katka_dv katka_dv komentáře u knih

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Naprostá klasika ... ALE z 10 kapitol čteme s dcerou opakovaně jen 3 (jak myli podlahu, jak si pejsek roztrhl kaťata a jak dělali dort). Ostatní příběhy nezaujaly, některé jsme ani nedočetli. Navíc je v první kapitole známý - logický - problém s věšením, takže musíme upravovat, abychom předešli dotazům, na které sami neumíme odpovědět ...

05.05.2019 4 z 5

Štaflík a Špagetka Štaflík a Špagetka Alena Munková

Hodnotím podle 3leté dcery. Večerníček nezná. Knížku má ráda i díky jejím krásným ilustracím, čteme pravidelně před spaním. Jako dospělá oceňuji nadčasovost, kdy není potřeba příběh nebo jednotlivá slova dovysvětlovat (snad jen kromě "zatápění v kamnech", které už dnešní děti neznají).

05.05.2019 5 z 5

Jeden kopeček šmoulový Jeden kopeček šmoulový Marie Doležalová

Knížka není nijak vtipná, většinou vás ani nijak nezajímá cizí příbuzenstvo ... proč má tedy cenu si ji přečíst: S pobavením si uvědomíte, že
- si i po 25 letech pamatujete barvu své první šusťákovky,
- vás babička nutila sníst všechnu polívku, na kterou se teď v dospělosti vždy těšíte,
- jste se prarodičů nikdy nezeptali, jak se seznámili,
- nechápete, jak rodiče zvládli cestu na Bibione se dvěma hádajícími se dětmi na zadním sedadle ...
(Pozn. č. 1: Platí, pokud jste prožili dětství v 90. letech. Pozn. č. 2: Může se lišit dle vašich osobních zážitků z dětství.)

02.12.2018 3 z 5

Ze zápisníku pokojské Ze zápisníku pokojské Kateřina Doležalová

Četla jsem nejprve Námořníka, takže jsem věděla, jaký styl humoru mám očekávat. Za mě byl Námořník lepší. Opět jde o jednoduchou, humornou knihu. I když nemůžu říct, že bych – jako někteří jiní čtenáři – brečela smíchy, do vlaku na cestu do práce jde o ideální čtení.
Trochu mě iritovalo typicky české „odklánění“, ale vždycky jsem si připomínala, že šlo vlastně o čin nezbytný pro přežití :-)

27.10.2018 4 z 5

Mise Afghánistán Mise Afghánistán Tomáš Šebek

Nehodlám zde hodnotit osobnost p. Šebka jako takového (jak to tu v některých komentářích nacházím), ale pouze a logicky knihu samotnou. Kniha je úžasná v tom, že vás vtáhne to děje – na sál mezi doktory, kteří po dobu mise téměř nespí, a pacienty, kdy si uvědomíte, v jak super zemi jsme se narodili. Nespisovnost mi zde nijak nevadila, naopak – když víte, že píše chirurg a ne spisovatel, tak se to sem vlastně hodí. Medicínské zákroky jsou zde pro laiky, alespoň v základech, vysvětleny, ale i tak je plno z těch lékařských postupů dost nesrozumitelných … vlastně možná dobře … rozumět tomu – asi bych se pozvracela …

01.10.2018 4 z 5

Nejkrásnější česká říkadla Nejkrásnější česká říkadla kolektiv autorů

Knížka, která má na trhu obrovskou konkurenci. V našem případě šlo o náhodnou koupi při čekání ve frontě na poště. Dávám plný počet hvězdiček za výborný poměr cena (79,- Kč) x kvalita (počet říkadel: 100 ... přiznávám, že ne všechna říkadla se mi líbila, ale s tím jsem se setkala u všech podobných knížek a navíc u tak velkého počtu říkadel se to dá očekávat).

23.09.2018 5 z 5

Knížka Knížka Hervé Tullet

Knížku jsem koupila na základě pozitivních recenzí ... při prvním otevření jsem se lekla, co jsem to koupila za blbost - úzká knížečka za 160,- Kč s přibližně 5 slovy na každé druhé stránce a jinak jen plno puntíků ... ale uznávám, že nejsem cílová skupina a dceru knížka baví ... 1 hvězdičku strhávám za to, že by mohla být o fous delší.

22.09.2018 4 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Jan Bittner (p)

Tak nějak nevím, z knížky mám rozpačitý pocit. Knížku jsem četla až po Aristokratce a podle recenzí jsem počítala s tím, že to bude něco jiného. Nesedla mi ale postava depresivního kastelána otráveného městským životem, ani paranormální jevy a nevysvětlitelné události. Chápu, že děj kvůli deníkové formě není nijak ukončen. Raději ale zůstávám fanouškem Aristokratky.

20.06.2018 2 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Ke knize jsem se dostala díky záplavě reklam na ni, blog jsem nečetla. Za mě trochu přeceňovaná.
Podtitul „Historky z hereckého podsvětí“ platí spíš jen pro první část; většinou zajímavé čtení.
Druhá část je spíš o autorce samotné, jejích příhodách a trapasech, takže asi záleží na tom, jak vám autorka sedne svým smyslem pro humor. U mě se bohužel žádné výbuchy smíchu nekonaly.
Celkově je kniha napsaná mile, laskavě, nenáročně (tak akorát na čtení do vlaku), jenže občas tak nějak o ničem.

10.06.2018 3 z 5

Řasnatci Řasnatci Dana Kellnerová

Hlavní hrdina že je naivní? No ... vlastními slovy bych řekla, že spíš blbá. Proč tedy 4***?
- Kniha je čtivě napsaná.
- Kniha (údajně - a doufám, že i doopravdy) inspiruje týrané ženy k ukončení jejich patologického vztahu.
- Podle přečteného rozhovoru s autorkou jsem pochopila, že pokud se vám zdá hlavní hrdinka příliš naivní, tak to znamená, že jste si samy nikdy žádného řasnatce do života nepustily ... hurá!

07.04.2018 4 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

3. díl je horší než první - postavy známe, už se nekonají takové výbuchy smíchu, jako když jsme je teprve poznávali.
3. díl je lepší než druhý - nejsou tu nechutnosti, jako je uklízení po svatbě, přibude tetička Nora.
Otázkou je, jestli to má cenu vlastně takto hodnotit - vždyť je to jeden velký deník, jen rozdělený na tři části.
A nezapomeňte - svět je nádherný, růžový, béžový ... https://www.youtube.com/watch?v=CNKY6aRT8Sw

26.03.2018 4 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Příjemná oddychovka, ale vzhledem k tomu, že postavy už známe, chyběl tu moment překvapení a s ním spojené výbuchy smíchu jako u prvního dílu. Hvězdičku strhávám za některé "nechutné" detaily, bez kterých bych se klidně obešla (např. popis toho, co všechno bylo nutné uklidit po svatbě). Také některé málo používané obraty mi přijdou zbytečné (např. "spastický záchvat") - nechce se mi při čtení takového typu knihy používat slovník cizích slov :-)

26.03.2018 4 z 5

Malá máma Malá máma Lenka Sadvarová

Kniha přečtená během jediného večera, ale za to pobavení to stojí.
Nevím, jestli ji ocení bezdětní, ale maminky určitě - u většiny "příběhů" si fakt totiž můžou říct "přesně jako u nás".
Výborný dárek pro kamarádku s malým dítětem!

15.03.2018 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Byla jsem zvědavá, do kterého tábora se po přečtení Aristokratky zařadím já, měla jsem trochu obavu z "praštěného" humoru ... Musím ale říct, že takhle jsem se u knihy už dlouho nenasmála, naposledy asi u Saturnina.
Jak už zde bylo několikrát napsáno, některé vtipy se opakují, ale vzhledem k délce knihy mi to nijak nevadilo.
Upozornění: Pokud nechcete být považováni za podivína, nečíst na veřejnosti.
Dotaz k zamyšlení: Myslíte, že by se u nás našel někdo, kdo by to dokázal zfilmovat?

10.02.2018 5 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Nějak nechápu tolik nadšených komentářů ... ano, je to dobře napsaná detektivka, ale na 5***** to tak nějak není ... myslím, že konkrétně u mě to bylo vysoké očekávání na základě přečteného hodnocení a potom to, že mezi přečtením Policie a Žízně jsem měla dost velký časový odstup, takže jsem si nepamatovala předchozí díl (jeho děj a postavy), a tak teď bylo těžší se do knihy vůbec začíst ... no, a závěr byl tak překombinovaný, že už mi snad bylo i jedno, kdo na konec bude vrah ...

07.01.2018 4 z 5

Pohádka o ztracené krajině Pohádka o ztracené krajině Radvan Bahbouh

Čtivě napsaná knížka s krásným příběhem na závěr + kdo potřebuje, tipy na další literaturu.
Do plného počtu hvězdiček mi zde ale chybělo něco, co však neumím přesně vydefinovat - řekla bych, že je to částečně tím, že kniha trochu působí jako učebnice, kdy pod nadpisem autor vysvětluje daný pojem.
Občas se mi stalo, že jsem si najednou uvědomila, že vlastně ani nevím, o čem čtu, ale na druhou stranu musím uznat, že autor přesně odhadl, jak mají být jednotlivé kapitoly dlouhé, protože se mi to vždy stalo až u posledních vět jednotlivých kapitol.

08.09.2017 4 z 5

Rozbité okno Rozbité okno Jeffery Deaver

Dobrý námět (informační technologie a krádeže identity), čtivá kniha … možná je to až na škodu, protože si zpětně uvědomuji, že jsem to přečetla tak rychle, že vlastně ani nevím, jak se vlastně podařilo Sachsové a Rhymovi odhalit pachatele. Zdá se trochu přehnané, kolik toho o nás může vědět jedna jediná společnost, ale když si vezmu, co všechno „ví“ takový Facebook a to ani nemusí informace odnikud sbírat, tak to vlastně možná až tak překvapivé není. Jako největší nesmysl mi nakonec přišlo to, že se Ron (v roce 2008) ptal, co je to Excel …

15.04.2017 4 z 5

Hodinář Hodinář Jeffery Deaver

Za mě jedna z nejslabších "rhymovek" - na zvraty jsem zvyklá z předešlých knih, ale tohle už bylo příliš překombinované. Začátek byl poutavý, konec už mě moc nebavil a závěr zklamal. Postavy byly příliš nereálné, vč. např. vedlejší postavy - zachráněné holčičky - která by ve skutečnosti určitě smýšlela úplně jinak, když vyrůstala s takto radikálně smýšlející matkou (úmyslně neuvádím příklad na žádné hlavní postavě, abych "nespoilerovala").

15.03.2017 3 z 5

Muž, který chtěl být šťastný Muž, který chtěl být šťastný Laurent Gounelle

Čtivá knížka. Nejsem naivní, abych si myslela, že jedna kniha někoho změní, ale myslím si, že pokud někdo uvažuje např. o změně kariéry, může mu dodat odvahu nebo pomoci s obtížným rozhodnutím. Místy jsou tam celkem známé pravdy - např. už moje babička říkala: "Věř a víra tvá tě vyléčí." Nevím ale, co si myslet o části s 5x NE - co kdyby si hlavní hrdina stoupnul v Praze na "Hlaváku" s tím, že potřebuje peníze na jízdenku ...

11.03.2017 3 z 5

Batole: návod k obsluze Batole: návod k obsluze Joe Borgenicht

Kniha se hodí ideálně jako vtipný dárek, samotný informační přínos (navíc v době internetu, kdy si odpověď na konkrétní problém raději "vygooglujete") je spíše nižší.

26.02.2017 2 z 5