Kateriska Kateriska komentáře u knih

Království nevinnosti Království nevinnosti Rebecca Coleman

Když jsem si tenkrát prohlížela na internetu novinky ze světa knih, tato mě zaujala na první pohled. Nadšeně jsem letěla do knihkupectví, z anotace toho moc nevyplývalo, ale což. Prostě jsem se nechala kapánek unést.
Vztah mezi učitelem a žákem je věc, o které se ve společnosti moc nemluví, protože je to prostě nepřípustné. Myslím si, že se tohle ve světě už někdy stalo a stává se to pořád, netvoří to celé příběh jen této knihy,
Zpočátku se mi kniha líbila, začetla jsem se do ní a Judy jsem docela chápala. Její povahu jsem přizvukovala i jejímu dětství v Německu. Zach je v knize velmi dobře popisován a vyvažuje nedostatky paní Judy. Zlo ale přišel ve chvíli, kdy Judy doslova hráblo a začala se chovat jako dravá zvěř. Asi od poloviny knížky se začalo vyjasňovat, že traumata hlavní hrdinky jsou ještě větší než se zdálo. Dokonce chce zabít vlastního manžela i když pravda, ženám se v hlavě někdy honí plno myšlenek, zvlášť když si Judy vytvořila oběť v Zachovi. Konec knihy je prazvláštní a jen podtrhne mínění o Judy, které si s příběhem knihy vytváříme.
Co se mi osobně nelíbilo, byla scéna v té staré nemocnici. Dokonce se mi zdálo, že Německo zde bylo popisováno až moc přefarbeně a přehnaně. To ale asi vyplývá z povahy hlavní postavy.
Dávám tři hvězdy. Některé pasáže byly moc hezké, ale knihu od této autorky už na delší dobu, prosím, ne.

07.03.2013 3 z 5

Prometheova lest Prometheova lest Robert Ludlum

Tato kniha byla pro mě úplně novým žánrem, protože se musím přiznat, že podobnou knihu jsem zatím nečetla. Její obsáhlost a propracovanost mě udivuje a obdivuji Roberta Ludluma za to, co stvořil. Myslím si, že toto dílo ve mě něco zanechalo. Opravdu si myslím, že to je obdivuhodné. Všechny ty vynálezy, nápady na scény a další věci... Jako kdyby byl spisovatel sám agent některé špionážní organizace. Knihu jsem četla docela dlouho, bohužel jsem na ni neměla moc času, ale i tak jsem si příběh dokázala vychutnat. Dávám čtyři hvězdičky, protože bych ještě trochu rozvinula konec příběhu. Nedalo by se říci, že bych se v postavách ztrácela, i když jich bylo mnoho a to je dobře. Autor nám předkládá myšlenky, které se vzápětí třeba úplně změní a to mě přivádí v úžas. Doufám, že si na knihy R. Ludluma ještě někdy najdu čas. Lákají mě díla o agentu Bourneovi.

12.02.2013 4 z 5

Loď mezi hvězdami Loď mezi hvězdami Beth Revis

Autorčin nápad vytvořit story z prostředí vesmírné lodě byl dobrý a zatím byl pěkně rozvinut. Kniha je vyprávěna z pohledu Amy i Syna, takže může čtenáři chvilku vadit, než se přeorientuje na myšlení toho druhého. A myslím si, že kluk ve skoro dospělém věku by v normální realitě neříkal slovíčko úža. Doufám, že druhý díl se bude držet na podobné vlně a neslouzne k podobným úletům jako Rezistence.

30.12.2012 4 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Rozhodla jsem se, že knihu přečtu jako první a až potom se podívám na film. Atlas mraků je zajímavě napsaná kniha, kde příběhy jednotlivých postav na sebe nějak navazují. Líbila se mi část Dopisy ze Zedelghemu, protože se vlastně jedná o dopisy, bylo to pro mě opravdu zajímavé. Část Hrůzostrašná muka Timothyho Cavendische mě ale bavila rozhodně nejvíce. Co jsem moc nemusela byla poslední část z roku 2321 napsána trochu hovorovým jazykem. Je zde hodně vidět krutost postapokaliptického světa a dokonce i kanibalismu. Část o Sonmi je rozhodně zajímavě zpracovaná, ale asi jsem už postižená tím, ža čtu dost dystopie a i přes oblibu u dalších čtenářů, nepatří k mým nejoblíbenějším. Luisa Rey a Adam Ewing se mi líbili. Rozhodovala jsem se mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Nakonec dávám čtyři.
Toto je kniha, která se nečte zrovna lehce. Je důležité se nad dějem stále zamýšlet. Většina z hlavních hrdinů knihy neprožívala zrovna lehký život. Těším se, až uvidím film, abych mohla porovnat, co se mi líbilo více - jestli kniha či film. A taky do jaké míry se zachovala původní knižní předloha Atlasu mraků.

22.12.2012 4 z 5

Dospělým vstup zakázán Dospělým vstup zakázán Miroslav Plzák

Moc hezky se to čte, je to napsané s humorem a myslím, že se jedná o velmi užitečnou knihu.

29.11.2012 4 z 5

Proudy z červené země: Můj život lovkyně velké zvěře v Africe Proudy z červené země: Můj život lovkyně velké zvěře v Africe Natasha Illum Berg

Musím říci, že jsem s touto knihou dlouho otálela, než ji začnu číst. Příběh mě ale velmi příjemně překvapil, kniha je čtivá a tak akorát dlouhá. Vysvětluje spletitý a ne zrovna jednoduchý život samotné spisovatelky v africké savaně.

29.11.2012 4 z 5

Druhá šance Druhá šance Lisa Jane Smith

Upíří klasika, která nezklame :o)

19.11.2012 5 z 5

Rezistence Rezistence Veronica Roth

POZOR, OBSAHUJE SPOILERY!

Když jsem dočetla Rezistenci, nevěděla jsem, co si o tom mám myslet. Jestli si ze mě autorka střílí nebo ne.
První díl jsem přečetla jednim dechem. Nejednalo se o příběh podobný mým oblíbeným Hunger Games a za to sem byla ráda. Těšila jsem se na druhý díl jako malé dítě a napjatě očekávala, až mi dojde. Bohužel tahle kniha byla pro mě jedním z největších zklámání.
Není pochyb o tom, že autorka vymyslela spletitý a záludný příběh. V Rezistenci přibývá plno nových postav, které jak rychle přicházejí, tak většina z nich i rychle odchází. Samá akce, autorka nám neumožňuje skoro žádná zastavení. Oproti Diveregenci, která byla hezky vyvážená, druhý díl zachází do extrémů, do tech válečných a brutálních extrémů. Ale dost postav jsem si oblíbila (třeba Johannu, Fernanda ale třeba i Marcuse a zlou vůdkyni Sečtělosti). V oblibě mi zůstal i Tobias. Tris autorka občas ztvárňovala jako zoufalého psychopata, co mění své názory a to se mi nelíbilo. Jinak ale Tris mám vcelku pořád ráda. No, a na konci se dozvíme, že izolovat Chicago byl promyšlený plán pro lepší budoucnost. Kolik lidí bylo nutno obětovat pro nalezení pravdy? Jistě, jak odhaduji, celá trilogie bude mít určitě happyend, aby autorka potěšila fanoušky.
Druhý díl se od toho prvního prostě strašně liší. Stále ale doufám, že třetí díl zakončí ságu alespoň trochu důstojně.

14.11.2012 3 z 5

Espressologie Espressologie Kristina Springer

Na tuhle knihu jsem se moc těšila. Zaujala mě obálka i anotace. A abych nezapomněla, taky mě opravdu bavila ta kolečka od kávy. Nakladatelství se, co se týče designu, opravdu vyřádilo. Je pravda, že děj je docela předvídatelný a kniha je podle mě krátká a příběh bych ještě rozvinula. Rozhodovala jsem se nad pěti a čtyřma hvězdičkama. Nakonec jsem se přiklonila k vyššímu hodnocení. Hlavní hrdinku Jane jsem si hrozně moc oblíbila a je škoda, že takový věštěc z oblíbené kávy na světě asi opravdu neexistuje. Taky bych ho potřebovala :o)

27.10.2012 5 z 5

Rudá jako rubín Rudá jako rubín Kerstin Gier

Kniha se krásně čte, možná si přečtu i pokračování. Ale co se týče děje jde spíše o lepší průměr, čtyři hvězdičky by byly moc :(

29.09.2012 3 z 5

Zoufalství Zoufalství Lisa Jane Smith

Desátý díl série Upíří deníky Zoufalství je jeden z nejkouzelnějích svazků edice.

Ze začátku mě kniha moc nebavila. Devátý díl jsem četla už před hodně měsíci a nepamatovala jsem si tedy některé postavy a souvislosti. Po pár stranách jsem si ale postupně rozpomenula a pak mi utíkal příběh už docela dobře. Děj byl v některých částech předvídatelný, ale jinak bylo i dost věcí, co se na stránkách udály, překvapující. Kniha se také mohla klidně (podle mě) jmenovat Síla odvahy. Konec byl bombový, těším se na tento říjen, kdy vyjde jedenáctý díl a tak dávám čtyři hvězdičky.

03.09.2012 4 z 5

Zásvětí Zásvětí Alexandra Adornetto

Kniha mi v některých částech připomínala Upíří deníky a v některých zase Stmívání. Děj už není tak předvídatelný jako u prvního dílu, což je určitě plus. Musím říci, že skoro všechny postavy jsem si opravdu oblíbila. Je řečeno, ,,že hlavní hrdinka je rozkošně naivní", což je trošku pravda. I když je hlavní hrdinka anděl, určitě jí musí dojít pojem sex, když už ho v prvním díle probírala se svojí nejlepší kamarádkou. Je ale pravda, že si jako anděl nedokáže s nikým jiným než s Xavierem pohlavní styk představit. Kniha nás staví do dvou odlišných vztahů dvou andělů. Bethany je zamilovaná do Xaviera, přesto že je člověk a lidská Molly je zamilovaná do Garbiela, který člověk rozhodně není. Jak to dopadne tu psát nebudu.
Je zde dost cizých slov a tak mi musel slovník cizých slov ochotně asistovat. To ale plno lidem určitě vadit nebude, protože jsou sečtělejší než já. Mě to ale jako patnáctileté trošku vadilo. Oproti prvnímu dílu, který byl rozjezdový, se druhý více rozvíjí, přicházejí nové postavy, nová témata a postavy se vyvíjejí dalším směrem. Jedná se o náročnější díl, opak prvního, který byl oddechový. Kniha má nádhernou obálku, jako všechny díly trilogie a fialová barva knihy je nádherná.
Přes všechny klady ale dávám jen čtyři hvězdičky. Knihou jsem se prokousávala docela nesnadno. Ale poslední díl si určitě přečtu. Konec Zásvětí mě na to navnadil.

27.08.2012 4 z 5

Zář Zář Alexandra Adornetto

Nejsem jediná, kdo si všimnul, že autoři přebalu udělali chybu v anotaci? A nebo jen nechtěli prozrazovat jednu z klíčových postav knihy pro další díly? Ať tak či tak, této knize dávám čtyři hvězdičky. Krásná obálka.
Souhlasím s komentáři, co se týče " postelové " scény. Ale zase je potřeba chápat že hlavní hrdinka je anděl a nikdy s tématem ohledně styku ve svém světě nepřišla do styku. Xavier je v knize okouzlující. Vždycky se mi v těchto žánrech spíše líbí role záporáků, ale tato hlavní a kladná postava mě opravdu uchvátila. Je pravda, že Bethany se začala stávat pak takovou pubertální holčinou, v tom souhlasím s trpalyskem, ale teď jsem začala číst druhý díl, a zdá se mi, že se zase změnila na sympatickou hlavní hrdinku. Děj je opravdu velmi předvídatelný, a ten kdo nemá rád předvídatelné knihy, by se do čtení asi neměl pouštět, protože vás tu moc překvapení nečeká.
Zář byla oddychová kniha a i přesto jsem ji neměla přečtenou hned. V druhém dílu mám přečteno už asi sto stran a bude se určitě jevit jako náročnější. No, počkáme... Zatím mi to dost připomíná některé díly Upířích deníků.
Třetí díl podle toho co jsem četla, vychází v originále tento měsíc a v češtině bude až za rok, v srpnu 2013. Ale snad se to ještě urychlí.

21.08.2012 4 z 5

Virus Virus Kathy Reichs

Kniha, která se mi opravdu líbila. Autorčin počin pro mladé se povedl na jedničku!

16.08.2012 5 z 5

Dokonalý pár Dokonalý pár Ally Condie

Po přečtení Hunger Games a Divergence, jsem se rozhodla, že si přečtu i toto. Anotace mě zaujala, obálka také, tak proč po knize nesáhnout. Zpracování tématu mě ale místy nudilo a tak jsem se obtížně prokousávala až k samému konci dílu. Pro mě to byla slabší kniha, nic moc náročného, příběh jehož zpracování balancuje přesně na rozhraní dobrého příběhu z budoucnosti, kdy hlavní hrdinka vyvolává revoluci jako jsou Hunger Games a plytkého dívčího románu. Další díl si pravděpodobně přečtu, protože se má ještě příběh jak rozvíjet, ale i tak bych tohle doporučila radši dívkám co nemají za sebou Hunger Games. Uvidíte, že je to jen malá náhražka báječné trilogie.

18.07.2012 3 z 5

Čaj o páté Čaj o páté Claudia Hunt

Pěkná kniha plná zajímavostí, i když trošku vyčerpávající. Ale nelituji přečtení :)

28.06.2012 3 z 5

Odhalení Odhalení Melissa de la Cruz

Odhalení bude překvapivé a bolestivé...
Po připomenutí postav a dalšího, na co bychom mohli z přestávky bez této série zapomenout, se rozjíždí další příběh mezi dvěma milenci, zuřivou a neohroženou Mimi a Bliss se pomalu ale jistě dále dostává do popředí příběhu a tak má Odhalení dvě ústřední postavy - Schuyler a Bliss. Zatímco Schuyler se musí rozhodnout, jestli bude o lásku Jacka bojovat, nebo zůstane se svým Oliverem (je to těžké, protože oba miluje stejně), Blissina pravá duše se odhaluje ke konci knihy. Všechny otázky ale zatím zoodpovězeny nebudou.
Líbí se mi jak spisovatelka cestuje po různých koutech světa (mohu prozradit, že nezůstaneme jenom v New Yorku, ale vydáme se i do Evropy a Jižní Ameriky). Příběh je ale až na koncovou část, tím slabším, co autorka napsala. Stále jsou zde rozhovory, které nikam vlastně nevedou a občas šíleně vášnivá láska mezi Jackem a Schuyler (teda občas mi to už přišlo vážně přehnané). Na konci se Schuyler sice rozhodne, koho si vybere z obou mužů, ale nevím jestli jí tento výběr vydrží i v dalších dílech. Uvidíme...
Dala bych tři hvězdičky, ale přidávám tu čtvrtou za nádhernou obálku a zpracování písma v kapitolách. Těším se na další díl, i když tuším, že se ho dočkáme za trochu delší dobu.

P.S. Stále se v knize objevují dopisy, přepisy... Nejsou podle mě úplnou součástí textu a trochu mi vadí, protože odvracejí moji pozornost. V nějakých částech jsou ale i součástí dalšího textu.

11.06.2012 4 z 5

Nikdy nepřestávej věřit Nikdy nepřestávej věřit Barbora Tuzarová

Na to, že je Barboře teprve, kolik jí je, napsala velmi pěknou knihu o pádech i o euforiích. Je vhodná pro dívky, co teprve čekají na svoji první lásku, jako já, nebo pro ty, které už ji prožily. Pojednává o dvou odlišných světech - o tom baskeťáckým, kde se neřeší žádný make up nebo to jak vypadáte a o tom ve světě modelingu, který umí být zajímavý, úžasný, ale také krutý. Ten konec mi přijde už nadobro uzavřený, takže si myslím, že pokračování už nebude. Konec je ale, prozradím, trošku přeslazený americký happyend, takže za to bych srazila jednu hvězdu dolů. Ale jinak pěkné počtení, měla jsem to přečtené za pouhé tři dny.

10.06.2012 4 z 5

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Musím říci, že druhý díl HG se mi líbil o trošku méně než první. Ale stále to byla výborná kniha. A ten konec? Vyrazil mi dech.

01.04.2012 5 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Úžasná kniha... všem doporučuji. Takovou skvělou knihu jsem už dlouho nečetla...

22.03.2012 5 z 5