Katja Katja komentáře u knih

Kdo byl Hamza? Kdo byl Hamza? Ilona Borská

Je velka skoda, ze se o F. Hamzovi nemluvi/nepublikuje vice. Nejen jako o zakladateli Hamzovy lecebny, prukopvnikovi lecby TBC a ergoterapie, ale take uzasnem pedagogovi a muzi s obrovskym potencionalem. Dekujme Ilone Borske za tuto knihu, kez by byla delsi!

15.04.2017 5 z 5

Nový přehled biologie Nový přehled biologie Stanislav Rosypal

Nový přehled biologie, který je svým konceptem bohužel spíše velmi zastaralým, než li novým. Svému účelu poslouží středoškolákům snad jen kapitoly o fylogenezi orgánových soustav, které jsou fakticky správně, navíc s kvalitní obrazovou složkou. Naopak nejhorší kapitolou je ale jednoznačne Molekulární biologie. Ta studentům nemůže dát absolutně nic jiného než li zmatek v hlave. Místo toho, aby se autor snažil vysvětlit principy centrálního dogma molekulární biologie, zahlcuje studenta střední školy šílenými nákresy syntéz, ne/doreplikování 3´konců DNA atd. Nechápu úplnou absenci alespoň odstavečku o metodách jako je PCR, nebo třeba už "stoleté" transmisní elektronove mikroskopii, bez které by spousta fotografií v knize vůbec nebyla. Tento přehled je jedním z důvodů, proč ze středních škol vycházejí biologové, kteří jsou schopní se nadrnčet obrovské množství informací, ale základní principy a pochody jim zcela unikají a není to jejich chyba.

26.01.2018 2 z 5

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

Z počátku se mi kniha neuvěřitelně táhla, ale když jsem se prokousala k ústřední zápletce (nebudu více spoilerovat), názor jsem změnila. Neokoukané téma, starý dobrý Mikael a Lisbeth, ze které Lagercrantz konečně přestal dělat 40 kilového robokopa. Příběh má spád, ale přes to se v ději neztrácíte, vše do sebe tak nějak hezky zapadá. S označením thriller bych ale váhala. Švédským téměř národním problémem posledních let jsou imigranti, a tak ani zde nechybí, pro mě naprosto zbytečná, paralelní dějová linka, která na tuto problematiku naráží. Na to si ale budeme do budoucna muset zvyknout, a nebo přesedlat na jiný žánr.

07.01.2018 5 z 5

Úlovek Úlovek Taylor Stevens

Nejslabší díl celé série. Essa je unavená, zničená a ta deprese pak dýchne i na čtenáře. Ale i to k životu patří. Opět kladně hodnotím popis prostředí - piráti, únosy lodí, hawala.

13.12.2017 4 z 5

Dobrý proti severáku Dobrý proti severáku Daniel Glattauer

Nebudeme v tom hledat nejakou velkou hloubku. Tohle je kniha na dovolenou, do tramvaje atd. Kniha, ktera ma bavit, rozesmat a nezadat mozkovou cinnost ctenare. A to splnuje na jednicku! Navic me osobne dej vtahnul, bavil a nepustil az do konce - tam jsem mimochodem zustala s pusou dokoran a bezela hned pro druhy dil.
PS: audioverzi knihy nepovazuju za moc povedenou. Emmi je namluvena s velmi neprijemnym akcentem "ala mrcha",ktery dle meho gusta je az prehnany a pribehu skodi. Ona ta Emmi zacne cloveka stvat, i kdyz knihu cte. Audioverze ale dava primo nulovou sanci k tomu si ji alespon malicko oblibit.

11.10.2017 5 z 5

Jsem rada, ze jsem knihu cetla a jeste radsi jsem ji docetla. Svuj ucel jako humoristicky roman splnila, ale muj oblibeny zanr to neni, proto hvezdu ubiram.

07.07.2017 4 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Mela jsem co delat, abych knihu v pulce nezaklapla a neodlozila nekam do kouta. U Keplerovek jsem si uz zvykla na mnozstvi postrannich linek, falesnych stop atd. Prislo mi ale, ze tentokrat nektere z nich autory napadly snad pri sekani travy, bez ohledu na pribeh, a rozhodli se je tam zkratka nejak vsadit za kazdou cenu. Co na tom, ze jsou naprosto mimo. Nechci spoilerovat, ale neodpustila bych si nezminit onen bullshit v pristavisti - do techto stranek (a ze jich je!) si klidne zabalte svacinu a pribeh tim neutrpi. Na druhou stranu pribeh jako takovy me moc bavil. Na pachatele jsem "prisla" az ve chvili, kdy mi ho autor sam prozradil, coz kvituju. Je tezke hodnotit, kdyz je Joona Linna moje srdcovka, takze davam 4 hvezdy, ale opravdu jen z platonicke lasky. Velky palec nahoru za audioverzi namluvenou opet P. Rímským.

17.06.2017 4 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Neurazi ani nenadchne. Prijemne cteni na dovolenou, nebo proprseny vikend. Ale ze bych se ke knize musela vracet znovu, to se rict neda.

20.04.2017 3 z 5

Hory, peklo, ráj Hory, peklo, ráj Are Kalvø

Milá oddechovka, která neurazí. Ale kdyby byla o polovinu kratší, tak se také nebudu zlobit.

10.12.2023 3 z 5

Neobyčejná dobrodružství Neobyčejná dobrodružství Daniel Wallace

Namlsaná z Velké ryby, pustila jsem se do další knihy od Wallace. Neobyčejná dobrodružství jsou ale v podstatě zcela obyčejným příběhem o někom, kdo může být klidně váš soused. Umím si příběh představit zfilmovaný. Pustila bych si ho v neděli po obědě, ale knihu mezi své oblíbence nezařadím. Milé, příjemné čtení, které neurazí, ale ani nenadchne.

05.01.2018 3 z 5

Volání anděla Volání anděla Guillaume Musso

Romantiku onoho romantického thrilleru (jak psáno na obálce), aby člověk mezi Madeline a Jonathanem pohledal, což mě osobně tolik nevadí, alespoň zbylo více místa na detektivku. Škoda jen strohé poslední třetiny - protože když už jsem se prokousala tou roztahanou první (plnou zbytecnych detailů), přišla druhá, která mě zápletkou sice víc jak bavila (tak jsem i přivřela oko nad tím enormním množství náhod), ale zasloužila bych si jako čtenář lepší než tento nemastný/neslaný konec, který navíc formou připomíná spíš YA literaturu ("vejít se do 200 stránek a na úplný konec vrznout nějaký happy end"). A kam se jako poděl Danny?
Btw: story s vyměněným telefonem se autorovi vážně stala. Možná i proto dávám 4 hvězdy.

02.10.2017 4 z 5

Zabij mě znovu Zabij mě znovu Rachel Abbott

Tak si to shrneme: máme tu úspěšnou právničku Maggie, která zažívá úzkostné stavy a zamyká se na pět západů pokaždé, když se má setkat se svým klientem. Je nedůvěřivá k policejnímu aparátu a vlastně i ke všem ostatním - krom svého manžela Duncana, který má sice v garáži ne/tajnou skříňku, a jehož minulosti skoro nic neví, ale to už jsou detaily, protože láska hory přenáší, srdíčka, jednorožci, znáte to. Když se jednoho dne po manžílkovi slehne zem a do telefonu vyhrožuje vším možným cizí chlapek, jede naše (jinak neustále vypsychovaná) Maggie projet s dětmi na kole. "Zabij mě" znovu jsem sama sobě opakovala v průběhu četby víc, než je zdrávo a číst dál tuhle slataninu mě nutilo moje sebetrýznitelské Já.
Pět hvězd a zlatého bludišťáka tomu, kdo se prokousal až na konec.

17.08.2017 1 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Prvni kniha v serii, kdy mi zapletka pripadala opravdu realna a bez prekombinovatelnosti. Hrdlo se mi sviralo hrdlo od zacatku do konce - i proto odpustim misty napadnou podobnost s Hannibalem Lecterem a povazuji tento dil zatim za nejpovedenejsi.

21.04.2017 5 z 5

Agnes Agnes Hannah Kent

Knize jsem bohuzel, i pres mnoho kladnych recenzi neprisla na chut.

20.04.2017

Vzpomínky kočičího doktora Vzpomínky kočičího doktora Louis Camuti

Prijemna oddechovka. Myslim, ze zejmena milovnici J.Herriota si prijdou v teto knize na sve.

24.03.2017 5 z 5

Panoptikon Panoptikon Jenni Fagan

Asi už mám v tomto žánru a směru načteno až příliš, ale nemohu říct, že by mě kniha nadchla. Možná jsem od ní čekala až přespříliš. Chybí mi propracování postav a mnoho důležitých detailů. Možná není úplně šťastné stavět knihu na pocitech a výžblebtech závislé malé holky. Bohužel je to jedna z mála knih o kterých vím, že se k nim nevrátím ani na nudné dovolené.

22.09.2013 1 z 5

Manželka, která utekla Manželka, která utekla Tess Stimson

Reklamy na tuto knihu jsem potkávala v pražském metru tak často, že jsem si ji rozhodla také přečíst. Čekala jsem oddychovou knihu, s nádechem romantiky a jednoduchého humoru - něco na způsob Nicolase Sparkse a Simony Monyové v jednom... v tomto jsem se (naštěstí) velice spletla. Kniha stránku po stránce získávala větší hloubky, napětí a složitosti příběhu. Konec knihy byl nečekaný, až šokující. Knihu jsem přečetla během jednoho dne a doslova jedním dechem.

27.04.2013 5 z 5

Putování s loveckými psy Putování s loveckými psy Ladislav Holeš

Někoho, kdo se již v myslivosti či lovecké kynologii orientuje, kniha podle mého názoru moc nenadchne - nepřináší žádné velké poznatky či nové informace. Jedná se spíš o takové milé, nenáročné čtení na jeden večer.

29.11.2017 3 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Ve srovnámí s Hypnotizérem me pribeh jako takovy zaujal o dost mene. V nekterych pasazich nebylo snadne udrzet pozornost. Pri jejich procitani jsem chtela uz byt zpatky u Joony,Sagy ci Penelope a "uz to konecne vyresit". Cela scena s narusenym hercem Ossianem v chate mi prisla tak nejak navic - zbytecne dalsi postava (jako by jich uz tak nebylo dost). Zlom pro me nastal nekdy okolo 74.kapitoly,kdy se cely pribeh znovu rozjede a jednotlive dejove linky se zacnou spojovat. Akcni sceny jsou popsany tak poutave, ze z nich mrazi a nemohla jsem knihu odlozit. Bohuzel druhe zklamani prislo na uplnem konci - na to, jak je kniha dlouha, zdal se mi zaver, no rekneme si to na rovinu, odbyty?

16.04.2017 4 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Knihu jsem z první poloviny poslechla v audioverzi, kde kvituji zejména dramatický přednes Pavla Rímského. Samotný styl psaní, použití přítomného času i Ericovy "návraty do minulosti" - to všechno mě na knize moc bavilo, ačkoliv se v prvních chvílích ono přeskakování zdálo zmatečné.
PS: a kdo by si neoblibil Joonu Linnu :-)

10.04.2017 5 z 5