

02.05.2023 5 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

U prvního dílu jsem měla malý problém ze začátku se začíst. U druhého dílu jsem se začetla hned. A byla to jízda. Nakonec naštěstí vše do sebe zapadlo.
Trochu mě mrzí vyústění jedné dějové linky. Ovšem pokud to má nějaký význam, a já bych o jednom věděla, tak se zlobit nebudu.
Josie mi přirostla k srdci ještě více.
Na další díl se moc těším. Zvláště když nám odhalí minulost Josie.

13.09.2022 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Paní Mornštajnová, děkuji ❤️
Obyčejný příběh napsán neobyčejným stylem. To je poznávací znak Aleny Mornštajnové. Její knihy jsou tak lidské, uvěřitelné. Děj plyne, stránky ubíhají, a já jsem si přála, aby ten příběh nikdy neskočil. I když autorka popisuje nelehkou dobu a nelehké osudy, je to psáno tak dokonale, že se jen těžko loučím s její knihou.
Autorka píše své knihy podle jedné šablony, ale to je typické pro každého autora.. A navíc, když z toho vždy vznikne dech beroucí čtecí zážitek, tak proč to měnit.
Líbí se mi, že postavy jsou naprosto obyčejní lidé. Žádní klišé hrdinové. A i když často umřou již zkraje, máme možnost je poznat v dalších kapitolách. Styl psaní je mistrovský. Vše na sebe navazuje.
Konec mi připomněl knihu Bílá tma od Zdenky Hamerové. Ta také skončila v nejlepším. Moc bych chtěla vědět, jak to pokračovalo dál.
Její knihy jsou tak uvěřitelné, protože každý se najde v nějaké postavě. Já můžu být Svatoplukem, já můžu být babička Bohdany, já můžu být kteroukoliv postavou. V každé vidím kousek sebe. A to dělá knihy AM těmi nejlepšími. Jsou prostě lidské.
DOPORUČUJI !!!

02.05.2019 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Stejně jako u Heřmánkového údolí, i zde jsem vzala knihu do ruk, a během několika hodin byla přečtená. Hana Marie Körnerová píše tak neuvěřitelně čtivým stylem.
Je pravda, že si obě knihy, které jsem zatím od autorky četla, jsou v mnohém podobné, ale to vůbec není na škodu. Autorka ve svých příbězích staví na silných ženách, které nemají lehký život. Ale statečně se s ním perou. A já je za to obdivuji. Stejně tak obdivuji autorku, že umí tak nádherně psát. Děkuji za knihu. Opět to byl pro mě zážitek.
Mezi Heřmánkovým údolím a Hlasem kukačky uplynulo několik let. Tentokrát si další autorčinu knihu přečtu dříve. Udělám pro to maximum. Již teď se těším, až se opět setkám s autorčiným dílem.
Čtení doporučuji.

Čtenářská výzva 2023: Téma 16. Kniha se štítkem "tajemství" na Databázi knih.

10.01.2023 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

J. K. Rowling je paní spisovatelka ! A proto jsem měla veliká očekávání, která nebyla tak úplně naplněna. Dlouho jsem se nemohla začíst. Poté jsem se přistihla, že některé pasáže byly dle mého názoru příliš rozvláčné. To vše ale bylo zapomenuto, když Strike na konci svým dlouhým proslovem dostal vraha na lopatky. A to doslova. Vraha jsem tušila, a nejen to, ale nechci spoilerovat.
Na další díly se Strikem se určitě chystám, i když ten aktuálně poslední, co byl vydán ( Neklidná krev), má 976 stran. Bude to výzva.

Čtenářská výzva 2022: Téma 5. Kniha, jejíž postava má fyzickou indispozici.

25.10.2022 4 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Ruta Sepetys je výjimečná spisovatelka. Pokaždé mě zavede do historie, o které se tolik nemluví. O Rumunsku a jeho obyvatelích, kteří žili v tak příšerných podmínkách, jsem neměla tušení.
Hltala jsem stránku za stránkou a pomalu je ani nestíhala otáčet. Autorčin styl psaní mně velmi vyhovuje. Krátké, úderné kapitoly, posouvají děj knihy tak akorát rychle.
Nejvíce jsem měla ráda bunu. Jeho věty byly tak opravdové, tak odvážné, tak vystihující pravdu. Fandila jsem i ostatním. Je možné je soudit? Ani jednoho z nich. Chtěli jediné- přežít a ochránit svou rodinu.
Čtenářská výzva 2023: Téma 10. Kniha o boji za lidská práva.

17.01.2023 5 z 5

Nečekané přiznání Nečekané přiznání Lisa Regan

Série je skvělá, a proto trochu přivírám oči nad mírnou překombinovaností, která je u každého dílu.
Moc se mi líbilo, že to Josie nevzdala, a šla si za svým instinktem stůj co stůj. Případ je opět zajímavý, zamotaný. Také se mi líbí, že se zde vyskytují postavy i z předešlých případů. Možná bych už uvítala změnu ve zločinu, aby se to netýkalo přímo osobně nějaké postavy. V příštím díle to bude opět osobní. Tentokrát se pohroužíme do života Noaha. Samozřejmě, že se těším. Ale přeci jenom by to mohlo být prostě jen případ netýkající se nikoho z oddělení. I když na tak "malém" městě to asi jinak nejde. (Po přečtení anotace k šestému dílu se možná dočkám změny.)
Nádherná obálka. Ta zelená je magická

03.10.2022 5 z 5

Matčin hrob Matčin hrob Lisa Regan

Výborný díl. Zajímavá zápletka. Opravdu je autorka s každou další knihou lepší.
Chválím, že při popisování Josiinina dětství z toho Lisa Regan vynechala Raye, a zaměřila se jen na Josie a její matku.
Potěšilo mě, že důvod rozchodu Josie a Lukea měl přesně ten význam, o kterém jsem se zmiňovala v komentáři k předchozímu dílu. Těším se na další vývoj.
Jaký vztah se vyvinul mezi Josie a Trinity mě vůbec nepřekvapil, neboť jsem to věděla již od prvního dílu, kdy se Trinity objevila poprvé na scéně. Ono celkově mi dochází mnoho indicií, které autorka zmiňuje. Dokonce rychleji než Josie. Ale tak to bude tím, že mám přeci jenom již něco načteno.
Kniha končí v tom nejlepším. Těším se na opětovné setkání s oblíbeným týmem.

23.09.2022 5 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Já to věděla, že se mně tato série bude líbit.
Výborná detektivka, u které moc chválím, že po odhalení pachatele ještě pokračuje mnoho stran, ve kterých se toho ještě tolik odehrálo. Příběh je velmi zajímavý, smutný, ke konci jsem zamačkávala slzy. Josie jsem si oblíbila, i když to nebylo hned.
Trochu mě mrzí velké množství překlepů.
Autorku si dávám do oblíbených. Ještě, že už jsou vydaný další tři díly. Na ty se moc těším.

23.08.2022 5 z 5

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Výborná, česká detektivka.
Zajímavý příběh, který možná mohl být trochu kratší, aby byl údernější. Ale zase na druhou stranu, je to poctivá detektivní práce. A to přidává knize na zajímavosti. Velké plus je i za odhalení pachatele - respektivě za jeho dopadení. To se také autorce povedlo.
Těším se na další případ Adama a Laury. Zajímá mě i to, jak se bude vyvíjet jejich soukromí.

23.03.2023 5 z 5

Temné vábení Temné vábení Loreth Anne White

"Když jsem byla malá a když mě něco opravdu trápilo a připadalo mi, že nemám žádnou naději, máma si mě vzala stranou a řekla mi: "Zrovna, když si housenka myslela, že je konec světa, stal se z ní motýl."
Pořádně nadupaný thriller. Je pravda, že zhruba v polovině jsem měla pocit, že je příběh dlouhý, a říkala jsem si, co se ještě může vše stát, ale nakonec právě ta druhá polovina byla nejvíce zajímavá. Moc se mně líbilo, jak autorka postupně odkrývala tajemství. Nemusela jsem čekat na konec na rychlé a zbrklé vysvětlení všeho na pár řádkách. Některá tajemství skoro až vyrazila dech.
Příběh je vyprávěn z pohledu několika postav. I čtení knihy Toriiny maminky má velký význam. Krásně doplňuje to, co se stalo před lety. A nejen to nám prozradí.
Těším se na druhý díl.

06.01.2023 5 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Opět skvělá kniha. Jsem ráda, že se autor vrátil k sérii o Erice Foster. Cítila jsem se, jako kdybych po dlouhé době navštívila svou rodinu.
Příběh byl zajímavý. A to dost. Vydržela jsem a ani jednou nespoilerovala. Tudíž o překvapení nebyla nouze. Malinkatou výtku bych měla ke konci. Čekala jsem něco jiného, trochu více děsivého. Přesto však hodnotím plným počtem. A již teď netrpělivě vyhlížím další díl. Doufám, že se Eričin osobní život bude vyvíjet směrem, který autor naznačil. Moc bych jí to přála.

04.12.2022 5 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Geniální. To jsou knihy Shari Lapeny.
Její styl psaní mám moc ráda. Nikdo není hlavní postavou, vypráví všichni. A já tak mám pocit, že jsem u všeho.
Příběh je velmi zajímavý. I když anotace nezní tak lákavě, z knihy se vyklubalo dost velké drama. Drama v tom, kdo to tedy byl. Postupné odtajňování tajemství zvyšovalo napětí. Podezřelí přibývají jak na běžícím páse. Vážně skvěle napsané.
Spoilerovské já nedostalo prostor a tak jsem na konci byla překvapena. Jasně, že jsem tu osobu podezřívala, ale i všechny ostatní postavy, takže tady se nakonec člověk trefí.
Shari Lapena umí a s každou další knihou to potvrzuje. Konec je skvělý. Nakonec musím uznat, že vážně je.

29.07.2022 5 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Konečně jsem se pustila do velmi oblíbené série s náčelníci Kate Burkholder. Jsem ráda, že jsem teprve na začátku, a že je přede mnou tolik dílů.
Autorka se s tím tedy vůbec nemazlí a hned prvním dílem nasadila laťku hodně vysoko. Vraždy jsou opravdu velmi brutální.
Náčelnice Kate je mi sympatická. I přesto, že znám její minulost. Já bych se zachovala zřejmě stejně.
Stejně tak je pro mě velkým sympaťákem John. Jeho hlášky mě několikrát pobavily. Taktéž mám pochopení pro jeho minulost. Je mi moc líto, co potkalo jeho rodinu.
I ostatní členové týmu jsou super. Líbí se mi jejich parta. Moc se těším na čtení dalších dílů.

27.09.2023 5 z 5

Souhlasím s projevem na zadní straně přebalu: Je to malá kniha s velkým poselstvím. Naprosto dokonale výstižné.
Jak jsem již psala po prvním čtením: Kniha, která změní svět.

Čtenářská výzva 2023: Téma 11. Kniha, kterou nebudete číst poprvé.

05.12.2023 5 z 5

Dokonalá lítost Dokonalá lítost Helen Fields

Panenko skákavá, co nám to paní autorka udělala?
Jednoznačně nejlepší, nejemotivnější, nejskvělejší díl. A ten konec ? Brutální.
Ke konci jsem ronila slzy za všechny oběti, kromě jedné. Části z minulosti mi až vyrazily dech. Hlavně ke konci.
Autorka je s každým dílem lepší. Jsem zvědavá, zdali dalším počinem překoná samu sebe. Já věřím, že ano.
Tentokrát (snad poprvé v této sérii) dokonale sedí název.

Čtení doporučuji.

03.06.2023 5 z 5