kasavubu kasavubu komentáře u knih

Zbav nás od zlého Zbav nás od zlého Věra Fojtová

Anotace je poněkud zavádějící, nejedná se ani tak o detektivku jako o poměrně vydařený román odehrávající se na počátku 50. let, kdy docházelo k násilné kolektivizaci venkova, zde navíc umocněno oblastí pohraničí (Jižní Moravy). A i obsah anotace je takový nějaký divný, kdo knihu četl, asi mi dá za pravdu. Nebo jsem celou knihu nepochopila??? Kniha přece vůbec nezačíná vraždou Pavla Kuny. Nechci zde ale hodnotit anotaci, nýbrž knihu:-) Bylo to úžasně čtivé, a to že jsem knihu zhltla za dva večery, to jednoznačně dokazuje. Osudy jednotlivých hrdinů si mě získaly hned na začátku. Místy to bylo hodně smutné a je neuvěřitelné, jak dokázali být někteří lidé na své sousedy zlí, udávat je apod. Co mě ale u knihy zklamalo, byl konec. Byl zbytečně uspěchaný a zasloužil by si větší rozvedení. Jinak super čtení, poučné, sice smutné, ale nakonec vlastně vše dobře dopadlo. Určitě tedy doporučuju, hlavně pro ty, co mají rádi historické romány.

05.04.2020 5 z 5

Stezka v troskách Stezka v troskách Gemma Liviero

Vůbec to nebylo špatné, ale ani mně úplně nesedlo zmíněné přeskakování děje a zbytečná překombinovanost. Pokud ale pominu určité nelogičnosti, popř. jejich nepochopení z mé strany, není příběhu co vytknout. Bylo tu vše, co má správný román mít - zajímavá zápletka i dobře vykreslené postavy.

01.04.2020 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Velice vydařený román, který bezesporu aspiruje na nejlepší českou prózu letošního roku. Postavy i jejich jednotlivé příběhy byly velice pěkně vykreslené, přesto se ale nemohu ubránit porovnání s jinými vícegeneračními romány, zejména A. Mornštajnové, při jejichž čtení se mnou emoce doslova cloumaly. Tady se to z nějakého zvláštního důvodu nekonalo. Žádná z postav mi tolik nepřirostla k srdci, a pokud ano, tak asi jen Julka a Ludwig. Jinak knize nelze nic dalšího vytknout. Bylo moc zajímavé dozvědět se něco více o česko-polském soužití na konci 1. světové války i o bídě hornických rodin. Moc pěkné počtení. Na pokračování se těším, snad autorka udrží laťku stejně vysoko.

20.03.2020 4 z 5

Strašidelné prázdniny Strašidelné prázdniny Ivana Peroutková

Četly jsme s dcerami a těm se kniha moc líbila. Napínavá pro ně byla tak akorát. Za mě to zase takový zázrak nebyl, ale je to kniha pro děti, tak nechám hodnotit ty své. Do úplné dokonalosti něco chybělo, ale líbila se, zvláště závěr :-)

09.03.2020 4 z 5

Prodloužená sonáta života Boženy Němcové Prodloužená sonáta života Boženy Němcové Anna Strnadová

Připadl na mě nelehký úkol napsat první recenzi k této knize. Předně je třeba říci, že se nejedná o klasickou biografii Boženy Němcové, ale v podstatě jde o retrospektivně pojatý příběh, v němž sama Němcová vzpomíná na svůj život. Navíc je celé vyprávění pojato poněkud netradičně, a to tak, že autorka dopřála Němcové 7 let života navíc (příběh končí rokem 1869, tedy 7 let po její oficiální smrti v roce 1862). To mě na knize dlouho zaráželo a upřímně řečeno jsem si nejprve myslela, že je to nějaká chronologická chyba autorky:-) Přitom vlastní název knihy hovoří za vše. Ale zpět k vlastnímu příběhu. Pro ty, kdo nemají rádi popisnost a rozvláčnost u knih, to asi nebude úplně ta pravá volba. Kdo ale zbožňuje 19. století, dobu překypující kulturním a společenským děním, se všemi těmi figurkami nejrůznějších druhů a charakterů - básníků, malířů, vědců, mecenášů, mužů i význačných žen, ten si v ní jistě přijde na své. Já osobně byla do knihy vtažena na 100%. Možná mi úplně nesedl autorčin záměr s prodloužením života Němcové, ale jinak nemám sebemenší výtku. Myslím, že se Strnadové podařilo naprosto bravurně vystihnout rozpoložení životem zkoušené, nešťastné Boženy na pozadí doby, v níž žila.

11.02.2020 4 z 5

Nejsem živá Nejsem živá Anne Frasier (p)

Ze začátku jsem měla problém se začíst a dokonce jsem zvažovala, že čtení vzdám. Ale vyplatilo se vydržet, od půlky už jsem ani nedýchala. Zápletka a rozuzlení super, i když na můj vkus byly vraždy na to, kdo je páchal, zbytečně moc brutální. To ubíralo na hodnověrnosti. Další pokračování si určitě přečtu, jsem zvědavá na další osudy Jude.

06.02.2020 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Celý tenhle příběh byla jedna velká hrůza. Není nic horšího, než když dítě nemá ve své rodině absolutně nikoho, kdo by se ho zastal. Přiznávám, že na své děti taky někdy kříčím, ale fyzické bití a slovní ponižování typu: "smrdíš potem, běž se osprchovat", to byla i na mě silná káva. Nevím, kdo mi byl v rodině víc nesympatický, zda zbytečně pedantská matka nebo otec typu "mouchy sežerte si mě". Na jednu stranu dobře, že příběh dopadl, jak dopadl, jinak věřím, že by v případě otce došlo na nejhorší. Více nemůžu prozrazovat, ale kdo četl, pochopí. O příběhu jako takovém budu hodně dlouho přemýšlet. Závěr byl absolutně šokující. Jediné, co bych knize vytkla, je ona spojitost s vránami. Asi jsem od autorky čekala, že půjde více do hloubky.

29.01.2020 5 z 5

Zahrada kostí Zahrada kostí Tess Gerritsen

Moc pěkný a zároveň velice poučný příběh. A přesně tak to mám ráda. Je fajn, když se člověk při čtení dozví něco nového, co mu zase o trochu více rozšíří obzory. Kniha byla čtivá, zápletka dobře propracovaná. Přesto se ale nemůžu ubránit celkovému dojmu z nevěrohodnosti vraha / westendského smrťáka. Opravdu by ten, kdo byl skutečným vrahem, zvládl vraždit a navíc takto dost morbidním způsobem? Podle mého soudu měl vrah dalšího komplice, a ten tedy nebyl dopaden...
Asi nejvíc na mě zapůsobily pasáže ohledně obchodování s mrtvými těly, to teda byla síla. Je neuvěřitelné, že po nich byla taková poptávka a že se získáváním mrtvol někdo mohl i živit. Ne nadarmo se říká, že účel světí prostředky. Příběh jako celek hodnotím velice kladně, linie ze současnosti byla slabší, ale to u takto vystavěných románů bývá.

27.01.2020 4 z 5

Vařit medvěda Vařit medvěda Mikael Niemi

Kniha mě moc příjemně překvapila. Chválím zejména výborný překlad ze švédštiny. Kdo má rád popisnější a poetické knihy s hlubším přesahem, ten si při jejím čtení určitě přijde na své. Jen škoda zbytečně překombinovaného a těžce uvěřitelného závěru.

13.01.2020 4 z 5

Skryté karty Skryté karty Angela Marsons

Konec ten mě dostal, asi stejně jako všechny, kdo už zde hodnotili. Víc bohužel prozradit nesmim☹ Vlastní zápletka byla moc vydařená, ale možná už trochu méně uvěřitelná, přece jen těch vražd a ublíženi na zdraví je v něm podezřele moc. Jinak nemám žádné výhrady a za mě absolutní spokojenost. Jedno ale vím po přečtení jistě, jsem upřímně ráda, že moje děti nemusí chodit do žádné podobné elitní školy.

03.01.2020 4 z 5

Maxl žhář Maxl žhář Anna Strnadová

Co mě nejvíce překvapilo je to, že je román založen na skutečném příběhu muže, který byl za relativně malé provinění odsouzen k téměř 19 letům těžkého žaláře. Je to příběh o lidské nezlomnosti, o síle lásky, o zradě i odpuštění, navíc s perfektním vylíčením doby a prostředí maloměsta se všemi předsudky. Strnadová je pro mě dalším velkým objevem na poli české literatury.

22.12.2019 5 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Pěkný začátek detektivní série. Až na pár nelogičností to vůbec nebylo špatné. Určitě si přečtu další pokračování.

08.12.2019 4 z 5

Naděje pro Fleetwood Naděje pro Fleetwood Stacey Halls

Ve velmi krátké době hned druhý román zabývající se čarodějnickými procesy v anglickém hrabství Lancashire v roce 1612. Dcery čarodějného vrchu M. Sharrattové jsem přečetla jako první a neubráním se tedy srovnání obou knih. V prvním případě jde o vylíčeni procesu přímo ze strany žen obviněných z čarodějnictví. V druhém příběhu je hlavní hrdinkou mladá šlechtična Fleetwood usilujici o osvobození své přítelkyně a porodní báby, rovněž souzené jako čarodějnice. Oba romány jsou velice čtivé, ale ten M. Sharrattové na mě zapůsobil víc. Přišel mi daleko propracovanější a autentičtější. Fleetwood mě zezačátku hrozně vytáčela, prostě zhýčkaná slečinka, která neměla nic pořádného na práci. Dost jsem nechápala její postoj, snaží se donosit dítě a přitom v knize neustále popijí víno a brandy a prohání se na koni. Postupně jsem na ni ale svůj názor změnila a pro to, co nakonec dokázala, si musela získat mé sympatie. Co mě ale v příběhu zklamalo, byl konec, čekala jsem něco jiného. Pro mě to bylo asi moc přeslazené.

21.11.2019 4 z 5

Jedlová samota Jedlová samota Andrea Maria Schenkel

Hodnotím knihu a ne audionahrávku. Vůbec to nebylo špatné. Moc se mi líbila zápletka a způsob zpracování formou výpovědí osob, které se jednotlivě k tragédii vyjadřovaly. Knize by ale určitě prospělo, kdyby byla delší a více rozvedená. Pak by neměla chybu.

14.11.2019 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Za mě naprostá spokojenost. Zezačátku mi byla postava Hynka vyloženě nesympatická, ale to se postupně změnilo. Je zajímavé se zamyslet nad tím, jak málo někdy stačí, aby se věci vyvijely úplně jinak. Stačí jedno špatné rozhodnuti, chyba a neni cesty zpět. Nebo je? Tahle zásadní otázka se vine celým příběhem a je na každém, jak si na ni odpoví. Hynek není zlý, jen je svým způsobem slaboch. A v neposlední řadě pěkný cynik, ale mě ty jeho postřehy přišly trefné a místy i vtipné. Tahle kniha se autorce velmi vydařila. Jen tak dále...

08.11.2019 5 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Tak tato kniha mě moc příjemně překvapila. Zápletka s ukrývaným vojákem sice nebyla nic nového pod slunce, ale myslím, že není mnoho knih, kde by bylo takto detailně popsáno, jak to fungovalo v nacistickém Německu. To považuji za největší přínos knihy. Je neuvěřitelné, jak se nechali Němci, zvláště ti mladí, tak snadno zfanatizovat. Jediné, co bych knize vytkla, byl závěr. Byl na mě asi až moc přeslazený, ale jinak to bylo skvělé počtení.

04.11.2019 5 z 5

Zahrada mého života Zahrada mého života Jitka Závodná

Obdivuhodný příběh ženy, k němuž mám v podstatě jen jedinou výtku, a to je způsob, jakým byl napsán. Úplně mi nesedla stylisticky jednoduchá forma vyprávění. Kdyby to bylo napsáno jako skutečný román, nemělo by to chybu. Takhle musím bohužel ubrat na hodnocení.

31.10.2019 4 z 5

Vyšší spravedlnost Vyšší spravedlnost Hans Rosenfeldt (p)

Tentokrát mě zápletka moc nezaujala, ale za otevřený dvojitý závěr v linii Vanji a Billyho musím dát v hodnocení o hvězdičku víc. Už se těším na pokračování, snad se ho dočkáme dříve než předchozího.

30.10.2019 4 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Tak to bylo hodně smutné... Vůbec nejhorší pro mě byla představa starých lidí žijících celý svůj život na vesnici, donucených opustit své domovy a nastěhovat se do městských paneláků... Můj největší obdiv si získala Hana za jeji nezdolnou odvahu v boji o zachováni její vesnice, třebaže bylo jasné, jak to všechno dopadne.

16.10.2019 4 z 5

Květy nad peklem Květy nad peklem Ilaria Tuti

Za mě spokojenost. Sice by se našlo pár nelogičností a po stylistické stránce to taky nebylo úplně to pravé ořechové (to je ale chyba spíš překladatele), jinak to ale byla moc fajn knížka. Zápletka zajímavá, stejně jako postava neotřelé komisařky. A už dlouho mi nebylo vraha/viníka tak líto. Asi si přečtu McCarthyho Dítě boží. Že by se nechala autorka tak trochu inspirovat?

06.10.2019 4 z 5