Nový přehled biologie

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha získala literární cenu "Literární cena Josefa Hlávky - 2003 - Cena je udělena pro nejlepší publikace v oblasti české vědecké literatury". Trojí vydání titulu Přehled biologie během 11 let svědčilo o nesporném zájmu veřejnosti o tento typ knihy. Protože ve čtvrtém vydání by bylo možné text pouze drobně upravovat a nepatrně doplňovat o moderní poznatky, popř. odstraňovat nedostatky v tvrzeních, rozhodli jsme se předložit nově koncipovaný přehled oživený výkladem nových spoluautorů, znovu jej celý pečlivě lektorovat, vše v souladu a s důrazem na současný stav poznání. Při přípravě Nového přehledu biologie jsme měli na zřeteli, že připravujeme knihu, která bude nejen přehledem středoškolské látky, ale která by měla být i studijní pomůckou při přípravě absolventa gymnázia na přijímací zkoušky na vysokou školu a zároveň mu být nápomocná také v začátcích studia vysokoškolské látky z biologie. Autory bylo navrženo nové členění do těchto celků: úvod do biologie, buňka, bakterie, archea, eukarya (protozoa, chromista, rostliny, houby, živočichové), člověk, viry a subvirové částice, dědičnost a proměnlivost, organizmy ve vztahu k prostředí, evoluční biologie. Obecné souvislosti mezi charakteristikami hlavních skupin jsou zajišťovány kapitolami o buňce, dědičnosti organizmů, vztazích mezi organizmy a o molekulárních základech života a jeho vzniku. Jednotlivé kapitoly (bakterie, archea, eukarya) jsou pojaty jako globální charakteristika (strukturální, morfologická, fyziologická a systematická) uvedených skupin organizmů. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45023/novy-prehled-biologie-45023.jpg 4.544
Žánr
Literatura naučná, Věda, Přírodní vědy
Vydáno, Scientia
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (7)

Kniha Nový přehled biologie

Přidat komentář
Rozarka69
08.02.2019

Kniha má přes 600 stran a nikdy jsem v ní nenašla vše, co jsem potřebovala. Například svalstvo, stavba kostí,.. jsou zde popsány jen okrajově. Rozhodně bych ji nedoporučila pro přijímačky nebo studium. Ilustrace jsou tu krásné, ale to je asi tak vše na této knize. Doporučila bych ji pro sebestudium, pokud vám stačí jen to, co je v ní napsáno.

hu_87
06.09.2018

Kniha mi pomohla na přijímací zkoušky. Je pěkně obrázkově doplněná. Ale proboha - některé kapitoly, zvlášť třeba ta o lidské anatomii, by mohly být o dost obsáhlejší. Hlavně, že se autor zdlouhavě věnuje problematice dědičnosti - genetice, přičemž probíraná látka se v některých kapitolách značně liší... , nebo v knize zdlouhavě popisuje fyziologii buňky, což může být pro čtenáře značně matoucí.
Spíš doporučuji jinou publikaci, než je tato. Na přijímací zkoušky na VŠ rozhodně, kniha vás akorát zmate nepoměrem vypsaných informací...


KnihoMorka
18.06.2018

zajímavé mam dvě vydání

Katja
26.01.2018

Nový přehled biologie, který je svým konceptem bohužel spíše velmi zastaralým, než li novým. Svému účelu poslouží středoškolákům snad jen kapitoly o fylogenezi orgánových soustav, které jsou fakticky správně, navíc s kvalitní obrazovou složkou. Naopak nejhorší kapitolou je ale jednoznačne Molekulární biologie. Ta studentům nemůže dát absolutně nic jiného než li zmatek v hlave. Místo toho, aby se autor snažil vysvětlit principy centrálního dogma molekulární biologie, zahlcuje studenta střední školy šílenými nákresy syntéz, ne/doreplikování 3´konců DNA atd. Nechápu úplnou absenci alespoň odstavečku o metodách jako je PCR, nebo třeba už "stoleté" transmisní elektronove mikroskopii, bez které by spousta fotografií v knize vůbec nebyla. Tento přehled je jedním z důvodů, proč ze středních škol vycházejí biologové, kteří jsou schopní se nadrnčet obrovské množství informací, ale základní principy a pochody jim zcela unikají a není to jejich chyba.

quagmire
17.09.2017

Zmrhaný potenciál. Učebnice je barevná, s velkým množstvím obrazového materiálu, grafická úprava je ale bohužel to jediné, co je na ní moderního. Přehled (když pominu, že to pro osmisetstránkovou knihu možná není nejšťastnější název) nepochopitelně obsahuje někdy množství detailů, např. co se týká chemických struktur (které jsou ovšem z chemického hlediska příliš povrchní a z biologického hlediska nepodstatné, pokud nejsou uvedeny do správného kontextu, což v Přehledu bohužel nejsou), zásadní věci ale často chybí. Za vše hovoří recenze na tuto knihu časopisu Vesmír. ( http://casopis.vesmir.cz/clanek/stary-novy-prehled-biologie )
Smutné je, že stále jde o jednu z těch lepších středoškolských učebnic biologie na českém trhu.

R.E.M.
01.12.2014

Kdybych chtěla popsat dílo, musela bych hýřit jen samými superlativy. Skvělá kniha, poskytující přehled a kvalitní informace, nejlepší všeobecná učebnice biologie, která se mi zatím dostala do ruky.

Betka175
15.08.2014

Zatím asi nejlepší ucelená kniha o biologii s nejnovějšími poznatky, učila jsem se z ní i na přijímačky a sice ji mám celou zamatlanou od toho, jak ji často používám, ale stejně je to moje nejoblíbenější "učebnice biologie" :-)