kedlis kedlis komentáře u knih

Nejkrásnější dárek Nejkrásnější dárek * antologie

(SPOILER) Kdybych napsala, že to prvotně nesplnilo má očekávání, tak bych se jen opakovala. Vánoce nejsou pro každého plné radosti a rodinné pohody, to chápu a náměty se mi tedy nezdály jako úplně špatný nápad. Každopádně mi po čase začaly splývat dohromady, ve většině byla totiž příčinou smutku smrt někoho z rodiny. Chtělo by to větší variaci, tedy klidně smutné příběhy, špatné vztahy s rodinou, ale i příběhy hezkých tradic a skutečně pohodového času, tak aby to nepůsobilo jako jeden příběh s občasnou výměnou postav. Poslední povídka mě trochu štvala s veganstvím úplně mimo jeho podstaty.
Abych jen knihu nehanila, tak musím říct, že se četla dobře.

27.12.2021 3 z 5

Podělaným navrch Podělaným navrch Becky Albertalli

(SPOILER) Odložila jsem Červená, bílá a královsky modrá a začala jsem číst toto, jako z bláta do louže. Molly mi chvílemi přišla neuvěřitelně otravná a i když dokážu pochopit nízké sebevědomí a nejistotu kterou pociťovala, tak mi její chování drásalo nervy. Bylo nám tolikrát řečeno jak si hlavní hrdinka rozumí se svou sestrou, ale my jsme už vpadli do období kdy se mezi nimi rojí spíše rozbroje, takže se celému jejich poutu nedalo tolik věřit. Navíc je Cassie tak strašně sobecká a sebestředná. Na jednu stranu (ne)obyčejný příběh o dospívání, vývoji, sesterském poutu a první lásce, na druhou stranu většinu příběhu tvoří výlevy teenagerů a jejich "vtípků", typického plížení se z domu ve stylu USA filmů, nadbytečného dramatu apod. Což nemusí být vždy špatně, každopádně tohle konkrétní zpracování se úplně netrefilo, ale svou cílovku si to určitě najde.

Můžeme se zbavit toho, že feministka = nesmí myslet na muže? Jeez

11.09.2021 2 z 5

(SPOILER) Sci-fi a vesmírné prostředí mě obvykle moc neláká, ale takhle kniha patří mezi výjimky. Zajímavé prostředí, různé rasy a mezirasové vztahy.
Postavy jsem si vcelku oblíbila a byly mi sympatické. U některých pasáží jsem se i dobře zasmála.
Spoiler: Svým způsobem se nic moc neděje a zápletka v podobě rozzlobené planety tak nějak proplula kolem ačkoliv se zdá, že by mohla být o něco zajímavější. Každopádně život na poutníkovi je vcelku zajímavý a já jsem to zkrátka žrala.

05.08.2021 4 z 5

Prožila jsem si peklo Prožila jsem si peklo Andrea Claudia Hoffmann

(SPOILER) Děsivý příběh statečné ženy. Neumím si ani představit jaké to je, žít každý den ve strachu, že vás může někdo přepadnout a zabít. Očekávala jsem krutosti, ale při detailním popisu znásilnění mi běhal mráz po zádech. Na knize se mi líbilo dělení na dění v přítomnosti autorky a vyprávění Patience.

09.02.2021 4 z 5

Znamení Athény Znamení Athény Rick Riordan

(SPOILER) Konečně tu máme části z pohledu Annabeth což mě potěšilo, ale čekala jsem že celé putování za 'Athéniným znamením' bude obtížnější než jedna zkouška.
Dále nemůžu nezmínit přemíru milostných dramat, kterými knížka překypuje a které mě docela otravovaly. Jako příklad: neustálá žárlivost Piper a Annabeth, milostný trojúhelník eh.
Opravdu není nutné aby každá historická událost měla co dělat s polobohy.
Čím více knížek od Ricka čtu tím méně mě baví jeho vtipy, které se dost opakují. Každopádně si mě pořád drží svižnost děje, i když s tím jak jsou knihy delší to není takové jako v sérii o Percym.

20.09.2020 2 z 5

Proroctví Proroctví Rick Riordan

(SPOILER) První díl druhé série Ricka Riordana nám představuje 3 nové polobohy: Piper, Jasona a Lea. Četlo se to stejně snadno jako Percy, ale je tu víc věcí které mě štvaly.
Všichni tři polobozi jsou něčím výjimeční - Piper má čaromluvu, Leo ovládá oheň, Jason je syn řecké verze Dia a zkrátka ten 'nejlepší'. Navíc 2 z nich jsou "vyvolenci" Héry, bohyně která nesnáší polobohy? Jason nezemřel když spatřil pravou podobu boha, i když je na to upozorňováno v Percym x krát? No nevím. Nějak mi připadalo, že jsou všichni tři až moc skvělí v boji na to, že s tím nemají ani jeden zkušenost (kromě Jasona který si nic nepamatuje). Piper "není jako ostatní holky" a už vůbec ne jako děti Afrodity!!
Leo mi byl nejsympatičtější a soucítila jsem s ním nejvíc.
Každopádně ve druhém díle má být Percy a to si rozhodně nenechám ujít.

04.09.2020 3 z 5

Poslední z bohů Poslední z bohů Rick Riordan

(SPOILER) Skvělé zakončení série a nalákání na další.
Jelikož se jedná o díl ve kterém jde v podstatě jen o bitvu, se konečně zbavujeme zajetého vzorce škola-tábor-výprava.
Percyho přání bylo promyšlené a nesobecké. Lukova smrt se dala očekávat, akorát jsem si myslela že ho zabije Percy Kronovo zbraní. Lukovo otočení opět na 'hodného' kluka mě trošku zklamalo, jelikož je to takové klišé.
Samozřejmě se celá naše partička dostala do tábora bez vážnějších zranění, ne že by se mi líbilo zabíjet hlavní postavy, ale přeci jen se jednalo o obrovskou bitvu.
Nico je moje nová nejoblíbenější postava.
Přese všechno se mi série četla opravdu dobře a rozhodně si přečtu i Bohové Olympu.

30.08.2020 4 z 5

Pamatuj na smrt Pamatuj na smrt Aleš Novotný

(SPOILER) Upřímně mi to přišlo takové nemastné neslané. Hlavní postava nesympatická, na to jak je sečtělý a inteligentní se chová jako spratek. Dialogy jsou poněkud zvláštní. Sexuální scéna se mi do knihy opravdu nehodila, na to že se jedná o YA byla poněkud detailní.

21.08.2020 2 z 5

Co když jsme to my Co když jsme to my Becky Albertalli

Simona od Becky jsem si zamilovala a tak jsem čekala něco lepšího než mi kniha nabídla. Celý příběh se odehrává v docela krátké době a proto u mě ztratil na uvěřitelnosti. Vztah Bena a Arthura byl zkrátka moc rychlý. Navíc na začátku to vypadalo jako by Ben v tom vztahu ani být nechtěl - právě se rozešel a Arthura vlastně vůbec nezná. Jejich hádky byly vcelku o ničem a v knize byly vlastně jen pro nějaké to drama.
Další věc která se mi moc nelíbila byl počet sexuální narážek a vtípků.
Kniha má určitě i lepší části, například to jak se Ben zmiňuje o rasismu.

07.05.2020 2 z 5

Světlo a stíny Světlo a stíny Leigh Bardugo

Ke knize jsem se dostala díky Šesti vranám a musím říct, že to bylo trochu překvapení. Čtení dost utíkalo, ale Alina mě celkem štvala. Nastává tu to známe "jsem ošklivka, ale stejně po mně touží nejhezčí kluci", také se dle mého přehnaně litovala a nebyla s ničím spokojená. Ve výsledku to nebylo špatné převážně kvůli tomu jak se kniha lehce četla.

25.02.2020 3 z 5

Jantarový dalekohled Jantarový dalekohled Philip Pullman

Dle mého nejhorší kniha série. V knize je spousta věcí, které člověka nudí a k pochopení děje nejsou ani trochu důležité. Mimo toho je v knize dost nedotažených věcí a nelogicky chovajících se postav.

09.01.2020 2 z 5

Svět je to určitě zajímavý a Tolkien měl neuvěřitelnou fantazii, ale příběh mě tak úplně nechytl. Ztrácela jsem se v tom, který trpaslík je který a scény se mi pletou dohromady.

30.12.2019 3 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Sice jsem se neztrácela mezi dějem v přítomnosti a vzpomínáním na minulost, ale za to jsem se občas ztrácela v přímé řeči protože kniha postrádala uvozovky. V knize je dost nevyřešených věcí ohledně fungování celé společnosti.
Nečetlo se mi to špatně, ale něco tomu prostě chybí.

03.10.2018 3 z 5

Svět poté Svět poté Susan Ee

V tomhle díle se konečně dozvídáme více informací a to o andělech, škorpiónech nebo třeba taky o tom jak se z Paige stalo to co se z ní stalo a proč se Raffe choval tak odměřeně.
Když už jsem zmínila Raffeho tak musím přiznat, že mě jeho absence v tomhle díle dost mrzela a přišla mi jako špatný tah autorky.
Bratři Dýn-Dum jsou prostě skvělí. Konec mě hodně překvapil a jsem zvědavá jak tohle všechno dopadne.

Našla jsem a přečetla třetí díl. Jen chci napsat, že mě hodně zklamal a nakonec by bylo asi nejlepší kdyby to vše prvním dílem skončilo.

22.05.2018 3 z 5

Pád andělů Pád andělů Susan Ee

Hned co otevřete knížku vpadnete do děje, nebudu lhát a přiznám se že mi chvilku trvalo než jsem si uvědomila co se děje. Příběh je každopádně velice čtivý, rozhodně to není žádný přeslazený románek a to se mi na tom hodně líbí.
Penryn je holka která si stojí za svým a nebojí se bojovat, ještě aby jo když má matku takovou jako má. Moc mi k ní nesedělo to, že z Raffeho dostala tak málo informací, ale mimo to jsem si ji velice oblíbila. Raffe je sympaťák, ale dle mého se choval až moc lidsky a ne dostatečně 'andělsky'. Líbily se mi jejich rozhovory u kterých jsem se pobavila.
Chybělo mi vysvětlení toho co se vlastně dělo před andělským útokem, a jak vůbec útok probíhal. Na konci se střídal jeden zvrat za druhým, i když to byly zvraty které jsem rozhodně nečekala, přišlo mi to vzhledem k tomu jak celkem poklidně příběh do té doby plynul trochu zmatené. Hodně se mi líbilo jak detailně byly popsané ty 'drsnější' scény.
Uvidím co přinese druhý díl.

28.04.2018 4 z 5

Eleanor & Park Eleanor & Park Rainbow Rowell

"Sexy romance" určitě ne. Řekla bych, že především pozadí Eleanořina rodinného života by se dalo vylepšit.
Eleanor se dala pochopit s ohledem na to, z jaké rodiny byla, ale na konci mi přišla sobecká když Parkovi neodpovídala jen aby jí zůstal pocit toho "nekončícího vztahu".
Konec mi nevadil.

18.12.2017 2 z 5

Pole Pole Kevin Thomas Maher

Podle recenzí a popisu knihy jsem čekala něco víc, výsledek byl takový: začátek ušel, prostředek taky nebyl úplně špatný a konec zdlouhavý a nudný, navíc mi připadal úplně mimo. Štval mě Mozzo, otec hlavního hrdiny, sestry, ke konci Saidhbh a částmi i hlavní hrdina. 'Pinďour' a 'blinkání' tomu taky moc nepřidali. Je to rozhodně něco co jsem ještě nečetla a dozvěděla jsem se, jak asi vypadalo dospívání v Irsku kolem roku 1984, takže to úplná ztráta času nebyla, ale něco k čemu bych se chtěla vracet to taky není.

14.08.2017 2 z 5

Muslimská dívka Muslimská dívka Amani Al-Khatahtbeh

Amání měla nepříjemné podmínky pro dospívání a stejně se dokázala dostat na vysokou úroveň v boji za práva muslimek (a muslimů) nejen mimo muslimskou komunitu, ale i v ní.
Podmínky pro život muslimů v západních zemích není až tak růžový, už dříve mi bylo jasné že je tu vůči nim nenávist, ale i tak mě nechutné činy lidí překvapily. Jak moc dokáží média kteroukoliv informaci překroutit ve svůj prospěch a islamofobie jen stoupá.
Žádná víra není špatná, špatní jsou pouze lidé. Amání se zmínila o špatné interpretaci islámu mezi muslimy a mrzí mě to, že se v knize nevěnovala více i těm "špatným muslimům", je mi jasné že jsou muslimové utlačovaní, ale jejich představení jako "poddajných" mi přišlo trošku přehnané.

29.07.2017 3 z 5

(SPOILER) Psané zvláštní "jsem hrozně fajn týpek" formou, takže to nemusí sedět každému a mně to také nebylo zrovna sympatické. Příběhy jsou smutné, sama mám se ZDVOPem malou zkušenost, a tak se mi to během čtení vybavilo. Každopádně škoda, jak už tu někdo zmiňoval, že autor nepřidal příklad dobré praxe i od někoho jiného než od sebe.
Zároveň jsem moc nechápala v čem spočívá jeho práce, očividně vystřídal mnoho zařízení, ale nepíše proč. Také by mě zajímalo, proč musí zmínit, že prsa kolegyně jsou "povislá". Takže námět super, ale zpracování mi nesedělo a je to nedotažené.

"Nenaučíme dítě chovat se lépe tím, že ho donutíme cítit se hůře."

09.06.2024 3 z 5

Jak se žije dětem s postižením Jak se žije dětem s postižením Helena Chvátalová

Je to přeci jen poněkud starší dílo, ale i tak je dost zajímavé nahlédnout do života rodin (spíše maminek) s dítětem s postižením.

11.02.2024 4 z 5